'

Archiwum filmów

Archiwum filmów

SCOOBY DOO!
W pierwszej kinowej animacji ze Scooby-Doo w roli głównej poznamy nowe wątki, dotyczące pochodzenia uroczego psiaka. Zobaczymy też najbardziej zawiłe śledztwo w historii Tajemniczej Spółki. SCOOBY-DOO! pokazuje początki wieloletniej przyjaźni Scooby’ego i Kudłatego. Dowiemy się, jak wspólnie z Fredem, Velmą i Daphne założyli oni słynną Tajemniczą Spółkę. Teraz, po setkach śledztw i przygód, Scooby i jego gang stają w obliczu największego i najtrudniejszego wyzwania. Ktoś chce uwolnić psa z zaświatów, Cerbera. Młodzi detektywi starają się powstrzymać globalną „apsokalipsę”. Jednocześnie odkrywają sekrety z przeszłości Scooby’ego i poznają jego przeznaczenie – wspanialsze, niż ktokolwiek sobie wyobrażał.

SCORE - MUZYKA FILMOWA
Muzyka i film zawsze miały bliskie relacje, nawet jeśli rodziły się one z praktycznej konieczności zatuszowania chybotliwego szumu projektora. Co jednak sprawia, że ścieżkę dźwiękową filmu pamiętamy przez długi czas? Co takiego w niej jest, że staje się niezapomniana? Film opowiada o roli muzyki w filmie.
 
Obserwujemy wywiady z ponad 60 kompozytorami, dyrygentami, reżyserami, producentami, agentami i ekspertami do spraw kina. Poznajemy elitę hollywoodzkich twórców, którzy opowiadają o swoim rzemiośle, magii muzyki filmowej i procesach jej tworzenia. Kompozytor okazuje się muzycznym naukowcem, który za pomocą dźwięków steruje emocjami, potrafi zbudować napięcie, wywołać smutek i euforię. Dowiadujemy się, jak najlepsi kompozytorzy pracowali nad popularnymi filmami i serialami telewizyjnymi i jak powstała muzyka do takich hitów kinowych, jak: „James Bond”, „Gwiezdne wojny”, „Indiana Jones”, czy „Piraci z Karaibów”. Poznajemy szeroki wachlarz wizjonerskich technik i trików w wykonaniu wybitnych twórców muzyki filmowej, obserwujemy jak wygląda tworzenie muzyki w procesie postprodukcji. W tym porywającym filmie pełnym klipów i ciekawych materiałów archiwalnych muzyczna partytura ujawnia symbiotyczny związek muzyki i filmu.

SEKRET MADELEINE COLLINS
"Sekret Madeleine Collins"
Reżyseria: Antoine Barraud
Francja, Belgia, Szwajcaria 2021
Judith prowadzi tajemnicze, podwójne życie. W Szwajcarii mieszka z Abdelem, z którym wychowuje małą córeczkę; we Francji jest związana z Melvilem, z którym ma dwóch starszych synów.
Dwa różne światy, które Judith zbudowała na tajemnicach, kłamstwach i ciągłych podróżach, powoli wymykają się spod kontroli. Ta misterna układanka, w której nawet na pytanie o imię nie ma prostej odpowiedzi, zaczyna się sypać. Ale Judith, nie zważając na nic, decyduje się dalej brnąć w tę niebezpieczną grę. Do czego jest w stanie się posunąć, żeby zachować dwa odrębne życia?
„Sekret Madeleine Collins” to utkany z hitchcockowskich motywów dramat, który stopniowo, wywołując dreszcz emocji, zatapia widza w tajemnicach ludzkiej natury. Film – swoją mistrzowsko rozwijającą się i zaskakującą niespodziewanymi zwrotami historią – zachwycił widzów i krytyków festiwalu w Wenecji.

SEKRETNE DZIEŁA IMPRESJONISTÓW
"Sekretne działa impresjonistów"
reż. Daniele Pini
Włochy 2020
Manet, Caillebotte, Monet, Morisot, Cézanne, Sisley, Signac: pięćdziesiąt nieznanych arcydzieł impresjonizmu, nurtu, który zrewolucjonizował malarstwo.
Jak świat postrzegali impresjoniści? W jaki sposób kształtowali technikę, barwę, światło, tworząc nową rzeczywistość? W jaki sposób ich sztuka z wyklętej stała się uwielbianą i podziwianą na całym świecie? W najnowszym filmie z cyklu Art Beats – Wielka Sztuka w Kinie przyglądamy się rewolucji artystycznej, jaką był ruch impresjonistyczny i podziwiamy ponad 50 dotąd niepokazywanych szerszej publiczności dzieł. „Sekretne dzieła impresjonistów” to porywająca kinowa podróż, zabierająca widza do intymnego świata impresjonistów i pozwalająca samodzielnie odkrywać najdrobniejsze detale pokazywanych obrazów.

SEKRETNE ŻYCIE ZWIERZAKÓW DOMOWYCH 2
Poznamy dalsze losy najsłodszych zwierzaków świata, które, gdy tylko zamykamy drzwi, wychodząc do szkół i pracy, prowadzą swoje pełne przygód sekretne życie. 

SEKRETNE ŻYCIE ZWIERZAKÓW DOMOWYCH 2D
Jeżeli ktoś myśli, że kiedy zostawia swoje ukochane zwierzaki w domu, one zajmują się wyłącznie tęsknotą za nim, cóż, jest w błędzie. Zwierzaki prowadzą swoje własne, osobne życie, pełne przygód, intryg i zabawy. A ich główne zmartwienie polega na tym, aby ludzie nie dowiedzieli się o ich sekretnych poczynaniach. Kiedy tylko zamykamy za sobą drzwi… wreszcie mogą być sobą.

SEKRETNY ŚWIAT KOTÓW
Życie młodego kota Oskara to istna sielanka. Mieszka z tatą u dobrej pani, gdzie niczego im nie brakuje. Pani zaś jest przekonana, że lepiej ułożonych i grzeczniejszych kotów ze świecą szukać. Ale wkrótce odkryje, że nie do końca ma rację! Oskar to niespokojny duch, który od dziecka marzy o wielkiej przygodzie. Gdy usłyszy opowieść o mitycznej kociej krainie - Miaukocji, postanowi wbrew rodzicielskim zakazom wyruszyć w drogę. Wielki świat okazuje się bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mały kotek sobie wyobrażał. Na szczęście z pomocą Oskarowi rusza tata, który musi porzucić kanapowy tryb życia i przypomnieć sobie jak to było być młodym dachowcem. W pełnej przygód wędrówce towarzyszy mu postrzelona papuga o złotym sercu. Wkrótce mały Oskar odkryje to, o czym marzą wszystkie koty, ale czy będzie to Miaukocja… to się dopiero okaże.

SEKRETY MORZA
Dziewczynka o imieniu Sirsza obchodzi swoje 6 urodziny. Nic nie wygląda tak, jakby chciała. Starszy brat jej dokucza, tata jest zatopiony w myślach, a mamy nie ma z nimi od dawna. Na domiar wszystkiego przyjeżdża zrzędząca babcia, która zamierza zabrać rodzeństwo do dużego miasta, które uważa za bardziej odpowiednie miejsce dla nich do życia. Po nieudanym przyjęciu Sirsza podkrada bratu muszlę, którą dostał kiedyś od mamy, i zaczyna na niej grać. Muzyka prowadzi ją do skrzyni, w której znajduje niezwykły płaszcz. Sirsza rozpocznie podróż, dzięki której zrozumie kim jest i co stało się z ich mamą. W wędrówce pomaga jej starszy brat, tajemnicze świetliki oraz pół ludzie pół foki. Wspólna podróż pomoże odkryć rodzeństwu łączącą ich więź i siłę, która tkwi rodzinie.

SELMA
Martin Luther King prowadzi kampanię o prawo do powszechnego głosowania. Rozpoczyna się wielki marsz. 

SEN O WARSZAWIE
Zmarły przed dziesięcioma laty Czesław Niemen był postacią ikoniczną dla kilku pokoleń Polaków. Film jest portretem charyzmatycznego muzyka, złożonym z unikalnych archiwaliów i wspomnień jego bliskich.

SERCE DĘBU
"Serce Dębu"
Laurent Charbonnier i Michel Seydoux spędzili rok filmując „Serce dębu” - spektakularny i wciągający film, który prezentując kolejne cztery pory roku, stanowi liryczną odę do życia, w którym głos zabiera wyłącznie natura.
Ten widowiskowy film ma niezwykłą, godną wszystkich filmowych nagród obsadę: wiewiórki, ryjkowce, sójki, mrówki, myszy polne… Intrygi pomiędzy kilkoma bohaterami rozgrywają się na przestrzeni różnych pór roku. Na tej roślinnej monadzie każdy ma do odegrania jakąś rolę. Na tym drzewie każdy ma swoje miejsce. Na czubku drzewa – sójka – jak woźny ostrzega, że zbliża się niebezpieczeństwo. U podnóża drzewa niekwestionowanym szefem jest wiewiórka. Pod ziemią polne myszy doświadczają zalania nory podczas raptownej burzy. Muszą odnaleźć wszystkich członków rodziny zanim zaczną zbierać żołędzie na zimę. Maleńkie ryjkowce miały szczęście podczas pogodowej anomalii. Patrząc z ich perspektywy – przeżyły najgorsze tsunami, jakie może sobie wyobrazić człowiek. Mieszkańcom dębu zagrażają też inne niebezpieczeństwa. Suspensu nie powstydziłby się Hitchcock.
Cały ten mały, tętniący życiem, brzęczący i cudowny wszechświat zależy od owego dostojnego drzewa. Poznajcie wpadających z wizytą przyjaciół, zbłąkanych wędrowców, czułych kochanków, złych sąsiadów oraz bezwzględne drapieżniki. Zanurzcie się wszystkimi zmysłami w ten cudowny mikrokosmos.

SERCE NIE SŁUGA
„Serce nie sługa” to film o poszukiwaniu miłości. To zabawne i przejmujące spojrzenie na współczesne związki. Związki ludzi, którzy przestali wierzyć w miłość, choć w głębi duszy, właśnie na taką prawdziwą miłość czekają. Nie jest jednak łatwo odnaleźć swoją drugą połówkę, nawet jeśli spędza się bardzo dużo czasu na randkowaniu. Daria i Filip - główni bohaterowie filmu znają się od lat i są najlepszymi przyjaciółmi. Filip to klasyczny „Piotruś Pan” i łamacz damskich serc. Po kolejnej, upojnej nocy, gdy obudzi się obok nowo poznanej dziewczyny, poczuje, że chce zmienić swoje życie i nadać mu sens. Przypomni przyjaciółce propozycję, którą złożył jej kilka lat temu. Jeśli do trzydziestki nie będą w poważnych związkach, to pobiorą się i razem wychowają dziecko. Daria na początku sceptycznie nastawiona do tego pomysłu, w końcu się poddaje i ulega namowom przyjaciela. Każde z nich w pewnym momencie będzie musiało odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to, co ich łączy to przyjaźń, czy jednak kochanie? W chwili, gdy ich życie nabierze zupełnie nowego smaku los pokrzyżuje ich plany. Czy miłość faktycznie potrafi przetrwać wszystko? A przede wszystkim - czy trwa wiecznie?

SERCE OJCA
"Serce Ojca" (Corazón de Padre)
Reż. Andrés Garrigó
Hiszpania, 2022, 91 minut

Kim był człowiek, którego sam Bóg wybrał na ziemskiego ojca dla swojego Syna? Czy współczesny świat go potrzebuje? Jak to się dzieje, że kult św. Józefa jest obecny na całym świecie, a kościoły pod jego wezwaniem znajdują się nawet w krajach, w których chrześcijanie są prześladowani? Jaką rolę pełnił św. Józef w objawieniach fatimskich? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukają twórcy filmu Serce Ojca. Aby rozwikłać zagadkę działania św. Józefa, odwiedzili różne kraje na całym świecie: Włochy, Francję, Kanadę, Hiszpanię i Polskę. Okazuje się, że św. Józef jest niezwykle aktywnym orędownikiem milionów ludzi! W filmie widz zobaczy liczne świadectwa nawróceń, uzdrowień i działania świętego w życiu konkretnych osób. Odkryje przy tym, że historia życia św. Józefa to opowieść o dobru, nadziei, o rodzinie, wielkiej miłości do Maryi i Jezusa oraz sile opartej na pełnym zawierzeniu woli Boga. Mimo swojego milczenia ziemski opiekun Jezusa spełnił fundamentalną rolę w dziele zbawienia. To bez wątpienia święty bardzo potrzebny dzisiejszemu światu!

SERENA
Akcja filmu rozgrywa się w górach Północnej Karoliny w latach 30.. Bohaterem opowieści jest George Pemberton, który z niedawno poślubioną Sereną buduje wielkie imperium handlujące drewnem. Serena nie tylko zaczyna odgrywać tutaj znacząca rolę, ale też namawia męża by był coraz bardziej bezlitosny w swoich działaniach. Kiedy Serena dowiaduje się, że nie może mieć dzieci, wyrusza w podróż by zgładzić syna swojego męża, który urodził się z nieprawego łoża

SEZONY
"Sezony"
Reż. Michał Grzybowski
Polska, 2024, 100 minut

„Sezony” to inteligentna komedia o kryzysie w aktorskim małżeństwie, a jej akcja rozgrywa się w pełnym absurdów teatralnym świecie. W satyryczny sposób opowiada uniwersalną historię o miłości i relacjach międzyludzkich. Życie prywatne bohaterów filmu miesza się z losami postaci, w które wcielają się na scenie. Trudnym emocjom, które przeżywają, towarzyszy zaskakujący, liryczny humor. Etapy kryzysu małżeńskiego następują niczym sezony w teatrze, a wyjątkowo wybuchowe relacje między mężem i żoną toczą się podczas trzech różnych spektakli: „Piotruś Pan”, „Dom Lalki”, „Sen nocy letniej. Marcin grany przez Łukasza Simlata w swoje osobiste problemy wciąga cały zespół teatralny, co wywołuje wiele komediowych sytuacji. Obok Łukasza Simlata w głównej roli zobaczymy Agnieszkę Dulębę-Kaszę znaną z filmu „Biały potok” i ról teatralnych. W nietypowych dla siebie rolach pojawiają się w filmie Andrzej Grabowski i Andrzej Seweryn. Partnerują im m.in. Dobromir Dymecki, Wiktoria Filus, Sebastian Pawlak i Błażej Stencel.

SHEHZADA
Bantu (Kartik Aaryan) is hated and neglected by his father
Valmiki (Paresh Rawal) ever since he was a toddler. Samara
his boss is the first person to show him affection and love
until he discovers that the Jindals (Ronit Roy) are his
biological parents and not Valmiki, Bantu then decides to
seek the Jindals love and protect them from the threats they
facing without revealing his true identity.

Bantu (w tej roli Kartik Aaryan) od dzieciństwa jest
nienawidzony i zaniedbywany przez swojego ojca, Valmikiego
(granego przez Paresha Rawala). Pierwszą osobą, która
okazuje mu uczucie, jest jego szefowa, Samara (Kriti Sanon).
Gdy Bantu odkrywa, że jego biologicznymi rodzicami są
zamożni Jindalowie, a nie skromny Valmiki, mężczyzna
postanawia zaskarbić sobie miłość Jindalów i ustrzec ich
przed niebezpieczeństwami wynikającymi z jego prawdziwej
tożsamości.

SHERLOCK I UPIORNA PANNA MŁODA
SHERLOCK I UPIORNA PANNA MŁODA
tytuł oryginalny: Sherlock: The Abominable Bride
gatunek: kryminał
premiera: 7 stycznia 2016
reż.: Douglas Mackinnon (Doktor Who, Line of Duty). 
w rolach głównych: Benedict Cumberbatch (Gra tajemnic, Pakt z diabłem), Martin Freeman (Hobbit: Niezwykła Podróż, Hobbit: Pustkowie Smauga, Hobbit: Bitwa Pięciu Armii)
czas trwania: 90 min. + 20 min. kulisy powstawania filmu


Wydarzenie specjalne. Benedict Cumberbatch i Martin Freeman jako Sherlock Holmes
i
Dr Watson po raz pierwszy na dużym ekranie. Bohaterowie kultowej serii w pełnometrażowym filmie fabularnym, który będzie można zobaczyć w najlepszych kinach tylko 7 stycznia.
 
 
“Dr John Watson spotyka Sherlocka Holmesa” Brzmi znajomo? A co by było, gdybyśmy przenieśli się ze współczesności do późnej epoki wiktoriańskiej? Wyobraźcie sobie, że najsłynniejszy detektyw na świecie i jego najlepszy przyjaciel mieszkają na Baker Street w epoce parowozów, stylowych dorożek, cylindrów i surdutów. Poznajcie „Sherlocka” w roku 1895!

SHORT WAVES FESTIVAL 2022 - HORROR SHORTS
Short Waves Festival to Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych, którego 14. edycja odbędzie się w dniach 14-19 czerwca 2022 w Poznaniu i online. 6 czerwcowych dni to 100 wydarzeń w 20 lokalizacjach przestrzeni miejskiej Poznania i blisko 300 filmów, w tym 89 konkursowych (5 konkursów: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych, Konkurs Urban View o architekturze, designie, miastach i ich mieszkańcach i Dances with Camera o tańcu, ruchu i ekspresji ciała zaklętych w oku kamery). W programie także rozrywkowe pasma tematyczne, takie jak Horror, Musical czy Queer Shorts; segment fokusowy prezentujący w tym roku kinematografię Rumunii czy przegląd shortów nominowanych do prestiżowych nagród filmowych; zupełnie nowa sekcja Long Story Short, czyli pokazy filmów pełnometrażowych i mniej znanych krótkich metraży wielkich reżyserów, m.in. Pedro Almodóvara; wydarzenia audiowizualne, muzyczne i wyjście poza salę kinową - seanse plenerowe, w klubach, galeriach czy prywatnych ogrodach Poznaniaków pod hasłem Random Garden Cinema i nie tylko!
Więcej informacji w mediach społecznościowych festiwalu i na stronie www.shortwaves.pl.
14th Short Waves Festival will be held between June 14-19, 2022, in Poznań, Poland & online. 6 festival days of June means 100 cinematic events spread within its festival’s host city of Poznań and nearly 300 films with 89 in competitions alone (5 competitions: International Competition, Polish Competition Polish Experimental Film Competition, Urban View Competition focused on architecture, design city and its residents and Dances with Camera focused on dance, movement and body expression caught in the watchful eye of the camera). The festivalgoers will also enjoy the unconventional screenings such as Horror, Musical or Queer Shorts; a focus segment presenting this year the cinematography of Romania or the review of shorts nominated for prestigious awards; a brand new section Long Story Short showing full-length films as well as less known shorts of renowned directors like Pedro Almodóvar; audiovisual and music events, and reaching beyond the screening rooms: open airs, clubs, art galleries or Poznanian’s private gardens known as Random Garden Cinema and so much more!
More information in the festival's social media and on the official website:
www.shortwaves.pl.

"Horror Shorts"
Gdy robi się ciemno i cicho, możesz zacząć odczuwać niepokój, a Twój strach tylko się zwiększy, kiedy zasiądziesz, by obejrzeć program Horror Shorts. A w nim pięć filmów, złożonych tak, by czuć dreszcz na plecach podczas oglądania, ale też po wyjściu z seansu. Wejdź w ciemne zakamarki niejasnych obrazów, jednocześnie fascynujących i przerażających. Szukaj intrygujących detali w skomplikowanych rodzinnych relacjach i zastanów się nad tym, dlaczego największe demony siedzą właśnie w nas…

Program:
FOSSIL / Belgia 2021 / Animacja / 10’
Reżyseria: Anton Cla
Det Er i Jorden (In the Soil) / Dania 2021 / Fabuła / 14’
Reżyseria: Casper Kjeldsen
The Parents’ Room / Włochy, Wielka Brytania 2021 / Musical / 10’
Reżyseria: Diego Marcon
Amygdala / Grecja 2021 / Fabuła / 22’
Reżyseria: Maria Hatzakou
The Thing That Ate the Birds / Wielka Brytania 2021 / Fabuła / 12’
Reżyseria: Sophie Mair, Dan Gitsham
Pokaz:
Kino Rialto | 15.06.2022 | 22:00 | 90’

SHORT WAVES DLA DZIECI

SHORT WAVES FESTIVAL - Europejska Nagroda Publiczności II
Wyjątkowa selekcja filmów, która jest wynikiem współpracy 8 międzynarodowych festiwali
filmowych. Vila Do Conde, Clermont Ferrand, Tampere, Wiz Art, Go Short, Alciné, Belgium Short Film Festival i oczywiście Short Waves to festiwale filmów krótkometrażowych, które od dwóch lat wspólnie promują ulubione filmy swoich widzów. Publiczność na każdym z nich wytypowała jeden z tytułów, dzięki czemu dwa programy stają się prawdziwą ucztą dobrej rozrywki, intrygujących obrazów i gatunkowej różnorodności.
Film z największą ilością głosów ma szansę na nagrodę w wysokości 3 500 EUR, a decyzję, komu ją przyznać pozostawiamy w Waszych rękach!
A unique film selection that is a result of collaboration between 8 international film festivals. Vila Do Conde, Clermont Ferrand, Tampere, Wiz Art, Go Short, Alciné, Belgium Short Film Festival and of course Short Waves are short film festivals, which have been collectively promoting their audiences’ favorites for years. The audience of each festival has chosen one title, turning the program into a true feast of entertainment, intriguing images and genre diversity.
The film with the highest number of votes has a chance to win 3 500 EUR, the decision is in your hands!

Europejska Nagroda Publiczności II

01. No more wings
United Kingdom 2019. Fiction. 11'. Director: Abraham Adeyemi
02. In our synagogue
Ukraine 2019. Fiction. 20'. Director: Ivan Orlenko
03. Na krańcu miasta (The Edge of Town)
Poland 2019. Fiction. 14'. Director: Daria Kasperek
04. Confinés dehors (Locked out)
France 2020. Documentary. 24'. Director: Julien Goudichaux
05. Ferrotipos
Spain 2020. Fiction. 14'. Director: Nüll García

SHORT WAVES FESTIVAL - FILMY KONKURSOWE W FILMOWYM KLUBIE SENIORA
Po raz kolejny spotkamy się również w Filmowym Klubie Seniora, by zaprezentować zestaw najświeższych produkcji z tegorocznych sekcji konkursowych: Polskiego, Międzynarodowego czy Urban View. Starsi widzowie będą mogli wybrać się w sentymentalną podróż wraz z bohaterami krótkich metraży: trafiając na dawną szkolną miłość, żegnając ukochane blokowisko, odnajdując dawną korespondencję, która odsłania wiele tajemnic rodzinnych...
Once again, we are going to host a Senior Film Club meeting in order to present a set of the best selections from this year’s competition section consisting of Polish and International competitions, as well as Urban View. Older viewers will have the opportunity to join the protagonists on a sentimental journey - from running into an old flame, a farewell to a beloved housing estate, to discovering certain correspondence that reveals many family secrets…

01. We Have One Heart
Poland 2020. Animation. 11'. Director: Katarzyna Warzecha
02. Mundo
Chile 2020. Documentary. 19'. Director: Ana Edwards
03. Thiên đường gọi tên (A Trip to Heaven)
Vietnam 2020. Fiction. 15'. Director: Linh Duong
04. Bye Little Block!
Hungary 2020. Animation. 8'. Director: Éva Darabos
05. Julia nad morzem (Julia at the Seaside)
Poland 2020. Documentary. 17'. Director: Mariusz Rusiński
Darmowe wejściówki będą dostępne w kasie kina na godzinę przed pokazem.

SHORT WAVES FESTIVAL 2020-COMEDY SHORTS
01. All Cats Are Grey in the Dark
Szwajcaria 2019. Dokument. 14’. Reżyseria: Lisse Lander
02. Paradise
Chorwacja 2019. Fabuła. 25’. Reżyseria: Mitja Ličen, Sonja Prosenc
03. sh_it happens
Czechy 2019. Animacja. 13’. Reżyseria: David Štumpf, Michaela Mihályi
04. Merry-Go-Round
Rosja 2017. Fabuła. 13’. Reżyseria: Ruslan Bratov
 
05. Short Calf Muscle
Holandia 2019. Fabuła. 13’. Reżyseria: Victoria Warmedar
 
06. How it feels to be hangover
Szwecja 2018. Fabuła. 10’. Reżyseria: Victor Hertz

SHORT WAVES FESTIVAL 2020-HITY FESTIWALI I
01. Entre sombras (Between The Shadow)
Portugalia, Francja 2018. Fabuła. 14’. Reżyseria: Mónica Santos, Alice Guimarães
02. Vihta
Francja, Belgia 2018. Fabuła. 21’. Reżyseria: François Bierry
03. Fusy (Dregs)
Polska 2017. Fabuła. 28’. Reżyseria: Kordian Kądziela
04. Nefta Football Club
Francja 2018. Fabuła. 17’. Reżyseria: Yves Piat

SHORT WAVES FESTIVAL 2020-HITY FESTIWALI II
01. Untitled (Burned Rubber on Asphalt)
Finlandia 2018. Dokument 21’. Reżyseria: Tinja Ruusuvuori
02. Mia Donna
Ukraina 2018. Fabuła. 17’. Reżyseria: Pavlo Ostrikov
03. Homo Ludens
Holandia, Belgia 2018. Dokument. 27’. Reżyseria: Sanne Rovers
04. Bad Lesbian
Hiszpania 2018. Fabuła. 12’. Reżyseria: Irene Moray.

SHORT WAVES FESTIVAL 2020-HORROR SHORTS
01. The Dreamer
Norwegia 2019. Fabuła. 14’. Reżyseria: Kenneth Karlstad
02. Please speak continuously and describe your experiences as they come to you
Canada 2019. Fabuła, eksperyment. 10’. Reżyseria: Brandon Cronenberg
03. Regret
Kanada 2020. Fabuła. 15’. Reżyseria: Santiago Menghini
04. Monelle
Włochy 2018. Fabuła. 16’. Reżyseria: Diego Marcon
05. Birthday
Włochy 2017. Fabuła. 15’. Reżyseria: Alberto Viavattene
06. The Burden
Holandia 2019. Fiction. 16’. Reżyseria: Nico van den Brink

SHORT WAVES FESTIVAL 2020-KINKY SHORTS
01. Toomas Beneath The Valley of the Wild Wolves
Chorwacja / Estonia / Francja 2019. Animacja. 18’. Reżyseria: Chintis Lundgren
 
02. George The Dog, Refugee [Jiří Pes Uprchlík] Czechy 2019. Fabuła. 30’. Reżyseria: Tomasz Wiński
 
03. Sparkling Candles
Grecja 2019. Fabuła. 10’. Reżyseria: Thanasis Neofotistos
 
04. Fuck You
Szwecja 2018. Fabuła. 15’. Reżyseria: Anette Sidor
 
06. Slug Life
Wielka Brytania 2018. Animacja. 7’. Reżyseria: Sophie Koko Gate

SHORT WAVES FESTIVAL 2022 - HOT SHORTS
Short Waves Festival to Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych, którego 14. edycja odbędzie się w dniach 14-19 czerwca 2022 w Poznaniu i online. 6 czerwcowych dni to 100 wydarzeń w 20 lokalizacjach przestrzeni miejskiej Poznania i blisko 300 filmów, w tym 89 konkursowych (5 konkursów: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych, Konkurs Urban View o architekturze, designie, miastach i ich mieszkańcach i Dances with Camera o tańcu, ruchu i ekspresji ciała zaklętych w oku kamery). W programie także rozrywkowe pasma tematyczne, takie jak Horror, Musical czy Queer Shorts; segment fokusowy prezentujący w tym roku kinematografię Rumunii czy przegląd shortów nominowanych do prestiżowych nagród filmowych; zupełnie nowa sekcja Long Story Short, czyli pokazy filmów pełnometrażowych i mniej znanych krótkich metraży wielkich reżyserów, m.in. Pedro Almodóvara; wydarzenia audiowizualne, muzyczne i wyjście poza salę kinową - seanse plenerowe, w klubach, galeriach czy prywatnych ogrodach Poznaniaków pod hasłem Random Garden Cinema i nie tylko!
Więcej informacji w mediach społecznościowych festiwalu i na stronie www.shortwaves.pl.
14th Short Waves Festival will be held between June 14-19, 2022, in Poznań, Poland & online. 6 festival days of June means 100 cinematic events spread within its festival’s host city of Poznań and nearly 300 films with 89 in competitions alone (5 competitions: International Competition, Polish Competition Polish Experimental Film Competition, Urban View Competition focused on architecture, design city and its residents and Dances with Camera focused on dance, movement and body expression caught in the watchful eye of the camera). The festivalgoers will also enjoy the unconventional screenings such as Horror, Musical or Queer Shorts; a focus segment presenting this year the cinematography of Romania or the review of shorts nominated for prestigious awards; a brand new section Long Story Short showing full-length films as well as less known shorts of renowned directors like Pedro Almodóvar; audiovisual and music events, and reaching beyond the screening rooms: open airs, clubs, art galleries or Poznanian’s private gardens known as Random Garden Cinema and so much more!
More information in the festival's social media and on the official website:
www.shortwaves.pl.

"Hot Shorts"
Różne formy napięcia seksualnego eskalują w nas każdego dnia. Zobacz każdy detal, każdy ruch, każdy dźwięk, który spowoduje, że zmysły jeszcze bardziej się wyostrzą, a ekscytacja wzrośnie. Niech nie zrażą was żadne przeszkody, ale też nie zapomnijcie zapytać o zgodę, zanim do czegokolwiek dojdzie. Czasem wszystko dookoła jest tak naprawdę bardziej skomplikowane niż sam seks.
Program:
Next Picture / Filipiny / 2020 / Fabuła / 6’
Reżyseria: Cris A. Bringas
Eating in the Dark / Wielka Brytania 2021 / Animacja / 10’
Reżyseria: Inari Sirola
Are you ok / Norwegia 2021 / Fabuła / 5’
Reżyseria: Mattis Adar Ohana Goksøyr
after a room / Wielka Brytania, Szwajcaria, Holandia / Fabuła / 22’
Reżyseria: Naomi Pacifique
Consent Agreement / Kanada 2020 / Fabuła / 10’
Reżyseria: Ravi Steve Khajuria
Pracka (Washing Machine) / Czechy 2020 / Animacja / 5’
Reżyseria: Alexandra Majova
All These Men that I’ve Done / Wielka Brytania 2021 / Fabuła / 10’
Reżyseria: Lorraine Nolan, Mark Daly
Pokaz:
Kino Rialto | 18.06.2022 | 22:00 | 90’

SHORT WAVES FESTIVAL 2022 - MUSICAL SHORTS
Short Waves Festival to Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych, którego 14. edycja odbędzie się w dniach 14-19 czerwca 2022 w Poznaniu i online. 6 czerwcowych dni to 100 wydarzeń w 20 lokalizacjach przestrzeni miejskiej Poznania i blisko 300 filmów, w tym 89 konkursowych (5 konkursów: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych, Konkurs Urban View o architekturze, designie, miastach i ich mieszkańcach i Dances with Camera o tańcu, ruchu i ekspresji ciała zaklętych w oku kamery). W programie także rozrywkowe pasma tematyczne, takie jak Horror, Musical czy Queer Shorts; segment fokusowy prezentujący w tym roku kinematografię Rumunii czy przegląd shortów nominowanych do prestiżowych nagród filmowych; zupełnie nowa sekcja Long Story Short, czyli pokazy filmów pełnometrażowych i mniej znanych krótkich metraży wielkich reżyserów, m.in. Pedro Almodóvara; wydarzenia audiowizualne, muzyczne i wyjście poza salę kinową - seanse plenerowe, w klubach, galeriach czy prywatnych ogrodach Poznaniaków pod hasłem Random Garden Cinema i nie tylko!
Więcej informacji w mediach społecznościowych festiwalu i na stronie www.shortwaves.pl.
14th Short Waves Festival will be held between June 14-19, 2022, in Poznań, Poland & online. 6 festival days of June means 100 cinematic events spread within its festival’s host city of Poznań and nearly 300 films with 89 in competitions alone (5 competitions: International Competition, Polish Competition Polish Experimental Film Competition, Urban View Competition focused on architecture, design city and its residents and Dances with Camera focused on dance, movement and body expression caught in the watchful eye of the camera). The festivalgoers will also enjoy the unconventional screenings such as Horror, Musical or Queer Shorts; a focus segment presenting this year the cinematography of Romania or the review of shorts nominated for prestigious awards; a brand new section Long Story Short showing full-length films as well as less known shorts of renowned directors like Pedro Almodóvar; audiovisual and music events, and reaching beyond the screening rooms: open airs, clubs, art galleries or Poznanian’s private gardens known as Random Garden Cinema and so much more!
More information in the festival's social media and on the official website:
www.shortwaves.pl.

"Musical Shorts"
Daj poprowadzić się muzyce i zobacz, jak pomaga wyrażać uczucia filmowym bohaterom! Wejdź rytmicznym krokiem w świat baletowych rozgrywek, by zaraz zmienić brzmienie na rapowe wyzwania dnia codziennego. Niech opera w wykonaniu gdaczących zwierząt oderwie od rzeczywistości, by następnie przenieść w fascynujące uniwersum śpiewających czarownic i inkwizycji. A wszystko zamkniemy w jednocześnie bliskiej, ale abstrakcyjnej rzeczywistości, bo tam właśnie może przenosić nas muzyka – kawałek dalej od ziemi, ale nadal blisko ludzkich przeżyć.

Program:
Cinderella Games / Wielka Brytania / 2019 / Fabuła / 7’
Reżyseria: Jessica Wright, Morgann Runacre-Temple
Rap Night / Francja 2019 / Fabuła / 20’
Reżyseria: Salvatore Lista
Cockpera / Chorwacja 2020 / Animacja / 6’
Reżyseria: Kata Gugić
Fascinatrix / Polska 2018 / Fabuła / 19’
Reżyseria: Justyna Mytnik
Neon Phantom / Brazylia 2021 / Fabuła / 20’
Reżyseria: Leonardo Martinelli
BBQ / Francja 2019 / Fabuła / 19’
Reżyseria: Jeanne Mayer
Pokaz:
Kino Rialto | 16.06.2022 | 22:00 | 90’

SHORT WAVES ON TOUR 2021
Pełen emocji tydzień 13. edycji Short Waves Festival za nami, ale to nie koniec święta krótkiego kina! Jak co roku, nasze konkursowe filmy ruszają w trasę. Letnie miesiące to nie tylko spotkania z filmami w salach kinowych, ale też czas pokazów pod chmurką i na świeżym powietrzu - nasze ukochane plenery!
Począwszy od 12 lipca, w kilkunastu miastach w Polsce, widzowie będą mieli okazję wziąć udział w Short Waves on Tour 2021 - objazdowym konkursie polskich filmów krótkometrażowych by Short Waves Festival! To zestaw wybranych tytułów, które znalazły się w tegorocznej selekcji Konkursu Polskiego minionej edycji festiwalu.
Jurorem stanie się każdy z widzów, mając szansę zagłosować na swój ulubiony krótki metraż. Film z największą ilością głosów zdobędzie nagrodę w wysokości 7.000 złotych! Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas finału konkursu 25 września na Latarnii w Wenei w Gnieźnie.
W tegorocznym zestawie nie zabraknie filmów, które zgłębiają skomplikowane relacje rodzinne, jak i stawiają czoła naszym mniejszym i większym obawom. Bohaterowie nie boją się patrzeć w przyszłość, sprawdzając co może nas czekać za kilkanaście lat; a także w przeszłość: powracając do trudnej relacji małżeństwa na odległość czy przeżywając początek millenium raz jeszcze. Nie odsuwamy się jednak od teraźniejszości, manewrując pomiędzy tinderowymi randkami, zmaganiami z pamięcią czy zanurzając się w mistyczny i tajemniczy świat polskiej wsi.
Po niezwykle ekscytującym tygodniu festiwalowym z 13. edycją Short Waves Festival nie kończymy z pokazami filmów krótkometrażowych. Lato to czas na spotkania z filmem nie tylko w kinach, ale także na świeżym powietrzu!
Już od 12 lipca w kilkunastu miastach w Polsce będziecie mieli szansę zapoznać się z Short Waves on Tour - objazdowym konkursem polskich filmów krótkometrażowych, składającym się z wyselekcjonowanych tytułów z Konkursu Polskiego Short Waves Festival 2021.
Jurorem staje się każdy z widzów, mając szansę zagłosować na swój ulubiony film, a ten z największą ilością głosów zdobędzie nagrodę w wysokości 7 tysięcy złotych. Zwycięzca zostanie ogłoszony na finale konkursu 25 września na Latarnii w Wenei w Gnieźnie.
W tegorocznym zestawie nie zabraknie filmów, które zgłębiają skomplikowane relacje rodzinne, jak i stawiają czoła naszym mniejszym i większym obawom. Bohaterowie nie boją się patrzeć w przyszłość, sprawdzając co może nas czekać za kilkanaście lat; a także w przeszłość: powracając do trudnej relacji małżeństwa na odległość czy przeżywając początek millenium raz jeszcze. Nie odsuwamy się jednak od teraźniejszości, manewrując pomiędzy tinderowymi randkami, zmaganiami z pamięcią czy zanurzając się w mistyczny i tajemniczy świat polskiej wsi.

We have one heart, reż. Katarzyna Warzecha, animacja / dokument, 11’
Po śmierci matki Adam odnajduje korespondencję, wymienianą przed laty przez rodziców: Polkę i mieszkającego w Iraku Kurda. Dla Adama to okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o ojcu, którego nigdy nie poznał. Połączenie animacji rysunkowej z materiałami archiwalnymi pozwala przenieść się niemal 40 lat wstecz, poczuć emocje łączące żyjących w różnych częściach świata zakochanych oraz odkryć niezwykłą tajemnicę rodzinną.

Wyraj (Vyraj), reż. Agnieszka Nowosielska, fabuła, 21’
Podczas gdy Weronka walczy o zdrowie swojego ojca, otaczający ją świat przeczy regułom logiki. Czy to możliwe, że jej syn ma wpływ na stan zdrowia dziadka?

Niebieski Dym (Blue Smoke), reż. Katarzyna Gondek, eksperyment / dokument, 12’
Historia kobiety, która straciła pamięć w fabryce gofrownic.

Green, reż. Ivan Bambalin, fabuła, 15’

Przyszłość. Ziemia przeżywa apokalipsę zanieczyszczenia. Astronautka i matka Green decyduje lecieć na zrobionej przez sobie rakietę na inną planetę, żeby zebrać nasiona roślin i wrócić z nimi na Ziemię. Ona ma nadzieję uratować swoją chorą córkę i całą ludzkość.

Millenium, reż. Daria Godyń, animacja, 8’

Od stuleci człowiekowi towarzyszył lęk przed nowym tysiącleciem. Jest Sylwester 1999 - zbliża się "koniec świata". Katastrofa, niepewność i gęstniejąca atmosfera milenijnej paranoi to tematy, na których skupia się ta animacja.

Julia nad morzem (Julia at the Seaside), reż. Mariusz Rusiński, dokument, 17’

Julia samotnie spędza swoje letnie wakacje nad morzem. Używając Tindera, spotyka się z różnymi ludźmi - niektórzy są natrętni, niektórzy niezręczni, ale może wśród nowo poznanych osób znajdzie się ktoś godny zaufania? O wszystkim tym twórcy opowiadają z mieszaniną czułości i ironii, za sprawą której "Julia..." wygląda jak film, jaki mogliby nakręcić Eric Rohmer i Milos Forman, gdyby tylko wybrali się na wspólne wakacje nad polskie morze.

czas trwania: 84 minuty

SHORT WAVES: SHORT MATTERS I
Short Matters I
 
 
Europejska Nagroda Filmowa to prestiżowe wyróżnienie na skalę światową. W trzech zestawach Short Matters możecie zapoznać się z filmami krótkometrażowymi nominowanymi do tej nagrody w 2016 r. przez międzynarodowe jury, któremu przewodniczyła polska reżyserka Agnieszka Holland. Tym razem nie tylko zastanowimy się nad kondycją współczesnego człowieka, ale również odwiedzimy rodzinę z Kristiansand, zajrzymy do niewielkiego lokum Chunga w Hong Kongu czy wraz z małą Tipuaną przejdziemy przez traumę po utracie ojca. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z twórczością najzdolniejszych filmowców z całej Europy.
 
Czas trwania: 90’
 
Bilety: 12 pln
Język: PL + ENG
 
The Wall
Belgium 2015. Fiction. 8’. Direction: Samuel Lampaert. Programer/Programmer: Film Fest Gent
Hong Kong. Wielość bezdusznych wieżowców. W nich ściśnięte, małe mieszkania z żyjącymi obok siebie anonimowo ludźmi. Do momentu, gdy Chung, samotny mężczyzna, decyduje się zawiesić obraz...  
 
Amalimbo
Sweden/Estonia 2016. Animation. 15’. Direction: Juan Pablo Libossart. Programer/Programmer: Film Festival in Venice
To jest historia Tipuany, pięcioletniej dziewczynki, żyjącej w stanie zawieszenia; próbuje dostać się “na drugą stronę”, by móc za wszelką cenę ponownie spotkać swojego niedawno zmarłego ojca.
 
Home
UK, Kosovo 2016. Fiction. 20’. Direction: Daniel Mulloy. Programer/Programmer: Curtas Vila do Conde - International Film Festival
Podczas gdy tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci próbuje dostać się do Europy, ten film przedstawia sytuację odwrotną: zwykła brytyjska rodzina wyrusza wraz z dziećmi w podróż, która zmieni ich życie.
 
I’m Not From Here
Chile, Denmark, Lithuania 2015. Documentary. 26’. Direction: Giedrē Žickytē, Maite Alberdi. Programer/Programmer: Kraków Film Festival
88-letnia Josebe, Baskijka, mieszka w domu spokojnej starości w Chile. Jest obsesyjnie ciekawa pochodzenia innych, wiekowych mieszkańców ośrodka…
 
90 Degrees North
Germany 2015. Fiction. 21’. Direction: Detsky Graffam. Programer/Programmer: Cork Film Festival
 
To jest fakt: dobrzy Niemcy czekają na czerwonym świetle. Jednak co zrobić, gdy zielone po prostu się nie pojawia? To humorystyczna opowieść, parabola o przestrzeganiu norm społecznych.

SHORT WAVES: CAT SHORTS
Czy jest coś lepszego niż kocia miłość? Na to pytanie wielu z bohaterów wybranych przez nas pozycji filmowych odpowiedziałoby stanowcze nie. Te niepokorne i niezwykle wrażliwe stworzenia stają się inspiracją do opowiedzenia wielu kocich historii – porzuconego przez świat dachowca czy walczącego o miłość swojej opiekunki persa. Ważnym elementem tych przygód staje się jednak człowiek – ten, który docenia obecność kota i często poświęca mu całe swoje życie tak jak portrecista kotów Larry, małżeństwo prowadzące koci przytułek czy urocza kociara Catherine. Nie zabraknie również czegoś pomiędzy – dziecka odkrywającego w sobie kocią naturę, bo czyż nie w każdym z nas jest trochę z tych kochanych zwierząt?
Neko No Hi (Cat Days)
Niemcy, Japonia 2018. Animacja. 11’. Reżyseria: Jon Frickey
The Purrtraitist 
USA 2016. Dokument. 10’. Reżyseria: Mark Zemel
Tête d'Oliv...(Keep Your Hair On, Olivier)
Francja 2017. Animacja. 11’. Reżyseria: Armelle Mercat
The Date
Finlandia 2012. Fabuła. 7’. Reżyseria: Jenni Toivoniemi
Ugly
Niemcy 2017. Animacja. 12’. Reżyseria: Nikita Diakur
Cats Cradle
USA 2018. Dokument. 12’. Reżyseria: Jonathan Napolitano
Catherine
Belgia 2017. Animacja. 12’. Reżyseria: Britt Raes
 
 
Is there something better than cat love? Many protagonists of our selections would respond to that with a definite no. These defiant and sensitive creatures have become an inspiration for creation of many feline stories - of forsaken stray cat, or Persian cat fighting for its owner’s love. However, it is the human that becomes a significant element of these adventures - the one who appreciates the cat’s presence and often devotes their entire life to them just like cat portraitist Larry, a couple that runs a cat shelter, or an adorable cat-lover Catherine. There will also be something in between - a child discovering its own feline nature because don’t we all have something of these lovely animals within ourselves?
Neko No Hi (Cat Days)
Germany/Japan 2018. Animation. 11’. Director: Jon Frickey
The Purrtraitist 
USA 2016. Documentary. 10’. Director: Mark Zemel
Tête d'Oliv...(Keep Your Hair On, Olivier)
France 2017. Animation. 11’. Director: Armelle Mercat
The Date
Finland 2012. Fiction. 7’. Director: Jenni Toivoniemi
Ugly
Germany 2017. Animation. 12’. Director: Nikita Diakur
Cats Cradle
USA 2018. Documentary. 12’. Director: Jonathan Napolitano
Catherine
Belgium 2017. Animation. 12’. Director: Britt Raes

SHORT WAVES: GIRL SHORTS
Nie mogę uwierzyć, że to wciąż kontrowersyjne, kiedy kobiety nie przepraszają za to, że istnieją. - mówi jedna z bohaterek filmu “Juck”. Ta selekcja filmowa ukazuje silną obecność kobiet w społeczeństwie, ale także w kinematografii. Pięć filmów stworzonych przez kobiety o kobietach to historie walki przeciwko niesprawiedliwości systemowej, męskiej dominacji, konserwatywnej tradycji czy własnym ograniczeniom. Girl Shorts chce mówić o widzialności kobiet, ich potrzebach rozszerzania granic własnej seksualności i wolności, pragnieniu wyrażania siebie, a także niezwykłej sile, która pozwala na najodważniejsze decyzje w życiu. 
37 days
Grecja 2018. Fabuła. 23’. Reżyseria: Nikoleta Leousi
Intimity
Szwajcaria 2017. Animacja. 6’. Reżyseria: Elodie Dermange
Black Mamba
Tunezja 2017. Fabuła. 21’. Reżyseria: Amel Guellaty
#sovitus (#barewithme)
Finlandia 2017. Fabuła . 10’. Reżyseria: Ulla Heikkilä
JUCK
Szwecja 2017. Dokument. 18’. Reżyseria: Olivia Kastebring, Julia Gumpert, Ulrika Bandeira
 
I can’t believe that it is still controversial that women don’t apologize for their existence. - says one of the protagonists in “Juck”. This film selection presents strong presence of women in society, but also in cinematogrpahy. Five films created by women about women are stories of the battle against systemic injustice, male domination, conservatism, or personal limitations. Girl Shorts wants to speak about visibility of women , their need to expand the borders of their own sexuality and freedom, desire for self-expression and an exceptional force that allows for the bravest decisions in life. 
37 days
Greece 2018. Fiction. 23’. Director: Nikoleta Leousi
Intimity
Switzerland 2017. Animation. 6’. Director: Elodie Dermange
Black Mamba
Tunesia 2017. Fiction. 21’. Director: Amel Guellaty
#sovitus (#barewithme)
Finland 2017. Fiction. 10’. Director: Ulla Heikkilä
JUCK
Sweden 2017. Documentary. 18’. Director: Olivia Kastebring, Julia Gumpert, Ulrika Bandeira

SHORT WAVES: MIDNIGHT SHORTS
MIDNIGHT SHORTS
 
Filmowe potwory i dziwadła powracają! Nawiązując do legendarnych nowojorskich pokazów kina klasy B, C, D, a nawet Z, selekcjonerzy Żubroffka Short Film Festival przygotowali program, na który składają się współczesne obrazy, przywołujące dawny kult midnight movies. Selekcja filmów krwawych, zabawnych, surrealistycznych, tryskających seksem, cielesnością, humorem i potężną energią szaleństw. W zestawie m.in. perypetie morderczego kruka, czy drobiowa wersja “Lśnienia”. Chowanie twarzy w dłoniach i okrzyki zdziwienia połączonego z przerażeniem gwarantowane!
 
Czas trwania: 95’
Bilety: 12 pln
Język: PL + ENG
 
Program: Maciej Rant i Marcin Łuczaj
 
How to Ride Bitches
Australia 2015. Fiction. 2’. Direction: Alex Vivian
 
Milk
UK 2015. Fiction. 10’. Direction: Ben Mallaby
 
Manoman
UK 2015. Animation. 11’. Direction: Simon Cartwright
 
The Chickening
USA/Canada 2016. Fiction. 6’. Direction: Nick Denboer, Davy Force
 
Ramona
Romania 2015. Fiction. 21’. Direction: Andrei Cretulescu
 
Sister hell
Norway 2016. Fiction. 15’. Direction: Fredrik S. Hana
 
Amen
France 2015. Fiction. 9’. Direction: Marie-Helene Viens, Philippe Lupien
 
Night of a Slasher
USA 2015. Fiction. 10’. Direction: Shant Hamassian
 
Invaders
USA 2014. Fiction. 6’. Direction: Jason Kupfer
 
Gwilliam
 
USA 2016. Fiction. 5’. Direction: Brian Lonano

SHORT WAVES: OSCAR NOMINATED SHORTS: FABUŁY
Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie filmu. Najważniejsi przedstawiciele branży filmowej od lat 30. nie zapominają uhonorować również krótkiego metrażu, który stanowi istotną część amerykańskiej kinematografii.
 
Podczas tegorocznego rozdania nagród konkursu o jej złotą statuetkę zawalczy 15 filmów krótkometrażowych w trzech kategoriach: film animowany, aktorski i dokumentalny. Mimo że rzadziej wspominane w mediach niż filmy pełnometrażowe, krótkie produkcje prezentują równie istotne, inspirujące historie w innowacyjnej formie.
Madre (Mother)
Hiszpania, 19 minut. Reżyseria: Rodrigo Sorogoyen.
Fauve
Kanada, 16 minut. Reżyseria: Jeremy Comte.
Marguerite
Kanada, 19 minut. Reżyseria: Marianne Farley.
Detainment
Irlandia, 30 minut. Reżyseria: Vincent Lambe.
Skin
USA, 20 minut. Reżyseria: Guy Nattiv. 
 
The Academy Awards are one of the most prestigious rewards in the world of film. From the 1930s, the most important figures in the film industry also awards the best of short films, which are an important part of the american cinematography.
 
During this year’s ceremony 17 short films is going to compete for a golden statue in three categories for animated, feature and documentary shorts. Short films, although getting less media attention than full-length ones, present stories as important and inspiring as them in an innovative form. 
Madre (Mother)
Spain, 19 mins. Director: Rodrigo Sorogoyen.
Fauve
Canada, 16 Mins. Director: Jeremy Comte.
Marguerite
Canada, 19 mins. Director:Marianne Farley
Detainment
Ireland, 30 mins. Director: Vincent Lambe.
Skin
USA, 20 mins. Director: Guy Nattiv.

SHORT WAVES: OSCAR NOMINATED SHORTS: FILMY ANIMOWANE
Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie filmu.Najważniejsi przedstawiciele branży filmowej od lat 30. nie zapominają uhonorować również krótkiego metrażu, który stanowi istotną część amerykańskiej kinematografii.
 
Podczas tegorocznego rozdania nagród konkursu o jej złotą statuetkę zawalczy 15 filmów krótkometrażowych w trzech kategoriach: film animowany, aktorski i dokumentalny. Mimo że rzadziej wspominane w mediach niż filmy pełnometrażowe, krótkie produkcje prezentują równie istotne, inspirujące historie w innowacyjnej formie.
Bao
USA, 8 minut. Reżyseria: Domee Shi.
Late Afternoon
Irlandia, 10 minut. Reżyseria: Louise Bagnall.
Animal Behaviour
Kanada, 14 minut. Reżyseria: Alison Snowden and David Fine.
Weekends
USA, 15 minut. Reżyseria: Trevor Jimenez
One Small Step
USA, CHINY, 8 minut. Reżyseria: Andrew Chesworth i Bobby Pontillas.
Wishing Box
USA, 6 minut. Reżyseria: Lizzie Zhang
Tweet - Tweet 
Rosja, 11 minut. Reżyseria: Zhanna Bekmambetova
 
 
Bao
USA, 8 mins. Director Domee Shi.
Late Afternoon
Ireland, 10 mins. Director :Louise Bagnall.
Animal Behaviour
Canada,14 mins.Director: Alison Snowden and David Fine.
Weekends
USA, 15 mins. Director: Trevor Jimenez
One Small Step
USA & China, 8 mins. Director: Andrew Chesworth and Bobby Pontillas
Wishing Box
USA, 6 mins. Director: Lizzie Zhang. 
Tweet - Tweet 
Russia, 11 mins. Director: Zhanna Bekmambetova

SHORT WAVES: RAINBOW SHORTS
Rainbow Shorts to program filmów krótkometrażowych eksplorujący środowisko LGBTQ+ i związane z nim kwestie odmienności seksualnej, kulturowej i rasowej.
Selekcja filmowa porusza kwestie związane z dorastaniem i poszukiwaniem własnej tożsamości, zaściankowości w hermetycznym środowisku, którą przełamuje homoseksualny mops, odwagą w szerzeniu edukacji seksualnej w Afryce czy wyzwoleniem się ze schematów niepełnosprawności. To tylko niewielki fragment obrazu, jakim jest ludzka seksualność, który podobnie jak tęcza lśni wieloma barwami, a jej granice są trudno uchwytne. 
O Órfão (The Orphan)
Brazylia 2018. Fabuła. 15’. Reżyseria: Carolina Markowicz 
I Am Sheriff
Republika Południowej Afryki 2017. Dokument. 28’. Reżyseria: Teboho Edkins
Repugnant
Nowa Zelandia 2018. Fabuła. 12’. Reżyseria: Kyan Krumdieck
Kado (A Gift)
Indonezja 2018. Fabuła. 15’. Reżyseria: Aditya Ahmad
Dressed for pleasure
Szwajcaria 2017. Fabuła. 16’. Reżyseria: Marie de Maricourt
 
Rainbow Shorts is a short film program that explores LGBTQ+ community and everything associated with sexual, cultural and racial diversity.
The film selection focuses on issues associated with coming of age and the search for one’s identity, parochiality in a hermetic environment broken by a gay pug, the courage to disseminate sexual education in Africa, or release from schemes of disability. It is only a small fraction of the human sexuality image, which - just like a rainbow - beams with many colors, while its borders are difficult to capture. 
O Órfão (The Orphan)
Brazil 2018. Fiction. 15’. Director: Carolina Markowicz 
I Am Sheriff
South Africa 2017. Documentary. 28’. Director: Teboho Edkins
Repugnant
New Zealand 2018. Fiction. 12’. Director: Kyan Krumdieck
Kado (A Gift)
Indonesia 2018. Fiction. 15’. Director: Aditya Ahmad
Dressed for pleasure
Switzerland 2017. Fiction. 16’. Director: Marie de Maricourt

SHORT WAVES: STARY CZŁOWIEK I MOŻE
Hasło festiwalowe “outside the box” dotyka wielu pozycji programowych, a Stary Człowiek i Może konsekwentnie budowany jest poza wszelkimi schematami. W tej selekcji starość to odkrywanie świata na nowo, czas pełen wyzwań i szukania odwagi, a także docenienia relacji międzyludzkich. W tych ciepłych filmach odnaleźć można piękną międzypokoleniową przyjaźń, kobiecą solidarność, odkrywanie bolesnej historii, a także obraz pełen buntu i wolności. Spotkanie z tymi bohaterami to odkrywanie niestereotypowych stron późnych lat życia. 
Miss Holocaust
Polska 2017. Dokument. 22’. Reżyseria: Michalina Musielak
 
La notte di Cesare (The Night of Cesare)
Włochy 2018. Fabuła. 20’. Reżyseria: Sergio Scavio
 
While I Yet Live
USA 2018. Dokument. 14’. Reżyseria: Marris Curran
 
 
Old Man Who Can  
 
Miss Holocaust
Poland 2017. Documentary. 22’. Director: Michalina Musielak
 
La notte di Cesare (The Night of Cesare)
Italy 2018. Fiction. 20’. Director: Sergio Scavio
 
While I Yet Live
USA 2018. Documentary. 14’. Director: Marris Curran
 
Vihta
Belgium 2018. Fiction. 21’. Director: François Bierry

SHORT WAVES: YOUTUBE HELPEDTHE VIDEO STAR

SHORTCUTZ
Każdego roku Shortcutz Amsterdam współpracuje z partnerami z całego świata, aby zaprosić widzów do wybrania ich ulubionego holenderskiego filmu krótkometrażowego. W ramach Nagrody Publiczności zaprezentowanych zostanie sześć filmów nominowanych do tytułu Najlepszego Filmu Krótkometrażowego Roku. Zostaną one pokazane w 26 kinach na całym świecie, tym samym przybliżając holenderską kinematografię szerszej publiczności.
OSHORTCUTZAMSTERDAM
FILMY:
LET MEIN/reż. Aramis Garcia Gonzalez / Fabularny / 2023 / 10’
Po dużej kłótni z matką i ojczymem 24-letni Emre w gniewie wybiega z domu. Rok później puka ponownie do drzwi. Chce wrócić, jakby nic się nie wydarzyło. Jednak matka nie wpuszcza go a przez domofon toczy się trudna rozmowa. Emre robi wszystko, by zostać wpuszczonym do środka, ale szczere przeprosiny to coś, na co nie potrafi się zdobyć.
BEHIND THE REFLECTION/reż.Jelle Tigchelaar / Dokument / 2024 / 16’39”
W filmie, Behind the Reflection” ludzie w różnym wieku i z różnych środowisk spędzają pół godziny, patrząc na siebie w lustrze. Widzimy to, co oni, obserwując ich z drugiej strony lustra. Dzielą się swoimi refleksjami na temat siebie oraz doświadczeniami dyskomfortu, smutku, konfrontacji i radości.
THE WEATHERISNICE/reż.LeonardoCariglino / Fabularny / 2023 / 19’
Młody francuski emigrant Jean żyje w izolacji, odcięty od kontaktu z ludźmi, ale wiadomość głosowa od matki zachęca go, by wyszedł na zewnątrz. Wówczas odkrywa Sarę za regałami w barze przekąskowym FEBO, a między nimi zaczyna się historia miłosna.
LUNATIC / reż. Robin Noorda / Eksperymentalny / 2024 / 16’
Film porusza światowe problemy, ukazując samotnego astronautę imieniem Antonio, który został porzucony na Księżycu po swoim coming out.
MAGMA/reż.LucaMeisters / Fabularny / 2023 / 14’56”
Świat introwertycznej, ale pełnej pasji dziewięcioletniej Esry został wywrócony do góry nogami. Jej ojciec stał się niepełnosprawny po wypadku motocyklowym, w wyniku czego musieli przeprowadzić się do nowego miejsca. Zmagając się z jego ograniczeniami, ojciec Esry już nie jest tym mężczyzną, którego znała.
TIDE / reż. Roxanne Stam / Fabularny / 2023 / 20’
Podczas dnia spędzanego z ojcem ośmioletnia Nola pragnie bawić się z nim, ale czterdziestopięcioletni Kurt zdaje się bardziej zainteresowany flirtowaniem niż byciem ojcem.

SHREK 2
"Shrek 2"
Reż. Andrew Adamson, Kelly Asbury
USA, 2004, 92 minut

Po powrocie z miesiąca miodowego Shrek i Fiona postanawiają odwiedzić rodziców księżniczki, do których dotarła jedynie wiadomość o ślubie ich córki z prawdziwą miłością jej życia. Młoda para rusza więc do królestwa Zasiedmiogórogrodu. Problem jednak w tym, że rodzice Fiony w ogóle nie zdają sobie sprawy z ciążącej na niej klątwy. W związku z tym są pewni, iż poślubiła ona kogoś z wyższych sfer, kawalera pokroju Lorda Farquaada - władcy rządzącego zasobnym państwem. Jakież więc jest zdziwienie, kiedy ich zięć okazuje się ważącym ponad 300 kilogramów zielonym ogrem nie przywiązującym wagi do higieny, któremu w dodatku towarzyszy gadający osioł.

SICARIO
Młoda agentka FBI Kate Macer przyłącza się do supertajnej akcji CIA mającej na celu pojmanie szefa wielkiego meksykańskiego kartelu narkotykowego. Macy stopniowo poznaje szczegóły operacji, która często ociera się o granicę prawa i moralności, prowadząc do najgłębszych czeluści przestępczego piekła. Przewodnikiem po jego kolejnych kręgach będzie dla Macer tajemniczy współpracownik CIA o meksykańskim pochodzeniu, zwany „konsultantem”, który jak się okaże ma dla całej akcji kluczowe znaczenie. Jego prawdziwa tożsamość będzie dla Macer największym szokiem.
 

SICARIO 2 : SOLDADO
Matt i Alejandro powracają na pogranicze amerykańsko-meksykańskie, by dopaść Carlosa Reyesa, narkotykowego  barona, który trudni się także przemytem broni dla terrorystów. To co miało być szybką i stosunkowo prostą misją, wkrótce przeradza się w prawdziwą wojnę. Okazuje się bowiem, że Pentagon wydał zgodę na użycie oddziałów specjalnych i ciężkiego uzbrojenia do bezwzględnej walki z sojusznikiem terrorystów. Matt i Alejandro wiedzą, że te metody na pograniczu zamiast przynieść upragniony skutek, mogą wywołać katastrofę. Alejandro podejmuje się samotnej misji po drugiej stronie granicy, która każe mu się cofnąć w głąb mrocznej przeszłości, o której tak pragnął zapomnieć.

SIEDEM
"Siedem" (Se7en)
Reż. David Fincher
USA, 1995, 127 minut

Dwaj policjanci: czarnoskóry William Somerset (Morgan Freeman) i biały David Mills (Brad Pitt) skrajnie się różnią. Somerset jest apatycznym, zmęczonym życiem, samotnikiem, który z obawy przed odpowiedzialnością nie założył rodziny. Od wymarzonej emerytury dzieli go tylko jeden dzień. Podczas 30-letniej pracy w policji ani razu nie użył broni. Jest jednak świetnym detektywem, doskonale kojarzącym fakty. Mills natomiast to porywczy, pełen energii młodzieniec. Wraz z żoną Tracy przenieśli się ze spokojnej prowincji do dużego miasta. Woli on działać niż analizować i bardzo angażuje się w swoją pracę. W wielkim mieście, w którym obaj pełnią służbę, panuje siedem grzechów głównych: lenistwo, chciwość, żądza, łakomstwo, pycha, zazdrość i gniew. Tu również grasuje tajemniczy "mściciel". Pierwszą ofiarą odkrytą przez policję jest mężczyzna, który zmarł w wyniku obżarstwa pod przymusem. Wkrótce policjanci znajdują drugą ofiarę, którą jest bogaty adwokat. W jego domu morderca zostawił krwawy napis: "chciwość". Somerset wysuwa hipotezę, że ostatnie zbrodnie to dzieło seryjnego, psychopatycznego mordercy.

SIEDEM MINUT PO PÓŁNOCY
Niewielu jest dorosłych, którzy mieliby tyle odwagi co 10-letni Conor. Chłopiec codziennie musi bronić się przed grupą starszych chłopaków, którzy prześladują go w szkole. Prawdziwy dramat jednak rozgrywa się w domu chłopca – samotnie wychowująca go matka przegrywa walkę z chorobą, a lekarze rozkładają ręce. W tej sytuacji Conor zyskuje niezwykłego sprzymierzeńca – jest nim mroczna istota ze snów, która za pośrednictwem niezwykłych, magicznych opowieści wciąga Conor w świat, gdzie znaleźć można odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.

SIEKIEREZADA
Janek Pradera  to wrażliwy poeta, który nie może odnaleźć swojego miejsca w świecie. Dlatego odchodzi od ukochanej i z workiem na plecach rusza w nieznane. Wędrując po puszczy spotyka leśniczego, który zatrudnia go przy wyrębie lasu. Ludzie zamieszkujący tutaj są inni niż w mieście - szczerzy i otwarci. Ciężka, fizyczna praca zbliża ludzi. Janek poznaje i zaprzyjaźnia się z Peresadą, Wasylukiem, Selpką i jego stale roześmianą żoną. Razem z nimi upływa mu czas po pracy. Wkrótce dochodzi jednak do nieoczekiwanej bójki...

SIERANEVADA
Bukareszt, wielkomiejska klasa średnia, ludzie, którzy zyskali na ustrojowej transformacji. Małżeństwo jedzie na stypę po śmierci ojca mężczyzny. Ale ceremonia od początku nie przebiega zgodnie z planem. Gdy bliscy czekają na księdza, na światło dzienne wychodzą dawne sekrety i różnice w spojrzeniu na świat.

SIERPIEŃ W HRABSTWIE OSAGE
Spojrzenie na trudną relację matki i jej trzech dorosłych córek, które opuściły rodzinny dom, dystansując się od bliskich i od przeszłości. Pewnego dnia powracają, by zmierzyć się z emocjami, które niegdyś doprowadziły do niezgody w rodzinie.

SILENT TWINS
"Silent Twins"
reż. Agnieszka Smoczyńska
Polska, Wielka Brytania 2022
Pokazywany premierowo na festiwalu w Cannes „Silent Twins” to najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”. Jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która o tym, co w nas dzikie i nieokiełznane opowiada z lekkością tanecznych kroków, także w swoim anglojęzycznym debiucie daje popis nieskrępowanej wyobraźni. Wizjonerski, wypełniony muzyką „Silent Twins”, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet.
Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.
Kreując na ekranie wewnętrzny świat bliźniaczek, Agnieszka Smoczyńska pełnymi garściami czerpie z estetyki starych reklam, kolorowych magazynów czy mydlanych oper. Sięga po thriller i zmysłowy musical, dramat i poklatkową animację. Ale emocjonalna bomba, jaką jest „Silent Twins”, swoją energię zawdzięcza także Letitii Wright („Czarna Pantera”, serial „Czarne lustro”) i Tamarze Lawrance (serial „Mały topór”). Aktorki tworzą przejmujące role dziewczyn, które nie mogą żyć ani bez siebie, ani razem, i których nastoletni bunt wymknął się spod kontroli. Film Smoczyńskiej można odczytywać jako studium toksycznej więzi, artystycznego geniuszu czy kobiecego buntu. Może to opowieść o ucieczce od rasistowskiego społeczeństwa, a może ballada o niemożliwej miłości?

SILS MARIA
Film "Sils Maria" to dramat, w którym wybitna aktorka u szczytu sławy, spędza kilka dni w Alpach, w towarzystwie swojej młodej asystentki, a zarazem jedynej przyjaciółki. Pod wpływem serii drobnych zdarzeń, spotkania z dawnym partnerem i kochankiem, konfrontacji z przeszłością, intymnych rozmów Maria Enders będzie gotowa zagrać największą życiową rolę -  Samą siebie.

SIMONA
Kim naprawdę była Simona Kossak - legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny - słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do pradawnej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światowa ekosystem, ale też pomaga zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić żyć innym istotom. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.

SIMONA KOSSAK
"Simona Kossak"
Reż. Adrian Panek
Polska, 2024, 100 minut

Simona Kossak, córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, pozbawiona talentu, który od pokoleń definiuje jej rodzinę, dorasta nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach. Osiedla się w środku puszczy, w domu bez prądu i bieżącej wody, w otoczeniu dzikiej przyrody. Tam, na magicznym odludziu poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym dzieli pasje – miłość do natury i… potrzebę wolności. Ich niezwykła relacja wymyka się wszelkim schematom. Jednak wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika i pozycji młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt.

SIMONA KOSSAK
"Simona Kossak"
Reż. Adrian Panek
Polska, 2024, 100 minut

Simona Kossak, córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, pozbawiona talentu, który od pokoleń definiuje jej rodzinę, dorasta nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach. Osiedla się w środku puszczy, w domu bez prądu i bieżącej wody, w otoczeniu dzikiej przyrody. Tam, na magicznym odludziu poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym dzieli pasje – miłość do natury i… potrzebę wolności. Ich niezwykła relacja wymyka się wszelkim schematom. Jednak wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika i pozycji młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt.

SIMONA KOSSAK - pokaz z Klapsem
"Simona Kossak"
Reż. Adrian Panek
Polska, 2024, 100 minut
KLAPS! to autorski projekt Kinads Media mający na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zdrowia seksualnego i relacji międzyludzkich poprzez wykorzystanie medium jakim jest wielki, kinowy ekran. Projekt składa się z 6 spotkań, podczas których prezentowane będą ok. 30 minutowe filmy edukacyjne.
Poruszają one takie tematy jak bezpieczny seks, menopauza oraz gadżety erotyczne. Chcemy promować empatię, zrozumienie i przełamywać tabu, by każdy mógł szanować i rozumieć własne oraz innych ciało bez wstydu. Kluczowym założeniem jest edukacja, czyli dostarczenie widzom rzetelnych, naukowych informacji na temat seksualności i zdrowia oraz przeciwdziałanie mitom. Projekt jest skierowany zarówno do kobiet jak i mężczyzn.
************
Simona Kossak, córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, pozbawiona talentu, który od pokoleń definiuje jej rodzinę, dorasta nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach. Osiedla się w środku puszczy, w domu bez prądu i bieżącej wody, w otoczeniu dzikiej przyrody. Tam, na magicznym odludziu poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym dzieli pasje – miłość do natury i… potrzebę wolności. Ich niezwykła relacja wymyka się wszelkim schematom. Jednak wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika i pozycji młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt.

SIN CITY. DAMULKA WARTA GRZECHU 2 D
Dwight umawia zamożnych biznesmenów z prostytutkami, robi im zdjęcia i sprzedaje ich żonom. Kiedy pojawia się pewna femme fatale z jego przeszłości błagając o pomoc, nie potrafi się jej oprzeć.

SING 2

SING 2D - NAPISY
W świecie zamieszkanym przez zwierzęta teatr prowadzony przez koalę Bustera Moona popada w tarapaty. Kochając teatr, zrobi on jednak wszystko, by go ocalić. Ostatnią szansą na przetrwanie jest wielki konkurs, który pomoże odnaleźć najpiękniejszy głos świata. Głos, który ocali teatr.  Do konkursu staną: nucąca cicho jak mysz pod miotłą Mysz, nieśmiała Słonica, której towarzyszy pewna siebie matka, młody gangster Gorilla i punkowa rebeliantka Jeżozwierzyca.

SING 2D dubbing
W świecie zamieszkanym przez zwierzęta teatr prowadzony przez koalę Bustera Moona (Matthew McConaughey) popada w tarapaty. Kochając teatr, zrobi on jednak wszystko, by go ocalić. Ostatnią szansą na przetrwanie jest wielki konkurs, który pomoże odnaleźć najpiękniejszy głos świata. Głos, który ocali teatr. Do konkursu staną: nucąca cicho jak mysz pod miotłą Mysz (Seth MacFarlane), nieśmiała Słonica (Tori Kelly), której towarzyszy pewna siebie matka (Reese Witherspoon), młody gangster Gorilla i punkowa rebeliantka Jeżozwierzyca (Scarlett Johansson).

SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY
"Siostrzeństwo świętej sauny" (Smoke Sauna Sisterhood)
Reż. Anna Hints
Estonia, Francja, Islandia, 2023, 89 minut

W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby dzielić się ze sobą sekretami i przemyślenia oraz czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem, obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Wypędzają z siebie lęki i wstyd, żeby odzyskać energię do życia. Film portretuje ten intymny rytuał, który odbywa się w ciasnej, ciemnej przestrzeni nasyconej oddechami i parą. Obserwujemy ciała i twarze skąpane w mroku w procesie oczyszczenia. Dowiadujemy się, czego kobiety doświadczyły w swoim życiu. Uniwersalne opowieści podkreślają rolę kolektywnego myślenia w radzeniu sobie z problemami. Siostrzeństwo świętej sauny przepełnia autentyczne piękno, które nie jest związane z idealnym ciałem, ale wypływa z humoru, mądrości i samoświadomości. Realizowany przez osiem lat film ukazuje też tradycyjną estońską saunę dymną wpisaną na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Oryginalna ścieżka dźwiękowa to wynik współpracy islandzkiego kompozytora Eðvarða Egilssona i eksperymentalnego folkowego trio Eeter.

SIÓDMA PIECZĘĆ
Rycerz Antonius Block (Max von Sydow) powraca wraz z giermkiem Jönsem (Gunnar Björnstrand) z wyprawy krzyżowej. Gdy po rycerza niespodziewanie przychodzi Śmierć (Bengt Ekerot), ten wyzywa ją na szachowy pojedynek o własne życie i toczy trudną partię w trakcie całej podróży do domu. Wędrówka przez dotknięte zarazą terytorium, którego mieszkańcy miotają się pomiędzy sacrum surowych praktyk pokutnych a profanum nieskrępowanej zabawy i nieprawości, podsyca w zobojętniałym Blocku refleksję nad losem człowieka. Świadom zbliżającego się końca, znużony swoją egzystencją rycerz stara się nie tyle wygrać, co przedłużyć samą grę i zyskać na czasie, by znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania o istnienie Boga, sens ludzkiego życia i istotę przemijania.

SIŁA NASZYCH MARZEŃ
"Siła naszych marzeń" (Tempête)
Reż. Christian Duguay
Francja, 2022, 109 minut

Zoe urodziła się i dorastała w otoczeniu koni w stajni wyścigowej swoich rodziców. To jest jej miejsce na ziemi. Teraz marzy, aby pewnego dnia stać się dżokejem, tak jak jej ojciec. Kiedy w stajni rodzi się nowy źrebak Burza, Zoe jako pierwsza dostrzega w nim potencjał na mistrza, na którego jej rodzice czekali i pracowali przez całe życie. Ich wspólne marzenia zostają zniszczone w czasie jednej burzliwej nocy, kiedy spłoszona klacz przypadkowo rani Zoe. Pogrożona w rozpaczy dziewczyna całkowicie się załamuje. Nie może pogodzić się z niesprawiedliwym losem. Rodzice ze wszystkich sił starają się wspierać Zoe. Dzięki ich wytrwałości i zaskakującej pomocy stajennego Seby, który ma niezwykły dar komunikowania się z końmi, Zoe postanawia pokonać przeciwności losu i odzyskać to, co wydawało się stracone. Wzruszająca i podnosząca na duchu historia rodziny, którą trzyma razem siła jej marzeń.

SKARB
33-letni Costi wiedzie z rodziną skromne, spokojne życie w mieście. Wieczorami czyta synkowi bajki na dobranoc. Ich ulubioną opowieścią jest historia Robin Hooda – chłopiec często wyobraża sobie ojca jako bohatera, który staje w obronie słabszych. Costi nie przeczuwa, że niebawem znajdzie się w sytuacji rodem z kart dziecięcej książki. Niespodziewanie odwiedza go sąsiad, prosi o pożyczenie niemałych pieniędzy. Gdy okazuje się to niemożliwe, gość opowiada historię skarbu zakopanego w ogrodzie koło wiejskiego domu jego dziadków. Mężczyzna decyduje się pomóc w poszukiwaniach domniemanej fortuny z nadzieją uczestniczenia w jej podziale.

SKARB MIKOŁAJKA
"Skarb Mikołajka"
reż. Julien Rappeneau
Francja 2021
Bohater ponadczasowych dzieł René Goscinny’ego i Jean-Jacquesa Sempé, uwielbiany przez dzieci i dorosłych Mikołajek, powraca na kinowe ekrany. Tym razem przebojowy chłopiec wyruszy na poszukiwanie zaginionego skarbu i z pomocą niezastąpionych kumpli postara się zapobiec niechcianej przeprowadzce. Co z tego wyniknie – rozbawi i zaskoczy dosłownie wszystkich. Bo trzecia odsłona filmowych przygód Mikołajka to humor, akcja i atrakcje, które zadowolą nie tylko wiernych fanów bohatera, ale i tych, którzy dopiero co wkraczają do jego świata.
W życiu Mikołajka najważniejsi są: mama, tata, szkoła i przyjaciele – banda nierozłącznych kumpli, bez których wszystko inne nie ma sensu. Kiedy więc tata chłopca awansuje i ​​rodzina musi przeprowadzić się na dalekie południe, Mikołajek wpada w rozpacz. Bo jak tu wyobrazić sobie świat bez najlepszych przyjaciół? Bez rogalików Alcesta, okularów Ananiasza, wygłupów Kleofasa – bez wspólnych psot, zabaw i żartów? To po prostu niemożliwe. Dlatego, by zapobiec nieszczęściu i wpłynąć na decyzję rodziców, Mikołajek wraz z ekipą wyrusza na poszukiwanie zaginionego skarbu. Wierzy, że odnalezione bogactwo pozwoli mu pozostać w domu i zatrzymać nieuchronną przeprowadzkę.

SKAZANI NA SHAWSHANK
"Skazani na Shawshank" (The Shawshank Redemption)
Reż. Frank Darabont
USA, 1994, 142 minuty

Wybitna adaptacja opowiadania Stephena Kinga, nominowana do siedmiu nagród Akademii Filmowej®. Skazany na dożywocie Red (Morgan Freeman) doskonale zna więzienie Shawshank. Nowy więzień Andy (Tim Robbins) przynosi nadzieję i odmianę wszystkim więźniom.

SKLEPIK Z HORRORAMI
"Sklepik z horrorami"
USA 1960
Młody Seymour to niezdarny pracownik małej kwiaciarni. Udaje mu się wyhodować roślinę, dla której jedynym skutecznym nawozem okazuje się ludzka krew. Błyskawicznemu wzrostowi podopiecznej Seymoura towarzyszy wzmożone zapotrzebowanie na coraz bardziej makabryczne składniki odżywcze... W perypetie aspirującego botanika uwikłany jest korowód groteskowych postaci: sadystyczny dentysta, człowiek odżywiający się kwiatami czy masochista Wilbur Force (w tej roli młodziutki Jack Nicholson). Przewrotna czarna komedia o zaskakującym finale.

SKOŁOWANI
"Skołowani"
Polska 2023

Komedia pozytywnie romantyczna. Polska wersja historii, która podbiła serca widzów najpierw we Francji, a później w kolejnych krajach na całym świecie. To pełna uroku opowieść o spotkaniu Maksa – wiecznego „Piotrusia Pana” i przebojowej Julii. W rolach głównych Agnieszka Grochowska i Michał Czernecki.
Maks to niepoprawny kobieciarz, a zarazem notoryczny kłamca. Gdy Anna, młoda i atrakcyjna kobieta, bierze go za osobę z niepełnosprawnością, Maks brnie w kłamstwo, licząc na kolejny łatwy podryw. Anna ma jednak inny plan – przedstawia go swojej starszej siostrze, Julii, która porusza się na wózku. Niespodziewanie, cynicznie nastawionego do świata Maksa i pełną energii Julię zaczyna łączyć coś więcej, ale… kłamstwo jako fundament relacji? Czy ta miłość ma szansę?

SKŁODOWSKA
Młoda, ambitna Maria Skłodowska przybywa do Francji, by na słynnej Sorbonie podjąć studia, które są jej wielkim marzeniem, a już wkrótce przyniosą przełom nie tylko w życiu młodej kobiety, ale całego świata. Początki jednak są trudne. Nikt nie traktuje poważnie naukowych planów i teorii, które snuje młoda Maria. Mężczyźni zazdrośnie strzegą wstępu na najwyższe szczeble naukowej kariery. Jednak geniusz, upór i odwaga Skłodowskiej wkrótce zaczną kruszyć ten opór. A niezwykłe odkrycia, których dokona wraz z mężem Piotrem Curie przyniosą jej zasłużone miejsce w naukowym panteonie.

SKŁODOWSKA napisy
Młoda, ambitna Maria Skłodowska przybywa do Francji, by na słynnej Sorbonie podjąć studia, które są jej wielkim marzeniem, a już wkrótce przyniosą przełom nie tylko w życiu młodej kobiety, ale całego świata. Początki jednak są trudne. Nikt nie traktuje poważnie naukowych planów i teorii, które snuje młoda Maria. Mężczyźni zazdrośnie strzegą wstępu na najwyższe szczeble naukowej kariery. Jednak geniusz, upór i odwaga Skłodowskiej wkrótce zaczną kruszyć ten opór. A niezwykłe odkrycia, których dokona wraz z mężem Piotrem Curie przyniosą jej zasłużone miejsce w naukowym panteonie.

SLONCE W ZENICIE /NIC SIE TU NIE DZIEJE/
Reżyser i zarazem scenarzysta proponuje widzom trzy opowiadania, które rozgrywają się na przestrzeni trzydziestu lat. W pierwszym, przedstawia on zakazaną miłość dwojga młodych ludzi mieszkających po dwóch stronach granicy. W kolejnej portretuje krajobraz po bitwie, gdzie rany się jeszcze nie zagoiły i próżno myśleć o uczuciach. Na koniec zaprezentowany zostaje współczesny obraz Bałkanów i mimo iż kalendarz wskazuje na 2011 rok, to wiele osób wciąż nie może poradzić sobie z przeszłością. W pamięci wciąż powbijane są traumatyczne gwoździe. Całość dopięta jest pewną wizualną klamrą – tytułowym "Słońcem w zenice”. 

SLUGI BOZE
Z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się młoda Niemka. Śledztwo prowadzi doświadczony komisarz Warski. Ku jego niezadowoleniu do sprawy zostaje przydzielona także Ana Wittesch - niemiecka policjantka o polskich korzeniach. Warski nie wie, że Ana przyjechała do Wrocławia prowadzić jeszcze inne, tajne dochodzenie. Wkrótce okazuje się że do Wrocławia przybywa także wysłannik Watykańskiego Banku dr.Kuntz. Co łączyy samobójstwo niemieckiej studentki, tajne śledztwo Any Wittesch i przyjazd wysłannika z Watykanu? Zanim zagadka zostanie rozwiązana komisarz Warski i Ana Wittesch muszą nauczyć się współpracować i wzajemnie sobie zaufać. Tymczasem z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się kolejna dziewczyna.

SMAK WOLNOŚCI
"Smak wolności" (Smak Svobody)
Reż. Oleksandr Berezan
Ukraina, 2023, 116 minut

„Smak wolności” to kulinarna opowieść o miłości i przepyszna filmowa wizyta we Lwowie, która z miejsca podbiła serca ukraińskich widzów oraz stała się przebojem tamtejszych kin. Film pojawi się na polskich ekranach już 31 maja. Młoda dziewczyna, kucharka Waria, traci pracę, ponieważ nikt nie chce jeść jej wykwintnych potraw w przydrożnej, prowincjonalnej kawiarni. Miła, energiczna, dowcipna, decyduje się uciec do dużego miasta, aby pokazać, że jest w stanie zostać szefową kuchni w restauracji na wysokim poziomie. W pracy pomaga jej książka autorstwa Olgi Franko – ukraińskiej autorki bestsellerowych książek kucharskich. Inspiracją do powstania filmu jest postać Olgi Franko, której książki zostały zakazane w ZSRR i sklasyfikowane jako literatura „burżuazyjna”. Olga, świetnie zagrana przez Irmę Vitowską, była autorką bestsellerowych książek kucharskich, które cieszyły się wielką popularnością wśród ukraińskich gospodyń w latach 20. i 30. XX wieku. Jedna z nich, „Pierwsza ukraińska powszechna kuchnia praktyczna” wydana w 1929 roku, w filmie stała się prawdziwym skarbem dla głównej bohaterki, młodej kucharki Warii. Zawsze inspirowały mnie ukraińskie tradycje. Chciałam promować naszą charakterystyczną, bogatą kulturę kulinarną wśród młodych ludzi. W poszukiwaniu idealnej formuły, aby nasza własna historia była interesująca, nowoczesna i wciągająca dla widzów, mój zespół i ja stworzyliśmy filmową opowieść: z odrobiną magii i udziałem naszych gwiazd, smakoszy i ambasadorów kultury kulinarnej – mówi scenarzystka filmu, Olena Morentsova-Shulyk. Wszyscy aktorzy, którzy zagrali role kucharzy, odbyli szkolenia u prawdziwych szefów kuchni i staże w restauracji Alexa Yakutova (w filmie zagrał samego siebie) Wśród doborowej obsady znajdują się takie nazwiska jak Iryna Kudashova, Irma Vitovska – gwiazda ukraińskiego kina, Tetiana Malkova (znana w Polsce z serialu „Zamieszkajmy razem”), Jamala – ukraińska piosenkarka, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku oraz i polski aktor Tomasz Sobczak. „Smak wolności” to wspaniały, pogodny film dla całej rodziny! – mówi o filmie reżyser, Oleksandr Berezan.

SMIETANKA TOWARZYSKA
Bobby jest wrażliwym romantykiem z Bronxu. Licząc na spełnienie marzeń o wielkiej karierze, wyrusza w podróż do Los Angeles, gdzie zaczyna pracę u swojego wujka Phila – agenta topowych gwiazd Hollywood. Na miejscu poznaje piękną sekretarkę Vonnie. Chłopak bez pamięci zakochuje się w dziewczynie, nie wiedząc jeszcze, że ta znajomość wywróci jego życie do góry nogami.

SMOK DIPLODOK
"Smok Diplodok"
Reż. Wojciech Wawszczyk
Polska, Czechy, Słowacja, 2024, 93 minuty, dubbing

Manifest wielkiej siły wyobraźni i wiary we własne możliwości w przełomowej i pełnej rozmachu polskiej animacji, inspirowanej komiksami legendarnego Tadeusza Baranowskiego. Żądny przygód Diplodok marzy, by życie nabrało odrobiny koloru. Na rodzinnym bagnie jest szaro i wieje nudą. Kiedy spokojne życie przerywa pojawienie się tajemniczej mgły, Diplodok wyrusza w niezapomnianą podróż, by odnaleźć zaginioną rodzinę i przywrócić utracony porządek. Zwiedza magiczne miejsca, spotyka osobliwe stwory i poznaje niebywałych mieszkańców najdziwniejszych światów. Razem z niezdarnym czarodziejem Hokusem Pokusem, zakręconym Profesorkiem Nerwosolkiem i bystrą pilotką Entomologią odkryją wielki sekret. Wspólnie przekonają się, że ich rzeczywistość to tak naprawdę… strona w komiksie pogrążonego w kryzysie twórczym rysownika Tadka. Spróbują uratować rodziców Diplodoka i rozwikłać zagadkę podstępnej mgły. Uwierz we własną opowieść i dołącz do fantastycznej przygody! „Smok Diplodok” to epicka historia dla całej rodziny w reżyserii Wojtka Wawszczyka z głosami plejady polskich aktorów. Porywająca polska animacja o podążaniu za głosem własnego serca.

SMOK DIPLODOK- pokaz przedpremierowy
"Smok Diplodok"
Reż. Wojciech Wawszczyk
Polska, Czechy, Słowacja, 2024, 93 minuty, dubbing

Manifest wielkiej siły wyobraźni i wiary we własne możliwości w przełomowej i pełnej rozmachu polskiej animacji, inspirowanej komiksami legendarnego Tadeusza Baranowskiego. Żądny przygód Diplodok marzy, by życie nabrało odrobiny koloru. Na rodzinnym bagnie jest szaro i wieje nudą. Kiedy spokojne życie przerywa pojawienie się tajemniczej mgły, Diplodok wyrusza w niezapomnianą podróż, by odnaleźć zaginioną rodzinę i przywrócić utracony porządek. Zwiedza magiczne miejsca, spotyka osobliwe stwory i poznaje niebywałych mieszkańców najdziwniejszych światów. Razem z niezdarnym czarodziejem Hokusem Pokusem, zakręconym Profesorkiem Nerwosolkiem i bystrą pilotką Entomologią odkryją wielki sekret. Wspólnie przekonają się, że ich rzeczywistość to tak naprawdę… strona w komiksie pogrążonego w kryzysie twórczym rysownika Tadka. Spróbują uratować rodziców Diplodoka i rozwikłać zagadkę podstępnej mgły. Uwierz we własną opowieść i dołącz do fantastycznej przygody! „Smok Diplodok” to epicka historia dla całej rodziny w reżyserii Wojtka Wawszczyka z głosami plejady polskich aktorów. Porywająca polska animacja o podążaniu za głosem własnego serca.

SMOLEŃSK

SMUTEK
"Smutek"
Reżyseria: Rob Jabbaz
Tajwan 2022
Niegroźny do tej pory wirus Alvin zaczyna mutować, przekształcając się w niekontrolowaną zarazę zmieniającą ludzi w krwiożercze i bezwzględne bestie, które oddają się najniższym instynktom. Miasto zalewa fala okrucieństwa, tortur i gwałtów.

SNOWDEN
Trzymający w napięciu thriller sensacyjny o najsłynniejszym demaskatorze naszych czasów – Edwardzie Snowdenie w reżyserii trzykrotnego zdobywcy Oscara Olivera Stone'a. Pracujący dla służb specjalnych Edward Snowden decyduje się ujawnić ściśle tajne informacje dotyczące nielegalnego podsłuchiwania przez rząd Stanów Zjednoczonych milionów ludzi na całym świecie. Wypowiada wojnę najpotężniejszym. Niespotykany dotąd wyciek kompromitujących danych w historii USA stawia na nogi wszystkie służby. Zaczyna się wyścig z czasem. Amerykański rząd ma tylko jeden cel – złapać Snowdena

SOK Z ŻUKA
"Sok z żuka" (Beetle Juice)
Reż. Tim Burton
USA, 1988, 92 minuty

Młode szczęśliwe małżeństwo, Adam i Barbara Maitland, mieszka w wielkim domu, w którym bez trudu zmieściłoby się parę rodzin z dziećmi na karku. Niestety, ich radosne życie kończy się, kiedy to wracając autem ze sklepu w mieście, bojąc się o życie pieska stojącego na drodze, Adam ostro skręca i... wpadają do rzeki topiąc się. Wróciwszy do domu, odkrywają, że nie odbijają się w lustrze, a ich dom otacza nie ogródek, lecz wielka, ogromna pustynia, w której grasuje olbrzymi wąż. Będąc duchami, dowiadują się, że przed pójściem do nieba muszą spędzić w domu 125 lat.

SOKÓŁ Z MASŁEM ORZECHOWYM
Zak jest wyjątkowym chłopakiem i zrobi wszystko, by spełnić swoje niezwykłe marzenie – chce podbić świat amerykańskiego wrestlingu. Na swojej drodze przypadkiem spotyka Tylera, drobnego złodziejaszka o wielkim sercu, który decyduje się mu pomóc.

SONATA

SONG TO SONG
"Song to Song" to współczesne love story rozgrywające się w świecie muzycznej bohemy. BV i Faye są szaleńczo zakochanymi w sobie marzycielami. Oprócz miłości, łączy ich pragnienie, by zaistnieć w muzycznym świecie. Choć drzwi do kariery może otworzyć im muzyczny magnat Cook, intencje cynicznego biznesmena nie są do końca jasne. Sprawy skomplikują się, gdy do miłosnego trójkąta dołączy jego nowa muza.