'

Archiwum filmów

Archiwum filmów

Seans z klapsem: DZIEWCZYNA Z IGŁĄ
"Dziewczyna z igłą" (Pigen med nålen)
Reż. Magnus von Horn
Dania, Polska, Szwecja, 2024, 123 minuty

11 nagród na festiwalu w Gdyni, kandydatura do Oscara®, Złota Żaba na festiwalu EnergaCamerimage, dwie Europejskie Nagrody Filmowe – to tylko najważniejsze laury dla najgłośniejszej polskiej koprodukcji tego roku. „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna to mistrzowsko skonstruowany thriller psychologiczny, który zagląda w najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy. To mroczna baśń dla dorosłych, w której spotykają się szlachetny potwór bez twarzy, tchórzliwy książę na białym koniu i czarownica, karmiąca dzieci mlekiem i słodyczami. Tyle że ta historia wydarzyła się naprawdę. Kopenhaga, tuż po I wojnie światowej. Karoline (Victoria Carmen Sonne), młoda pracownica fabryki, zachodzi w ciążę i z dnia na dzień ląduje na bruku. Gdy na swej drodze spotka Dagmar (nagrodzona w Gdyni Trine Dyrholm), charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, która zaoferuje jej schronienie i pracę w charakterze mamki, trafi w sam środek zagadkowych wydarzeń. Czy relacja między kobietami, początkowo oparta na zaufaniu, wytrzyma konfrontację z mrocznymi sekretami? Jak wiele można wybaczyć komuś, kto w najtrudniejszym momencie wyciągnął do ciebie pomocną dłoń? Karoline – a wraz z nią widzowie – zmuszona będzie do znalezienia odpowiedzi na pytanie o granice dobra i zła. „Dziewczyna z igłą” to, jak pisze Variety, „film hipnotyzujący, brutalnie piękny i boleśnie aktualny”. Zdjęcia Michała Dymka, które zachwyciły jury pod przewodnictwem Cate Blanchett i dały mu zwycięstwo tegorocznego festiwalu EnergaCamerimage, hipnotyzują mrocznym pięknem i wciągają widza w pełną napięcia grę. Montaż Agnieszki Glińskiej oraz nagrodzone w Gdyni scenografia Jagny Dobesz i kostiumy Małgorzaty Fudali tworzą wizualny spektakl o uniwersalnym wymiarze. Jak pisze Cineuropa: „Dziewczyna z igłą” to „film, który przywraca wiarę w siłę kina jako narzędzia opowiadania historii, która nas zmienia”.

Selah Sue
Selah Sue – "Reason on the road”
 
Już 19.06 o godzinie 20:00 wyemitujemy specjalny pokaz z trasy koncertowej najnowszej płyty „ Reason” znanej wokalistki Selah Sue. Fanów Selah i miłośników dobrej muzyki serdecznie zapraszamy do naszego kina!
 
 
Długo oczekiwany drugi studyjny materiał uwielbianej w Polsce belgijskiej wokalistki Selah Sue to kilka lat wytężonej pracy w różnych miejscach na świecie oraz wiele emocji i zdarzeń, które posłużyły artystce za inspirację.
 
Sukces wydanego w 2011 roku imiennego debiutu Selah Sue (sześciokrotna platyna w Belgii, potrójna we Francji, złota płyta w Polsce) przełożył się na mnóstwo koncertów na całym świecie. Otworzył też Belgijce możliwości pracy w innych krajach, w tym w Nowym Jorku.
 
Nad nowymi piosenkami Selah pracowała w Belgii, ale także w Londynie, na Jamajce w Los Angeles, z dwoma wytrawnymi producentami, Duńczykiem Robinem Hannibalem (Little Dragon, Kendrick Lamar) i Szwedem Ludwigiem Göranssonem, znanym ze współpracy z popowym trio Haim i amerykańskim raperem Childishem Gambino. Z tym ostatnim Selah Sue napisała i nagrała numer "Together".
 
 
Album "Reason" miał premierę 30 marca 2015 roku. Zdobył szczyt notowań w Belgii i Holandii, w ojczyźnie Selah Sue ma już status złotej płyty. Piosenkarka na przełomie maja i czerwca koncertowała w największych miastach w Polsce. 

Sesje
Film oparty jest na prawdziwej historii dziennikarza i poety Marka O'Briena, który od szóstego roku życia cierpiał na polio. Film skupia się na epizodzie, kiedy to sparaliżowany O'Brien wynajął kobietę, która miała mu pomóc odkryć jego seksualność.

Shamshera
W fikcyjnym mieście Kaza, wojownicze plemię zostaje uwięzione, zniewolone i torturowane przez bezwzględnego autorytarnego Shudh Singha.

Short Waves Festival - Best of Ten I
BEST OF TEN
 
Przepis jest prosty, a metoda niezawodna. 10 programerów i dyrektorów najciekawszych festiwali krótkiego kina w Europie połączyło siły i stworzyło konkursowy zestaw 10 filmów. Świeżych, inspirujących – po prostu najlepszych. Subiektywny przegląd najnowszych trendów w twórczości krótkometrażowej przygotowany przez osoby, które rocznie oglądają kilkaset, jeśli nie kilka tysięcy krótkich filmów. Finalna selekcja obejmuje zarówno formy eksperymentalne, jak i kino społeczne, historie o wkraczaniu w dorosłość i animowany musical. Wszystko, co chcielibyście zobaczyć w krótkim kinie i o wiele, wiele więcej.
Ten szczególny program obejrzy międzynarodowe jury składające się z kolejnych 20 prominentnych przedstawicieli świata krótkiego kina, które następnie zadecyduje o przyznaniu nagrody dla zwycięskiego tytułu w wysokości 10 tys. złotych.
Best of Ten to projekt, któremu przyświeca idea szczególnie bliska festiwalom filmowym – wymiany i współpracy, a także dzielenia się tym, co najlepsze.
 
The recipe is simple, while the method – foolproof. 10 programmers and directors of the most interesting short film festivals in Europe have joined forces and created a competition set of 10 films. Fresh, inspiring – simply the best. A subjective review of the newest trends in short cinematography prepared by people who watch hundreds, or even thousands of short films a year. The final selection includes both experimental forms and society-focused cinema, coming-of-age stories and an animated musical. Everything you’d want to watch in the short cinema category and much, much more. This special program will be viewed by an international jury consisting of 20 prominent short cinema representatives who will award one winning title with the prize of 10 thousand PLN.
 
Best of Ten is a project based on values particularly important to film festivals: exchange, collaboration and sharing what is best with others.
 
BEST OF 10
 
SET I
 
Prima Noapte (First Night)
Selected by Maja Šuša – Bašta Fest
 
Wybrany przez: Maja Šuša – Bašta Fest
 
Alex’s birthday is approaching, and his father Calin has prepared a very special surprise: the first night with a girl.
 
Zbliżają się urodziny Alexa, więc jego ojciec, Calin, przygotował dla syna specjalną niespodziankę: pierwszy raz z dziewczyną.
 
Romania 2016. Fiction. 17’. Director: Andrei Tanase. Production: Bogdan Craciun.
Andrei Tănase studied cinema at the National Film School in Bucharest and works as a freelancer. His filmography includes awarded short films such as “Summer Break” (Luna Prize at NexT IFF 2015).
 
Rumunia 2016. Fabuła. 17’. Reżyser: Andrei Tanase. Produkcja: Bogdan Craciun.
Andrei Tănase studiował kino na National Film School w Bukareszcie i pracuje jako freelancer. Jego filmografia składa się z nagrodzonych filmów krótkometrażowych, w tym “Summer Break” (Luna Prize at NexT IFF 2015).
We Love Moses
Selected by: Rich Warren – Encounters Short Film Festival
 
Wybrany przez: Rich Warren – Encounters Short Film Festival
 
When Ella was 12, she had her first fight. And when she was 12, she discovered sex. Now 18, Ella reflects on how her obsession with her brother’s best friend Moses left her with a secret she still carries.
 
W wieku 12 lat, Ella zaliczyła pierwszą bójkę. W tym samym wieku odkryła seks. Teraz ma 18 lat i wspomina obsesję na punkcie Mosesa – przyjaciela swojego brata. Oraz tajemnicy, którą wciąż w sobie nosi.
 
UK 2016. Fiction. 15’. Director: Dionne Edwards. Production: Georgia Goggin.
Dionne Edwards – b. 1986. Selected filmography: “Hi, Miss!”, “Ball Talk”, “We Love Moses” (which premiered at BFI London Film Festival 2016 and has won multiple awards worldwide).
 
Wielka Brytania 2016. 15’. Reżyser: Dionne Edwards. Produkcja: Georgia Goggin.
 
Dionne Edwards urodzona w 1986. Wybrana filmografia: “Hi, Miss!”, “Ball Talk”, “We Love Moses” (miał premierę na BFI London Film Festival 2016 i zdobył wiele nagród na całym świecie).
Min Bӧrda (The Burden)
Selected by Lucile Bourliaud – Flatpack Festival
Wybrany przez: Lucile Bourliaud – Flatpack Festival
 
Mroczny musical rozgrywający się w przestrzeni handlowo-usługowej, usytuowanej obok autostrady. Zwierzęcy pracownicy komercyjnych obiektów radzą sobie z nudą i egzystencjalnym niepokojem za pomocą radosnych, tanecznych numerów.
 
A dark musical enacted in a modern market place, situated next to a large freeway. The employees of the various commercial venues deal with boredom and existential anxiety by performing cheerful musical turns.
 
Sweden 2017. Animation. 14’. Director: Niki Lindroth von Bahr. Production: Malade AB.
Animation director and costume designer based in Sweden. She received her MD in fine art at the Royal Institute of Art in Stockholm. Filmography: “Bath House”, “Tord & Tord”.
 
Szwecja 2017. Animacja. 14’. Reżyser: Niki Lindroth von Bahr. Produkcja: Malade AB.
Niki Lindroth von Bahr jest reżyserem animacji i projektantką kostiumów zamieszkałą w Szwecji. Otrzymała tytuł magisterski na Royal Institute of Art w Sztokholmie. Filmografia:“Bath House”, “Tord & Tord”.
 
Killing Klaus Kinski
Selected by Per Fikse – Minimalen Kortfilmfestival
 
The weather and the overpowering jungle lead the film crew to plot the assassination of the main actor. We revisit a myth of the history of film when in the toughest part of shooting Fitzcarraldo, the director Werner Herzog fantasize about killing actor Klaus Kinski.
 
Wybrany przez: Per Fikse – Minimalen Kortfilmfestival
 
Pogoda i przytłaczająca dżungla sprawiają, że ekipa filmowa planuje zamach na głównego aktora. Powracamy do obrosłej w mity historii, gdzie na planie “Fitzcarralda” Herzog fantazjuje o zabójstwie Kinskiego.
 
Colombia, Greece 2016. Fiction. 21’. Director: Spiros Stathoulopoulos. Production: David Corredor. Stathoulopoulos is a film director and screenwriter best known for “PVC-1” and “Meteora” – film nominated for the Golden Bear at the Berlin International Film Festival.
 
Kolumbia, Grecja 2016. Fabuła. 21’. Reżyser: Spiros Stathoulopoulos. Produkcja: David Corredor. Stathoulopoulos jest reżyserem filmowym i scenopisarzem najlepiej znanym z “PVC-1” i “Meteora” – filmu nominowanego do Złotego Niedźwiedzia na Berlin International Film Festival.
 
The Hollow Coin
Selected by Sven Schwarz – Internationales KurzFilmFestival Hamburg
 
Wybrany przez: Sven Schwarz – Internationales KurzFilmFestival Hamburg
 
Existing between spy thriller and prank call, this charmingly facetious video is about a man at a payphone desperately trying to retrieve his SD card, which is hidden in a hollow coin.
 
Będąc czymś pomiędzy thrillerem szpiegowskim a wygłupem, niepoważny lecz w czarujący sposób film opowiada o człowieku w budce telefonicznej, który rozpaczliwie próbuje odzyskać kartę SD ukrytą w wydrążonej monecie.
 
USA 2016. Experimental. 12’. Director: Frank Heath. Production: Frank Heath.
Frank Heath (1982, USA) is an artist and filmmaker living and working in New York. His work has been shown in solo and group exhibitions worldwide, e.g. in New York and Hong Kong.
 
USA 2016. Eksperymentalny. 12’. Reżyser: Frank Heath. Produkcja: Frank Heath.
Frank Heath (1982, USA) jest artystą i filmowcem mieszkającym i pracującym w Nowym Jorku. Jego prace były pokazywane solo i na wystawach grupowych na całym świecie, w tym w Nowym Jorku i Hong Kongu.

Short Waves Festival - Best of Ten II
BEST OF TEN
 
Przepis jest prosty, a metoda niezawodna. 10 programerów i dyrektorów najciekawszych festiwali krótkiego kina w Europie połączyło siły i stworzyło konkursowy zestaw 10 filmów. Świeżych, inspirujących – po prostu najlepszych. Subiektywny przegląd najnowszych trendów w twórczości krótkometrażowej przygotowany przez osoby, które rocznie oglądają kilkaset, jeśli nie kilka tysięcy krótkich filmów. Finalna selekcja obejmuje zarówno formy eksperymentalne, jak i kino społeczne, historie o wkraczaniu w dorosłość i animowany musical. Wszystko, co chcielibyście zobaczyć w krótkim kinie i o wiele, wiele więcej.
Ten szczególny program obejrzy międzynarodowe jury składające się z kolejnych 20 prominentnych przedstawicieli świata krótkiego kina, które następnie zadecyduje o przyznaniu nagrody dla zwycięskiego tytułu w wysokości 10 tys. złotych.
Best of Ten to projekt, któremu przyświeca idea szczególnie bliska festiwalom filmowym – wymiany i współpracy, a także dzielenia się tym, co najlepsze.
 
The recipe is simple, while the method – foolproof. 10 programmers and directors of the most interesting short film festivals in Europe have joined forces and created a competition set of 10 films. Fresh, inspiring – simply the best. A subjective review of the newest trends in short cinematography prepared by people who watch hundreds, or even thousands of short films a year. The final selection includes both experimental forms and society-focused cinema, coming-of-age stories and an animated musical. Everything you’d want to watch in the short cinema category and much, much more. This special program will be viewed by an international jury consisting of 20 prominent short cinema representatives who will award one winning title with the prize of 10 thousand PLN.
 
Best of Ten is a project based on values particularly important to film festivals: exchange, collaboration and sharing what is best with others.
 
BEST OF 10
 
SET II
 
Hairat
Selected by Sanne Jehoul – Glasgow Short Film Festival
 
Wybrany przez: Sanne Jehoul – Glasgow Short Film Festival
 
For over 35 years Yussuf Mume Saleh journeys at night to the outskirts of the walled city of Harar to bond with his beloved hyenas.
 
Od ponad 35 lat Yussuf Mume Saleh podróżuje nocą na przedmieścia miasta Harar, by spotykać się ze swoimi ukochanymi hienami.
 
Ethiopia 2016. Documentary. 6’. Director: Jessica Beshir. Production: Jessica Beshir.
Jessica Beshir was born in Mexico City, Distrito Federal, Mexico. She is an actress and producer, known also for “Heroin” (2017) and “He Who Dances on Wood” (2016).
 
Etiopia 2016. Dokument. 6’. Reżyser: Jessica Beshir. Produkcja: Jessica Beshir.
Jessica Beshir urodziła się w Mexico City. Jest aktorką i producentką znaną również z “Heroin” (2017) i “He Who Dances on Wood” (2016).
 
La Bouche (The Mouth)
Selected by Laurence Boyce – PÖFF Shorts
 
Wybrany przez: Laurence Boyce – PÖFF Shorts
 
A man learns of the brutal death of his daughter, murdered by her husband. Suspended time oscillating between the need for peace and the desire for vengeance. A musical film performed by the master percussionist from Guinea, Mohamed Bangoura, aka „Diable Rouge,” loosely based on his own life.
 
Mężczyzna dowiaduje się brutalnym morderstwie swojej córki, która ginie z rąk swojego męża. Żyje w zawieszeniu pomiędzy potrzebą pokoju i pragnieniem zemsty. Film muzyczny z udziałem mistrza perkusji z Gwinei, Mohameda Bangoura, znanego jako “Diable Rouge” – “Czerwony Diabeł”, częściowo oparty na prawdziwej historii.
 
France 2017. Experimental. 19’. Director: Camilo Restrepo. Production: 5 à 7 Films.
Born in 1975, in Colombia. Lives and works in Paris. His filmography includes “Cilaos”, “Impression of a War”, “As the Sun’s Shadow Continues to Extend When it is Setting”.
 
Francja 2017. Eksperymentalny. 19’. Reżyser: Camilo Restrepo. Produkcja: 5 à 7 Films.
Urodzony w 1975 w Kolumbii. Mieszka i pracuje w Paryżu. Jego filmografia zawiera: “Cilaos”, “Impression of a War” i “As the Sun’s Shadow Continues to Extend When it is Setting”.
 
After School Knife Fight
Selected by: Anne Gaschütz – Filmfest Dresden
 
Laëtitia, Roca, Nico, and Naël get together in a wasteland for their final rehearsal. The group will soon no longer exist because Laëtitia is going faraway to study. A story of these young adults who don’t want to say goodbye.
 
Wybrany przez: Anne Gaschütz – Filmfest Dresden
 
Laëtitia, Roca, Nico i Naël spotykają się na ostatnią próbę swojego zespołu. Grupa niebawem przestanie istnieć, gdyż Laëtitia wyjeżdża na studia. Historia o młodych ludziach, którzy nie chcą się rozstać.
 
France 2017. Fiction. 21’. Directors: Caroline Poggi, Jonathan Vinel. Production: Ecce Films.
Jonathan (1988) studied editing department at La Fémis. Caroline (1990) studied at Paris IV University and University in Corsica. Their short film won Golden Bear (Berlinale Shorts).
 
Francja 2017. Fabuła. 21’. Reżyserowie: Caroline Poggi, Jonathan Vinel. Produkcja: Ecce Films.
Jonathan (1988) studiował edycję filmową na La Fémis. Caroline (1990) studiowała na Uniwersytecie IV w Paryżu oraz na Korsyce. Ich film został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem (Berlinale Shorts)
Gutten er sulten (The Hunger)
Selected by Vincent Langouche – Internationaal Kortfilmfestival Leuven
 
A sixteen-year-old boy seeks out a vicious criminal to prove his grit. An expressive suburban gothic tale which enters the mindset of a teenager and explores the phenomenon of sensation seeking at a young age.
 
Norway 2017. Fiction. 20’. Director: Kenneth Karlstad. Production: Petter Onstad Løkke.
Karlstad (b. 1984) is an Oslo based director doing music videos, ads and fiction. In 2015 won an award at the Norwegian Short Film Festival for “Told You by Eva & the Heartmaker”.
 
Wybrany przez: Vincent Langouche – Internationaal Kortfilmfestival Leuven
 
Szesnastoletni chłopak szuka towarzystwa kryminalistów, aby udowodnić swój hart ducha. Pełna ekspresji gotycka opowieść o życiu na przedmieściach, dojrzewaniu i poszukiwaniach wrażeń w młodym wieku.
 
Norwegia 2017. Fabuła. 20’. Reżyser: Kenneth Karlstad. Produkcja: Petter Onstad Løkke.
Karlstad (b. 1984) to reżyser zamieszkały w Oslo tworzący teledyski, reklamy i filmy fabularne. W 2015 jego film “Told You by Eva & the Heartmaker” został nagrodzony na Norwegian Short Film Festival.
 
The Fifth Wall
Selected by Doris Bauer – VIS Vienna Shorts
 
Wybrany przez: Doris Bauer – VIS Vienna Shorts
 
A glass pane undergoes major physical forces — a metaphor for the omnipresent displays and signs of our time, for our society, linked to the screen.
 
Przeźroczysta szyba zostaje poddana oddziaływaniu fizycznych sił – film pełni rolę metafory nieustającego spektaklu i społeczeństwa wpatrzonego w ekrany.
 
Austria 2017. Experimental. 12’. Directors: Florian Kindlinger, Peter Kutin. Production: Kutin | Kindlinger. Artistic duo works with sound and its extensions. Consequently seeks for friction and its potential, for psychological twists between the relations of sound–image–object.
 
Austria 2017. Eksperymentalny. 12’. Reżyserowie: Florian Kindlinger, Peter Kutin. Produkcja: Kutin | Kindlinger. Artystyczne duo, które pracuje z dźwiękiem i jego pochodnymi. Poszukuje potencjału w tarciu oraz zwrotów psychologicznych pomiędzy relacjami dźwięk-obraz-obiekt.

Short Waves Festival - ESP - Pitching
Wydarzenia branżowe w ramach forum koprodukcyjnego EuropeanShort Pitch odbywającego się w ramach projektu Poznań ID
piątek 23.03
20:00 (120’) | ESP: Work-in-Progress pitching | Kino Rialto | wstęp wolny | ENG
sobota 24.03
9:30 – 13:00 | ESP: Pitching | Kino Rialto| wstęp wolny | ENG
20:00 (90’) | ESP: Screen It! | Kino Rialto |wstęp wolny | ENG
Poznań ID
W ramach projektu Poznań ID w trakcie Short Waves Festival odbędzie się forum koprodukcyjne European Short Pitch, zorganizowane wspólnie przez Europejską Sieć Młodego Kina Nisi Masa oraz Fundację Ad Arte. Forum koprodukcyjne odbywające się w Poznaniu w dniach od 21 do 25 marca 2018 to szansa dla młodych profesjonalistów z branży filmowej na pozyskanie funduszy na realizację filmu, a także promocję na arenie międzynarodowej. Dla poznańskiej publiczności jest to okazja do spotkania aktywnych zawodowo przedstawicieli branży filmowej, jak i na zapoznanie się z coraz bardziej popularnymi praktykami w sektorze audiowizualnym, jakimi są „pitchingi” projektów filmowych. Dopełnieniem forum koprodukcyjnego będzie pokaz najciekawszych filmów powstałych dzięki udziałowi twórców w projekcie European Short Pitch na przestrzeni ostatnich lat pod nazwą “ESP: Screen it!”.
 
European Short Pitch ma na celu promowanie młodych talentów. Zapewnia zarówno wsparcie przy znalezieniu odpowiednich koproducentów z Europy, jak i promocji filmów krótkometrażowych. ESP wzmacnia efektywność ekonomiczną i widoczność krótkiego kina. Od pierwszej edycji (w 2007 roku) zaprezentowano 240 projektów, co zaowocowało produkcją 82 filmów krótkometrażowych, z których wiele odniosło międzynarodowy sukces.
 
European Short Pitch to nie tylko forum koprodukcyjne odbywające się w Poznaniu, ale bardzo rozbudowany projekt, na który składają się także warsztaty scenariopisarskie oraz sesja online. Warsztaty scenariopisarskie odbyły się między 8 a 14 stycznia w Wilnie (Litwa), gdzie uczestnicy podzieleni na cztery grupy pracowali nad rozwinięciem scenariuszy, które wybrane zostały spośród zgłoszeń nadesłanych z całej Europy. Kolejny etapem była sesja online, podczas której uczestnicy mogli skonsultować swoje postępy w pracy nad projektami z tutorami. Zwieńczeniem European Short Pitch jest forum koprodukcyjne odbywające się w Poznaniu. To tutaj uczestnicy zaprezentują projekty filmowe przed producentami, dystrybutorami, agentami sprzedaży, reprezentantami funduszy filmowych oraz nabywcami praw do filmów w formie krótkiej prezentacji, czyli tzw. pitchingu.

Short Waves Festival ESP Screen It
Wydarzenia branżowe w ramach forum koprodukcyjnego EuropeanShort Pitch odbywającego się w ramach projektu Poznań ID
 
piątek 23.03
20:00 (120’) | ESP: Work-in-Progress pitching | Kino Rialto | wstęp wolny | ENG
sobota 24.03
9:30 – 13:00 | ESP: Pitching | Kino Rialto| wstęp wolny | ENG
20:00 (90’) | ESP: Screen It! | Kino Rialto |wstęp wolny | ENG
Poznań ID
 
W ramach projektu Poznań ID w trakcie Short Waves Festival odbędzie się forum koprodukcyjne European Short Pitch, zorganizowane wspólnie przez Europejską Sieć Młodego Kina Nisi Masa oraz Fundację Ad Arte. Forum koprodukcyjne odbywające się w Poznaniu w dniach od 21 do 25 marca 2018 to szansa dla młodych profesjonalistów z branży filmowej na pozyskanie funduszy na realizację filmu, a także promocję na arenie międzynarodowej. Dla poznańskiej publiczności jest to okazja do spotkania aktywnych zawodowo przedstawicieli branży filmowej, jak i na zapoznanie się z coraz bardziej popularnymi praktykami w sektorze audiowizualnym, jakimi są „pitchingi” projektów filmowych. Dopełnieniem forum koprodukcyjnego będzie pokaz najciekawszych filmów powstałych dzięki udziałowi twórców w projekcie European Short Pitch na przestrzeni ostatnich lat pod nazwą “ESP: Screen it!”.
 
European Short Pitch ma na celu promowanie młodych talentów. Zapewnia zarówno wsparcie przy znalezieniu odpowiednich koproducentów z Europy, jak i promocji filmów krótkometrażowych. ESP wzmacnia efektywność ekonomiczną i widoczność krótkiego kina. Od pierwszej edycji (w 2007 roku) zaprezentowano 240 projektów, co zaowocowało produkcją 82 filmów krótkometrażowych, z których wiele odniosło międzynarodowy sukces.
 
European Short Pitch to nie tylko forum koprodukcyjne odbywające się w Poznaniu, ale bardzo rozbudowany projekt, na który składają się także warsztaty scenariopisarskie oraz sesja online. Warsztaty scenariopisarskie odbyły się między 8 a 14 stycznia w Wilnie (Litwa), gdzie uczestnicy podzieleni na cztery grupy pracowali nad rozwinięciem scenariuszy, które wybrane zostały spośród zgłoszeń nadesłanych z całej Europy. Kolejny etapem była sesja online, podczas której uczestnicy mogli skonsultować swoje postępy w pracy nad projektami z tutorami. Zwieńczeniem European Short Pitch jest forum koprodukcyjne odbywające się w Poznaniu. To tutaj uczestnicy zaprezentują projekty filmowe przed producentami, dystrybutorami, agentami sprzedaży, reprezentantami funduszy filmowych oraz nabywcami praw do filmów w formie krótkiej prezentacji, czyli tzw. pitchingu.

Short Waves Festival: COMEDY SHORTS
COMEDY SHORTS
 
Comedy Shorts to zestaw, który zawsze stara się trafiać w przeróżne gusta widza, ukazując szeroką paletę różnego rodzaju humoru. Tym razem nie tylko ukaże zabawne i abstrakcyjne sytuacje z życia codziennego, ale także zajmie się relacjami międzyludzkimi, w których humor odgrywa ważną rolę. Podczas seansu widz zdemaskuje telewizyjną rzeczywistość, wplącze się w porwanie sławnego aktora czy przyjrzy się romantycznej relacji między robotem a dziewczyną. Priorytetowym zadaniem filmów z tego zestawu jest rozśmieszyć widza za wszelką cenę. Komediowy set będzie dobrą rozgrzewką przed piątkową nocą!
01. The Artificial Humors
Portugal/Brasil 2017. Fiction. 30‘. Director: Gabriel Abrantes
 
02. Offstage
Romania 2017. Fiction. 25‘. Director: Andrei Huteleac
 
03. Studio 5 (Because The World Never Stops)
Sweden 2017. Documentary. 12‘. Director: Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck
 
04. Klem (Stuck)
Netherlands 2016. Fiction. 10‘. Director: Mathijs Geijskes
 
05. Anatomy
Sweden 2017. Animation. 8‘. Director: Patrik Eklund

Short Waves Festival: Girl Power Shorts
GIRL POWER SHORTS
 
Rzeczywistość ukazana w tej selekcji filmowej skupiona jest na kobiecych bohaterkach i ich niezwykłych lub zupełnie zwyczajnych życiowych historiach. Publiczność będzie miała okazję poznać dorastającą Tex, zmagającą się z pierwszymi problemami dorosłego życia, Meryem – kobietę w sercu walki przeciwko Państwu Islamskiemu czy grupkę przyjaciółek, które marzą o wyrwaniu się z małego japońskiego miasteczka. Girl Power Shorts eksplorują przyjaźń, miłość, stratę, bunt i walkę, a także ukazują inspirujące, pogłębione spojrzenie na to, co znaczy być dziewczyną i kobietą we współczesnym świecie.
Meryem
The Netherlands 2017. Documentary. 15’. Director: Reber Dosky
 
Tex
The Netherlands 2017. Fiction. 18’. Director: Jonas Smulders
 
Sandra
The Philippines 2016. Fiction. 15’. Director: Carlo Francisco Manatad
 
Amor
The Netherlands 2017. Fiction. 22’. Director: Isabel Lamberti
 
And So We Put Goldfish In The Pool
Japan 2016. Fiction. 28’. Director: Makoto Nagahisa

Short Waves Festival: Oscar Nominated Shorts: Animacje

Short Waves Festival: Oscar Nominated Shorts: Fabuły

Short Waves Festival: STARY CZŁOWIEK I MOŻE
STARY CZŁOWIEK I MOŻE
OLD MAN WHO CAN
 
Ten wyjątkowy zestaw wyprowadza starość z marginesu w samo centrum. „Stary Człowiek i może” ukazuje opowieści o dojrzałości i jej przeróżnych wymiarach: romantycznej, zabawnej, melancholijnej czy buntowniczej. Bohaterowie filmów podchodzą do życia z humorem, pełną podziwu odwagą i witalnością. Czasem pomimo trudności i upadków przekonują, że jesień życia mieni się różnymi barwami, a większość z nich ma w sobie tylko ciepłe odcienie.
 
This special selection shifts old age from the margin to the very center. “Old Man Who Can” presents stories on maturity and its different dimensions: romantic, funny, melancholic and rebellious. The protagonists approach life with humor, respectable bravery and vitality. Sometimes despite difficulties and falls they manage to convince us that the fall of one’s life is full of color, while most of the palette is warm.
 
Dziadek
Poland 2017. Documentary. 17‘. Director: Andrzej Święch
 
Na językach
Poland 2017. Animation. 4‘. Director: Karolina Borgiasz
 
Soury
France 2016. Fiction. 20‘. Director: Christophe Switzer
 
True Blue
Greece 2016. Dokument. 29‘. Director: Haris Raftogiannis
 
11 Life Lessons From an Awesome Old Dyke
USA 2015. Documentary. 9‘. Director: Allison Khoury
 

Short Waves Festiwal: Hot Shorts
To najgorętszy zestaw Short Film Festival 2018! Filmy, w których bohaterowie nie tylko odkrywają swoją seksualność i poznają swoje ciało, ale także starają się zrozumieć, czym staje się seks w kontaktach międzyludzkich i jak wpływa na ich tożsamość. Selekcja filmowa opowiada o silnej, czasem brutalnej namiętności, pierwszych próbach flirtu czy obsesyjnym zauroczeniu. Różne obrazy doświadczeń seksualnych bohaterów, mniej lub bardziej intensywne, wypełnią salę kinową przyjemną atmosferą zmysłowości.
 
Klimat i Wanilia
Poland 2016. Documentary. 16‘. Director: Bogna Kowalczyk
 
Juliette
Belgium 2016. Animation. 7‘. Director: Lora D’Addazio
 
Night of Ponchongas
Spain 2013. Fiction. 15‘. Director: Roberto Bueso
 
Nymphet
Belgium 2016. Ficiton. 12‘. Director: Laura Hermanides
 
La Nuit Je Danse Avec La Mort (Night I Dance With Death)
France 2017. Animation. 6‘. Director: Vincent Gibaud
 
Funemployed
UK 2016. Fiction. 13‘. Director: Sophie Ansell, Annie Jenkins
 
Le banquet de la concubine (Banquet of the Concubine)
China 2012. Animation. 12‘. Director: Hefang Wei

Short Waves on Tour

Short Waves on Tour + koncert SzaZa

Short Waves on Tour: pokaz finałowy

Short Waves: FRIDAY NIGHT SHORTS
Friday Night Shorts powraca! Zapraszamy na imprezowo-komediowy zestaw idealny na rozgrzewkę przed festiwalowym weekendem. Tym razem w programie m.in. nastoletnie chuliganki, nawiedzone randki, szybka kariera w Internecie i marzenie o byciu galaretką.
 
O staranną selekcję najświeższych brytyjskich filmów oraz oprawę muzyczną pokazu zadba dyrektor London Short Film Festival - Philip Ilson. T.G.I.F.!
  
Czas trwania: 79’
 
Bilety: 12 pln
Język: PL + ENG
 
Knock Down Ginger
UK 2016. Fiction. 10’. Direction: Cleo Samoles Little
 
Dreamlands
UK 2016. Fiction. 14’. Direction: Sara Dunlop
 
Imaginary love
UK 2016. Fiction. 4’. Direction: Tash Tung
 
Macarena
UK 2016. Fiction. 10’. Direction: Alnoor Dewshi
 
Rubber Guillotine
UK 2016. Fiction. 2’. Direction: Bryan M. Ferguson
 
Mother
UK 2016. Fiction. 22’. Direction: Leo Leigh
 
Ghosted
UK 2016. Fiction. 10’. Direction: Neville Pierce
 
Klementhro
UK 2016. Animation. 4’. Direction: Sue Dunham
 
Kill it 4 the kids
 
UK 2016. Animation. 3’. Direction: Chris Ullens

Short Waves: HOT SHORTS
Najgorętszy zestaw filmów Short Waves Festival. Hot Shorts to nie tylko filmy o seksie w większym lub mniejszym mieście. To również historie o miłości, pożądaniu i pragnieniach, których realizacja nie zawsze kończy się tak, jakbyśmy chcieli. Filmowa selekcja uświadomi, jak umownymi schematami posługujemy się opisując własną seksualność i ile jeszcze musimy się nauczyć, żeby otwarcie mówić o swoich potrzebach. W programie m.in. gorące mamuśki, krępujące rozmowy o ptaszkach
i pszczółkach oraz krótka historia łechtaczki.
 
Czas trwania: 85’
 
Bilety: 12 pln
Język: PL + ENG
 
Le Clitoris
Canada 2016. Animation. 3’. Direction: Lori Malépart-Traversy
 
Moms on fire
Poland, Sweden 2016. Animation. 12’. Direction: Joanna Rytel
 
Take With Water
USA 2015. Fiction. 10’. Direction: Tara O'Sullivan
 
Round Numbers
Columbia 2015. Fiction. 14’. Direction: Rafael Martínez Moreno
 
The Talk: true stories of birds and bees
Canada 2016. Animation/documentary. 9’. Direction: Alain Delannoy
 
Moby
 
Switzerland 2016. Fiction. 7’. Direction: Sebastian Henn

Sierpniowe niebo. 63 dni chwały

Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę. 5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK – Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, aby w chwilę później stanąć do nierównej walki ze świetnie uzbrojonymi mordercami z Waffen SS Dirlewanger.


Siostra twojej siostry
Iris i Hanna to siostry. Jack jest najlepszym przyjacielem Iris. Ta trójka niespodziewanie spędzi razem kilka dni w domku na odludziu. Kto kogo kocha? Kto coś udaje? Kto kim manipuluje? I kto chce się z kim przespać

Sklep dla samobójców

Wszystko jest straszne i groźne – czasy, miasto, ludzie. W tej sytuacji oazą spokoju, w której można odnaleźć szczęście, jest Sklep Samobójcy. Jego właściciele, rodzina Tuvache, oferuje szeroki asortyment tego, co jest potrzebne, aby przedwczesnie zakończyć swoje życie. Wszystko toczy się idealnie, aż do chwili, gdy Lucréce Tuvache powija trzecie dziecko – syna – Alana. Dziecko jest nadzwyczaj radosne i uśmiechnięte. Wnosząc szczęście do mrocznego, pełnego pesymizmu świata zaczyna rozsadzać go od wewnątrz. Tak świetnie prosperujący dotychczas rodzinny biznes podupada. Wydaje się, że walka małego Dawida optymisty stojącego twarzą w twarz z groźnym Goliatem skazana jest na przegraną. Jednak Alanowi uda się przepędzić czarne chmury... Sklep samobójcy mimo poważnego tematu jest bardzo lekki dzięki temu, że Leconte nadał mu formę musicalu; widzowi dostarcza równocześnie smutek i radość.


Skyfall
Po ataku na siedzibę MI6, M zostaje zmuszona do przeniesienia działalności do podziemnego centrum. Jej każdy krok śledzi nowy przewodniczący Komitetu Wywiadu i Bezpieczeństwa, Mallory. M może zaufać tylko Bondowi. Bez względu na konsekwencje, 007 będzie musiał wytropić i zniszczyć zagadkowego przeciwnika. Z pomocą agentki Eve Bond podąża tropem tajemniczego i bezwzględnego Raoula Silvy. Z czasem zaczyna odkrywać motywy jego działań.  

Smak życia 3
Xavier, Wendy, Martine, Isabelle i William po raz pierwszy spotkali się w Barcelonie. Dziś mają po 40 lat i choć wiele od tamtego czasu się wydarzyło, ich losy są wciąż pogmatwane. Xavier ma dwójkę dzieci; by być blisko nich, przeprowadza się do Nowego Jorku.

Sokół Maltański
Sokół maltański (The Maltese Falcon) – amerykański film fabularny z 1941 roku z Humphreyem Bogartem i Mary Astor w rolach głównych. Film jest debiutanckim dziełem reżysera Johna Hustona, który jest także autorem scenariusza, napisanego na podstawie powieści Dashiella Hammetta o tym samym tytule.
Sokół maltański bywa określany mianem „najlepszego filmu detektywistycznego, jaki nakręcono”. Film zdobył trzy nominacje do Oscara (w kategoriach: najlepsze zdjęcia, aktor w roli drugoplanowej i scenariusz adaptowany). Należy do klasyki gatunku filmu czarnego (film noir).
W biurze Samuela Spade'a i jego wspólnika Archera, prywatnych detektywów z San Francisco, zjawia się klientka i zleca im rozwiązanie banalnej, jak się wydaje, sprawy. Śledztwo prowadzi Archer i już pierwszej nocy zostaje zamordowany. Spade, pragnący wyjaśnić okoliczności śmierci współpracownika, bierze udział w niebezpiecznej grze, której reguł długo nie rozumie. Wokół niego pojawia się wiele dziwnych postaci, które łączy tylko jedno: obsesja zdobycia złotej statuetki, legendarnego sokoła maltańskiego.
Sam Spade, wiecznie zmęczony szary człowiek, cyniczny idealista w kapeluszu i płaszczu, z nieodłącznym papierosem w ustach, stał się pierwowzorem wielu innych bohaterów filmowych, jak i literackich.

Spotkania z podróżnikami: Z KOTEM FRYDERYKIEM ROWEREM PRZEZ EUROPĘ - OLA MAE
W piątek straciła pracę, w niedzielę spakowała swoje walizki, a w ciągu następnych dwóch tygodni prestiżową pracę w Londynie, zamieniła na pełny etat na rowerze. Latem 2020 roku Ola wyruszyła w podróż po Europie z nadzieją, że dowie się czegoś o sobie i otaczającym ją świecie. Bez doświadczenia, treningu i choćby bladego pojęcia o tym, co może ją spotkać, na progu domu zostawiła zapłakaną mamę i podążyła za intuicją.
Podczas 13 miesięcy spędzonych w drodze przemierzyła 15 tys. km a z południa Włoch, przywiozła najcenniejszą pamiątkę z wyprawy – kota Fryderyka, który towarzyszył jej podczas ostatniego miesiąca w podróży.
Za swoją opowieść, Ola Mae otrzymała nagrodę dziennikarzy i publiczności na Festiwalu Kolosy w Gdyni. Ola Mae to artystka z wieloma pasjami, która ukończyła studia fotograficzne na uczelni Columbia College Chicago w Stanach Zjednoczonych. W środku pandemii pracę w Londynie, zamieniła na pełny etat na rowerze. W ciągu 13 miesięcy pokonała 15 tys km, odwiedzając 12 europejskich krajów.
Jest laureatką Nagrody Dziennikarzy oraz Publiczności na Festiwau Kolosy, ale co ważniejsze uważana jest za nieoficjalną rekordzistką w konkursie na obranie i zjedzenie największej ilości bananów w ciągu jednej minuty (jury nie uznaje jej wyniku, ponieważ jedynym światkiem zdarzenia pozostaje kot Fryderyk).

Spotkania z podróżnikami - INDIE. ROK W BOMBAJU Olga Mytnik
Zamiast mówić o miejscach, które się odwiedza na chwilę i o ludziach, których się tylko na moment spotyka, chcę opowiedzieć o białasce, która przez rok próbuje wydeptać swoje ścieżki w 20-milionowej indyjskiej metropolii i wtopić się jakoś w indyjski tłum.
To zresztą pewnie też już było, ale ja opowiem także:
1. O Zoroastrianach czyli Parsach. Bardzo ciekawej (i kontrowersyjnej w społecznym odbiorze) grupie etnicznej i religijnej mieszkającej w Bombaju. Pracowałam dla nich.
2. O tym, jak to jest być nauczycielem fortepianu w indyjskiej szkole dla bogaczy. Czy tamtejsze bachory są rozwydrzone, a rodzicie roszczeniowi?
3. O Rohanie, Meherzadzie, Prashancie – czyli moich absztyfikantach z Tindera, o tym, czym się różni randka indyjska od polskiej i dlaczego odrzuciłam jedne oświadczyny.
4. O indyjskim święcie Ganeśćaturthi, nieco mniej znanym w Polsce niż Holi czy Diwali, a równie interesującym i niezwykle spektakularnym.
5. A także o tym jak to jest mieć szefową Hinduskę, jak wyglądała gejowska impreza w kraju, w którym w tym czasie homoseksualizm był karany, ile kosztuje wynajem mieszkania na Breach Candy, dlaczego zakochałam się w sklepie Anokhi, czym różnią się zajęcia jogi w Bombaju, od zajęć jogi w Krakowie, jak od środka wyglądają elitarne kolonialne kluby dla bogaczy, a jak wygląda standardowa procedura bankowa, co należy wiedzieć o indyjskich pociągach…
6. Wreszcie – w skrócie – o dwumiesięcznym wyjeździe do Ladakhu po zakończeniu mojego kontraktu, który – rzecz jasna – obfitował w piękne spotkania i krajobrazy, a zakończył się pobytem w szpitalu w Zanskarze.

BIO:
Z zawodu pianistka, z wykształcenia dziennikarka, z zamiłowania powsinoga. Granie i pisanie również miłuje, ale z podróżami ma największą chemię.

Zaczęło się od kontraktu na amerykańskim wycieczkowcu, kursującym między Nowym Orleanem a Meksykiem a potem już poszło: Chiny, Portugalia, Uzbekistan, Gruzja, Armenia, Kirgistan, Karaiby, Stany Zjednoczone, Nepal aż w końcu, w 2016 Indie, w których spędziła rok, i do których wracała jeszcze potem 3 razy.
Lubi: spać w namiocie w dziwnych miejscach, rozmawiać z lokalsami nawet jeśli nie zna języka, jeździć stopem i włóczyć się w dziczy, najchętniej w górach.
Nie lubi: flaczków.

Spotkania z podróżnikami | WŚRÓD LODOWYCH OLBRZYMÓW. PIK LENINA I CHAN TENGRI - Łukasz Supergan
Pik Lenina i Chan Tengri to dwa szczyty z trofeum Śnieżnej Pantery, najwyższych gór dawnego ZSRR. Obie leżą w Kirgistanie. Pik Lenina (7134 m) to najpopularniejszy, choć nie najniższy siedmiotysięcznik, obiekt aspiracji wielu alpinistów i pierwsze miejsce, na którym próbują oni przekroczyć tę wysokość. Leżący na drugim końcu kraju Chan Tengri (7010 m), choć niższy, przedstawia znacznie wyższe trudności. W lipcu i sierpniu 2021 roku Łukasz Supergan postanowił stanąć na obu. Jak potoczyła się ta wyprawa? Ta relacja będzie też praktycznym przewodnikiem dla tych, którzy myślą o przekroczeniu bariery 7 tysięcy metrów. W jej trakcie dowiecie się nie tylko jak wygląda kilka tygodni życia bazach wysokogórskich pod szczytami, ale także co potrzebne jest do realizacji takiego wejścia, jakie przygotowanie i wiedza są konieczne. Po próbie w 2021 roku, kolejnego lata Łukasz wrócił w Tien-Szan i 8 sierpnia 2022 stanął na szczycie Chan Tengri.
Łukasz Supergan – alpinista, organizator wypraw długodystansowych, autor, fotograf. Ma na koncie trawers Grenlandii, zimowy trawers Islandii, ukończył pierwsze w historii samotne przejście Karpat, jako pierwszy przeszedł 2300 km przez irańskie góry Zagros. Wspiął się na Pik Lenina, Chan Tengri i Baruntse. Autor 4 książek.

Spotkania z podróżnikami | Zuzanna Wójcińska | Amazonia - moja droga do serca selwy
Amazonia nazywana jest zielonymi płucami Ziemi.
Jednym kojarzy się z przygodami i eksploracją, innym z ekologami walczącymi z wycinką drzew. Mnie urzekła od pierwszego momentu, kiedy trafiłam tam w marcu 2022 roku – bliskością natury i prostotą życia.
Dlatego postanowiłam odłożyć na półkę moje dotychczasowe życie w Polsce i pomieszkać przez kilka miesięcy w peruwiańskiej selwie.
Podczas prezentacji opowiem o tym, jak się żyje w społeczności złożonej z ludzi wielu narodowości w samym środku lasu deszczowego. O wyzwaniach i radościach codzienności, o nowych umiejętnościach, jakie można zdobyć, a które pomagają przetrwać w dżungli, a czasem po prostu uprzyjemniają życie w niej, a także o moich kontaktach z jedną z lokalnych grup etnicznych – Shipibo – strażnikami medycyny roślinnej Amazonii.
Zuzanna Wójcińska – z wykształcenia jestem psycholożką, z pasji – podróżniczka.
Inne kultury interesowały mnie od kiedy byłam nastolatka, dlatego kiedy tylko miałam możliwość, starałam się ruszać w podróż i poznawać ludzi mieszkających w odległych zakątkach globu, przyglądać się ich zwyczajom i tradycjom.
Doświadczenie zawodowe zdobywała, współpracując z wieloma organizacjami pozarządowymi, m.in. Fundacją „Ocalenie”, Polską Akcją Humanitarną czy Fundacją Refugee.pl. Od 2019 roku związana jest z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, realizując projekty pomocy rozwojowej na Bliskim Wschodzie i w Kenii.

Spotkania z podróżnikami: DUCH ARKTYCZNEGO NOMADY - Krzysztof Lewicki
Przemierzając dotychczas już tysiące kilometrów Arktyki, Krzysztof Lewicki postanowił ruszyć w okresie, gdy nawet Saamowie unikają jak mogą tych właśnie dróg, w tym momencie roku. Pierwszy etap zimy to zawsze mierzenie się z prędko zapadającą ciemnością, puszystą i zmrożoną strukturą śniegu, niepewną pogodą i gwałtownie zmieniającymi się warunkami.
Skuta mrozem Laponia i samotny podróżnik, zapadający się w puch, zakładający obozowiska przy trzydziestostopniowym mrozie, pozbawiony nowoczesnego sprzętu i profesjonalnych ubrań. Zdany na siebie, walczący z zimą, ciężkim terenem i upiorami wyobraźni, rodzącymi się w mroku i samotności. Nadchodziła noc polarna, światło dostępne było tylko kilka godzin w ciągu dnia, reszta spowita była ciemnością i przerażającą ciszą.
Krzysztof wrócił do fińskiej tajgi, by sprawdzić, czy człowiek jest w stanie przetrwać trzy tygodnie w lesie bez profesjonalnego sprzętu w najtrudniejszym okresie wczesnej zimy. Wędrował w stylu traperskim, skromnym odzieniu z ciężkim plecakiem pełnym prowiantu i ograniczonym sprzętem. Towarzyszami mu były renifery i wilki, które nie odstępowały na krok. Zasypiał otulony bezdenną ciszą, w mroku rozświetlonym co jakiś czas migoczącą nad głową zorzą polarną. Spał w chatach traperskich, pod tarpem lub wykopanej samodzielnie jamie śnieżnej. Wędrował w przestrzeni, ale i w głąb siebie, tam, gdzie nieustannie toczą walkę dwa wilki – dobry i zły. Łagodny i wściekły. Bezlitosny i wrażliwy. Bohaterski i tchórzliwy. Wiedział, którego ma karmić. Choć wyzwanie okazało się większe niż mógł przewidzieć. Zjednoczył się z naturą, której stał się nieodłącznym elementem. Przetrwał. To największe osiągnięcie w obliczu podjętych wyzwań.
Krzysztof Lewicki – podróżnik zimowy, instruktor survivalu, grafik komputerowy, autor artykułów do największych magazynów podróżniczych w Polsce. Za pionierską ekspedycję zimową na rowerze tandemie z narzeczoną i psem alaskanem malamutem z Polski na Przylądek Północny i z powrotem oraz kilkumiesięczne życie z Saamami zostali nominowani do „Podróży roku” National Geographic. Jego wyprawy cechuje niezaprzeczalna autentyczność i nietypowy styl wypraw – bardzo często pionierskich, w stylu traperskim, pełne silnych emocji. Prowadzi badania zmian psychologicznych zachodzących w wędrowcach poddanych długotrwałym ekstremalnym warunkom w oparciu o obecność w charakterystycznej przestrzeni jaką jest Arktyka. Na co dzień zabiera grupy dzieci do lasu, by pokazać im Dziką Drogę życia, ucząc jak wykorzystać bezcenne dary natury.

organizatorzy:
Kino Rialto
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

Spotkania z podróżnikami: JAK ZOSTAĆ PIRATEM Z KARAIBÓW - Piotr Kilian
Zapraszamy gorąco na szybki kurs: Jak zostać piratem z Karaibów?
W programie: sztorm na środku oceanu, zabójcza flora i fauna oraz poradnik, co zrobić, gdy zostanie się nielegalnym imigrantem z pustą sakiewką w państwie wyspiarskim. W drugiej części spotkania pozostaniemy w rejonie Morza Karaibskiego. Opowiemy sobie trochę o życiu w najtańszej i najniebezpieczniejszej dzielnicy Mexico City, kulcie Santa Muerte, meksykańskich wiedźmach, robieniu tatuaży w dżungli i nauce surfingu. Co może pójść nie tak?
Piotrek Kilian “Pirat Dyplomata” – góral z Beskidów, który przypadkiem został piratem z Karaibów. Przepłynął jachtem Ocean Atlantycki z Afryki na Grenadę, przeszedł w warunkach zimowych trzy najdłuższe szlaki górskie w Polsce, dokonał pierwszego i jedynego zimowego przejścia tam i z powrotem (900 km) Niebieskiego Szlaku Granicznego, uznawanego za “Najdzikszy Szlak w Polsce”. Przeszedł również Izraelski Szlak Narodowy (1045 km – w tym pustynię Negev), Tour du Mont Blanc oraz dwukrotnie zimą Arctic Circle Trail na Grenlandii. Przez ostatnie 4 lata odwiedził 40 państw. Z wykształcenia specjalista od bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

organizatorzy:
Kino Rialto
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

Spotkania z podróżnikami: KIRGISTAN – W CIENIU NIEBIAŃSKICH GÓR - Katarzyna Augustyn
Wyobraź sobie zagubioną w górach dolinę, tysiące kilometrów od miejsc, o których kiedykolwiek słyszałeś. Do tego dodaj stada dzikich koni, krystalicznie czyste strumyki i turkusowe jeziora. Gdy spojrzysz w niebo, zauważysz orły polujące na świstaki, a w oddali Twój wzrok przykuje wielka ośnieżona góra wyznaczająca granicę z sąsiednimi Chinami. Witaj w Kirgistanie, małej postradzieckiej republice w centralnej Azji, gdzie góry dotykają nieba, a nomadyczna kultura pozostaje wciąż żywa. Gdy w naszych głowach zrodził się pomysł wyprawy do Kirgistanu, nie mieliśmy pojęcia, że jakiekolwiek planowanie nie ma tu najmniejszego sensu, a najlepszy scenariusz napisze dla nas życie.
Droga do poznania kirgiskiej duszy zaprowadzi nas na tylne siedzenie samochodów przypadkowo poznanych ludzi, koński grzbiet, który pozwoli przekroczyć rwące rzeki i dotrzeć do mieszkańców położonych wysoko w górach jurt, na największy w Kirgistanie targ zwierząt czy mecz kokboru – tradycyjnej drużynowej gry rozgrywanej konno, w której zamiast piłki używa się.. martwej kozy.
Kasia Augustyn:
podróżniczka z zamiłowania w chwili wolnej od pracy na etacie, miłośniczka dalekiej północy i byłych republik radzieckich, autorka bloga o rodzinnym podróżowaniu – A Kind of Adventure. We trójkę, z mężem i synem, lubi przemierzać świat po swojemu – aktywnie i z plecakiem. Unika leżenia plackiem na plaży, luksusowych hoteli i utartych turystycznych szlaków, a w podróży szuka piękna natury, autentyczności i ciekawych spotkań z drugim człowiekiem. Pasjonatka gór oraz wędrówek długodystansowych.

Spotkania z podróżnikami: Kungsleden – kobieca wędrówka solo przez arktyczną tundrę
Nie czekając na nadejście bardziej sprzyjających okoliczności Kasia Augustyn, miłośniczka pieszych wędrówek, wyruszyła w podróż w pojedynkę, aby przejść 460 kilometrów pieszo szlakiem Kungsleden w północnej Szwecji. “Królewski szlak” leży w 2/3 za kołem podbiegunowym i jest kwintesencją dzikiej, nieskażonej ingerencją człowieka przyrody.
Surowy, ale niezwykle malowniczy krajobraz zmienia się tu równie szybko jak warunki pogodowe: ośnieżone góry, puste doliny polodowcowe, rozległe lasy i mokradła. Dodatkowego smaczku trasie dodaje logistyka związana z obowiązkowymi przeprawami przez rzeki i jeziora.

Kasia Augustyn:
podróżniczka z zamiłowania w chwili wolnej od pracy na etacie, miłośniczka dalekiej północy i byłych republik radzieckich, autorka bloga o rodzinnym podróżowaniu – A Kind of Adventure.
We trójkę, z mężem i synem, lubi przemierzać świat po swojemu – aktywnie i z plecakiem. Unika leżenia plackiem na plaży, luksusowych hoteli i utartych turystycznych szlaków, a w podróży szuka piękna natury, autentyczności i ciekawych spotkań z drugim człowiekiem. Pasjonatka gór oraz wędrówek długodystansowych.

Spotkania z podróżnikami: PODRÓŻ TOTALNA AMERYKA ŁACIŃSKA NA ROWERZE 2013-2023 Wojciech Ganczarek
Spontaniczna podróż rowerowa zmienia się w 10-letnią wędrówkę po krajach, regionach i problemach społecznych Ameryki Łacińskiej. Klucząc z Meksyku na południe —czasem na wschód, na zachód lub z powrotem na północ— używany rower o stalowej ramie przebywa 50.000 kilometrów.
Najistotniejszy nie jest jednak dystans, a, wręcz przeciwnie, zbliżenie. Stopniową transformację podróży widać po działalnościach podejmowanych w drodze: między niewielkimi koncertami muzyki z Europy Środkowej zapoczątkowanymi w Nikaragui a filmami dokumentalnymi skupionymi na miejscowych problemach i mającymi wywołać dyskusję właśnie tam, na miejscu, prowadzi dość naturalna, ale długa ścieżka zmiany własnego postrzegania.
Powolne, niezaplanowane i nieintencjonalne zrastanie się z otoczeniem karmione —kto wie— pewnie prostą potrzebą przynależności. Jak chwast, jak drzewo. Na koniec pozostaje pytanie, czy to rzeczywiście koniec. I czy z takiej podróży na pewno da się wrócić.
Wojciech Ganczarek:
Urodzony w 1988, absolwent matematyki stosowanej i fizyki teoretycznej; w latach 2013-2023 w niekończącej się trasie rowerowej po Ameryce Łacińskiej. Autor relacji, reportaży i esejów w mediach krajowych (Tygodnik Przegląd, BikeBoard, Magazyn Kontakt i inne)
a także książek:
“Upały, mango i ropa naftowa” (2017)
“Zabrali mi kraj. Rozmowy z Wenezuelczykami na emigracji” (2020)
“Sprzedani. Reportaże z peryferii” (2022),(Nagroda Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2022).
Twórca dokumentalnego filmu pełnometrażowego “Soy paraguayo” (2019, pokazany m.in. na SUNCINE w Guanajuato) i kilku krótszych form dokumentalnych z Ameryki Południowej (np. Rio Bote), obecnie w trakcie postprodukcji cyklu “Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny”.

Spotkania z podróżnikami: PRZEBIEGŁAM 1000KM PRZEZ 4 PUSTYNIE ŚWIATA - JULITA ILCZYSZYN
“Wielki Pustynny Szlem” to wydarzenie sportowe podzielone na 4 etapy biegowe w ciągu jednego roku. Każdy wyścig odbywa się na innym kontynencie w ekstremalnie skrajnych warunkach klimatycznych. Dystans biegu – 250km podzielony jest na 6 odcinków wyznaczonych chorągiewkami. Organizator zapewnia jedynie wodę i prowizoryczny namiot. Zawodnik musi wyposażyć się w plecak, w którym posiada jedzenie, sypialnię, łazienkę, apteczkę i inne niezbędne artykuły, by przetrwać wyścig.
Julita Ilczyszyn zdobywa tytuł pierwszej Polki, która pokonuje łącznie 1000km po pustyniach a dodatkowo, dzięki pewnemu przypadkowi, trafia na piątą pustynię, przez co zdobywa tytuł pierwszej Europejki Wielkiego Pustynnego Szlema!
Julita w swojej prezentacji przedstawi swoją wyścigową wyprawę na 5 kontynentach pod każdym względem autentyczną i bez tajemnic. Pokaże z jakim bólem się mierzyła i jakie cuda podarowały jej pustynie. Opowie o swoich przeżyciach, tipach jak się spakować do plecaka, aby ten jak najmniej ważył, co przydać się może każdemu piechurowi górskich wycieczek. To opowieść o zrealizowaniu niemożliwego marzenia dla kobiety: mamy, żony, nauczycielki i … niezłomnej marzycielki.
Julita zabierze Was w pustynny świat pokazując
1 – pustynię Namib w Afryce,
2 – górską samotnię w Gruzji (Europa),
3 – bezlitosną pustynię Atacamę w Ameryce Pd.,
4 – najserdeczniejszą pustynię Gobi w Mongolii (Azja)
5 – i tę najbardziej intrygującą z całej wyprawy…zimną Antarktydę.

Bio:
Julita Ilczyszyn- rodowita wielkopolanka, matka dwóch córek, żona, nauczycielka wf, instruktorka fitness, nieszablonowa marzycielka, niezwykle barwna, charyzmatyczna i energetyczna kobieta.

Spotkania z podróżnikami: Paulina Lewandowska: ŻYCIE I PODRÓŻE W ARGENTYŃSKIM STYLU
Miłość do futbolu, tango i bezkresne przestrzenie Patagonii.
Większości osób Argentyna nie kojarzy się z niczym więcej.
Tymczasem moja Argentyna woli folklor niż tango i mieni się tysiącem kolorów magicznej i mało poznanej przez turystów północy kraju.
W ostatnich latach Argentyna stała się moim drugim domem.
Podobnie jak i Argentyńczycy rozpoczynałam dzień od yerba mate, niedzieli nie wyobrażałam sobie bez niedzielnego spotkania na mięsne uczty, czyli asado, emocjonowałam się oglądając mecze piłki nożnej i tańczyłam chacarerę na folklorystycznych imprezach.

Opowiem o najważniejszych elementach argentyńskiego stylu życia, a także o trochę gorszych aspektach mieszkania w Argentynie – kryzysach, olbrzymiej inflacji, sytuacji związanej z bezpieczeństwem i najdłuższej kwarantannie świata.
Nie może zabraknąć też podróży. Argentyna to kosmopolityczne Buenos Aires, największe wodospady w zamieszkałym przez potomków polskich imigrantów tropikalnym regionie Misiones, lodowce Patagonii czy zielone wzgórza i winnice centrum kraju. A do tego moja ulubiona, klimatyczna północ. Podczas pokazu przeniosę Was do mniej znanej, pełnej mistycyzmu Argentyny. Poza utartym szlakiem trafimy na urocze miasteczka, kolorowe góry, lokalną kulturę i tradycyjny karnawał. A do tych niezwykłych miejsc dojedziemy tak popularnym w tym kraju autostopem. Przedstawię również praktyczne informacje nt. kosztów życia i podróżowania po Argentynie, a także bezpieczeństwa oraz spróbuję Was przekonać do odwiedzenia tego kraju.
Paulina Lewandowska – latynoamerykanistka, pilot wycieczek, autorka bloga zpamietnikapodrozoholika.com Zakochana w Ameryce Łacińskiej: w ludziach, w kulturze, w języku i w muzyce. Mieszkała m.in. w Brazylii i w Peru, a w ostatnich lat jej drugim domem stała się Argentyna.
Samotnie przejechała też prawie wszystkie kraje latynoskie, zgłębiając temat różnic kulturowych między poszczególnymi krajami i regionami.

Spotkania z podróżnikami: SOLO NA ANDYJSKIM SZLAKU – OPOWIEŚCI O AMERYCE PD. Teresa Tokarz
Andy – najdłuższy łańcuch górski na Ziemi wyznaczał mi trasę podróży po Ameryce Południowej.
Zapraszam na opowieść, w której wspólnie przeniesiemy się na bezkresne przestrzenie Patagonii i Ziemi Ognistej oraz tam, gdzie ziemia łączy się z niebem. Będziemy obserwować pingwiny i lwy morskie. Na górskich szlakach towarzyszyć nam będą lamy i alpaki.
Zobaczymy, jak toczy się życie w cieniu andyjskich sześciotysięczników, na karaibskiej wyspie i roztańczonych ulicach najbardziej kolorowych miast świata. Będzie zjazd na rowerze Drogą Śmieci, próba zdobycia sześciotysięcznika, wschód słońca na Machu Picchu i mnóstwo przepięknych krajobrazów z andyjskich szlaków. Przedstawię również praktyczne informacje jak samodzielnie wyruszyć w podróż przez Argentynę, Boliwię, Peru i Kolumbię oraz pokażę, że górskie wędrówki solo mogą być wspaniałą przygodą.
Kilka słów o mnie: mam na imię Teresa i od ponad 10 lat moje życie związane jest z podróżami. Szczególnie ważne jest dla mnie przebywanie blisko natury. Większość moich podróży jest mocno związana z górskimi wędrówkami w różnych regionach świata. Zazwyczaj podróżuję solo: autostopem, rowerem, lokalnymi środkami transportu i na piechotę.

Stansiław Helski. Dlatego

Sugar Man
Twórczość Rodrigueza, amerykańskiego muzyka folkowego, była mało znana w jego rodzinnych Stanach, ale niezwykle popularna w Afryce, choć o samym tajemniczym muzyku wiedziano tam niewiele. Dwóch fanów z Południowej Afryki postanawia dowiedzieć się co stało się z ich sławnym w latach 70 idolem i czy pogłoski o jego śmierci wiele lat temu są prawdziwe. 

Sundance Shorts Tour 2019
Najlepsze krótkie metraże z kultowego festiwalu znowu w Polsce!
 
Festiwal Sundance od ponad 30 lat jest powszechnie uznawany za doskonały punkt wyjścia dla niezależnych twórców.
Pokaz Sundance Shorts Tour 2019 to sześć tytułów wyselekcjonowanych z tegorocznej edycji festiwalu o łącznej długości 90 minut.
 
PROGRAM:
 

Superświat - Festiwal Transatlantyk
Kinomani kojarzą Karla Markovicsa z brawurowej roli w oscarowych "Fałszerzach" oraz kreacji inspektora Schrecka w "Hiszpance" Łukasza Barczyka. Tymczasem ten wybitny austriacki aktor nie ogranicza się wyłącznie do występów przed kamerą, przechodząc od czasu do czasu na drugą stronę - tam, gdzie znajduje się fotel reżyserski. "Superworld" to jego drugi pełnometrażowy film.Jego bohaterką jest Gabi, pracowniczka supermarketu w małym austriackim miasteczku. Jej życie nie jest szczególnie wyróżniające się na tle reszty mieszkańców: ma męża i dzieci, mieszka w domu, a za oknami rozpościerają się przepiękne krajobrazy. Istna sielanka! Do czasu. Pewnego razu Gabi doznaje niespodziewanej, boskiej interwencji. Od tego momentu zaczyna zachowywać się dziwnie: przechadza się po miasteczku bez celu, non stop mrucząc do siebie pod nosem. Sąsiedzi i bliscy przewidują, że Gabi zapadła na chorobę psychiczną, tymczasem kobieta po prostu zaczęła rozmawiać z Bogiem...

Swięty Mikolaj dla wszystkich
Już niedługo Gwiazdka – czas prezentów dla wszystkich dzieci. Ale co ze zwierzakami? Czy Mikołaj o nich zapomniał? A może po prostu o nich nie wie? Trzy młode zwierzaki postanawiają to zmienić i wyruszają na spotkanie z Mikołajem. Niosą ze sobą listę prezentów dla całej gromady swych przyjaciół. Jednak do Gwiazdki nie zostało już wiele czasu, a droga jest długa i pełna niebezpieczeństw. Chyba będą z tego potrójne kłopoty. 

Syberiada polska
Dramatyczne losy Jana Doliny, jego rodziny i sąsiadów, którzy - po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie - zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze.

Sylwester
Kolejny raz zapraszamy Państwa na spędzenie z nami nocy sylwestrowej. Tym razem będzie to prawdziwa uczta filmowa połączona z pysznym bankietem. Zatem po kolei: rozpoczynamy o godz. 21:30 około 15-minutowym blokiem zwiastunów, w którym pokażemy najciekawsze zapowiedzi filmowe I półrocza 2015 r. O 21:45 rozpoczniemy projekcję pierwszego filmu - nowej polskiej komedii "Pani z przedszkola". Życie spokojnego, znudzonego małżeństwa zmieni się nie do poznania, gdy wkroczy w nie przedszkolanka ich syna. W rolach głównych Agata Kulesza, Karolina Gruszka, Krystyna Janda i Adam Woronowicz,Około 23:30 rozpoczynamy bankiet, a w ramach niego: • zupa węgierska z pieczoną papryką (pikantna), krem pomidorowy z serem Mascarpone i bazylią,
zimny bufet, a w nim m.in: 
• pstrąg w galarecie, schab pieczony z ziołami w cieście francuskim, pieczeń z czosnkiem i ziołami, jajka i pomidory faszerowane na trzy sposoby, różne sałatki i pieczywo, kawa, herbata, soki oraz lampka szampana. 

Około 0:30 zapraszamy na konkurs filmowy - do wygrania atrakcyjne nagrody rzeczowe. 
Około 0:45 rozpoczynamy projekcję II filmu - będzie to "Niezłomny" w reżyserii znanej wszystkim aktorki Angeliny Jolie, scenariusz do niego napisali m.in. Ethan i Joel Coen. Film opowiada autentyczną historię życia sportowca Louisa Zamperiniego. W swoim życiu znalazł się w ekstremalnych sytuacjach, nigdy się jednak nie poddał, wykazując się wręcz nadludzką odpornością psychiczną i determinacją. Film zrobiony z wielkim hollywoodzkim rozmachem, a zarazem posiadający niesamowicie wciągającą fabułę.

Kończymy około 3:00.
Bilety w cenie 140 zł / osoby będą dostępne w sprzedaży od 3.12.2014
(internetowo - 146,50)
Rezerwacje przyjmujemy od 1.12, ale trzeba je odebrać do 20.12.2014.

Syn Szawła

Sztuka Wysokiej Ścieżki” czyli „O Annapurnie i Himalajach słowem i muzyką
ANNAPURNA I 1991 – LUDZIE I SZCZYTY HIMALAJÓW I KARAKORUM
***
Trzyczęściowy program bez przerw:
1. Wspomnienie i opowieści na przezroczach w 32 rocznicę niesamowitej wyprawy na południową ścianę Annapurny I (8091 m n.p.m.) – Mariusz Sprutta
2. Wybór autorskich i archiwalnych zdjęć pt. „Ludzie i szczyty Himalajów i Karakorum” z akustyczną oprawą muzyczną w wykonaniu muzyków Jig Reel Maniacs;
3. Kameralny koncert Jig Reel Maniacs.
***
WYKONAWCY
Mariusz Sprutta – urodzony w Wągrowcu, żyje w Poznaniu a pracuje w Wielkopolsce, od niedawna zawodowo służy ludziom, którzy tracą kończyny (w wypadkach, na skutek amputacji koniecznych ze względu na miażdżycę, cukrzycę, martwicę, i inne przyczyny np. nowotworowe), wspiera psychologicznie, mentalnie, organizacyjnie i administracyjnie i finalnie – dzięki kapitalnemu zespołowi technicznemu – pomaga w zaopatrzeniu w protezy.
Studiował Geologię Glacjalną oraz Geomorfologię i Paleogeografię Czwartorzędu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po studiach wyjechał do Azji, w której spędził blisko 10 lat, mieszkając, zwiedzając i poznając takie kraje jak Nepal, Indie, Pakistan, Bangladesz, Tajlandia, Malezja, Singapur i Indonezja.
Geolog, speleolog, polarnik, taternik i himalaista, który – poza górami Polski, Alpami i Spitsbergenem – wspinał się w Turcji, Nepalu, Indiach, Tybecie i Pakistanie, w Himalajach i Karakorum, na siedmiu ośmiotysięcznikach, a zdobył dwa: Annapurna I (8091 m n.p.m.) i Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.), oba samotnie, bez tlenu, a ten drugi w stylu alpejskim. Jest także czynnym muzykiem, grającym muzykę inspirowaną tradycją celtycką okraszoną jazzem, funkiem i chill-outem; liderem i managerem JRM – Jig Reel Maniacs: https://www.facebook.com/jigreelmaniacs
Jig Reel Maniacs (JRM) to trzydziestotrzyletnia formacja, inspirująca się muzyką irlandzką i szkocką, łącząca tradycyjne celtyckie nuty ze zróżnicowanymi aranżacjami, nawiązującymi do wielu trendów muzycznych; grupa instrumentalistów, która świadomie i z doświadczeniem, prezentuje różnorodne i ciekawe brzmienia, oparte na bogatym instrumentarium. W dwóch słowach: Celtic fusion.
Skład zespołu:
Michał Jankowski – gitara akustyczna;
Aleksander Brych– irlandzki flet drewniany poprzeczny;
Michał Mazur – low/high whistles, dudy, dudaire dubh i inne instrumenty dęte;
Dobrochna Surma – skrzypce;
Filip Wyrwa – perkusja;
Mariusz Sprutta – gitary basowe, śpiew.

Szybki cash
Johan JW Westlund wiedzie podwójne życie: raz jest zwykłym studentem, raz podejmującym najważniejsze decyzje przestępcą. Jorge czuje na plecach oddech zarówno policji, jak i mafii. Układa plan, jak wydobyć się z tarapatów: wykradnie duży ładunek narkotyków i dzięki temu będzie mógł zniknąć. Mardo jest o krok od wykonania wyroku na Jorge ale los krzyżuje jego plany. W ostatecznym rozrachunku okazuje się, że to niedoświadczony i młody student będzie trzymał w garści ich życie.

Szymon z pustyni
Podstawą filmu stał się żywot świętego Szymona zwanego Słupnikiem, syryjskiego mnicha z V wieku. Usunięty z klasztoru za nadmierną ascezę, spędził następne 30 lat na platformie ustawionej na szczycie kolumny na pustyni. W postaci Szymona Bunuel ilustruje impotencję czynu świętych. Szatan ukazuje Szymonowi degenerację cywilizacji XX wieku, na której rozwój nie miało żadnego wpływu jego poświęcenie.

SĄSIADY
Z pozoru zwyczajna łódzka kamienica kryje w sobie wiele tajemnic. Zaglądamy do kolejnych mieszkań, w których toczą się niesamowite historie. W jednym z nich muskularny ksiądz odwiedza po kolędzie kobietę uprawiającą „najstarszy zawód świata”. W drugim lokalu mąż  udaje, że bije swoją żonę, aby zaimponować sąsiadom. Z kolejki po świąteczne karpie ludzie wychodzą ze znoszącymi pisanki królikami wielkanocnymi, akobieta o dwóch sercach oddaje jedno z nich swojemu partnerowi. Na ostatnim piętrze ktoś zamierza wyskoczyć przez okno… a może już to zrobił i zdążył wrócić?
 

SĘDZIA - Festiwal Transatlantyk
Bohaterem jest prawnik, Hank Palmer, który powraca w rodzinne strony. Na miejscu dowiaduje się, że jego owdowiały ojciec, sędzia, jest podejrzany o popełnienie morderstwa. Hank postanawia dotrzeć do prawdy, a w trakcie swoich poszukiwań odnawia relacje z rodziną, z którą stracił kontakt wiele lat wcześniej.

SŁABA PŁEĆ?
 



Zośka jest atrakcyjna, wykształcona i wie czego chce. Rodzinne miasteczko zamieniła na warszawską korporację i pnie się po drabinie sukcesu, choć do raju jeszcze droga daleka. Zamiast luksusowego apartamentu – kawalerka na kredyt, zamiast prestiżowej pracy – użeranie się z szefem burakiem, zamiast szczęśliwego życia – udawanie kogoś, kim nie jest. Pewnego dnia Zośka zalicza twarde lądowanie. Oszukana przez szefa traci pracę i reputację. Ten otrzeźwiający kubeł zimnej wody budzi ją z plastikowego korpo-snu i zmusza do działania. Ale to już nowa Zośka – silna kobieta, która chce wziąć z życia to, co jej się należy: miłość, przyjaźń, szacunek i satysfakcjonującą pracę. A przy okazji ukarać byłego szefa kanciarza i złowić dorodny okaz prawdziwego faceta. Słaba płeć? Serio?



SŁODKI KONIEC DNIA
Miejscem akcji filmu jest etruskie miasto Volterra. Wszyscy się tu znają i szanują. Na niewielkim wzgórzu stoi dom Marii  – polskiej poetki, laureatki Nagrody Nobla, autorytetu moralnego. Jej życie toczy się w rytmie włoskiej prowincji, jednak zostaje wywrócone do góry nogami, gdy otrzymuje szokującą wiadomość o tragicznym wydarzeniu. Pod wpływem emocji, podczas uroczystości nadania tytułu honorowego obywatela miasta, zamiast kurtuazyjnych podziękowań Maria wygłasza szokująco niepoprawną politycznie mowę. Od tego momentu bohaterka będzie doświadczać dotkliwych konsekwencji swojego wystąpienia.

SŁONECZNIKI. TAJEMNICA VAN GOGHA
„Słoneczniki”. Tajemnica van Gogha
reżyseria: David Bickerstaff
85 minut
Słynne „Słoneczniki” Vincenta van Gogha to dzieło należące do tych, które rozpoznaje każdy. Nie tylko są ikoną samą w sobie, ale przeszły też do popkultury. Pojawiły się choćby w ikonicznym z kolei serialu komediowym „’Allo ’Allo!”. Pamiętać tu także należy, że „Słoneczniki” to nie jeden obraz, ale seria. Van Gogh namalował te kwiaty 11 razy.
Co zawsze dziwi oglądających „Słoneczniki” na żywo, to krzykliwość niektórych ich barw, której nie są w stanie oddać reprodukcje. Twórcy filmy jednak spróbują przekazać tę kolorystykę. Ponadto opowiedzą historię każdego z obrazów.

SŁOŃ
Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, jego matka się załamała, wówczas to on musiał zostać głową rodziny. Pewnego dnia umiera ich sąsiad i jego syn Dawid przyjeżdża na pogrzeb. Bartek fascynuje się Dawidem i jego beztroską. Pierwsza miłość zmusza go do podjęcia decyzji, czy jest już gotowy, żeby sięgnąć po swoją wolność.

SŁOŃ BENJAMIN
Nareszcie wakacje! Otto nie może się doczekać, aby spędzić najbliższe tygodnie ze swoim najlepszym przyjacielem Słoniem Benjaminem w zoo.
Jednak jego dobry humor jest zakłócany przez zmartwienia dyrektora zoo, który pilnie potrzebuje pieniędzy na konieczne naprawy. 
 
Trzeba zatem zorganizować loterię z nagrodami!
Tymczasem burmistrz Newtown ogłasza, że zatrudnił przebiegłą Zorę Zack, aby zmodernizować zoo i uczynić z niego najbardziej pokazowy obiekt w Newtown. 
 
Zora Zack próbuje przekonać do siebie Benjamina, który ma stać się nową twarzą reklamową kampanii promującej nowe zoo.
Ale w rzeczywistości przebiegła Zora ma zupełnie inny cel ... Czy Otto, Benjamin i inni mieszkańcy zoo zdążą pokrzyżować jej podstępne plany?

SŁOŃCE WSCHODZI RAZ NA DZIEŃ
"Słońce wschodzi raz na dzień"
Reż. Henryk Kluba
Polska, 1967, 90 minut

Zrealizowany w konwencji ludowej ballady dramat społeczny ukazujący - poprzez postać górala Haratyka, autentycznego przywódcy beskidzkiej wioski - skomplikowane uwarunkowania i konflikty okresu kształtowania się świadomości ludu u zarania Polski Ludowej. Haratyk, niekoronowany król beskidzkiej wsi, organizuje życie po zakończeniu wojny. Buduje tartak i szkołę, ale nie uznaje żadnej władzy nad sobą. Dochodzi do konfliktu z szefem UB, który uważa go za anarchistę i szkodnika, siłą chce zmusić do podporządkowania się. W rezultacie Haratyk wraz z góralami pali tartak i idzie do lasu... Kiedy po latach wychodzi z więzienia, rozumie, że można i trzeba było współpracować z władzą.

SŁUŻBY SPECJALNE
Gdy dochodzi do likwidacji elitarnych Wojskowych Służb Informacyjnych, politycy orientują się, że pozbawiono Polskę oczu i uszu. Zostaje stworzona nowa, tajna jednostka do zadań specjalnych. Trafiają do niej m.in. niepokorna, wyrzucona z ABW podporucznik, kapitan, który wrócił z misji w Afganistanie oraz były pułkownik SB. Pracując nad aferami z pierwszych stron gazet będą musieli zmierzyć się z demonami przeszłości. Pewnego dnia odkryją, że tak naprawdę nie wiedzą dla kogo pracują

SŁUŻĄCA
reżyseria: Chan-wook Park
scenariusz: Seo-Gyeong Jeong, Chan-wook Park
 
Obsada: Min-hie Kim, Tae-ri Kim, Jung-woo Ha
 
Korea, lata 30. XX wieku. Oszust z nizin społecznych postanawia podstępem rozkochać w sobie piękną Japonkę – dziedziczkę wielkiej fortuny – aby przejąć jej majątek. W tym celu umieszcza w jej najbliższym otoczeniu tytułową służącą – posłuszną sobie naciągaczkę, która ma zaskarbić względy milionerki i stać się jej zaufaną powiernicą. „Służąca” to opowieść o trójkącie miłosnym, pożądaniu, seksualnych fantazjach i wyrafinowanej zemście. Widziana z różnych perspektyw intryga z minuty na minutę diametralnie się zmienia, zmierzając ku przewrotnemu finałowi.

SŁUŻĄCA
Korea, lata 30. XX wieku. Oszust z nizin społecznych postanawia podstępem rozkochać w sobie piękną Japonkę – dziedziczkę wielkiej fortuny – aby przejąć jej majątek. W tym celu umieszcza w jej najbliższym otoczeniu tytułową służącą – posłuszną sobie naciągaczkę, która ma zaskarbić względy milionerki i stać się jej zaufaną powiernicą. „Służąca” to opowieść o trójkącie miłosnym, pożądaniu, seksualnych fantazjach i wyrafinowanej zemście. Widziana z różnych perspektyw intryga z minuty na minutę diametralnie się zmienia, zmierzając ku przewrotnemu finałowi.

SŁYNNY NAJAZD NIEDŹWIEDZI NA SYCYLIĘ
Wędrowny opowiadacz i jego mała asystentka spotykają w jaskini starego niedźwiedzia. Opowiadają mu historię słynnej inwazji jego braci na Sycylię. A było to tak: stado niedźwiedzi, pod przywództwem swojego króla, wyrusza na poszukiwanie porwanego przez ludzi królewskiego syna. Zwierzęta trafiają do ludzkiej krainy, która nie jest im przyjazna. Czy te dwa światy uda się ze sobą pogodzić? Film jest barwną i fantazyjną animacją o tożsamości, dostrzeżoną m.in. na festiwalu w Cannes, gdzie miał swoją premierę.

Słudzy diabła
Indonezyjski hit, który w ciągu tygodnia obejrzało w kinach ponad milion widzów! Osadzony w latach 80. duszny horror, będący remakiem kultowego filmu z 1980 roku pod tym samym tytułem, uważanego za najbardziej przerażający film grozy z Indonezji. Upiorna atmosfera, nieoczywista intryga i zatrzęsienie mocnych scen przyprawią o dreszcze nawet najbardziej wytrawnych miłośników ekranowej grozy. Reżyserem filmu jest Joko Anwar – wszechstronny indonezyjski specjalista od kina gatunkowego, odpowiedzialny m.in. za filmy „Zapis moich zmysłów” (Festiwal Filmowy Pięć Smaków), „Modus Anomali” (sekcja Midnight Madness festiwalu SXSW w Austin) i serial HBO „Półświaty”. „Słudzy diabła” zdobyli aż 13 nominacji podczas Indonezyjskiego Festiwalu Filmowego, w tym za Najlepszy film, reżyserię, scenariusz i zdjęcia.
 
Rini (Tara Basro) wraz z rodzicami (Bront Palarae i Ayu Laksmi) i trzema młodszymi braćmi zostają zmuszeni do sprzedania domu i zamieszkania u babci, aby opłacić kosztowne leczenie matki. Nieznana choroba, na którą kobieta zapadła trzy i pół roku temu, pochłania resztki rodzinnych oszczędności. Gdy chora umiera, ojciec Rini podejmuje się pracy, pozostawiając dzieci same w domu. Niedługo potem dom zaczyna nawiedzać upiorna zjawa łudząco przypominająca niedawno zmarłą kobietę. Wychodzi też na jaw ukrywany przez lata fakt o zawartym w przeszłości mrocznym pakcie, którego konsekwencje sięgają obecnie domowników. Aby uchronić rodzinę przed niebezpieczeństwem, Rini i jej bracia muszą rozwikłać tajemnicę z przeszłości.

T2: TRAINSPOTTING
Druga część kultowego filmu lat dziewięćdziesiątych XX wieku, dzięki której poznamy dalsze losy Marka Rentona. Dowiemy się, czy rzeczywiście udało mu się wyrwać na dobre z brudnego, podziemnego życia Edynburga i heroinowego nałogu, przestępczego półświatka, w którym każdy czyn motywowany jest narkotykowym głodem.

TAJEMNICA FILOMENY
Filomena Lee jest prostą, religijną Irlandką. Jako młoda dziewczyna zaszła w ciążę i zhańbiona została odesłana do klasztoru. Tam urodziła dziecko, które zakonnice oddały do adopcji. 50 lat później Filomena postanawia odnaleźć syna.

TAJEMNICA SZYFRU MARABUTA
Kinowa wersja dziecięcego serialu telewizyjnego, w której detektywi Kajetan Chrumps i Kot Makawity tropią przebiegłego przestępcę Kameleona Super.

TAJEMNICE JOAN
Rok 2000, przedmieścia Londynu. Spokojne życie starszej pani, Joan Stanley, przyjmuje nieoczekiwany obrót, kiedy zostaje aresztowana przez MI5 i oskarżona o szpiegostwo na rzecz komunistycznej Rosji. Rok 1938. Młoda Joan studiuje fizykę w Cambridge. Nieśmiała i łatwowierna dziewczyna szybko daje się uwieść uroczemu i tajemniczemu Leo, który wkrótce staje się jej przewodnikiem po obcym, ale intrygującym świecie ideologii komunistycznej. Romantyczna idylla trwa aż do momentu wybuchu II wojny światowej. Joan pracuje w ośrodku badań nad bombą atomową, gdy Leo prosi ją o przekazanie Rosjanom ściśle tajnych akt. Joan dowiaduje się, że jest tylko narzędziem w rękach ukochanego i sama musi wybrać pomiędzy miłością i zdradą swojego kraju a bliskimi i ich ocaleniem.

TAJEMNICE LASU
Starające się o dziecko małżeństwo dowiaduje się, że Czarownica rzuciła na nich urok. Aby go zdjąć, wyruszają do lasu zamieszkałego przez baśniowe postacie.

TAJEMNICE MANHATTANU
Nowy Jork, połowa lat 90. Porter Wren, felietonista poczytnego tabloidu, sprzedaje czytelnikom skandale, morderstwa i śmierć. Jest kronikarzem koszmaru w mieście, w którym każdy wierzy, że spełni się jego amerykański sen. Są jednak historie, których Wren nigdy nie opisze swoim czytelnikom – te, w których sam bierze udział. Jak historia odnalezionych w budynku przeznaczonym do wyburzenia zwłok genialnego reżysera. Gdy młoda wdowa powierza Wrenowi klucz do tajnego wideoarchiwum męża, dziennikarz nie przypuszcza, że właśnie stał się bohaterem jednego ze swoich sensacyjnych felietonów. Zawartość taśm zaprowadzi go bowiem w samo serce medialnego imperium, którego sam jest częścią.

TAJEMNICE SAINT TROPEZ
"Tajemnice Saint Tropez"
Reżyseria: Nicolas Benamou
Francja 2020

„Mystery In Saint Tropez” to umiejscowiona w malowniczych plenerach Lazurowego Wybrzeża, iskrząca dowcipem opowieść, która zachwyci każdego miłośnika „Różowej Pantery” oraz nieśmiertelnego cyklu przygód Żandarma, w którego brawurowo wcielał się Louis de Funès. Humor, intryga i zagadka, która czeka na rozwiązanie – to po prostu trzeba zobaczyć! Każdego lata luksusowa rezydencja miliardera Tranchanta i jego żony Eliane gromadzi najznamienitszych gości z całego kraju. Jednak tym razem w nadmorskiej willi pełnej gwiazd i rekinów biznesu nic nie idzie tak, jak powinno. Najpierw tajemniczy wypadek samochodowy, a potem groźby szantażysty – wszystko to sprawia, że Tranchant wraz z małżonką postanawiają wynająć prywatnego detektywa. Niestety trwa sezon urlopowy i do dyspozycji pary pozostaje wyłącznie arogancki i skrajnie niekompetentny Boullin, który, by złapać przestępcę i rozwiązać zagadkę, postanawia podszywać się pod nowo zatrudnionego lokaja bogaczy. Plan detektywa wydaje się doskonały, jednak wkrótce zamieni on wakacje celebrytów w piekło i wywołała chaos, jakiego Saint-Tropez dotąd nie widziało.

TAJEMNICZY ŚWIAT ARRIETTY
"Tajemniczy świat Arrietty" (Karigurashi no Arrietty)
Reż. Hiromasa Yonebayashi
Japonia, 2010, 94 minuty, lektor

Pod podłogą starego domu mieszka malutka Arrietta z równie małymi rodzicami – to rodzina Pożyczalskich, którzy mierzą zaledwie kilka centymetrów wzrostu. Te maleńkie istoty żyją poza zasięgiem ludzkiego wzroku, w sekrecie „pożyczając” od dużych domowników jedzenie i przedmioty codziennego użytku – kostkę cukru, szpilkę czy kawałek materiału. Ale zawsze tylko odrobinę, aby gospodarze nie zauważyli. Pewnego dnia do domu wprowadza się Sho, 12-letni chłopiec. Rodzice Arrietty zawsze ją ostrzegali: „Nigdy nie pozwól ludziom cię zobaczyć". Raz ujrzani, Pożyczalscy musieliby natychmiast opuścić swoją kryjówkę. Jednak odważna i ciekawa świata nastolatka zaprzyjaźnia się z kilka razy większym chłopcem. Czy ta niezwykła przyjaźń przetrwa, gdy oba światy – tych małych i dużych – spotkają się? „Tajemniczy świat Arrietty" to przepięknie zrealizowana i mądra animacja od legendarnego Studia Ghibli, która zachwyci całą rodzinę.

TANCERKA
Kiedy Marie-Louise Fuller przyszła na świat na amerykańskiej prowincji, absolutnie nic nie wskazywało na to, że ta dziewczynka w przyszłości zostanie gwiazdą Opery Paryskiej i europejskich kabaretów czasu Belle Epoque. Ukryta za metrami jedwabiu, z ramionami przedłużonymi o długie drewniane drążki, Loïe co wieczór elektryzowała publiczność tańcem, który nazwano serpentynowym. Fuller szybko stała się ikoną epoki, symbolem pokolenia. Jej zawoalowane ruchy sceniczne, okraszone grą świateł, miały przemożny wpływ na sztuki plastyczne i nie tylko. Do stóp tancerki padali bracia Lumière, Toulouse-Lautrec, Auguste Rodin. Wysiłek fizyczny grożący niejedną kontuzją, permanentny blask świateł szkodliwych dla oczu – nic nie było w stanie powstrzymać tancerki w bezustannym dążeniu do perfekcji. Dopiero spotkanie z młodziutką, niezwykle uzdolnioną Isadorą Duncan doprowadziło do upadku legendy...

TANHAJI - 2D

TARAPATY
Przyjaźń to wcale nie jest taka prosta sprawa i Julka dobrze o tym wie. Ma 12 lat, chodzi do szkoły z internatem i jeszcze nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki. Zaczynają się wakacje, a razem z nimi kłopoty. Julka zamiast do rodziców w Kanadzie, trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek. Kiedy dzieciakom wpada w ręce plan prowadzący do skarbu zaczyna się przygoda. Na drodze do rozwiązania zagadki staje złodziejska szajka, niania - nałogowa palaczka i podejrzany pożeracz cukierków. Nikt nie jest tym za kogo się podaje, a wyścig z czasem trwa. Żeby wyjść cało z tej historii, Julka musi pokonać nieufność i odważyć się na przyjaźń.

TARAPATY 2
Film dla dzieci i młodzieży z silmnym poznańskim akcentem: kiedy z Muzeum Narodowego w Poznaniu znika perła kolekcji – „Plaża w Pourville” Claude’a Moneta, a o kradzież zostaje fałszywie oskarżona ciotka Julki – dzieci muszą odnaleźć obraz i odkryć tożsamość prawdziwego złodzieja. Zgrany duet rozpoczyna śledztwo, ale na horyzoncie pojawia się Felka, zwariowana 12-latka, a razem z nią kłopoty. Opowieść o zazdrości i zaufaniu przeplata się z rozwiązywaniem zagadki kryminalnej. „Tarapaty 2” to historia dla całej rodziny, która mówi o tym, że nie da się uwierzyć w przyjaciela, dopóki nie uwierzy się w siebie. A także o tym, że przyjaźń wystawiona na próbę może stać się jeszcze mocniejsza.

TARZAN. KRÓL DŻUNGLI
Podczas katastrofy lotniczej giną rodzice głównego bohatera a on sam trafia do dżungli. Będzie on musiał stawić czoła chciwemu prezesowi firmy Greystoke Energies, która wcześniej należała do jego rodziców

TATA
"Tata"
reż. Anna Maliszewska
POlska 2022
Michał, kierowca TIRa i samotny ojciec, zmuszony jest zabrać w trasę córkę i jej najlepszą przyjaciółkę.

TAXI TEHERAN
W Teheranie trwa dzień jak co dzień. Auta suną po zakorkowanych ulicach, kierowcy żółtych taksówek błądzą po gigantycznej metropolii w poszukiwaniu adresów, pod które każą zawieść się pasażerowie. Wśród nich jest jeden wyjątkowy samochód. Wyróżnia go nie tylko to, że jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa), ale też to, że na desce rozdzielczej zamontowano w nim przemysłową kamerę, a za kierownicą siedzi nie kto inny, jak sam Jafar Panahi, reżyser tego wspaniale przyjętego przez krytykę i widzów filmu. Do jego samochodu wsiadają ludzie prości i intelektualiści, przyjaciele i kompletnie nieznajomi, przypadkowe osoby w potrzebie i umówieni na przejażdżkę członkowie rodziny, w tym kradnąca reżyserowi film siostrzenica, Hana Saeidi.

TEDI I MAPA SKARBÓW
Tedi Jones udaje się do Los Angeles, by zapoznać się z nowymi odkryciami archeolożki Sary Lavroff. Odnalazła ona papirus wskazujący na istnienie naszyjnika należącego do mitycznego króla Midasa, który mocą swego dotyku wszystko zamieniał w złoto. Pełne radości ponowne spotkanie Tediego i Sary szybko zamienia się w niebezpieczną przygodę, kiedy Sara zostaje porwana przez pewnego bogacza, który za pomocą talizmanu chce osiągnąć wieczne, niekończące się bogactwo. Wspólnie z przyjaciółmi – papugą i psem – Tedi będzie musiał użyć wszystkich swych mocy, by uratować Sarę. Przyjdzie mu przemierzyć cały świat, a po drodze pozna nie tylko nowych przyjaciół, ale także nowych wrogów.

TENET
John David Washington wciela się w rolę głównego bohatera najnowszego filmu Christophera Nolana pod tytułem Tenet. Ten spektakularny obraz science fiction jest zarazem tętniącym akcją thrillerem.Uzbrojony tylko w jedno słowo — Tenet — bohater przenika w mroczny świat międzynarodowych szpiegów, próbując ocalić świat. Do tego jednak nieodzowne okazuje się skorzystanie ze zjawiska, wykraczającego poza czas realny. Nie, nie z podróży w czasie. Z inwersji.
Oprócz Washingtona w Tenecie występują Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Dimple Kapadia, Aaron Taylor-Johnson, Clémence Poésy oraz Michael Caine i Kenneth Branagh.

TEORIA WSZYSTKIEGO
 Teoria wszystkiego to opowieść o życiu wybitnego kosmologa, Stephena Hawkinga, jego osiągnięciachzawodowych, walce z chorobą, a przede wszystkim o uczuciu, jakie łączyło go z żoną.

TERAPIA DLA PAR
"Terapia dla par" (Bajo terapia)
Reż. Gerardo Herrero
Hiszpania, 2023, 93 minuty

„Terapia dla par” to hiszpański komediodramat, w którym napięcie rośnie od pierwszej do ostatniej sceny. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”! Trzy pary małżeńskie zostają zaproszone przez swoją terapeutkę na spotkanie. Psycholożka sama nie pojawia się na terapii, udziela im jednak szczegółowych instrukcji, co mają robić. Szóstka bohaterów będzie odkrywać tajemnice dotyczące ich związków. Małżonkowie będą musieli przedyskutować kwestie takie jak opieka nad dziećmi, obowiązki domowe, pieniądze, zazdrość i seks. Stopniowo dowiedzą się o sobie kolejnych rzeczy, także tych niewygodnych… Czy ta eksperymentalna sesja terapeutyczna doprowadzi bohaterów filmu do rozwiązań, jakich oczekiwali?