'

Archiwum filmów

Archiwum filmów

Merida Waleczna 3D
Merida jest doskonałą łuczniczką a zarazem porywczą córką króla Fergusa i królowej Elinor. Niezależna i zdecydowana iść własną drogą, Merida postępuje wbrew prastarym zwyczajom, uświęcanym przez władców krainy. Jej czyny przypadkowo sprowadzają na królestwo chaos i zniszczenie, a kiedy dziewczyna szuka pomocy u tajemniczej staruszki, ta spełnia jej niefortunne życzenie. Niebezpieczeństwo zmusza Meridę do odkrycia znaczenia prawdziwej odwagi, by cofnąć straszliwą klątwę, zanim będzie za późno.

Metro
Moskiewskie metro zostaje zalane przez wodę, która przedarła się przez zniszczony tunel.

Milczenie
reżyseria: Martin Scorsese
Inspirowany autentycznymi wydarzeniami i zrealizowany z niezwykłym rozmachem najnowszy film twórcy „Wilka z Wall Street”, „Infiltracji” i „Chłopców z ferajny”. Przez trzydzieści lat wybitny reżyser Martin Scorsese przygotowywał adaptację od dawna go fascynującej, słynnej powieści Shūsaku Endō. Trzydzieści lat po „Misji” powstało kolejne filmowe arcydzieło ukazujące ludzi żyjących w czasach wielkich napięć i konfliktów religijnych. W rolach głównych Andrew Garfield („Przełęcz ocalonych”), Adam Driver („Paterson”, „Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy”) oraz Liam Neeson („Uprowadzona”).
XVII wiek. Dwóch młodych jezuitów pokonuje tysiące kilometrów, aby potajemnie przedostać się do Japonii, gdzie toczy się bezwzględna walka z chrześcijaństwem. Misjonarze poszukują swojego nauczyciela – słynącego z odwagi kapłana, o którym krążą plotki, że wyrzekł się wiary katolickiej i został buddyjskim mnichem. To, czego doświadczą, wystawi ich umiejętności przetrwania, a także wszystko, w co wierzą, na najcięższą próbę.
„Milczenie” to najmocniejszy, a jednocześnie najbardziej osobisty film w karierze Martina Scorsese. Amerykański twórca poszukuje odpowiedzi dotyczących istoty i sensu religii, a także wierności swoim przekonaniom w świecie, w którym płaci się za nią najwyższą cenę.

Minionki rozrabiają

Przedsiębiorczy Gru zostawił za sobą życie złoczyńcy, aby zająć się wychowaniem Margo, Edith i Agnes, a dr Nikczemnik i Minionki mają teraz trochę wolnego czasu. Kiedy jednak Gru zaczyna przystosowywać się do roli zwykłego ojca rodziny z przedmieścia, u jego drzwi pojawia się tajna organizacja zajmująca się zwalczeniem zła na świecie. Teraz to do niego i jego partnerki Lucy Wilde należy odkrycie, kto stoi za zuchwałym przestępstwem i oddanie go w ręce sprawiedliwości. Jak się okazuje, to właśnie kiedyś największy na świecie złoczyńca musi pojmać przestępcę usiłującego zająć jego miejsce...


Mistrz
Historia rozgrywa się w Ameryce po II wojnie światowej i skupia na charyzmatycznym intelektualiście, który tworzy swoją organizację religijną. Jego prawą ręką zostaje młody włóczęga. W miarę jak zaczynają zyskiwać coraz więcej zwolenników, mężczyzna zaczyna wątpić w to co wyznaje i w swojego mentora.  


Mistrz tańca powraca
W 2000 roku ukraiński tancerz – Slavik Krykliwy odnosi spektakularny sukces, wygrywając najbardziej prestiżowe konkursy taneczne. Wraz z ówczesną partnerką, zajmuje pierwsze miejsce w Światowych Mistrzostwach w Tańcach Latynoskich. Wydaje się, że kariera stoi przed nim otworem, ale z niewiadomych przyczyn Slavik porzuca taniec. Dziś, gdy jego ciało nie jest już tak sprawne i elastyczne jak kiedyś, planuje powrót na taneczny parkiet. Razem z Anną, jego zawodową i życiową partnerką, chce ponownie zabłysnąć w świecie gwiazd tańca. Czy będzie potrafiła dopasować się do emocjonalnej i wymagającej natury partnera? Czy ich miłość przetrwa tak trudne i bolesne wyzwanie?

Mistrzowie wrzasku
Islandia to europejska wyspa położona w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Słynie ze szczególnej sceny muzycznej, z której wywodzą się takie sławy jak Björk, Sugarcubes, Sigur Rós, Múm, Bang Gang, Mugison, Minus i Slowblow. Wszystkich islandzkich artystów łączy jedna cecha, tworzą coś bardzo oryginalnego i niepowtarzalnego, czasem nawet ekscentrycznego.

Między gwiazdy | Anne-Sophie Mutter gra Johna Williamsa
"Między gwiazdy. Anne-Sophie Mutter gra Johna Williamsa"
Jedna z najsłynniejszych klasycznych skrzypaczek świata gra muzykę z "Harry’ego Pottera", "Gwiezdnych Wojen", "E.T"., "Drakuli", "Czarownic z Eastwick", "Indiany Jonesa i poszukiwaczy zaginionej Arki", "Listy Schindlera" i innych filmowych hitów kompozytora Johna Williamsa
"Między gwiazdy" to koncert legendarnej skrzypaczki Anne Sophie-Mutter, kilkukrotnej laureatki nagrody Grammy, z uznaną na całym świecie Royal Philharmonic Orchestra. W trakcie wieczoru usłyszymy najsłynniejsze utwory pięciokrotnego zdobywcy Oscara – Johna Williamsa. Ten amerykański kompozytor, głównie muzyki filmowej, dyrygent i pianista, stworzył muzykę do prawie stu filmów. Najczęściej współpracuje z George’em Lucasem i Stevenem Spielbergiem.
Anne Sophie-Mutter i John Williams przyjaźnią się od wielu lat, co nadaje temu wydarzeniu szczególnego znaczenia: „Większość utworów, które wykonałam z Royal Philharmonic Orchestra w Monachium, John na nowo zaaranżował specjalnie dla mnie. Jest to zupełnie nowa jakość i zostały w takiej formie zaprezentowane po raz pierwszy na tym właśnie koncercie” – mówi Anne Sophie-Mutter, która na co dzień koncertuje z legendarnymi Filharmonikami Berlińskimi i występuje na słynnym Festiwalu w Salzburgu, prezentując utwory muzyki poważnej, w tym Krzysztofa Pendereckiego.
Ten plenerowy koncert, zarejestrowany latem, w scenerii monachijskiego Königsplatz, poprowadził David Newman, amerykański dyrygent i także kompozytor muzyki filmowej (Epoka lodowcowa i in.).

Miłość

Georges i Anna są kochającym się małżeństwem z 50-latnim stażem. Ich spokój zakłóci postępująca choroba Anny. Złota Palma w Cannes.


Miłość

"Miłość" to filmowa historia skomplikowanej relacji małżeńskiej trzydziestolatków, którym pozornie nie brakuje niczego do szczęścia. Maria i Tomek mają satysfakcjonującą pracę, urządzają mieszkanie, spodziewają się dziecka. Wydaje się, że nic nie jest w stanie zburzyć ich związku, ale Maria zataja pewne wydarzenie, które zmienia nie tylko ją, ale także ich związek. Miłość tych dwojga zostaje poddana długotrwałej próbie...


Miłość po francusku

Alice Lantins ma 38 lat. Jest piękna, ambitna i całkowicie oddana swej pracy — do tego stopnia, że życie prywatne dla niej nie istnieje. Ma w ręku wszystkie atuty, by zostać nową redaktor naczelną magazynu „Rebelle”. Wszystkie, poza jednym… Alice jest kobietą, która nigdy nie wykracza poza utarte schematy. Dopiero gdy w jej życiu pojawi się 20-letni, czarujący Balthazar, koledzy i znajomi spojrzą nagle na nią innym okiem. Alice spostrzeże, że los dał jej do rąk klucz do przyszłej kariery. Zaczyna zatem odgrywać komedię, udając nieprawdopodobną idyllę.


Miłość_

Film opowiada o historii i reaktywacji zespołu „Miłość” – jednej z najważniejszych polskich formacji jazzowych lat ’90.


Moja walka. Mamed Khalidov
Film przedstawia portret Mameda Khalidowa, ale nie skupia się wyłącznie na jego biografii. To przede wszystkim film o sportowcu, o wysiłku, jaki musi ponieść, by osiągnąć sukces. To film o tym, jak w ciągu kilku minut z ulubieńca kibiców można stać się przez nich wygwizdanym. To film o walce ze sobą, swoimi słabościami, o przezwyciężaniu ich, o tym, co jest w człowieku najpiękniejsze.
 
 
 
Kamera towarzyszy Mamedowi Khalidowi przez kilka miesięcy w czasie przygotowań do walki o obronę tytułu mistrzowskiego. Jesteśmy na treningach w Olsztynie – to obraz odległy od tego, co widzą kibice na gali KSW. Nieznany.
 
 
 
Tuż przed walką i po niej kamera nie opuszcza ani na chwilę Mameda Khalidowa, dzięki czemu widz poznaje z bliska niedostępny dla niego do tej pory świat. To obraz bez cenzury.
 
 
 
Po walce Mamed Khalidow zostaje sam z reżyserem w szatni i tam dochodzi do szczerej, chwilami gorzkiej rozmowy o karierze sportowca, o sensie tego, co się robi.

Monika Witkowska - K2 - szczyt marzeń
K2 to druga góra świata i najtrudniejszy z ośmiotysięczników, prawdziwe wyzwanie dla najlepszych himalaistów. 36 lat temu stanęła na nim pierwsza kobieta świata Wanda Rutkiewicz, w tym roku Monika Witkowska wspięła się na ten szczyt jako druga Polka. O wrażeniach z wejścia na K2 opowie nasza himalaistka na spotkaniu w poznańskim kinie Rialto.

Monika Witkowska
Zdobywczyni 4 ośmiotysięczników (Mt. Everest, K2, Lhotse, Manaslu), Korony Ziemi i wielu innych szczytów. Jedyna osoba na świecie, która ma w swoim dorobku Mt. Everest i K2, jak i ich żeglarskie odpowiedniki (opłynięcie przylądka Horn oraz arktyczną trasę płn.-zach. z Grenlandii do Alaski). Jako pierwsza opłynęła również arktyczną Czukotkę.
Podróżniczka, która zwiedziła z plecakiem ponad 180 państw.
Autorka kilkunastu książek górskich, żeglarskich i podróżniczych.

Munch: 150
"Munch: 150" (Exhibition on screen: Munch 150)
Reż. Ben Harding
Wielka Brytania, 2013, 90 minut

W 2013 roku Norwegia obchodziła 150. rocznicę urodzin Edvarda Muncha (1863 – 1944), jednej z najwybitniejszych postaci sztuki współczesnej. Wystawa Munch 150 organizowana przez National Museum i Munch Museum w Oslo została obwołana wydarzeniem roku. Światowe zainteresowanie jest ogromne, nie tylko jako efekt niedawnego pobicia przez słynny Krzyk rekordu aukcyjnego (120 milionów dolarów). Wielu zna Muncha właśnie jako autora tego jednego obrazu, ale warto poznać cały jego dorobek. Widzowie kinowi będą mieli okazję przyjrzenia się procesowi realizacji wystawy, a także poznania wielowymiarowej biografii artysty, którego życie rozciąga się od połowy XIX wieku po niemiecką okupację Norwegii podczas II wojny światowej. Norwescy i międzynarodowi eksperci przeanalizują bogatą i często nieznaną twórczość mistrza. Edvard Munch (1863 - 1944) – malarz i grafik pochodzenia norweskiego. Syn doktora Christiana Muncha i Laury Bjolsen. Przez znaczną część swojego życia zmagał się z wieloma chorobami, takimi jak alkoholizm czy zaburzenia nerwowe, spowodowane utratą dwóch najbliższych mu osób – jego matka zmarła na gruźlicę płuc, a później ta sama choroba zabrała jego 15-letnią siostrę Sophie, do której był mocno przywiązany. Fakt ten znalazł odbicie w dziełach artysty. Jego obrazy przedstawiają głównie strach, lęk, przygnębienie, śmierć, samotność. Munch malarstwa uczył się w Kristianii (Oslo), zdobył także stypendium w Paryżu. Podróżował po świecie - w Berlinie, Paryżu, Nicei na bieżąco poznawał awangardowe trendy w sztuce europejskiej. Sam reprezentował malarstwo ekspresjonistyczne – jego najbardziej rozpoznawalnym dziełem jest Krzyk z 1893 roku. W roku 1930 zapadł na chorobę oczu, która stała się poważną przeszkodą w dalszej twórczości. 14 lat później, dnia 23 stycznia 1944 w Ekely Edward Munch umiera, pozostawiając po sobie około 1000 obrazów olejnych, 4 i pół. tysiąca obrazków oraz 15 tysięcy rycin, które pozwoliły na otwarcie w stolicy Norwegii Muzeum Muncha.

MÓJ DŁUG
"Mój dług"
Reż. Denis Delić / Bogusław Job
Polska 2022
Młody przedsiębiorca Sławomir Sikora prześladowany przez bezwzględnego bandytę dopuszcza się morderstwa w obronie swoich najbliższych. Skazany na 25 lat więzienia trafia za kraty, gdzie musi walczyć o przetrwanie w środowisku recydywistów skazanych za najcięższe zbrodnie. Pozbawiony nadziei na sprawiedliwość, odizolowany od tych, których kocha, musi znaleźć w sobie siłę, by przeżyć i pozostać sobą. Każdy dzień tutaj jest walką o zachowanie godności i człowieczeństwa. Jest grą o życie, toczącą się według wyjątkowo brutalnych reguł. Sikora podejmuje tę walkę i nie daje się złamać. Uczy się zyskiwać sojuszników i przyjaciół, zdobywać szacunek i lawirować pomiędzy więziennymi subkulturami. Dzięki przyjaźni ze skazanym za zabójstwo uciekinierem z Legii Cudzoziemskiej (Piotr Stramowski) oraz pomocy działaczki na rzecz praw człowieka (Olga Bołądź), Sikorze udaje się uwierzyć, że jeszcze nie wszystko jest dla niego stracone. Ale kluczowe decyzje zapadają daleko za murami…
Film jest wstrząsającą, prawdziwą historią nierównej walki o sprawiedliwość i przetrwanie. Szokujący obraz więziennych realiów, korupcji organów ścigania i bezradności wymiaru sprawiedliwości Polski lat 90-tych. Mocne kino dla widzów, którzy nie unikają trudnych tematów.

MÓJ PIES ARTUR
"Mój pies Artur" (Arthur the King)
Reż. Simon Cellan Jones
USA, 2024, 90 minut, polski dubbing

To historia oparta na faktach, pełna wzruszeń i niespodzianek. W zainspirowanym przeżyciami autora filmie – obok Wahlberga – wystąpili również: znany z hitów „Shang-chi i legenda dziesięciu pierścieni” i „Barbie” Simu Liu, Juliet Rylance („Był sobie pies”), gwiazda cyklu „Szybcy i wściekli” i „Gry o tron” Nathalie Emmanuel oraz popularny podróżnik i mistrz sztuki przetrwania Bear Grylls. Wspólnie dadzą oni prawdziwy spektakl emocji, niezapomnianych przygód i wrażeń, pokazując, że najbardziej niebywałe scenariusze pisze samo życie, a przyjaźń i wierność są w stanie pokonać każdą przeszkodę. Miłośnik sportu i adrenaliny Michael Light (Mark Wahlberg) staje przed największym wyzwaniem w dotychczasowej karierze. Wraz z trzyosobową ekipą zaufanych zawodników przystępuje do Mistrzostw Świata w Rajdach Przygodowych na Dominikanie. Stając na starcie ekstremalnych zmagań, w czasie których – przez 10 dni – pieszo, kajakami i na rowerze będzie musiał pokonać prawie 700 kilometrów, Light nie przypuszcza, że wkrótce jego zespół rozrośnie się o dodatkowego członka. Będzie nim jedyny w swoim rodzaju, bohaterski pies – Artur. Połączeni nierozerwalną więzią człowiek i wierny czworonóg rzucą wyzwanie dżungli, falom, przepaściom i ograniczeniom własnych organizmów. To co wspólnie osiągną, napisze niebywałą historię, która poruszy i zachwyci cały świat.

MÓJ PIĘKNY SYN
„Mój piękny syn” to najnowsze dzieło Felixa van Groeningena (nominacja do Oscara za film „W kręgu miłości”). Scenariusz filmu powstał na podstawie wspomnień Davida Sheffa i jego syna Nica, które stały się bestsellerami, zajmując pierwsze miejsca na liście New York Timesa. Producentem filmu jest Brad Pitt i jego firma Plan B, która stoi za sukcesem nagrodzonych Oscarami produkcji „Moonlight” i „Zniewolony. 12 Years a Slave”.
Historia rodziny, która musi zmierzyć się z uzależnieniem dorastającego chłopaka. To opowieść o nastolatku, który poszukuje swojej drogi, o marzeniach, które prowadzą go na skraj przepaści, a także o miłości rodziców, którzy nie potrafią wypuścić swego dziecka z objęć. To pierwszy tak szczery, prawdziwy i poruszający film o rodzinie, bezwarunkowej miłości, dumie, rozczarowaniach i nadziei.

MÓJ PRZYJACIEL PINGWIN
"Mój przyjaciel pingwin" (My Penguin Friend)
Reż. David Schurmann
USA, Brazylia, 2024, 97 minut

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niezwykłej przyjaźni między człowiekiem i małym pingwinkiem, to propozycja dla widzów w każdym wieku. Mądra, piękna historia, która poruszyła serca i wyobraźnię milionów ludzi na świecie, pokazuje, że potrafimy żyć w harmonii ze zwierzętami na naszej planecie. Uratowany z plamy ropy na oceanie, mały pingwinek buduje więź ze swoim wybawcą tak silną, że nawet rozległy ocean nie jest w stanie ich rozdzielić. Każdego roku pokonuje 5000 mil morskich, aby wrócić do miejsca, w którym znalazł drugi dom. Raz, gdy jego nieobecność zacznie się przedłużać, cała lokalna społeczność z rybackiej wioski, połączy siły, aby go odnaleźć. W rolach głównych: Jean Reno, Adriana Barraza, Rochi Hernandez. Reżyseria: David Schurmann.

MÓJ PRZYJACIEL UFIK
Mały Willy przez przypadek trafia na niezwykłą planetę. Wszystko jest tu nie z tej ziemi, ale jego największym odkryciem jest Ufik - niesforny, uroczy psotnik o ośmiu łapkach i wielkim sercu. Aby odnaleźć drogę do domu, wspólnie wyruszą w fantastyczną podróż, podczas której przeżyją mnóstwo przygód i staną się najlepszymi przyjaciółmi!

MÓJ PRZYJACIEL WAMPIR
Mój przyjaciel wampir
Reż. Joann Sfar
Francja 2020

Nominowana do „francuskich Oscarów”, pełna przygód, duchów i magii komedia dla absolutnie całej rodziny. Porywająca historia znajomości chłopca i jego kumpla wampirka, dla których hasło – przyjaźń do grobowej deski – nabiera zupełnie nowego i zabawnego znaczenia. Za powstaniem filmu stoją producenci hitów „Mały Książę” i „Munio: Strażnik Księżyca”, natomiast za scenariusz i reżyserię odpowiada Joann Sfar – prawdziwa gwiazda europejskiego komiksu, twórca kultowego i uwielbianego przez czytelników cyklu „Kot rabina”. Po hotelach z Transylwanii przyszedł czas na szkolną przygodę w towarzystwie wampirków i stworków nie z tego świata. Gęsia skórka, nawiedzeni bohaterowie i rozrywka, że aż strach – wszystko to w komedii, która rozśmieszy nawet umarlaka!

Chociaż wygląda na dziesięciolatka, to tak naprawdę ma już ponad 300 lat! Mały Wampirek – bo o nim mowa – od stuleci mieszka w tym samym nawiedzonym domu. I chociaż każdego dnia może liczyć na towarzystwo wesołej ferajny straszydeł, to tak naprawdę, coraz częściej, bywa potwornie samotny. W tej sytuacji ma tylko jedno marzenie. Pójść do szkoły i poznać inne dzieci. Niestety rodzice nie pozwalają mu opuszczać rezydencji, twierdząc, że świat na zewnętrz jest pełen niebezpieczeństw. Nie przekonuje to jednak Wampirka, który wspierany przez wiernego buldoga Fantomasza, potajemnie wymyka się na poszukiwanie przyjaciół. W trakcie swoich wędrówek pozna nieco strachliwego chłopca Michaela, ale też przyciągnie uwagę Gibbusa – starego wroga jego wampirzej rodziny. Czy stawiający pierwsze kroki w świecie ludzi Wampirek poradzi sobie i czy znajomość z nowym kolegą pozwoli mu ochronić bliskich? Przekonacie się już wkrótce, kiedy tylko zapadnie zmrok.

MÓJ SYN
"Mój syn"
reż. Christian Carion
Francja, Wielka Brytania 2021
Edmond Murray dowiaduje się od byłej żony, że ich siedmioletni syn zaginął na kempingu. Wkrótce okazuje się, że dziecko zostało porwane.

MÓJ SYN EZRA
"Mój syn Ezra" (Ezra)
Reż. Tony Goldwyn
USA, 2023, 100 minut

Gwiazdorska obsada: Bobby Cannavale, Robert De Niro, Rose Byrne, Whoopi Goldberg, Rainn Wilson i Vera Farmiga. W komediodramacie „Mój syn Ezra” zobaczymy dwukrotnego laureata Oscara Roberta De Niro. Obok niego dwukrotny laureat Emmy, Bobby Cannavale. W postać syna wciela się debiutujący na dużym ekranie William A. Fitzgerald. Do tego fantastyczne Whoopi Goldberg i Rose Byrne. Po co synowi więź z ojcem? Jak radzić sobie z opieką nad dzieckiem po rozwodzie? Czy neuroróżnorodność oznacza bycie gorszym? Zobacz jak na te pytania odpowiada „Mój syn Ezra”. Film zachwycił już widzów na Festiwalu w Toronto. Od 21 czerwca będzie podbijał polskie kina! Życie aspirującego komika Maxa Bernala to chaos i improwizacja. Mieszka z ojcem, wciąż próbuje przebić się w świecie komedii, ma za sobą nieudane małżeństwo i autystycznego syna o imieniu Ezra, którego kocha nad życie. Na pewno Max nie jest encyklopedycznym wzorcem statecznego ojca, ale serca nie można mu odmówić. Gdy dowiaduje się, że jego była żona za namową lekarza chce umieścić Ezrę w szkole specjalnej, Max bez jej wiedzy zabiera syna w podróż przez Stany. Nie chce pozwolić, by szkolne mury oddzieliły chłopca od zwykłego życia i na zawsze zamknęły go w jego własnym świecie. Wierzy, że „inność” Ezry nie jest wyrokiem skazującym go na funkcjonowanie na marginesie tzw. normalnego świata. Eskapada pełna szalonych perypetii i niezwykłych spotkań będzie dla ojca i syna okazją do odkrycia na nowo łączącej ich więzi i przeżycia przygód, które udowodnią, że „normalność” jest przereklamowana.

MÓJ SĄSIAD ADOLF
"Mój sąsiad Adolf" (My Neighbor Adolf)
Reż. Leon Prudovsky
Izrael, Niemcy, Polska, 2022

Kolumbia, rok 1960. Polsky (David Hayman), samotny i zrzędliwy ocalony z Holocaustu, mieszka w odległej kolumbijskiej wsi. Spędza dni na grze w szachy i pielęgnowaniu swoich ukochanych krzewów róż. Pewnego dnia, gdy tajemniczy starszy Niemiec (Udo Kier) wprowadza się do domu obok, Polsky zaczyna podejrzewać, że jego nowy sąsiad to… Adolf Hitler. Jako że nikt mu nie wierzy, rozpoczyna prywatne śledztwo. Jednak aby zdobyć informacje, będzie musiał zbliżyć się do swojego sąsiada bardziej, niż by tego chciał – tak blisko, że dwójka mogłaby prawie się zaprzyjaźnić. Gdyby tylko pierwszy nie podejrzewał drugiego o zbrodnie na ludzkości. „Mój sąsiad Adolf” to przezabawny i poruszający komediodramat o mierzeniu się z własnymi demonami, odkrywaniu mrocznych tajemnic i poszukiwaniu sprawiedliwości, a przy tym wyjątkowa opowieść, w której granica między prawdą a fikcją zaciera się bardzo szybko.

Mój biegun

Prawdziwa historia Jaśka Meli, najmłodszego w historii zdobywcy dwóch biegunów, a zarazem pierwszej niepełnosprawnej osoby, która dokonała takiego wyczynu.


Mój przyjaciel wróg

Jest rok 1982. Pilot izraelskiego myśliwca zostaje zestrzelony nad Bejrutem i schwytany przez bojowników z Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Do pilnowania jeńca zgłasza się 12-letni palestyński uchodźca Fahed. Chłopak nienawidzi Izraela, ale - skuszony obietnicą powrotu do Palestyny - pomaga pilotowi w ucieczce. Wspólnie podążają przez rozdarty wojną Liban, zmierzając do granicy. Początkowa nieufność Faheda, którego ojciec zginął od izraelskiej bomby, przeradza się w niezwykłą przyjaźń.


Mój rower
Paweł, Włodek i Maciek skazani na swoje towarzystwo przez kilka dni, nie przepuszczą żadnej okazji, żeby uprzykrzyć sobie życie. Czy naprawdę więcej ich dzieli niż łączy? Czy klucz do zrozumienia męskiego punktu widzenia w ogóle istnieje?   

MĘŻCZYZNA IMIENIEM OVE
Spokojne szwedzkie miasteczko. Owdowiały Ove dobiega sześćdziesiątki. Po śmierci ukochanej żony życie straciło dla niego sens. Z dnia na dzień bohater coraz mocniej pogrąża się w depresji i myślach samobójczych. Pewnego dnia do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwojgiem dzieci. Pierwsze spotkanie Ove z nowymi sąsiadami nie zwiastuje niczego dobrego – ciężarna Parvaneh taranuje samochodem skrzynkę na listy należącą do zgorzkniałego samotnika. Wkrótce jednak, nieoczekiwanie dla siebie samego, Ove zyska nową przyjaciółkę...

MŁODOŚĆ
Wybitny kompozytor otrzymuje od angielskiej królowej nieoczekiwaną propozycję. Piękna kobieta (Rachel Weisz) chce się dowiedzieć, dlaczego mąż porzucił ją dla dziewczyny (Paloma Faith), od której wszystko ją różni. Słynny reżyser (Harvey Keitel) szuka idealnego zakończenia dla swojego najważniejszego filmu. Charyzmatyczny aktor , znany z roli w superprodukcji, chce znaleźć prawdziwe życiowe wyzwanie. Miss Universe postanawia wszystkim pokazać, dlaczego to ona jest najpiękniejzą kobietą na świecie. Wielka gwiazda zjawia się po latach, by prosto w twarz powiedzieć mężczyźnie swojego życia, co naprawdę o nim myśli. Kilka letnich dni, podczas których wyjdą na jaw najgłębsze tajemnice, a wystawione na próbę zostanie powszechne pragnienie wiecznej młodości.

MŁODY AHMED
Tytułowy Ahmed od rozrywek czy kontaktów z rówieśnikami woli czytanie Koranu i naukę u zaprzyjaźnionego imama. Jego zachowanie wkrótce staje się problemem zarówno dla rodziny, jak i nauczycieli. Chłopiec nie podaje ręki kobietom, innowierców nie toleruje, jest głuchy na lamenty troskliwej matki, na dodatek zaczyna przejawiać skłonność do przemocy. To wszystko sprowadza go na złą drogę, a w rezultacie - do zakładu poprawczego. Otoczony znakomitą opieką, resocjalizowany na różne sposoby, pozornie traci swój rewolucyjny zapał. Ahmed pozostaje nieprzenikniony, z twarzą pozbawioną emocji wydaje się czasem wcieleniem czystości, kiedy indziej zaś czystego zła.

MŁODY PICASSO
Pablo Picasso był jednym z najwybitniejszych artystów wszech czasów – i aż do swojej śmierci w 1973 roku jednym z najbardziej płodnych artystów. Wiele filmów zajmowało się późniejszymi latami jego życia i twórczości – dziełami i szerokim kręgiem przyjaciół. Ale gdzie i jak to się wszystko zaczęło? Co spowodowało, że Picasso zajął pierwsze miejsce wśród twórców sztuki europejskiej? Nadszedł czas, aby spojrzeć na wczesne, zwykle pomijane, lata życia Picassa; wychowanie i naukę, które doprowadziły do jego niezwykłych osiągnięć.
Trzy miasta odegrały kluczową rolę w kształtowaniu się przyszłego malarza: Malaga, Barcelona i Paryż. Film „Młody Picasso” bada wpływ każdego z nich na artystę, koncentrując się na konkretnych dziełach z tych wczesnych lat. Film wyjaśnia, w jaki sposób młody twórca rozwijał swoje rzemiosło. Przyglądając się uważnie dwóm kluczowym wczesnym okresom – tak zwanemu Okresowi Niebieskiemu i Okresowi Różowemu – film przenosi nas aż do 1907 roku i momentu powstania kluczowego obrazu w historii sztuki współczesnej – „Les Demoiselles d’Avignon” („Panien z Awinionu”). Był to obraz, który wstrząsnął światem sztuki, ale i zmienił go nieodwołalnie. Picasso miał wtedy tylko 25 lat. Ściśle współpracując ze wszystkimi trzema Muzeami Picassa w Maladze, Barcelonie i Paryżu, autorzy filmu wyjaśniają, jak wzniósł się na takie wyżyny geniuszu.

MŁODY RENIFER ALEX
Zdumiewająca lecz ze wszech miar prawdziwa historia młodego renifera, który przyszedł na świat w samym sercu mroźnej Laponii. Kamera śledzi jego narodziny, dorastanie i trwającą wiele miesięcy podróż przez skutą lodem tajgę, ośnieżone lasy i majestatyczne szczyty fiordów. Przedstawia jego przyjaciół i naturalnych wrogów: lemingi, orły, lisy, łosie, rysie, rosomaki, niedźwiedzie, wilki, wiewiórki oraz pewną psotną łasicę. A ponadto pokazuje, jak pod opieką kochającej mamy Alex dorasta i uczy się trudnej sztuki przetrwania. Wszystko po to, by z młodego renifera stać się ważnym i pełnoprawnym członkiem stada. Idealnym kandydatem do zaprzęgu Świętego Mikołaja!

MŁYNARSKI. PIOSENKA FINAŁOWA
„Piosenka to jest taki drobny twór, który może bardzo sprowokować do myślenia, ale niestety nie jest w stanie go zastąpić" - mówi Wojciech Młynarski. W ponad 3500 tysiącach piosenek sportretował mu współczesnych, tworząc Kronikę Polski i Polaków. Jego „W Polskę idziemy", „Niedziela na głównym" , „Róbmy swoje", czy „Jeszcze w zielone gramy” wciąż pozostają najtrafniejszymi i najdotkliwszymi obrazami Polski. W tych jego miniaturach wyraźniej odbijał się PRL niż na przykład w trzytomowej powieści – mówi w filmie Janusz Głowacki. Nieznane dotąd archiwalia, fotografie, teledyski, niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu, przypominają najpiękniejsze jego piosenki. „Młynarski. Piosenka finałowa" - film dokumentalny, to przede wszystkim ostatni bardzo osobisty, szczery wywiad z bohaterem. Film dopełnia ponad 30 wypowiedzi jego najbliższych przyjaciół, między innymi: Janusza Gajosa, Janusza Głowackiego, Jerzego Derfla, Janusza Senta, Włodzimierza Korcza, Ewy Bem, Janusza Stokłosy, Ireny Santor, Michała Bajora, Magdy Zawadzkiej, Krystyny Jandy, Rodziny i tych, którzy z nim tworzyli i dla których tworzył: wybitni kompozytorzy, aktorzy, piosenkarze. Te niezwykle uczciwe, bez cenzury, opowieści o Wojtku zbudowały portret niezwykłego artysty, ale też człowieka z wyraźnym pęknięciem, zmagającego się z ludzkimi słabościami. 

Młoda i piękna
17-letnia Isabelle pochodzi z bogatej paryskiej rodziny. Podczas wakacyjnego wyjazdu spotyka Niemca, z którym przeżywa swój „pierwszy raz”. Po powrocie do domu nic już nie jest takie jak przedtem, przeobraża się w gotową na wszystko luksusową prostytutkę.

NA BANK SIĘ UDA
Trzech starszych panów dokonuje napadu na bank. Doskonale przygotowani, uzbrojeni po zęby i w maskach na twarzy, pod okiem kamer monitoringu wchodzą do banku i włamują się do podziemnego sejfu. Kiedy policja przyjeżdża na miejsce, ze zdziwieniem stwierdza, że nic nie zginęło. Ale czy na pewno? I tak splatają się losy trzech staruszków, młodego hakera i policyjnego informatyka. Jest i piękna dziewczyna. Pozostaje tylko pytanie, co czeka ich na końcu tej przygody, nagroda czy więzienna cela?

NA CHWILĘ, NA ZAWSZE
"Na chwilę, na zawsze"
reż. Piotr Trzaskalski
Polska 2022
Pola (Martyna Byczkowska) jest u szczytu popularności – w wieku zaledwie 22 lat wypełnia sale na swoich koncertach i odnosi ogromne sukcesy w branży muzycznej. Pewnego dnia, po jednym ze swoich występów, dziewczyna pod wpływem alkoholu doprowadza do wypadku samochodowego. Aby wyciszyć sprawę, ojciec (Ireneusz Czop), a zarazem menadżer gwiazdy umieszcza ją w ośrodku terapii i leczenia uzależnień, gdzie piosenkarka zostaje zmuszona do pracy społecznej. Wkrótce poznaje tam Borysa (Paweł Domagała) – charyzmatycznego instruktora, słynącego z niekonwencjonalnych metod pracy. On również był kiedyś popularnym muzykiem, ale wpadł w pułapki wczesnej sławy. Mimo początkowej nieufności, para zbliża się do siebie dzięki wspólnej muzycznej pasji. Niestety na drodze rodzącego się uczucia stają skrywane tajemnice z przeszłości Borysa i wisząca na włosku kariera Poli. Czy dla dwójki osób, które tak wiele dzieli, jest szansa na szczęście i prawdziwą miłość?

NA GŁĘBOKĄ WODĘ
Clare i Donald Crowhurst to szczęśliwe i zakochane w sobie małżeństwo z trójką dzieci. Gdy rodzinny biznes plajtuje Donald decyduje się na ryzykowny krok, by zapewnić byt rodzinie. Pomysłowy wynalazca, weekendowy żeglarz postanawia wziąć udział w żeglarskim wyścigu dookoła świata - Sunday Times Golden Globe. Bez doświadczenia, bez przygotowania, nie zbaczając z trasy musi przetrwać samotną podróż i wygrać wyścig. Donald za wszelką cenę chce osiągnąć sukces, którym zasłuży na podziw najbliższych. Wspierany przez ukochaną żonę i kibicujące mu dzieci wyrusza w niebezpieczną podróż. Na co zdobędzie, by wygrać z żywiołem i nie zawieść tych, na którym najbardziej mu zależy?

NA KARUZELI ŻYCIA
Historia czterech postaci, których losy splatają się w słynnym parku rozrywki na Coney Island w latach 50. ubiegłego wieku. Rozchwiana emocjonalnie, była aktorka Ginny pracuje tu jako kelnerka. Jej mąż Humpty  jest operatorem karuzeli. Mickey  to przystojny ratownik, który marzy o karierze dramatopisarza. Carolina natomiast jest marnotrawną córką Humpty'ego, która w domu ojca szuka schronienia przed gangsterami.

NA LINII WZROKU
Michi ma 11 lat i nigdy nie poznał swojego taty. Wszystko zmienia niewysłany list. Odnaleziony ojciec okaże się zupełnie inny niż wyobrażał go sobie chłopiec. Tak zaczyna się familijna przygoda.
Michi mieszka w domu dziecka, gdzie na co dzień zmaga się z docinkami ze strony kolegów. Pewnego dnia natrafia na list mamy, którego adresatem jest jego ojciec. Listu nigdy nie wysłała, więc Michi postanawia sam odnaleźć tatę. Tom okazuje się zupełnie inny, niż chłopiec mógł się spodziewać – jest osobą niskiego wzrostu. Michi początkowo wstydzi się wyglądu ojca i nie chce go znać. Kolejne złośliwości kolegów sprawiają, że ucieka z sierocińca i trafia do mieszkania ojca.
Wkrótce obaj odkryją, że mają ze sobą więcej wspólnego, niż przypuszczali, i mimo trudów mogą być prawdziwą rodziną.

NA MLECZNEJ DRODZE
Trwa wojna, a wokół rozkwita wiosna. Mleczarz Kosta codziennie przekracza linię frontu, aby dowieźć żołnierzom pożywienie. Los mu sprzyja: kule się go nie imają, piękna Milena oddała mu serce, a jego przyszłość rysuje się w jasnych barwach. Do czasu. Wraz z przybyciem do wioski tajemniczej Włoszki, życie Kosty wywraca się do góry nogami. Tak wygląda początek namiętnej i zakazanej miłości, przez którą para bohaterów zostanie wystawiona na niejedną niebezpieczną próbę. Skoro jednak połączył ich los, to nikt i nic nie może im zagrozić.

NA PLAŻY CHESIL
Para nowożeńców przybywa do hoteliku na południowym wybrzeżu Anglii, by spędzić tam noc poślubną. Florence i Edward pochodzą z zupełnie różnych światów. Ona jest córką biznesmena i utalentowaną skrzypaczką, on studentem historii, skorym do nagłych wybuchów gniewu. On żyje w stanie podniecenia, nie mogąc doczekać się rozkoszy pierwszej nocy. Ona jest pełna obaw, a myśl o małżeńskim rytuale wzbudza w niej na przemian odrazę i lęk. Ich wspólna przyszłość zależy od jednej nocy, po której nic już nie będzie takie samo.

NA POKUSZENIE
Uwodzicielska adaptacja powieści Thomasa Cullinana w reżyserii słynnej scenarzystki i reżyserki Sofii Coppoli. Historia dzieje się w czasach Wojny Secesyjnej w jednej z południowych szkół dla dziewcząt. Młode kobiety opiekują się rannym żołnierzem wroga. Wraz ze stopniowym, powolnym powrotem mężczyzny do zdrowia dom zaczyna wypełniać napięcie seksualne i nieoczekiwana rywalizacja, która każe dziewczętom łamać wszelkie tabu i zmieniać rzeczywistość wokół nich.

NA RAUSZU
„Na rauszu” opowiada historię grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka alkoholu pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować. Nie przewidują jednak skutków, jakie pociągnie za sobą długotrwałe utrzymywanie stałego poziomu promili we krwi – przez cały dzień, również w pracy...

NA SAMYM DNIE
"Na samym dnie" (Deep End)
Reż. Jerzy Skolimowski
Wielka Brytania, RFN, 1970, 92 minuty

Piętnastoletni Mike porzuca szkołę i dostaje pracę na miejskim basenie. Do pracy wprowadza go starsza o 10 lat Susan, w której chłopak z miejsca się zakochuje. Ona zdaje się odwzajemniać jego uczucie. Tyle, że jednocześnie spotyka się ze swoim narzeczonym, a także z instruktorem pływackim z basenu. Zżerany przez zazdrość Mike odkrywa, że Susan dorabia sobie jako prostytutka w nocnym klubie i mści się na jej klientach. Kiedy Susan dowiaduje się o tym, wymierza mu policzek, gubiąc przy tym pierścionek z diamentem w zaśnieżonym parku. Razem zbierają śnieg, w który mógł upaść, i przenoszą do pustego basenu. Mike znajduje klejnot i oczekuje w zamian miłosnego aktu. Ale otrzymawszy pierścionek dziewczyna odmawia spełnienia jego żądań. Drugi anglojęzyczny film Jerzego Skolimowskiego jest niepozbawioną humoru opowieścią o dojrzewaniu, charakterystyczną dla kina polskiego twórcy.

NA TOPIE
Jesteśmy w samym centrum błyszczącego, gwiazdorskiego muzycznego świata. Grace Davis (Tracee Ellis Ross) to supergwiazda, której talent (i ego) osiągnęły szczyty. Maggie (Dakota Johnson) to przepracowana osobista asystentka Grace. Jest kimś w rodzaju „dziewczynki na posyłki”, nie porzuciła jednak dziecięcego marzenia o produkowaniu muzyki. Kiedy menadżer Grace (w tej roli Ice Cube) daje jej propozycję, która mogłaby zmienić kurs jej kariery, Maggie i Grace łączą szyki, planując coś, co zmieni ich życie na zawsze. 

NA WIEZY BABEL

NA WYLOT
"Na wylot"
reżyseria: Grzegorz Królikiewicz
czas trwania: 71 min.
Polska 1972
język: polski
napisy: angielskie - in Polish with English subtitles

Para niedostosowanych społecznie małżonków poszukuje pieniędzy na łapówkę. W desperacji dochodzi do zbrodni. Po kilku dniach małżonkowie zostają ujęci i stają przed sądem. Dopiero wtedy ujawniają swoje wstrząsające motywacje, dając dowody miłości.
Punktem wyjścia była autentyczna historia małżeństwa Maliszów, z lat 30. międzywojnia. Para małżonków niedostosowanych społecznie, żyła w nędzy i upokorzeniu, odrzucona przez bliskich i pracodawców. W desperacji zamordowali troje ludzi. Stali się bohaterami jednego z najgłośniejszych procesów sądowych. Reżyser zrekonstruował ich historię w formie poematu fabularnego, skoncentrowanego na znaczeniach emocjonalnych i efektach wizualnodźwiękowych.Na wylot to film niezwykły. Niezwykłe było też jego przyjęcie. Krytyka wpadła w zachwyt. Debiut Grzegorza Królikiewicza porównywano do Zbrodni i kary Dostojewskiego, twórczości Ingmara Bergmana. Stawiano na równi z filmami Andrzeja Wajdy. Na wylot dostał trzy nagrody (dźwięk, muzyka, najlepsza rola męska roku) na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Fabularnych w Łagowie. Wyróżniło go również jury prestiżowego festiwalu w Mannheim.| Based on a pre-war murder case of the Malisz couple. They end up committing a petty robbery and a sordid murder. He is an illustrator who is not used by a climbing architect. His folks don't like his wife and keeping both of them around as they float from one petty job to another. They finally try to rob a mailman of a bogus money order they have cooked up and end up killing an old, invalid couple with whom they have roomed.

NA ZAWSZE MELOMANI
"Na zawsze Melomani"
Reż. Rafał Mierzejewski
Polska, 2022, 84 minuty

Wszystko zaczęło się od paczki z płytami jazzowymi, która ze Stanów Zjednoczonych, przez Szwajcarię, przypadkiem dotarła do łódzkiego oddziału YMCA. Gdyby trafiła gdzie indziej, nigdy nie usłyszelibyśmy Melomanów – bandu, który w latach pięćdziesiątych tworzyły muzyczne osobowości polskiej sceny jazzowej - Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Andrzej Trzaskowski, Witold „Dentox” Sobociński, Witold Kujawski, Krzysztof Komeda i Antoni Studziński. „Na zawsze Melomani” opowiada historię kultowego zespołu przez pryzmat czasów, doświadczeń i nieskrępowanej wolności twórczej czołowych postaci ówczesnej sceny, którym towarzyszymy od mrocznych czasów jazzu katakumbowego po uniesienia pierwszej edycji Jazz Jambore. To także film o… filmie i polskiej szkole filmowej, przepełnionej muzycznymi motywami autorstwa Melomanów. Dwanaście brawurowych lat z historii polskiego jazzu, archiwalne nagrania, wspomnienia i energetyczna muzyka – dokument Rafała Mierzejwskiego jest jak jam session, po którym igła w Twoim gramofonie nie zazna spoczynku.

NA ZAWSZE TWOJA
Młody mężczyzna zostaje zatrudniony przez bogatego właściciela fabryki. Kiedy poznaje jego piękną żonę, zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, ze zrozumiałych względów ukrywając uczucia przed pracodawcą. Wszystko zmienia się, kiedy właściciel fabryki postanawia wysłać bohatera na inspekcję posiadłości w Meksyku.

NAGA NORMANDIA
Urocze miasteczko Mêle-sur-Sarthe w Normandii przeżywa prawdziwy kryzys. Import zagranicznych towarów sprawia, że ceny wyrobów spadają, a kolejnym rolnikom grozi bankructwo. W tej sytuacji burmistrz Georges Balbuzard robi wszystko, by nagłośnić sprawę w krajowych mediach. Problem w tym, że kłopoty małego Mêle-sur-Sarthe nie interesują dosłownie nikogo. Sytuacja wydaje się beznadziejna, aż do dnia, gdy do wioski przybywa słynny amerykański fotograf – Newman. Artysta widzi w Normandii idealne tło do następnej sesji zdjęciowej, a Balbuzard dostrzega w tym wszystkim swoją szansę. Postanawia przekonać mieszkańców miasteczka – rolników, rzeźnika, farmaceutę, ponad 200 osób – do wzięcia udziału w wielkiej sesji fotograficznej. Haczyk? Wszyscy muszą pozować nago!

NAJBARDZIEJ SAMOTNY CHŁOPAK NA ŚWIECIE
Oliver to najbardziej samotny chłopak na świecie. Nie ma przyjaciół ani rodziny. Mieszka sam, a jego ulubione zajęcie to oglądanie „Alfa” w TV. Regularnie odwiedza go dwójka pracowników opieki społecznej. Pewnego dnia dostaje ultimatum: albo znajdzie przyjaciół, albo trafi do placówki opiekuńczej. Proste? Nie, jeśli się jest lokalnym dziwadłem.

NAJGORSZE WIERSZE ŚWIATA
Nowy film węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza (znanego polskim widzom z przeboju "Sens życia oraz jego brak") to lekka opowieść o ciężkich problemach, czyli jak (i czy w ogóle da się) zbudować trwałą i głęboką relację we współczesnym świecie. 
Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, w efekcie czego zdesperowany mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt.
Powrót w dobrze znane mu rejony ma pomóc bohaterowi dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Swoistą terapią okazuje się dla Tamása podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa i dorastania. Wspomnienia to nie tylko poszukiwanie różnych odcieni miłości, ale i próba zrozumienia sytuacji, w której się aktualnie znalazł. Mężczyzna szybko się przekonuje, jak wielki wpływ w kształtowaniu osobowości, tożsamości ma nasza przeszłość. Dzięki temu zaczyna uświadamiać sobie, jak skomplikowane i czasami zupełnie niezrozumiałe bywają ludzkie relacje. 
 
Obrazując różne oblicza swojego bohatera, węgierski reżyser Gábor Reisz (jest tu też scenarzystą i odtwórcą głównej roli) tworzy uniwersalną opowieść o otaczającym nas świecie, w którym ludzie nie potrafią budować trwałych i głębokich relacji. Nie stroni przy tym od humoru, ironii czy absurdu idealnie utrzymując proporcje pomiędzy komedią a dramatem.    

NAJGORSZY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE
Figlarna, zabawna i nieprzewidywalna jak sama miłość komedia romantyczna w reżyserii Joachima Triera to najlepszy film mijającego roku według magazynu Vanity Fair i jeden z najlepszych filmów roku w zestawieniach takich redakcji jak Time, IndieWire, Variety, The Guardian oraz Sight and Sound. Prawdziwym olśnieniem tego sezonu jest gwiazda filmu, Renate Reinsve, której rolę wymienia się obok występów Lady Gagi, Kristen Stewart i Olivii Colman jako jedną z najlepszych kreacji, jakie widzieliśmy w 2021 roku w kinach! Film znalazł się na oscarowej shortliście i już 8 lutego powalczy o nominację do Oscara.
Julie wkrótce kończy trzydzieści lat i jest pełna życiowej energii, ale ma też pełno życiowych rozterek. Jest szczęśliwa z Akselem, utalentowanym i odnoszącym sukcesy zawodowe rysownikiem, ale ich spojrzenie na wspólną przyszłość nieco się różni. Kiedy na przypadkowej imprezie Julie poznaje Eivinda i spędza z nim całą noc, zaczyna zastanawiać się, czy ten młodszy od niej, pewny siebie i odrobinę szalony chłopak nie jest właśnie tym, czego potrzebuje w życiu.

NAJLEPSZE KRÓTKIE METRAŻE 2023: WARSZAWSKA SZKOŁA FILMOWA
"Najlepsze krótkie metraże 2023: Warszawska Szkoła Filmowa" Reż. Marta Szymanek, Natasza Parzymies, Polina Biliaieva Polska, 2023, 62 minut

3 krótkie metraże – 3 historie o kobietach – wszystkie 3 wyreżyserowane przez kobiety – wszystkie 3 czułe, wzruszające i słodko-gorzkie. DO RAJU Siedemnastoletnia Mila wegetuje w cieniu przemytniczej rodziny. Sens jej egzystencji wyznacza ilość przeszmuglowanych papierosów i wódki. Zmęczona byciem zombie za życia, postanawia… skończyć ze sobą. Wszystko się komplikuje, gdy na drodze do raju nieoczekiwanie wyrasta syryjski uchodźca. TE CHOLERNE PEONIE Rita ma dwadzieścia cztery lata i nigdy nie przeżyła orgazmu. Postanawia to zmienić do swoich dwudziestych piątych urodzin, które są za miesiąc. Do wyznaczonego dnia coraz bliżej, a orgazm nie nadchodzi. Okazuje się jednak, że Rita odnajdzie to, czego szuka, w najmniej oczekiwanym przez nią miejscu i momencie. MOJE STARE Po 50 latach Zofia i Ania postanawiają wyruszyć w ostatnią wspólną podróż, żeby zawalczyć o dawne uczucie. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że poszukuje ich spanikowana córka Ani, która uważa, że jakaś obca kobieta porwała jej matkę… W główne role wcieliły się legendy polskiego kina: Dorota Pomykała i Dorota Stalińska.

NAJLEPSZE POLSKIE KRÓTKIE METRAŻE 2022 v1
VICTORIA
Polska 2022, 28 min.
Historia kobiety, która przypadkiem, po pięćdziesiątce, zaczyna odkrywać swoją seksualność...
Opowieść o Amelii (Katarzyna Figura) - atrakcyjnej kobiecie w średnim wieku, która od lat żyje w małżeństwie z rekonstruktorem średniowiecznych bitew (Piotr Cyrwus). Związek dawno już popadł w rutynę... Pięćdziesięciolatka nie jest świadoma własnych pragnień i potrzeb. To, co przez całe życie pozostawało uśpione, zacznie budzić się wraz ze znalezieniem tajemniczej przesyłki pod drzwiami mieszkania... Przesyłki, która trafić miała w ręce "wyzwolonej" sąsiadki Wioli (Małgorzata Bogdańska).
Obraz miał swoją światową premierę na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie uhonorowano go Srebrnym Smokiem dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego. Film Karoliny Porcari ma na koncie również Nagrodę im. Lucjana Bokińca za Najlepszy Film Konkursu Młodego Kina oraz Nagrodę firmy "dr Irena Eris" za "najodważniejsze spojrzenie" 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Victoria” zdobyła także Grand Prix Konkursu Filmowa Młoda Polska 25. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Ponadto film Karoliny Porcari nominowany był do ubiegłorocznych Nagród im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy scenariusz”.
Karolina Porcari - mająca włosko-polskie korzenie aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, scenarzystka i reżyserka. Autorka "Victorii" jest absolwentką Wydziału Aktorstwa w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz kursu "Studio Prób" w warszawskiej Szkole Wajdy.

VICTORIA
Reżyseria: Karolina Porcari
Scenariusz Karolina Porcari, Krzysztof Szekalski
Obsada: Katarzyna Figura, Piotr Cyrwus, Małgorzata Bogdańska
Zdjęcia: Tomasz Wierzbicki
Scenografia: Mateusz Mioduszewski
Kostiumy: Olga Turczak
Muzyka: Hubert Zelmer. Joanna Halszka Sokołowska, Daniel Pigoński
Dźwięk: Natalia Sikorska, Bartosz Putkiewicz
Montaż: Anna Morawiec
Charakteryzacja: Marta Szczerkowska
Kierownictwo produkcji: Natalia Kuna
Producent wykonawczy: Natalia Łodygowska
Producenci: Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska
Produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich - Studio Munka.
Koprodukcja: TVN Films, Mizar Films, All For Movies
Współfinansowanie; Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dystrybucja: Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Film powstał w ramach programu Studia Munka Trzydzieści Minut.

FOLLOWERS. ODPALAJ LAJWA
Polska 2022, 29 min.
Opowieść o dwójce licealistów, którzy chcą wykorzystać szkolną uroczystość do zdobycia internetowej sławy…
W Europejskim Liceum Społecznym rozpoczyna się rok szkolny. Będzie wyjątkowo, ponieważ ma przyjechać noblistka Olga Tokarczuk. Będzie wyjątkowo, bo licealista Adam i jego kolega z internetu mają szczególny plan na transmisję online.
Obraz miał swoją światową premierę na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym w Konkursie polskim. Podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Followers. Odpalaj lajwa” uhonorowany został Nagrodą Specjalną Jury w Konkursie Młodego Kina. Film otrzymał także dwie nominacje do ubiegłorocznych Nagród im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy Aktor” za kreacje Adama Borysowicza i Ignacego Lissa.
Jakub Radej - urodzony w 1991 roku reżyser i scenarzysta krótkich form fabularnych, dokumentalnych, telewizyjnych i wideoklipów. Studiował w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach i Szkole Wajdy. Zdobywca kilkudziesięciu nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, m.in. za najlepszy dokument w Clermont-Ferrand 2018 czy za najlepszy dokument oraz najlepszą fabułę na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w 2017 i 2018 roku.

FOLLOWERS. ODPALAJ LAJWA
Reżyseria: Jakub Radej
Scenariusz: Jakub Radej
Obsada: Ignacy Liss, Adam Borysowicz, Wiktoria Kruszczyńska, Maja Wolska, Katarzyna Herman, Zofia Świątkiewicz, Wiktoria Supryn, Sławomir Grzymkowski, Jan Mela, Marta Ścisłowicz
Zdjęcia: Mateusz Golis
Scenografia: Alicja Kokosińska, Maciej Perkowski
Kostiumy: Wiola Uliasz
Dźwięk: Anna Stadniczeńko
Montaż: Paweł Łukaszewski
Charakteryzacja: Katarzyna Berć
Kierownictwo produkcji: Edyta Bełza
Producent wykonawczy: Natalia Łodygowska
Producenci: Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska
Produkcja wykonawcza: Mizar Films
Produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich - Studio Munka
Koprodukcja: TVN Film, CANAL+ Polska, All For Movies
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dystrybucja: Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Film powstał w ramach programu Studia Munka Trzydzieści Minut.

WRÓBEL
Polska 2022, 24 min.
Historia drobnego pijaczka, który pewnego dnia otrzymuje propozycję zagrania w filmie...
Jaśliska, wieś na Podkarpaciu. Wróbel, mężczyzna w średnim wieku, zniszczył swoje relacje z żoną i dwunastoletnim synem, popadając w pogłębiający się alkoholizm. Przyjazd ekipy filmowej, realizującej zdjęcia w małej miejscowości, i propozycja zagrania epizodu w filmie stają się dla mężczyzny szansą na wyjście z kryzysu i odzyskanie rodziny. Czy spotkanie z filmowcami odmieni jego dotychczasowe życie?
Film miał światową premierę w Konkursie Młodego Kina 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jesienią 2022 roku rywalizował również o nagrody w Konkursie Filmów Krótkich 9. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie.
Marcin Janos Krawczyk - aktor, reżyser, scenarzysta, producent. Urodzony w 1978 roku. Członek SFP. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz PWST we Wrocławiu. Po szkole teatralnej pracę rozpoczął w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Reżyser filmów dokumentalnych „Rendez-vous”, „Sześć tygodni”, „Matka 24h” oraz „Ziemia bezdomnych”, prezentowanych i nagradzanych na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. na MFF w Berlinie, Międzynarodowym Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie i Kanadyjskim Międzynarodowym Festiwalu Dokumentów Hot Docs.
Reżyseria: Marcin Janos Krawczyk
Scenariusz: Jarosław Strzała
Obsada: Zuzanna Wierzbińska, Dariusz Toczek, Bartosz Obuchowicz, Robert Wrzosek
Zdjęcia: Andrzej Wojciechowski
Muzyka: Igor Przebindowski, Marcin Sady
Scenografia: Natalia Grabowska
Kostiumy: Anna Marciniak-Ławska
Charakteryzacja: Olivia Dudek, Staszek Doliński
Dźwięk: Paweł Rytelewski
Montaż: Mirosław Kłopotowski
Reżyser castingu: Marta Żywiec
Kierownictwo produkcji: Barbara Ławska
Producent wykonawczy: Marcin Janos Krawczyk
Producenci: Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska
Produkcja wykonawcza: Janos Film Production
Produkcja: Studio Munka - Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Koprodukcja: TVN Film
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy
Dystrybucja: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Film powstał w ramach programu Studia Munka Trzydzieści Minut.

NAJLEPSZE PRZYJACIÓŁKI
Nie jest łatwo być urodzoną 29 lutego. Wie coś o tym Cathy, która na 10. urodziny otrzymuje od swojego ojca kacze jajo. Wraz ze swoją przyjaciółką, niepełnosprawną Margaux, opiekuje się tym nieoczekiwanym prezentem. Kaczątko po wykluciu nie potrafi rozstać się z Margaux, ale jej rodzice nie chcą trzymać go w domu i oddają je na kaczą fermę. Dziewczynki nie mogą się z tym pogodzić i próbują je uratować. Chcą umieścić pisklaka w raju dla ptaków, który najpierw muszą odnaleźć. 

Grand Prix na MFF w Montrealu

NAJLEPSZE URODZINY KRÓLIKA KAROLA
"Najlepsze urodziny Królika Karola" (Best Birthday Ever)
Reż. Michael Ekblad
Niemcy, Niderlandy, Szwecja, 2021

Sto lat Karol! Nadszedł wyczekiwany dzień dla Królika Karola – wreszcie kończy 5 lat. Huczne świętowanie urodzin stoi jednak pod znakiem zapytania. Czy przyjęcie odbędzie się zgodnie z planem? Spotkanie z przyjaciółmi, łowienie ryb z tatą i jedzenie tortu marchewkowego – to wszystko planował Królik Karol w swój wielki dzień. W końcu piąte urodziny obchodzi się raz w życiu! Rodzice nie poświęcają mu jednak tyle uwagi, co kiedyś, odkąd na świat przyszła jego młodsza siostra. Gdy w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń mama i tata muszą go opuścić, postanawia uczcić święto po swojemu. Wyprawa u boku przyjaciółki Moniki i jej wesoło merdającego psa przeradza się w wielką przygodę! Spotkają w lesie żaby, ślimaka i lisa o niekoniecznie dobrych zamiarach. Podczas wędrówki Karol zrozumie, kim są przyjaciele i rodzina – to będą jego najlepsze urodziny! Pełna radości animacja dla najmłodszych na podstawie książek uwielbianej Rotraut Susanne Berner to idealna okazja do wspólnego świętowania!

NAJLEPSZY
Głównym bohaterem filmu jest Polak, który zachwycił świat, a który u nas, do dziś, pozostaje osobą praktycznie nieznaną. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby w jego życiu nie pojawiły się dwie kobiety. Jedną stracił. Druga stała się inspiracją, aby zawalczył o swoje życie.

NAJMRO: KOCHA, KRADNIE, SZANUJE
"Najmro: kocha, kradnie, szanuje"
reż. Mateusz Rakowicz
Polska 2021
„Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” to komedia akcji, inspirowana prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, gwiazdy przestępczego półświatka i legendarnego króla ucieczek, który 29 razy wymknął się organom ścigania PRL. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Brawurowe wyczyny Najmrodzkiego śledziła w latach 70. i 80. cała Polska.
W rolach głównych wystąpili Dawid Ogrodnik, Robert Więckiewicz, Jakub Gierszał, Rafał Zawierucha, Andrzej Andrzejewski, Dorota Kolak, Olga Bołądź, Masza Wągrocka, Sandra Drzymalska.
Najmro wraz ze swoją ferajną obrabia Pewexy, żeby żyć kolorowo w czasach, w których wszystko jest szare lub zakazane. Wolność i dobrą zabawę kocha ponad wszystko. Niespodziewanie na jego drodze pojawia się kobieta i szansa na zupełnie nowe życie. Czy zmiana będzie jednak warta poświęceń?

NAJPIĘKNIEJSZE ŚWIĘTA: wersja z dubbingiem
"Najpiękniejsze święta"
Reż. Mikal Hovland
Norwegia, 2023, 92 minuty

To pierwsze Boże Narodzenie po wojnie. 9-letnia Stine przyjeżdza pociągiem do niewielkiej, górskiej wioski w poszukiwaniu schronienia. Spotyka tam szewca Andersena - zgorzkniałego, samotnego mężczyznę. Spotkanie tej dwójki na zawsze odmieni ich życie. Mała, urocza dziewczynka wprowadzi magię świąt do osady i uświadomi wszystkim, że życie jest najpiękniejsze, kiedy można je dzielić z innymi.

NAJWIĘKSZY DAR
„Największy dar” to fabularyzowany dokument w konwencji... westernowej komedii (warstwa fabularna) i kina faktu (warstwa dokumentalna). Głównym bohaterem opowieści jest reżyser (w tej roli sam Cotelo), który w scenerii miasteczka rodem z Dzikiego Zachodu kręci klasyczną historię o walce dobra ze złem. Na artystę przychodzi kryzys twórczy i spada masa wątpliwości. Może zmienić zakończenie? Czy w każdej historii ludzie muszą się na końcu pozabijać? Ucieka z planu, by poszukać inspirujących i prawdziwych opowieści, które pomogłyby mu wymyślić inny finał swojego dzieła. Prawdziwe życie okazuje się bardziej zaskakujące niż wymyślone historie… Czy możliwa jest tak bezgraniczna miłość i tak bezwarunkowe przebaczenie?

NAJWIĘKSZY Z CUDÓW
Fabuła skupia się na trzech osobach, które spotykają się na tej samej Mszy Świętej z powodu życiowych kłopotów. Pomoc przychodzi ze strony aniołów stróżów, którzy pozwalają bohaterom pojąć walkę dobra ze złem

NAPOLEON
"Napoleon"
Reż. Ridley Scott
Wielka Brytania, USA, 2023, 160 minut

„Napoleon" to monumentalne widowisko, przedstawiające drogę do władzy jednej z najbardziej znaczących postaci światowej historii - Napoleona Bonaparte, w którego rolę wcielił się laureat Oscara, Joaquin Phoenix ("Gladiator", "Joker") a w roli Józefiny zobaczymy nominowaną do Oscara, Vanesse Kirby ("The Crown", "Syn"). Ta imponująca swoim rozmachem produkcja filmowa, zrealizowana przez legendarnego reżysera Ridley’a Scotta ("Blade Runner"; "Gladiator"), pokazuje historię przyszłego cesarza Francuzów przez pryzmat jego burzliwego związku z jedyną prawdziwą miłością, Józefiną. Na ekranie zobaczymy zarejestrowane okiem kamery w niezwykle realistycznych sekwencjach sceny bitew, będących realizacją wizjonerskich taktyk militarno-politycznych Napoleona – „geniusza wojny”.

NAPOLEON: W IMIĘ SZTUKI
"Napoleon: w imię sztuki"
reż. Giovanni Piscaglia
Włochy 2021

W 2021 roku minęło 200 lat od śmierci Napoleona, jednego z najsłynniejszych mężczyzn w historii. Pragnął zostać pisarzem. Pasjami pochłaniał książki. Wielbił sztukę, świadom jej możliwości. Pożądał władzy i chwały, ale kierował nim także głód wiedzy oraz ambicja, by jego wizerunek kojarzono z wielkimi cywilizacjami przeszłości. Prace badawcze i wykopaliska, które Napoleon wspierał podczas kampanii wojskowych, przyczyniły się do imponujących odkryć, zaś grabieże prac z podbitych krajów – do powiększenia muzealnych zbiorów. Jego celem było edukować mieszkańców Cesarstwa przy pomocy obrazów, rzeźby, muzyki i teatru. Na podbitych terenach wprowadzał reformę szkolną, rewolucję urbanistyczną i architektoniczną oraz nowy, triumfalny sposób rozumienia klasycyzmu, styl empire.
Widzowie odwiedzą m.in. Pinakotekę Brera w Mediolanie i paryski Luwr. Towarzyszyć im będą wybitni historycy sztuki oraz laureat Oscara, Jeremy Irons.

NARZECZONA DLA KOTA
"Narzeczona dla kota" (Neko no ongaeshi)
Reż. Hiroyuki Morita
Japonia, 2002, 75 minut, napisy

Witajcie w Kocim Królestwie, gdzie marzenia stają się rzeczywistością, a koty mówią ludzkim głosem! To tu czekają na Was niezliczone radości oraz wielkie przygody w towarzystwie wszelkiej maści futrzaków. Zrealizowana przez kultowe Studio Ghibli, „Narzeczona dla kota” Hiroyukiego Mority to animacja, która sprawi przyjemność nie tylko miłośnikom kotów. Film z polskim lektorem lub polskimi napisami, dla widzów od 7. roku życia. Haru jest nieśmiałą licealistką z głową w chmurach – wiecznie spóźnia się do szkoły, gubi rzeczy i wzdycha do chłopaka, który nie zwraca na nią uwagi. Pewnego dnia nastolatka ratuje życie kotu, któremu grozi potrącenie przez samochód. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zwierzę przemawia ludzkim głosem, dziękując jej za pomoc. Ocalonym kotem jest bowiem nie kto inny jak książę Lune, syn Kociego Króla. Za dobry uczynek dziewczyna zostaje nagrodzona mnóstwem prezentów oraz zaskakującą propozycją małżeństwa – z wdzięczności koty chcą wydać Haru za następcę tronu. Wraz z niezwykłymi towarzyszami, eleganckim kotem Baronem, kocurem Mutą i gadającym gargulcem Toto, dziewczyna trafia do Kociego Królestwa. Tu rozpoczyna prawdziwą podróż, w głąb siebie. Zrealizowana pod artystyczną opieką Hayao Miyazakiego, „Narzeczona dla kota” to dowcipna i wzruszająca opowieść o odwadze, przyjaźni i odkrywaniu własnej wartości. „Naucz się być sobą, wtedy nic nie będzie straszne” – mówią Haru koci przyjaciele, i z taką myślą zostawiają też widzów twórcy filmu.

NARZECZONY NA NIBY
Karina  próbuje z całych sił stworzyć pierwszy (tym razem) szczęśliwy związek. Jedno nieprzewidziane zdarzenie i jedno kłamstewko zamieni jej uporządkowane życie w emocjonalny rollercoaster. Szybko okaże się, że każdy z bohaterów ma tak naprawdę coś do ukrycia. Gdy prawda wyjdzie na jaw, wszyscy będą musieli zrobić w końcu porządek w swoich związkach i w swoich sercach.

NASIENIE ŚWIĘTEJ FIGI - pokaz przedpremierowy
"Nasienie świętej figi" (The Seed of the Sacred Fig)
Reż. Mohammad Rasoulof
Iran, Francja, Niemcy, 2024, 168 minut

Jeden z najważniejszych i najgłośniejszych filmów tegorocznego sezonu nagród. Nominacja do Złotego Globu w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, oscarowa shortlista, zwycięzca Nagrody Specjalnej Jury oraz bezkonkurencyjnie najlepiej oceniony film festiwalu w Cannes, laureat Nagrody Publiczności na festiwalu San Sebastian oraz zdobywca dziesiątek innych wyróżnień i nagród. Okrzyknięty „absolutnym arcydziełem”, trzymający w napięciu, poruszający i wciągający jak najlepsze filmy Davida Finchera. Dwie dorastające siostry na co dzień zajmują się szkołą, przyjaciółmi i domowymi obowiązkami. Wszystko się zmienia, gdy ich ojciec niespodziewanie awansuje na sędziego śledczego. Wraz z finansowymi korzyściami i awansem społecznym, pojawiają się nowe zasady i obowiązki. Ich surowość i restrykcyjność budzi w dziewczynach sprzeciw. Atmosfera w domu gęstnieje, a sytuacja dodatkowo się pogarsza się, gdy znika służbowa broń ojca. Z dnia na dzień cała rodzina znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie.

NASZ NAJLEPSZY ROK
Na Juliette niespodziewanie spada ciężar prowadzenia starej, podupadającej rodzinnej winnicy. Żeby przywrócić ją do lat dawnej świetności, musi nie tylko na nowo poukładać rodzinny interes, ale i swoje życie.

NASZA MŁODSZA SIOSTRA
Trzy siostry mieszkają w wielkim, starym domu w Kamakurze pod Tokio. Kiedy dowiadują się o śmierci ojca, którego nie widziały od 15 lat, jadą na daleką prowincję, aby wziąć udział w pogrzebie. Tam poznają swoją nastoletnią przyrodnią siostrę, o której istnieniu nie wiedziały. Zapraszają ją, by zamieszkała razem z nimi i postanawiają zrobić wszystko, by młoda dziewczyna poczuła się częścią rodziny.

NASZE JUTRO
Film oferuje fascynujące, ale też przerażające spojrzenie na przyszłość Ziemi, której realnym zagrożeniem jest rozpadający się ekosystem. Autorzy dokumentu wraz z ekspertami w dziedzinach takich jak: agrokultura czy odnawialne źródła energii prognozują prawdziwie apokaliptyczne scenariusze. Tym samym nie pozostawiają nas bez odpowiedzi, ale na przykładzie już funkcjonujących w różnych częściach świata rozwiązań pokazują jak to błędne koło można powstrzymać. Jako społeczeństwo które każdego dnia korzysta z zasobów planety, powinniśmy czuć się zobowiązani do jej ochrony i odpowiedzialni za stworzenie bezpiecznego schronienia dla naszych dzieci. Stajemy w obliczu konieczności jak najszybszego wdrożenia zmian i odpowiedzi na pytanie jak chcemy aby wyglądało nasze jutro?

NASZE MAGICZNE ENCANTO
"Nasze magiczne Encanto"
Reżyseria: Jared Bush, Byron Howard
USA 2021
„Nasze magiczne Encanto”, opowiada o niezwykłej rodzinie Madrigalów mieszkającej gdzieś daleko w górach Kolumbii i o ich magicznym domu w tętniącym życiem, cudownym miasteczku Encanto. Magia spowijająca tę okolicę obdarzyła wszystkie dzieci w rodzinie nadprzyrodzonymi darami, od nadludzkiej siły po zdolność leczenia chorób. Wszystkie - poza Mirabel. Mimo to, gdy okazuje się, że czarodziejskim mocom Encanto zagraża niebezpieczeństwo, Mirabel dochodzi do wniosku, że właśnie ona, jedyne zwyczajne dziecko Madrigalów, jest ostatnią nadzieją swej nadzwyczajnej rodziny.

NASZOŚĆ - TYLKO DLA NIENORMALNYCH
Grupa „odszczepieńców” – mieszkańców Poznania, w latach 90. XX wieku tworzących „Akcję Alternatywną Naszość”, wymyśla happeningi ośmieszające polityków i działaczy komunistycznych. Organizuje także protesty przeciwko zbrodniczej działalności Vladimira Putina. Ich potyczki z systemem sądowniczym, policją i mediami stają się opowieścią o nieznanej liście swoistych tabu tamtego czasu. Pokazują też uniwersalną i antytotalitarną moc śmiechu i ludzkiej kreatywności.

NATIONAL THEATRE LIVE: HAMLET - wersja angielska
"National Theatre Live: Hamlet"
Reż. Lyndsey Turner
Wielka Brytania, 2015, 220 minut

Wyreżyserowany przez Lyndsey Turner i wyprodukowany przez Friedman Productions Sonia spektakl był transmitowany z Barbican Theatre do kin w całej Europie i poza nią 15 października 2015 roku i bił wszelkie rekordy popularności wśród tego typu transmisji. Szekspirowska tragedia stała się najszybciej sprzedającym się wydarzeniem w historii teatru w Londynie. Wszystkie bilety na przewidywane przedstawienia rozeszły się zanim przystąpiono do prób czytanych w teatrze. Spektakl już wtedy okrzyknięto wydarzeniem, ze względu na grę aktorską i oprawę plastyczną inscenizacji, pełną rozmachu. Od czasu premiery aktorzy, którzy wystąpili w „Hamlecie” stali się rozpoznawalni na całym świecie dzięki udziałowi w serialu „Gra o tron”. Ciarán Hinds wcielający się w postać Klaudiusza, stryja Hamleta, znany jest z roli Mance’a, króla za murem. Inscenizacja przenosi historię Hamleta w czasy nam współczesne, aby podkreślić ciągłą aktualność arcydzieła Shakespeare’a. Stawia również duży nacisk na wątki polityczny i szpiegowski zawarte w sztuce. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie stary Hamlet, potężny król Danii, ojciec Hamleta. Koronę przejmuje jego brat Klaudiusz. Wdowa po królu, Gertruda, matka Hamleta, szybko oddaje swoją rękę uzurpatorowi. Hamlet podejrzewa stryja o spisek. Gdy kraj przygotowuje się do wojny, rozpada się książęca rodzina. Zmuszony, by pomścić śmierć ojca, a jednocześnie sparaliżowany stojącym przed nim zadaniem, Hamlet sprzeciwia się swojemu położeniu, działając wbrew rozsądkowi i bezpieczeństwu kraju.

NAUKA SPADANIA
Sylwester na szczycie londyńskiego wieżowca. Martin stoi na krawędzi. Kiedyś był sławnym prezenterem TV, dzisiaj chce skoczyć z dachu – nie on jeden. Samotna matka Maureen, pyskata nastolatka Jess i były muzyk, a teraz dostawca pizzy JJ, mają na ten wieczór taki sam plan. Choć są sobie zupełnie obcy, zawierają pakt. Postanawiają dotrwać do Walentynek. Nie wiedzą jeszcze, że czeka ich niezwykła przyjaźń, życiowa przygoda i niepowtarzalne „rodzinne” wakacje na Teneryfie.

NAWET GÓRY PRZEMINĄ
Liangzi i Zhang to przyjaciele z dzieciństwa, którzy zakochali się w tej samej dziewczynie — lokalnej piękności Tao. Tao decyduje się poślubić Zhanga, który jest majętniejszy z dwójki przyjaciół. Wkrótce rodzi im się syn, który otrzymuje imię Dollar Akcja filmu toczy się kolejno w 1999, 2014 i 2025 roku. Obejmująca 25 lat historia miłosnego trójkąta to zdecydowanie coś więcej niż opowieść o miłości, rozczarowaniu i rozstaniach. To ambitna próba spojrzenia na współczesne Chiny przez pryzmat takich zjawisk jak powolny zmierzch uprzemysłowienia, postępująca globalizacja, triumf dzikiego kapitalizmu i bezwzględna pogoń za pieniądzem.

NAWET MYSZY IDĄ DO NIEBA
Porywająca animacja o odwadze i z pozoru niemożliwej przyjaźni między odwiecznymi wrogami: myszką i lisem, których los niespodziewanie rzuca w wir przygód i zaświaty.
Choć czasem myszka potwornie się boi, zrobi wszystko, by inni tego nie zauważyli. Jak na tak małe zwierzątko jest bardzo uparta, a popisy to jej specjalność. Za wszelką cenę chce być najszybsza, najbystrzejsza i najdzielniejsza. By to udowodnić, zaryzykuje nawet spotkanie z lisem. Pech sprawia, że zamiast wyjść z tego cało, razem trafią do krainy, która okazuje się… niebem. Nie oznacza to jednak końca przygody. Wręcz przeciwnie! Przed bohaterami wyboista droga, podczas której będą musieli przeprawić się przez gorące źródła, rozwiązać zagadki z przedziwnego wesołego miasteczka i stawić czoła mrocznej Wszechpuszczy. Najtrudniejszym zadaniem może okazać się jednak pokonanie własnych lęków i głęboko zakorzenionych uprzedzeń. Czy bohaterom uda się odnaleźć wspólny język? Oto opowieść, która udowadnia, że w przyjaźni nie ma rzeczy niemożliwych!

NAWET NIE WIESZ JAK BARDZO CIĘ KOCHAM

NAZYWAM SIĘ CUKINIA
Po niespodziewanej śmierci swojej mamy dziewięcioletni chłopiec zwany Cukinią zaprzyjaźnia się z sympatycznym policjantem Rajmundem i trafia do domu dziecka, w którym mieszkają inne dzieci w jego wieku. Początkowo Cukinia ma problemy z przystosowaniem się do nowego miejsca, nie zawsze dogaduje się ze wszystkimi. Stopniowo jednak znajduje sobie przyjaciół i kiedy zajdzie taka potrzeba, będzie mógł liczyć na ich wsparcie.

NEL I TAJEMNICA KUROKOTA
Nel i trzy łasice o imionach Drapcio, Pyśka i Łasuch to największe rozrabiaki w Mgiełkogrodzie, które mają wyjątkowy talent do znajdowania się w złym miejscu o niewłaściwym czasie. Pod nieuwagę straży dworskiej, ekipa trafia na przyjęcie, w czasie którego Nel przebiera się za księżniczkę. Poznając tajemnicze kąty zamku niepożądani goście przypadkiem podglądają bezwzględnego dziedzica Tristana, gdy ten za pomocą magicznego eliksiru zamienia przyszłego króla w… kurokota – pół kurczaka, pół kota. Od tej chwili losy Mgiełkogrodu zależą od Nel i jej gangu, z którym musi ocalić księcia Rolanda i powstrzymać przebiegłego Tristana. Podczas pełnej przygód misji, która będzie wymagała odwagi, sprytu i grupy najlepszych przyjaciół, Nel odkryje, że szlachetność w sercu nosi każdy z nas!

NEON DEMON
Jesteś piękna i masz w sobie „to coś”. Przyjechałaś do Los Angeles, neonowego miasta, gdzie w ciągu jednej nocy można zrobić karierę. Poznajesz chłopaka, który jest tobą zafascynowany i dziewczyny, które chcą ci pomóc w drodze do sławy. Dostajesz propozycję pracy, o której inni mogą tylko marzyć. Czy to tylko piękny sen? A może wstęp do koszmaru?