'

Archiwum filmów

Archiwum filmów

Listy do M. 3
Bohaterowie Listów do M. powracają! Listy do M. 3 to komedia świąteczno-romantyczna, której akcja dzieje się w dniu Wigilii Świąt Bożego Narodzenia.Gwiazdorska obsada, wysokobudżetowa realizacja filmowa, humor, wzruszenia, przebojowa muzyka oraz bohaterowie, których nie da się nie lubić. Listy do M. 3 opowie historię kilku osób, którym w jeden magiczny dzień przydarzają się wyjątkowe chwile. Bohaterowie przekonają się o potędze miłości, rodziny, wybaczenia i wiary w to, że ten niezwykły świąteczny czas pełen jest niespodzianek.Do obsady dołączyli: Magdalena Różczka, Borys Szyc, Danuta Stenka, Iza Kuna, Filip Pławiak, Katarzyna Zawadzka, Andrzej Grabowski, Zbigniew Zamachowski, Stanisława Celińska, Marcin Kwaśny i Grażyna Szapołowska. Na ekranie zobaczymy ponownie m.in. Wojciecha Malajkata, Agnieszkę Dygant, Piotra Adamczyka oraz Tomasza Karolaka jako niegrzecznego Mikołaja Mela.

Lorax
Opowieść o strażniku lasu i pewnym dwunastolatku, który wyrusza na poszukiwanie prawdziwego drzewa Truffula - jedynej rzeczy, która może pomóc mu w zdobyciu serca dziewczyny marzeń. Aby odnaleźć drzewo, chłopiec musi poznać historię Loraxa, zgryźliwego acz niezwykle czarującego stworzenia. Pewnego dnia w lesie Loraxa pojawia się Once-ler i zaczyna wycinać drzewa. Chciwość i ambicja powodują, że nic nie jest w stanie go powstrzymać w realizacji planów - nawet jeśli miałoby to oznaczać zniszczenie doliny. Wiele lat później, kiedy na świecie nie ma już drzew, mały Ted opuszcza swoje idealnie uprzemysłowione miasto Thneedville, aby odszukać Once-lera i dowiedzieć się, jak zdobyć drzewo. Początkowo niechętny chłopcu Once-ler opowiada mu historię swojego pierwszego spotkania z Loraxem. Ted postanawia sprowadzić do miasta drzewa z Doliny Truffula.

Ludzie Gór - Marek Kamiński - Moje góry, moje bieguny
Zapraszamy na spotkanie z MARKIEM KAMIŃSKIM, polarnikiem, podróżnikiem, zdobywcą, odkrywcą, przedsiębiorcą i mentorem.
— ֍ —
„Moje Bieguny, moje Góry”
— ֍ —
Marek – słowem, fotografią i filmem – opowie nie tylko o biegunach gór i górach biegunów, ale również o doświadczeniach ekstremalnych wypraw i wyprawowych ekstremów.
— ֍ —
BIOGRAM
Marek Kamiński – zdobywca biegunów oraz założyciel Kaminski Foundation i Kaminski Academy, czyli organizacji wspomagających odporność psychiczną dzieci i dorosłych.
— ֍ —
Mentor, przedsiębiorca i odkrywca ludzkiego potencjału. Odbył ponad 80 ekstremalnych wypraw. Jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz, za co został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Między innymi dotarł na Bieguny z niepełnosprawnym, wówczas 15 letnim Jaśkiem Melą, udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych.
— ֍ —
Inspiruje setki tysięcy ludzi w Polsce i na świecie poprzez książki, filmy, podcasty, webinaria oraz programy trenerskie.

Ludzie Gór | Dariusz Załuski w Poznaniu
Zapraszamy na spotkanie z DARIUSZEM ZAŁUSKIM, taternikiem, himalaistą, filmowcem, autorem wielu filmów głównie o tematyce górskiej, nagradzanych w Polsce i na świecie, zdobywcą pięciu szczytów ośmiotysięcznych, m.in. K2 i dwukrotnie Mt. Everestu, uczestnikiem wielu polskich wypraw zimowych, podczas których pełnił również rolę operatora filmowego.
TYTUŁ SPOTKANIA
„Doświadczenia himalaisty i filmowca – wspomnienie Anny Czerwińskiej”
Darek z pomocą filmów i zdjęć opowie o Górach Wysokich, filmowaniu i Ludziach Gór w
trzyczęściowej prelekcji:
1. Góry i Ludzie Gór Darka Załuskiego;
2. Doświadczenia filmowca w Górach Wysokich;
3. Wspomnienie Anny Czerwińskiej – premierowe pokazy materiałów filmowych zapowiadające powstanie nowego filmu*, z aktywnym udziałem publiczności.
*Reżyser i filmowiec Darek Załuski wraz z Romanem Gołędowskim (dziennikarzem, redaktorem i wydawcą, właścicielem Wydawnictwa Annapurna) pracują aktualnie nad filmem o Ani Czerwińskiej. Dysponują dużą ilością archiwalnych nagrań oraz sukcesywnie rejestrują wywiady z osobami blisko związanymi z Anią. Nasz gość jest na etapie budowania scenariusza i chciałby zebrać uwagi, opinie oraz sugestie, które pomogą mu wykreować ostateczny kształt filmu. Na koniec wystąpienia Darek poda adres e-mail osobom, które chciałyby się odnieść do filmu, czyli wziąć udział w jego współtworzeniu.
BIOGRAM
Dariusz Załuski, urodzony 4 sierpnia 1959 roku w Warszawie, zamieszkały w Beskidzie Wyspowym w okolicach Limanowej jest taternikiem, alpinistą, himalaistą, przewodnikiem SKPB Warszawa, absolwentem Politechniki Warszawskiej, autorem zdjęć, scenarzystą i reżyserem wielu filmów o tematyce górskiej. Zdobył pięć ośmiotysięczników. Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Warszawie, właścicielem Agencji Podróżniczej Go Everest.
OSIĄGNIĘCIA GÓRSKIE
W 1989 wspólnie z Pawłem Józefowiczem dokonał pierwszego wejścia na Hagshu (6515 m n.p.m.) w Himalajach. W 1993 wspólnie z Jerzym Natkańskim dokonał pierwszego wejścia na Borondo Sar (6800 m n.p.m.) w Karakorum. Również z Jerzym Natkańskim wszedł w 1990 na Aconcagua (6960 m n.p.m.) w Andach, w 1995 na Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) w Afryce oraz w 1997 na Denali (McKinley) (6194 m n.p.m.) w Ameryce Północnej.
Uczestniczył w kilkunastu polskich wyprawach w Himalaje i Karakorum, w tym w siedmiu zimowych. W 1997 wspólnie z Jerzym Natkańskim zdobył szczyt Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.). W 2000 roku wspólnie z Ryszardem Pawłowskim i Eugeniuszem Chomczykiem wszedł na Czo Oju (8201 m n.p.m.), a rok później wspólnie z Anną Czerwińską zdobył Lhotse (8516 m).
W 2006 brał udział w kilkunastoosobowej wyprawie Falvit Everest Expedition 2006. Jej celem było odtworzenie drogi, którą po raz pierwszy zdobyto Mount Everest w 1953. Wyprawa zakończyła się zdobyciem szczytu przez Dariusza Załuskiego, Martynę Wojciechowską oraz kilku innych członków ekipy, w tym trzech Polaków i trzech Nepalczyków.
W 2011 w ramach międzynarodowej wyprawy, w skład której wchodziła m.in. Gerlinde Kaltenbrunner, zdobył (jako dziewiąty Polak) szczyt K2 (8611 m n.p.m.). Rok później wspólnie z Robertem Szymczakiem i Wojciechem Kukuczką po raz drugi zdobył Mount Everest (8848 m n.p.m.).
FILMOGRAFIA
„Zimowa Loteria” (2001)
„Przypadki Pani Ani” (2001)
„Obrazki z Wyprawy” (2002)
„Snow Story” (2003)
„Krótka relacja z wyprawy” (2004)
„Ciao Martina” (2004)
„Zimą na Shishę” (2005)
„Wszystko prawie o wyprawie” (2006)
„Everest. Przesunąć horyzont” (2007)
„Annapurna na lekko” (2008)
„Bieg Kukuczki” (2010)
„Two on K2 / Dwoje na K2” (2013)
„No ski no fun” (2015)
„Zimowa wyprawa na K2 1987/1988” (2017)
„Ostatnia Góra” (2019)
„Klątwa Góry – śladami pierwszych zdobywców” (2021)
TWÓRCZOŚĆ FILMOWA I NAGRODY
Przygodę z filmem górskim rozpoczął od kręcenia zdjęć na ostatniej wyprawie himalajskiej
kierowanej przez Andrzeja Zawadę w 1997. Obecnie ma na swoim koncie kilkanaście filmów dokumentujących wyprawy górskie, których bohaterami jest wiele czołowych polskich i zagranicznych himalaistów. Jego film dokumentujący wyprawę Anny Czerwińskiej na Lhotse „Przypadki pani Ani” (2001) zdobył wyróżnienia na wielu festiwalach filmów górskich w i został zakwalifikowany do finału Banff World Tour, podobnie jak jego kolejny film „Ciao Martina” (2004), którego motywem przewodnim są relacje między wspinaczem Simone Moro i jego kilkuletnią córką.
Za film „Annapurna na lekko” (2008), dokumentujący polską wyprawę na Annapurnę, w której brał udział m.in. Piotr Pustelnik i Piotr Morawski, otrzymał nagrodę na VI Festiwalu Filmów Górskich w Krakowie oraz nagrodę za najlepszy film górski na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver 2009.
Jego materiały filmowe były i są wielokrotnie wykorzystywane w telewizyjnych filmach dokumentalnych, m.in. w „Polskich Himalajach” (wyd. Agora) oraz „Himalaiści” (wyd. Discovery Historia).
Zdobył kilkanaście nagród na festiwalach filmów górskich m in. w Korei, Kanadzie, Hiszpanii, Peru, Francji, Polsce, Wielkiej Brytanii, a jego selekcje „Docs Against Gravity” i „Dwa Brzegi” były prezentowane na Saint Barbara Film Festival (USA).
Największe osiągnięcie Dariusza Załuskiego w środowisku filmu górskiego to Grand Prize IAMF 2021 (nagroda główna International Alliance for Mountain Film 2021).

Ludzie Gór | Ewa Panejko-Pankiewicz i Anna Kamińska w Poznaniu
Ludzie Gór | Ewa Panejko-Pankiewicz i Anna Kamińska w Poznaniu
TYTUŁ SPOTKANIA
„Kobiety w górach, matki w górach”

Spotkanie z EWĄ PANEJKO-PANKIEWICZ, himalaistką, partnerką Wandy Rutkiewicz i ANNA KAMIŃSKĄ, pisarką, biografką Wandy Rutkiewicz

W tym roku mija 70 rocznica urodzin ikony światowego himalaizmu Wandy Rutkiewicz, patronki 2022 roku. Himalaistka, zdobywczyni szczytów ośmio- i siedmiotysięcznych Ewa Panejko-Pankiewicz wspinała się w górach wspólnie z Wandą Rutkiewicz. Chodziła w góry zarówno z kobietami, które nie miały dzieci, tak jak Wanda Rutkiewicz jak i z matkami. Na przykład z himalaistkami Haliną Krüger-Syrokomską, czy ze zmarłą niedawno Anną Czerwińską.

Dlaczego kobiety, które mają dzieci i chodzą w góry, budzą ogromne emocje? Jaką partnerką górską była Wanda Rutkiewicz? Jaką przygodą są kobiece wyprawy w góry? Spotkanie nasze poświęcimy na znalezienie odpowiedzi na te i inne pytania, związane z himalaizmem, uprawianym przez kobiety.

Na zdjęciach i filmach towarzyszyć nam będą najważniejsze postaci kobiece w historii polskiego himalaizmu: Wanda Rutkiewicz, jej partnerka i mentorka w górach Halina Krüger-Syrokomska oraz Anna Czerwińska.

BIOGRAMY
Ewa Panejko-Pankiewicz – himalaistka. W 1990 r. weszła wraz z Wandą Rutkiewicz na Gasherbrum I (8035 m n.p.m.), ustanawiając pierwsze samodzielne wejście na ten szczyt w zespole kobiecym. Zdobywczyni z 1994 r. Shisha Pangmy (8013 m n.p.m.) w austriackiej wyprawie kobiecej. W samodzielnym zespole kobiecym wchodziła też wraz z Wandą Rutkiewicz na Kanczendzongę w Himalajach, czy na Makalu, uczestnicząc w wyprawie japońskiej. W zespołach kobiecych pokonała tak trudne drogi w Tatrach, jak np. Heinricha-Chrobaka na Kazalnicy Mięguszowieckiej wraz z Danutą Wach, czy jedną z najtrudniejszych dróg zimowych w rejonie Morskiego Oka, a mianowicie Filara Węgrzynowicza m.in. w towarzystwie Wandy Rutkiewicz. Jej mężem był himalaista Krzysztof Pankiewicz, z którym ma syna Ryszarda. Ewa z wykształcenia jest mgr chemii, z zawodu przedsiębiorczyni. Pracowała też jako instruktorka alpinizmu w Polskim Związku Alpinizmu. Mieszka w Łodzi.

Anna Kamińska – pisarka, autorka książek o himalaistkach Wandzie Rutkiewicz „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci” oraz jej partnerce górskiej Halinie Krüger-Syrokomskiej pt. „Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej” za którą otrzymała Grand Prix w konkursie na Książkę Górską roku 2019 na XXIV Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju oraz Nagrodę Literacką Zakopanego 2020 r. Książka „Wanda” była w 2017 r. jedną z najchętniej czytanych biografii w Polsce i zdobyła nominację do Bestsellerów Empiku 2017, ukazała się w tłumaczeniu hiszpańskim, obecnie przygotowanie w języku litewskim. Wydała też inne książki w Wydawnictwie Literackim m.in. o Puszczy Białowieskiej. Zapalona czytelniczka i pasjonatka swojej pracy reporterskiej, której efektem są kolejne książki. Mieszka pod Warszawą.

Ludzie Gór | Krzysztof Wielicki w Poznaniu 6 | Góry i Przyjaciele
Zapraszamy serdecznie na szóste na spotkanie z Krzysztofem Wielickim w cyklu LUDZIE GÓR – tym razem w nowym, innym programie prelekcji i z nową kolekcją fotografii oraz filmów.
— ֍ —
Tytuł spotkania: „Góry i Przyjaciele”.
— ֍ —
Nasz gość wspomina partnerów i przyjaciół, których spotkał w górach, z którymi się wspinał, tych którzy odeszli i jeszcze żyją. Będzie o Jerzym Kukuczce, Wandzie Rutkiewicz, Andrzeju Zawadzie, Macieju Berbece, Reinholdzie Messnerze, Carlosie Carsolio i o wielu innych, polskich i zagranicznych ludziach gór i nie tylko, o różnych osobistościach i osobliwościach.
— ֍ —
BIOGRAM
— ֍ —
Urodzony 5 stycznia 1950 w Szklarce Przygodzickiej w Wielkopolsce – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista – jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, a trzy szczyty ośmiotysięczne zdobył jako pierwszy człowiek zimą.
— ֍ —
Górskie wędrówki rozpoczął w harcerstwie, a pasję kontynuował podczas studiów. Ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej, uzyskując tytuł inżyniera elektronika. Podczas studiów pełnił funkcję szefa Komisji Turystyki Zrzeszenia Studentów Polskich na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Pierwsze wspinaczki uskutecznił w Sokolikach w maju 1970 roku, a w lutym 1972 roku był już uczestnikiem letniego kursu wspinaczkowego i obozu zimowego, których kierownikiem była Wanda Rutkiewicz.
— ֍ —
Latem 1973 roku podczas obozu w Dolomitach odnotował pierwsze zagraniczne sukcesy. Wspólnie z Bogdanem Nowaczykiem jako pierwsi dokonali jednodniowego przejścia drogi Via Italiano-Francese na Punta Civetta. W późniejszych latach był uczestnikiem wypraw w góry Kaukazu, Hindukuszu i Pamiru.
— ֍ —
17 lutego 1980 roku jako członek narodowej wyprawy na Mount Everest pod kierownictwem Andrzeja Zawady, wspólnie z Leszkiem Cichym dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik.
— ֍ —
Krzysztof Wielicki oprócz Mount Everestu jest jeszcze pierwszym zimowym zdobywcą Kanczendzongi i Lhotse, a zatem trzech spośród czterech najwyższych szczytów świata, których wysokość przekracza 8500 m n.p.m. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Jest to jedyne w historii pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik dokonane samotnie.
— ֍ —
Na Broad Peak wspiął się solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Sziszapangmę wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Nikt też nie towarzyszył mu podczas w ejścia na szczyt Gaszerbrum II. Świadkami samotnego wejścia na Nanga Parbat, jedną z największych ścian Ziemi, byli jedynie pakistańscy pasterze, obserwujący jego wyczyn z oddalonych łąk. Brał udział w kilku wyprawach na K2. Dopiero podczas czwartej, latem 1996, wytrwałość została nagrodzona – wszedł na szczyt Filarem Północnym z dwoma włoskimi alpinistami. Po biwaku niedaleko szczytu zejście zamieniło się w dramatyczną i szczęśliwie zakończoną akcję sprowadzania skrajnie wycieńczonego Włocha. W akcji ratunkowej pomagali dwaj inni polscy himalaiści: Ryszard Pawłowski i Piotr Pustelnik, którzy także w tym czasie atakowali K2.
— ֍ —
W następnych latach zaczął kierować zimowymi wyprawami. Zorganizował wyprawę zimową (Polska Wyprawa Zimowa Netia K2 2002/2003) na K2, która jednak nie zdobyła szczytu. Na przełomie lat 2006/2007 podjął kolejną zimową próbę zdobycia ośmiotysięcznika, tym razem Nanga Parbat, lecz z powodu skrajnie trudnych warunków pogodowych musiał wycofać się wraz ze swoim zespołem. W 2013 roku był kierownikiem ekspedycji, której celem było pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. 5 marca 2013 szczyt zdobyli Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski (dwaj ostatni zginęli podczas zejścia ze szczytu). W 2018 r. kierował kolejną próbą pierwszego zimowego wejścia na K2. W czasie tej wyprawy dwaj jej członkowie, Denis Urubko i Adam Bielecki, przeprowadzili spektakularną akcję ratunkową na Nanga Parbat, ratując Francuzkę Elisabeth Revol po jej wyprawie na szczyt, w czasie której zaginął Tomasz Mackiewicz; Wielicki koordynował akcję ratunkową.
— ֍ —
W 2001 roku został członkiem The Explorers Club. W latach 2005-2007 był członkiem Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka”.
— ֍ —
WYRÓŻNIENIA
— ֍ —
Tytuł „Giganta” przyznawany przez poznański oddział Gazety Wyborczej (1996) Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Ostrzeszów (28 listopada 1996)
Nagroda Explorer (motto: „Explorare Ausis” – „Tym, którzy mają odwagę odkrywać”) podczas Explorers Festival w Łodzi (2000)
Lowell Thomas Award, przyznany przez The Explorers Club, wyróżniony również członkostwem jako jedyny Polak (2001)
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, postanowieniem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego za wybitne zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu, za popularyzowanie sportu wspinaczkowego (9 grudnia 2003)
Super Kolos, za całokształt osiągnięć wspinaczkowych i eksploracyjnych w górach wysokich (2006) Medal okolicznościowy Politechniki Wrocławskiej (2015) Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła nazwę dla jednej z planetoid pasa głównego odkrytej przez V.S. Cassulliego (173094): Wielicki (9 czerwca 2017)
Nagroda Księżnej Asturii w dziedzinie sportu (2018)
Złoty Czekan za całokształt osiągnięć górskich (2019)
Medal Miasta Grenoble: Médaille de la Ville de Grenoble (2019)
— ֍ —
KORONA HIMALAJÓW I KARAKORUM
— ֍ —
Mount Everest (8848 m n.p.m.) 1980 – pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik Broad Peak (8048 m n.p.m.) 1984 – pierwsze wejście na ośmiotysięcznik i powrót do bazy w jedną dobę (21,5 h), wejście solo Manaslu (8163 m n.p.m.) 1984 – nową drogą oraz 1992 – drogą klasyczną
Kanczendzonga (8586 m n.p.m.) 1986 – pierwsze zimowe wejście
Makalu (8463 m n.p.m.) 1986 – nowym wariantem, w stylu alpejskim Lhotse (8511 m n.p.m.) 1988 – pierwsze zimowe wejście, solo, w gorsecie ortopedycznym Dhaulagiri (8156 m n.p.m.) 1990 – nowym wariantem, wejście solo Annapurna (8091 m n.p.m.) 1991 – drogą Boningtona Czo Oju (8201 m n.p.m.) 1993 – polską drogą
Sziszapangma (8021 m n.p.m.) 1993 – nową drogą, wejście solo
Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) 1995 – drogą klasyczną, wejście solo – oraz 2006 – drogą klasyczną
Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.) 1995 – drogą japońską, w stylu alpejskim
K2 (8611 m n.p.m.) 1996 – drogą japońską
Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) 1996 – drogą Kinshofera, wejście solo
— ֍ —
KSIĄŻKI
— ֍ —
Krzysztof Wielicki jest autorem i współautorem kilku książek:
— ֍ —
„Rozmowy o Evereście”, wraz z Leszkiem Cichym i Jackiem Żakowskim, Młodzieżowa Agencja
Wydawnicza (1982)
„Korona Himalajów 14 × 8000”, Ati (1997)
„Krzysztof Wielicki – mój wybór. Wywiad rzeka. Tom 1”, wraz z Piotrem Drożdżem, Góry Books (2014)
„Krzysztof Wielicki – mój wybór. Wywiad rzeka. Tom 2”, wraz z Piotrem Drożdżem, Góry Books (2015)
„Jeden dzień z życia”, Góry Books (2018)
„Rozmowy o Evereście”, wraz z Leszkiem Cichym i Jackiem Żakowskim, Agora – wydanie nowe i
rozszerzone (2020)
„Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”, Dariusz Korotko, Marcin Pietraszewski, Agora (2019)
„Solo. Moje samotne wspinaczki”, Agora (2022)

Ludzie Gór | Krzysztof Wielicki w Poznaniu 8 | Góry i Przyjaciele
Zapraszamy serdecznie na ósme spotkanie z Krzysztofem Wielickim w cyklu LUDZIE GÓR – tym razem w nowym, innym programie prelekcji i z nową kolekcją fotografii oraz filmów.
— ֍ —
Tytuł spotkania: „Góry i Przyjaciele”.
— ֍ —
Nasz gość wspomina partnerów i przyjaciół, których spotkał w górach, z którymi się wspinał, tych którzy odeszli i jeszcze żyją. Będzie o Jerzym Kukuczce, Wandzie Rutkiewicz, Andrzeju Zawadzie, Macieju Berbece, Reinholdzie Messnerze, Carlosie Carsolio i o wielu innych, polskich i zagranicznych ludziach gór i nie tylko, o różnych osobistościach i osobliwościach.
— ֍ —
BIOGRAM
— ֍ —
Urodzony 5 stycznia 1950 w Szklarce Przygodzickiej w Wielkopolsce – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista – jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, a trzy szczyty ośmiotysięczne zdobył jako pierwszy człowiek zimą.
— ֍ —
Górskie wędrówki rozpoczął w harcerstwie, a pasję kontynuował podczas studiów. Ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej, uzyskując tytuł inżyniera elektronika. Podczas studiów pełnił funkcję szefa Komisji Turystyki Zrzeszenia Studentów Polskich na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Pierwsze wspinaczki uskutecznił w Sokolikach w maju 1970 roku, a w lutym 1972 roku był już uczestnikiem letniego kursu wspinaczkowego i obozu zimowego, których kierownikiem była Wanda Rutkiewicz.
— ֍ —
Latem 1973 roku podczas obozu w Dolomitach odnotował pierwsze zagraniczne sukcesy. Wspólnie z Bogdanem Nowaczykiem jako pierwsi dokonali jednodniowego przejścia drogi Via Italiano-Francese na Punta Civetta. W późniejszych latach był uczestnikiem wypraw w góry Kaukazu, Hindukuszu i Pamiru.
— ֍ —
17 lutego 1980 roku jako członek narodowej wyprawy na Mount Everest pod kierownictwem Andrzeja Zawady, wspólnie z Leszkiem Cichym dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik.
— ֍ —
Krzysztof Wielicki oprócz Mount Everestu jest jeszcze pierwszym zimowym zdobywcą Kanczendzongi i Lhotse, a zatem trzech spośród czterech najwyższych szczytów świata, których wysokość przekracza 8500 m n.p.m. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Jest to jedyne w historii pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik dokonane samotnie.
— ֍ —
Na Broad Peak wspiął się solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Sziszapangmę wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Nikt też nie towarzyszył mu podczas w ejścia na szczyt Gaszerbrum II. Świadkami samotnego wejścia na Nanga Parbat, jedną z największych ścian Ziemi, byli jedynie pakistańscy pasterze, obserwujący jego wyczyn z oddalonych łąk. Brał udział w kilku wyprawach na K2. Dopiero podczas czwartej, latem 1996, wytrwałość została nagrodzona – wszedł na szczyt Filarem Północnym z dwoma włoskimi alpinistami. Po biwaku niedaleko szczytu zejście zamieniło się w dramatyczną i szczęśliwie zakończoną akcję sprowadzania skrajnie wycieńczonego Włocha. W akcji ratunkowej pomagali dwaj inni polscy himalaiści: Ryszard Pawłowski i Piotr Pustelnik, którzy także w tym czasie atakowali K2.
— ֍ —
W następnych latach zaczął kierować zimowymi wyprawami. Zorganizował wyprawę zimową (Polska Wyprawa Zimowa Netia K2 2002/2003) na K2, która jednak nie zdobyła szczytu. Na przełomie lat 2006/2007 podjął kolejną zimową próbę zdobycia ośmiotysięcznika, tym razem Nanga Parbat, lecz z powodu skrajnie trudnych warunków pogodowych musiał wycofać się wraz ze swoim zespołem. W 2013 roku był kierownikiem ekspedycji, której celem było pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. 5 marca 2013 szczyt zdobyli Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski (dwaj ostatni zginęli podczas zejścia ze szczytu). W 2018 r. kierował kolejną próbą pierwszego zimowego wejścia na K2. W czasie tej wyprawy dwaj jej członkowie, Denis Urubko i Adam Bielecki, przeprowadzili spektakularną akcję ratunkową na Nanga Parbat, ratując Francuzkę Elisabeth Revol po jej wyprawie na szczyt, w czasie której zaginął Tomasz Mackiewicz; Wielicki koordynował akcję ratunkową.
— ֍ —
W 2001 roku został członkiem The Explorers Club. W latach 2005-2007 był członkiem Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka”.
— ֍ —
WYRÓŻNIENIA
— ֍ —
Tytuł „Giganta” przyznawany przez poznański oddział Gazety Wyborczej (1996) Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Ostrzeszów (28 listopada 1996)
Nagroda Explorer (motto: „Explorare Ausis” – „Tym, którzy mają odwagę odkrywać”) podczas Explorers Festival w Łodzi (2000)
Lowell Thomas Award, przyznany przez The Explorers Club, wyróżniony również członkostwem jako jedyny Polak (2001)
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, postanowieniem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego za wybitne zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu, za popularyzowanie sportu wspinaczkowego (9 grudnia 2003)
Super Kolos, za całokształt osiągnięć wspinaczkowych i eksploracyjnych w górach wysokich (2006) Medal okolicznościowy Politechniki Wrocławskiej (2015) Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła nazwę dla jednej z planetoid pasa głównego odkrytej przez V.S. Cassulliego (173094): Wielicki (9 czerwca 2017)
Nagroda Księżnej Asturii w dziedzinie sportu (2018)
Złoty Czekan za całokształt osiągnięć górskich (2019)
Medal Miasta Grenoble: Médaille de la Ville de Grenoble (2019)
— ֍ —
KORONA HIMALAJÓW I KARAKORUM
— ֍ —
Mount Everest (8848 m n.p.m.) 1980 – pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik Broad Peak (8048 m n.p.m.) 1984 – pierwsze wejście na ośmiotysięcznik i powrót do bazy w jedną dobę (21,5 h), wejście solo Manaslu (8163 m n.p.m.) 1984 – nową drogą oraz 1992 – drogą klasyczną
Kanczendzonga (8586 m n.p.m.) 1986 – pierwsze zimowe wejście
Makalu (8463 m n.p.m.) 1986 – nowym wariantem, w stylu alpejskim Lhotse (8511 m n.p.m.) 1988 – pierwsze zimowe wejście, solo, w gorsecie ortopedycznym Dhaulagiri (8156 m n.p.m.) 1990 – nowym wariantem, wejście solo Annapurna (8091 m n.p.m.) 1991 – drogą Boningtona Czo Oju (8201 m n.p.m.) 1993 – polską drogą
Sziszapangma (8021 m n.p.m.) 1993 – nową drogą, wejście solo
Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) 1995 – drogą klasyczną, wejście solo – oraz 2006 – drogą klasyczną
Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.) 1995 – drogą japońską, w stylu alpejskim
K2 (8611 m n.p.m.) 1996 – drogą japońską
Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) 1996 – drogą Kinshofera, wejście solo
— ֍ —
KSIĄŻKI
— ֍ —
Krzysztof Wielicki jest autorem i współautorem kilku książek:
— ֍ —
„Rozmowy o Evereście”, wraz z Leszkiem Cichym i Jackiem Żakowskim, Młodzieżowa Agencja
Wydawnicza (1982)
„Korona Himalajów 14 × 8000”, Ati (1997)
„Krzysztof Wielicki – mój wybór. Wywiad rzeka. Tom 1”, wraz z Piotrem Drożdżem, Góry Books (2014)
„Krzysztof Wielicki – mój wybór. Wywiad rzeka. Tom 2”, wraz z Piotrem Drożdżem, Góry Books (2015)
„Jeden dzień z życia”, Góry Books (2018)
„Rozmowy o Evereście”, wraz z Leszkiem Cichym i Jackiem Żakowskim, Agora – wydanie nowe i
rozszerzone (2020)
„Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”, Dariusz Korotko, Marcin Pietraszewski, Agora (2019)
„Solo. Moje samotne wspinaczki”, Agora (2022)

Ludzie Gór | Krzysztof Wielicki w Poznaniu 8 | Góry i Przyjaciele
Zapraszamy serdecznie na szóste na spotkanie z Krzysztofem Wielickim w cyklu LUDZIE GÓR – tym razem w nowym, innym programie prelekcji i z nową kolekcją fotografii oraz filmów.
— ֍ —
Tytuł spotkania: „Góry i Przyjaciele”.
— ֍ —
Nasz gość wspomina partnerów i przyjaciół, których spotkał w górach, z którymi się wspinał, tych którzy odeszli i jeszcze żyją. Będzie o Jerzym Kukuczce, Wandzie Rutkiewicz, Andrzeju Zawadzie, Macieju Berbece, Reinholdzie Messnerze, Carlosie Carsolio i o wielu innych, polskich i zagranicznych ludziach gór i nie tylko, o różnych osobistościach i osobliwościach.
— ֍ —
BIOGRAM
— ֍ —
Urodzony 5 stycznia 1950 w Szklarce Przygodzickiej w Wielkopolsce – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista – jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, a trzy szczyty ośmiotysięczne zdobył jako pierwszy człowiek zimą.
— ֍ —
Górskie wędrówki rozpoczął w harcerstwie, a pasję kontynuował podczas studiów. Ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej, uzyskując tytuł inżyniera elektronika. Podczas studiów pełnił funkcję szefa Komisji Turystyki Zrzeszenia Studentów Polskich na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Pierwsze wspinaczki uskutecznił w Sokolikach w maju 1970 roku, a w lutym 1972 roku był już uczestnikiem letniego kursu wspinaczkowego i obozu zimowego, których kierownikiem była Wanda Rutkiewicz.
— ֍ —
Latem 1973 roku podczas obozu w Dolomitach odnotował pierwsze zagraniczne sukcesy. Wspólnie z Bogdanem Nowaczykiem jako pierwsi dokonali jednodniowego przejścia drogi Via Italiano-Francese na Punta Civetta. W późniejszych latach był uczestnikiem wypraw w góry Kaukazu, Hindukuszu i Pamiru.
— ֍ —
17 lutego 1980 roku jako członek narodowej wyprawy na Mount Everest pod kierownictwem Andrzeja Zawady, wspólnie z Leszkiem Cichym dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik.
— ֍ —
Krzysztof Wielicki oprócz Mount Everestu jest jeszcze pierwszym zimowym zdobywcą Kanczendzongi i Lhotse, a zatem trzech spośród czterech najwyższych szczytów świata, których wysokość przekracza 8500 m n.p.m. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Jest to jedyne w historii pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik dokonane samotnie.
— ֍ —
Na Broad Peak wspiął się solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Sziszapangmę wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Nikt też nie towarzyszył mu podczas w ejścia na szczyt Gaszerbrum II. Świadkami samotnego wejścia na Nanga Parbat, jedną z największych ścian Ziemi, byli jedynie pakistańscy pasterze, obserwujący jego wyczyn z oddalonych łąk. Brał udział w kilku wyprawach na K2. Dopiero podczas czwartej, latem 1996, wytrwałość została nagrodzona – wszedł na szczyt Filarem Północnym z dwoma włoskimi alpinistami. Po biwaku niedaleko szczytu zejście zamieniło się w dramatyczną i szczęśliwie zakończoną akcję sprowadzania skrajnie wycieńczonego Włocha. W akcji ratunkowej pomagali dwaj inni polscy himalaiści: Ryszard Pawłowski i Piotr Pustelnik, którzy także w tym czasie atakowali K2.
— ֍ —
W następnych latach zaczął kierować zimowymi wyprawami. Zorganizował wyprawę zimową (Polska Wyprawa Zimowa Netia K2 2002/2003) na K2, która jednak nie zdobyła szczytu. Na przełomie lat 2006/2007 podjął kolejną zimową próbę zdobycia ośmiotysięcznika, tym razem Nanga Parbat, lecz z powodu skrajnie trudnych warunków pogodowych musiał wycofać się wraz ze swoim zespołem. W 2013 roku był kierownikiem ekspedycji, której celem było pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. 5 marca 2013 szczyt zdobyli Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski (dwaj ostatni zginęli podczas zejścia ze szczytu). W 2018 r. kierował kolejną próbą pierwszego zimowego wejścia na K2. W czasie tej wyprawy dwaj jej członkowie, Denis Urubko i Adam Bielecki, przeprowadzili spektakularną akcję ratunkową na Nanga Parbat, ratując Francuzkę Elisabeth Revol po jej wyprawie na szczyt, w czasie której zaginął Tomasz Mackiewicz; Wielicki koordynował akcję ratunkową.
— ֍ —
W 2001 roku został członkiem The Explorers Club. W latach 2005-2007 był członkiem Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka”.
— ֍ —
WYRÓŻNIENIA
— ֍ —
Tytuł „Giganta” przyznawany przez poznański oddział Gazety Wyborczej (1996) Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Ostrzeszów (28 listopada 1996)
Nagroda Explorer (motto: „Explorare Ausis” – „Tym, którzy mają odwagę odkrywać”) podczas Explorers Festival w Łodzi (2000)
Lowell Thomas Award, przyznany przez The Explorers Club, wyróżniony również członkostwem jako jedyny Polak (2001)
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, postanowieniem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego za wybitne zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu, za popularyzowanie sportu wspinaczkowego (9 grudnia 2003)
Super Kolos, za całokształt osiągnięć wspinaczkowych i eksploracyjnych w górach wysokich (2006) Medal okolicznościowy Politechniki Wrocławskiej (2015) Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła nazwę dla jednej z planetoid pasa głównego odkrytej przez V.S. Cassulliego (173094): Wielicki (9 czerwca 2017)
Nagroda Księżnej Asturii w dziedzinie sportu (2018)
Złoty Czekan za całokształt osiągnięć górskich (2019)
Medal Miasta Grenoble: Médaille de la Ville de Grenoble (2019)
— ֍ —
KORONA HIMALAJÓW I KARAKORUM
— ֍ —
Mount Everest (8848 m n.p.m.) 1980 – pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik Broad Peak (8048 m n.p.m.) 1984 – pierwsze wejście na ośmiotysięcznik i powrót do bazy w jedną dobę (21,5 h), wejście solo Manaslu (8163 m n.p.m.) 1984 – nową drogą oraz 1992 – drogą klasyczną
Kanczendzonga (8586 m n.p.m.) 1986 – pierwsze zimowe wejście
Makalu (8463 m n.p.m.) 1986 – nowym wariantem, w stylu alpejskim Lhotse (8511 m n.p.m.) 1988 – pierwsze zimowe wejście, solo, w gorsecie ortopedycznym Dhaulagiri (8156 m n.p.m.) 1990 – nowym wariantem, wejście solo Annapurna (8091 m n.p.m.) 1991 – drogą Boningtona Czo Oju (8201 m n.p.m.) 1993 – polską drogą
Sziszapangma (8021 m n.p.m.) 1993 – nową drogą, wejście solo
Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) 1995 – drogą klasyczną, wejście solo – oraz 2006 – drogą klasyczną
Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.) 1995 – drogą japońską, w stylu alpejskim
K2 (8611 m n.p.m.) 1996 – drogą japońską
Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) 1996 – drogą Kinshofera, wejście solo
— ֍ —
KSIĄŻKI
— ֍ —
Krzysztof Wielicki jest autorem i współautorem kilku książek:
— ֍ —
„Rozmowy o Evereście”, wraz z Leszkiem Cichym i Jackiem Żakowskim, Młodzieżowa Agencja
Wydawnicza (1982)
„Korona Himalajów 14 × 8000”, Ati (1997)
„Krzysztof Wielicki – mój wybór. Wywiad rzeka. Tom 1”, wraz z Piotrem Drożdżem, Góry Books (2014)
„Krzysztof Wielicki – mój wybór. Wywiad rzeka. Tom 2”, wraz z Piotrem Drożdżem, Góry Books (2015)
„Jeden dzień z życia”, Góry Books (2018)
„Rozmowy o Evereście”, wraz z Leszkiem Cichym i Jackiem Żakowskim, Agora – wydanie nowe i
rozszerzone (2020)
„Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”, Dariusz Korotko, Marcin Pietraszewski, Agora (2019)
„Solo. Moje samotne wspinaczki”, Agora (2022)

Ludzie Gór | Leszek Cichy w Poznaniu
„Nie tylko Mount Everest, Góry Świata Leszka Cichego”
Spotkanie z LESZKIEM CICHYM, himalaistą i polarnikiem, partnerem Krzysztofa Wielickiego, nie tylko z pierwszego, historycznego, zimowego wejścia na Mt. Eeverest, pierwszym Polakiem, który skompletował Koronę Ziemi tj. zdobył najwyższe szczyty wszystkich kontynentów wraz z Górą Kościuszki, Piramidą Carstensza, Elbrusem i Mont Blanc, autorem i współautorem kilku książek oraz licznych artykułów w prasie górskiej Leszek z pomocą filmów i zdjęć opowie o swoich górach, a także o ukochanych rejonach polarnych, zwłaszcza o Islandii, przywiezie też ze sobą książki.
BIOGRAM
Leszek Roman Cichy, urodzony 14 listopada 1951 w Pruszkowie, polski himalaista, geodeta, od 1977 pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, po 1989 finansista, obecnie przedsiębiorca.
Absolwent XXXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Lotnictwa Polskiego w Warszawie. Wspina się od 1969, dużo w sezonach zimowych w Tatrach (np. na Małym Kieżmarskim Szczycie) i Alpach (np. Filarem Frêney na Mont Blanc czy północną ścianą Matterhornu).
KARIERA W HIMALAJACH I KARAKORUM, ZDOBYCIE KORONA ZIEMI
1974 – pierwsze wejście na Shispare (7611 m n.p.m.);
1975 – trzecie wejście na Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.), ówczesny polski rekord wysokości
i pierwszy ośmiotysięcznik z listy czternastu najwyższych, zdobyty przez Polaków, z Januszem Onyszkiewiczem i Krzysztofem Zdzitowieckim nową drogą północno-zachodnią ścianą;
1976 – podczas pierwszej polskiej wyprawy na K2 (8611 m n.p.m.), pod kierownictwem Janusza Kurczaba, dochodzi do wysokości 8230 m n.p.m., najwyższej osiągniętej na nowej drodze filarem północno-wschodnim;
1978 – uczestniczy w wyprawie na Makalu (8470 m n.p.m.), dochodzi do wysokości 7400 m n.p.m., najwyższej osiągniętej;
17 lutego 1980 – pierwsze wejście zimowe na Mount Everest (8848 m n.p.m.) wspólnie z Krzysztofem Wielickim – światowy rekord wysokości w alpinizmie zimowym, wyprawa pod kierownictwem Andrzeja Zawady;
1982 – K2 (8611 m n.p.m.), wyprawa pod kierownictwem Janusza Kurczaba, dochodzi najwyżej, do wysokości 8250 m n.p.m.;
1984 – nowa droga na Yalung Kang (Kanczendzonga Zachodnia, 8505 m n.p.m.);
1984 – wejście na Elbrus (5642 m n.p.m.);
1987 – Aconcagua (6960 m n.p.m.), nową drogą, południową ścianą wraz z Ryszardem
Kołakowskim;
1987 – K2 (8611 m n.p.m.), pierwsza w historii, zimowa wyprawa na K2, pod kierownictwem Andrzeja Zawady, wraz z Krzysztofem Wielickim dochodzi najwyżej, do wysokości 7300 m n.p.m.;
1988 – Lhotse (8501 m n.p.m.), zimowa, polsko-belgijska wyprawa pod kierownictwem Andrzeja Zawady, w samotnym ataku szczyt zdobywa Krzysztof Wielicki;
1989 – Denali (McKinley, 6190 m n.p.m.), pierwsze polskie wejście środkiem południowej ściany Filarem Cassina;
1998 – Mount Vinson (4892 m n.p.m.), Antarktyda, drugie polskie wejście, z Markiem Kamińskim;
1998 – Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), Tanzania, z Markiem Kamińskim;
1998 – Góra Kościuszki (2228 m n.p.m), Australia, z Markiem Kamińskim;
1999 – Piramida Carstensz (4884 m n.p.m), Nowa Gwinea;
2005 – K2 (8611 m n.p.m.), wraz z Anną Czerwińską i Dariuszem Załuskim dotarł do wysokości 7850 m n.p.m.;
2008 – Gunnbjorns Fjeld (Góra Gunnbjørna, 3694 m n.p.m.), najwyższy szczyt Grenlandii, a zarazem Arktyki.
Jako pierwszy Polak skompletował do 1999 roku Koronę Ziemi z Górą Kościuszki, Piramidą Carstensza, Elbrusem i Mont Blanc.
Jest współautorem licznych artykułów w prasie górskiej. Od 1970 należał do wielu organizacji sportowych, a w latach 1995-1999 był prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. W 1999 roku został uhonorowany Kolosem w kategorii alpinizm, nagrodą przyznawaną podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni. Ponadto od 2000 roku jest członkiem Kapituły Kolosów.
Leszek Cichy jest również uhonorowany w Alei Podróżników w Krakowie (2017).Postanowieniem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z 9 grudnia 2003 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu, za popularyzowanie sportu wspinaczkowego.
KSIĄŻKI
Leszek Cichy jest autorem i współautorem kilku książek:
„Gdyby to nie był Everest...”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020 (wraz z Piotrem Trybalskim);
„Trzy bieguny. Dotknąć niemożliwego”, Znak, Kraków 2019 (wraz z Julią Hamerą i Markiem Kamińskim);
„Przesunąć granice. Człowiek wobec wyzwania”, Wydawnictwo RTCK, 2019 (wraz z Markiem Kamińskim);
„Rozmowy o Evereście”, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1982 (wraz z Krzysztofem Wielickim i Jackiem Żakowskim), 2020 wydawnictwo Agora, nowe wydanie, wzbogacone o rozdział opisujący powrót całej trójki na Mount Everest po 40 latach od zdobycia.

Ludzie Gór | Leszek Cichy | Gdyby to nie był Zawada
Zapraszamy na kolejne spotkanie z LESZKIEM CICHYM, himalaistą i polarnikiem, partnerem górskim Krzysztofa Wielickiego, nie tylko z pierwszego, historycznego, zimowego wejścia na Mt. Everest, pierwszym Polakiem, który skompletował Koronę Ziemi tj. zdobył najwyższe szczyty wszystkich kontynentów wraz z Górą Kościuszki, Piramidą Carstensza, Elbrusem i Mont Blanc, autorem i współautorem kilku książek oraz licznych artykułów w prasie górskiej, świetnym i dowcipnym mówcą, o czym przekonali się uczestnicy poprzedniego spotkania w cyklu LUDZIE GÓR w Kinie Riatlo w Poznaniu, które odbyło się 11 maja 2023 roku.
*
Tytuł spotkania:
GDYBY TO NIE BYŁ ZAWADA
wspomnienia, opowieści i anegdoty o Andrzeju Zawadzie, Liderze, twórcy himalaizmu zimowego
*
Tytuł spotkania jest parafrazą tytułu książki Leszka Cichego,, Gdyby to nie był Everest…”, tytułu zainspirowanego kultowym zdaniem, które Leszek wypowiedział na szczycie Mt. Everestu chwilę po pierwszym zimowym zdobyciu tej góry, podczas łączności z kierownikiem wyprawy, Andrzejem Zawadą, zdania brzmiącego:,, Gdyby to nie był Everest, to chyba byśmy nie weszli”. Zdanie to zostało również zanotowane czterdzieści cztery lata temu w słynnym wywiadzie-rzece, który Jacek Żakowski przeprowadził z Leszkiem Cichym i Krzysztofem Wielickim po ich powrocie z wyprawy do Polski, a który został wydany w formie książki w 1982 roku. Później, w 2020 roku, pierwsza część tego zdania stała się tytułem jednej z najważniejszych książek literatury górskiej. W domyśle tytuł spotkania rozwinąć można:,, Gdyby to nie był Zawada, to chyba nie byłoby himalaizmu zimowego”.
*
Leszek Roman Cichy, urodzony 14 listopada 1951 w Pruszkowie, to polski himalaista, geodeta, od 1977 pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, po 1989 finansista, obecnie przedsiębiorca. Absolwent XXXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Lotnictwa Polskiego w Warszawie. Wspina się od 1969, dużo w sezonach zimowych w Tatrach (np. na Małym Kieżmarskim Szczycie) i Alpach (np. Filarem Frêney na Mont Blanc czy północną ścianą Matterhornu).
*
KARIERA W HIMALAJACH I KARAKORUM, ZDOBYCIE KORONY ZIEMI
1974 – pierwsze wejście na Shispare (7611 m n.p.m.);
1975 – trzecie wejście na Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.), ówczesny polski rekord wysokości i pierwszy ośmiotysięcznik z listy czternastu najwyższych, zdobyty przez Polaków, z Januszem Onyszkiewiczem i Krzysztofem Zdzitowieckim nową drogą północno-zachodnią ścianą;
1976 – podczas pierwszej polskiej wyprawy na K2 (8611 m n.p.m.), pod kierownictwem Janusza Kurczaba, dochodzi do wysokości 8230 m n.p.m., najwyższej osiągniętej na nowej drodze filarem północno-wschodnim;
1978 – uczestniczy w wyprawie na Makalu (8470 m n.p.m.), dochodzi do wysokości 7400 m n.p.m., najwyższej osiągniętej;
17 lutego 1980 – pierwsze wejście zimowe na Mount Everest (8848 m n.p.m.) wspólnie z Krzysztofem Wielickim – światowy rekord wysokości w alpinizmie zimowym, wyprawa pod kierownictwem Andrzeja Zawady;
1982 – K2 (8611 m n.p.m.), wyprawa pod kierownictwem Janusza Kurczaba, dochodzi najwyżej, do wysokości 8250 m n.p.m.;
1984 – nowa droga na Yalung Kang (Kanczendzonga Zachodnia, 8505 m n.p.m.);
1984 – wejście na Elbrus (5642 m n.p.m.);
1987 – Aconcagua (6960 m n.p.m.), nową drogą, południową ścianą wraz z Ryszardem Kołakowskim;
1987 – K2 (8611 m n.p.m.), pierwsza w historii, zimowa wyprawa na K2, pod kierownictwem Andrzeja Zawady, wraz z Krzysztofem Wielickim dochodzi najwyżej, do wysokości 7300 m n.p.m.;
1988 – Lhotse (8501 m n.p.m.), zimowa, polsko-belgijska wyprawa pod kierownictwem Andrzeja Zawady, w samotnym ataku szczyt zdobywa Krzysztof Wielicki;
1989 – Denali (McKinley, 6190 m n.p.m.), pierwsze polskie wejście środkiem południowej ściany Filarem Cassina;
1998 – Mount Vinson (4892 m n.p.m.), Antarktyda, drugie polskie wejście, z Markiem Kamińskim;
1998 – Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), Tanzania, z Markiem Kamińskim;
1998 – Góra Kościuszki (2228 m n.p.m), Australia, z Markiem Kamińskim;
1999 – Piramida Carstensz (4884 m n.p.m), Nowa Gwinea;
2005 – K2 (8611 m n.p.m.), wraz z Anną Czerwińską i Dariuszem Załuskim dotarł do wysokości 7850 m n.p.m.;
2008 – Gunnbjørns Fjeld (Góra Gunnbjørna, 3694 m n.p.m.), najwyższy szczyt Grenlandii, a zarazem Arktyki.
*
Jako pierwszy Polak skompletował do 1999 roku Koronę Ziemi z Górą Kościuszki, Piramidą Carstensza, Elbrusem i Mont Blanc.
*
Jest współautorem licznych artykułów w prasie górskiej. Od 1970 należał do wielu organizacji sportowych, a w latach 1995-1999 był prezesem Polskiego Związku Alpinizmu.
*
W 1999 roku został uhonorowany Kolosem w kategorii alpinizm, nagrodą przyznawaną podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni. Ponadto od 2000 roku jest członkiem Kapituły Kolosów.
*
Leszek Cichy jest również uhonorowany w Alei Podróżników w Krakowie (2017).
*
Postanowieniem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z 9 grudnia 2003 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu, za popularyzowanie sportu wspinaczkowego.
*
KSIĄŻKI
Leszek Cichy jest autorem i współautorem kilku książek:
„Gdyby to nie był Everest...”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020 (wraz z Piotrem Trybalskim);
„Trzy bieguny. Dotknąć niemożliwego”, Znak, Kraków 2019 (wraz z Julią Hamerą i Markiem Kamińskim);
„Przesunąć granice. Człowiek wobec wyzwania”, Wydawnictwo RTCK, 2019 (wraz z Markiem Kamińskim);
„Rozmowy o Evereście”, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1982 (wraz z Krzysztofem Wielickim i Jackiem Żakowskim), 2020 wydawnictwo Agora, nowe wydanie, wzbogacone o rozdział opisujący powrót całej trójki na Mount Everest po 40 latach od zdobycia.

Ludzie Gór | Marcin Miotk i Ryszard Pawłowski – Everest jakiego nie znacie
„Everest jakiego nie znacie”
– spotkanie z himalajskim duetem: Marcinem Miotkiem i Ryszardem Pawłowskim
Najwyższa góra świata znana jest powszechnie pod nazwą Mount Everest - na cześć walijskiego geodety sir George'a Everesta, który zainicjował prace nad stworzeniem dokładnej mapy Indii. Pierwsze pomiary i odkrycie, że Peak XV jest najwyższym szczytem Ziemi miały miejsce w 1849 roku i były dokonywane z odległości 150 kilometrów. Popularna jest także nazwa tybetańska – Czomolungma (Bogini Matka Śniegu). Natomiast Nepalczycy lansują swoją nazwę – Sagarmatha.
Po wielu nieudanych i często tragicznych wyprawach 29 maja 1953 roku na Mount Everest wspięli się jako pierwsi w historii Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay; pierwszą osobą z Polski była Wanda Rutkiewicz (16 października 1978 roku jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta w świecie); a pierwszymi zimowymi zdobywcami byli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki (17 lutego 1980).
Pierwszym i jedynym jak dotychczas Polakiem, który zdobył najwyższy szczyt Ziemi bez dodatkowego tlenu jest Marcin Miotk (5 czerwca 2005 samotnie, bez wsparcia Szerpów), a Ryszard Pawłowski to polski rekordzista z liczbą pięciu wejść na ten wierzchołek (1994, 1995, 1999, 2012, 2014).
Na temat Everestu napisano wiele książek, wyprodukowano wiele filmów, a mimo to nadal Góra Gór budzi wiele emocji. Przyczynia się do tego m.in. fascynacja historią domniemanego pierwszego wejścia z 1924 roku przez Brytyjczyków George'a Mallroy’ego i Andrew Ivringa. Ostatni raz widziano ich na wysokości ok. 8600 m n.p.m. Do dziś prowadzona jest dyskusja czy udało im się stanąć na szczycie prawie trzydzieści lat przed pierwszymi oficjalnymi zdobywcami. Magia tej opowieści nabrała jeszcze większej siły po tym, jak w 1999 roku na wysokości ok. 8200 m n.p.m. odnaleziono zwłoki Mallroy’ego, który zginął na skutek upadku z dużej wysokości. O tym wszystkim opowiedzą Marcin i Ryszard – eksperci Everestu.
Wyczyn Marcina Miotka jest tym bardziej godny uwagi, że zdobył Everest nie tylko bez użycia dodatkowego tlenu, ale dokonał tego samotnie, mimo że część jego sprzętu zaginęła przed atakiem szczytowym. Zorganizował i brał udział w kilkudziesięciu wyprawach górskich na pięciu kontynentach, wspinał się na najtrudniejsze góry świata: K2, południowa ściana Annapurny, Pik Pobiedy. Laureat nagrody Kolosa w kategorii Alpinizm, mówca motywacyjny dla firm, autor projektu Everest Motywacji.
Ryszarda Pawłowskiego przedstawiać nie trzeba, był już bowiem gościem cyklu Ludzie Gór w maju 2023 roku. Nadmieńmy tylko, ze wziął udział w ponad 300 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Zdobył jedenaście szczytów ośmiotysięcznych, m.in. K2 (8611 m n.p.m.) północnym filarem od strony chińskiej. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistów. Organizował i prowadził wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei. Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego.
Premiera tej prelekcji odbyła się 29 maja 2023 roku w warszawskim Kinie Luna, dokładnie w 70 rocznicę zdobycia najwyższej góry naszej Planety. W czwartek 19 października 2023 zapraszamy do Kina Rialto w Poznaniu!

Więcej o prelegentach:

Marcin Miotk
Polski alpinista i himalaista, mówca motywacyjny, autor projektu Everest Motywacji. Pierwszy i jedyny Polak, który zdobył najwyższy szczyt świata – Mount Everest bez dodatkowego tlenu. Były członek kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu (wspinaczka wysokogórska). Zorganizował i brał udział w kilkudziesięciu wyprawach górskich na pięciu kontynentach, wspinał się na najtrudniejsze góry świata: K2, południowa ściana Annapurny, Pik Pobiedy. Laureat nagrody Kolosa w kategorii Alpinizm w 2005 roku. W latach 2008-2013 prezes Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Zapalony miłośnik wszelkich sportów outdoorowych i wytrzymałościowych: biegania, biegów ultra, kolarstwa, skiturów, triathlonu. Więcej na www.miotk.pl.

Zdobyte ośmiotysięczniki (bez używania dodatkowego tlenu)
1999 – Shisha Pangma Środkowa (8103 m n.p.m.)
2003 – Czo Oju (8201 m n.p.m.) – szybki atak szczytowy z obozu II na wysokości około 7000 m
2005 – Mount Everest (8848 m n.p.m.) – pierwsze polskie wejście bez użycia tlenu, samotnie, bez pomocy Szerpów
Śnieżna Pantera – zdobycie tytułu Śnieżnej Pantery jako drugi Polak
2002 – Chan Tengri (7010 m n.p.m.)
2004 – Szczyt Zwycięstwa (Pik Pobiedy – 7439 m) – styl alpejski – trzecie polskie wejście
2006 – Szczyt Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.)
2006 – Szczyt Ismaila Samaniego (7495 m n.p.m.) – styl alpejski
2007 – Szczyt Lenina (7134 m n.p.m.)
Inne wyprawy
1997 – Mont Blanc (4807 m n.p.m.) – droga papieska od strony włoskiej
1997 – Marmolada (3342 m n.p.m.)
1998 – Elbrus (5642 m)
1999 – Aconcagua (6959 m n.p.m.) – samotny trawers od strony Plaza Argentina do Plaza de Mulas
2001 – Huana Potosi (6088 m n.p.m.)
2002 – Mount Kenia (5199 m n.p.m.)
2003 – Matterhorn (4478 m n.p.m.)
2005 – Annapurna (8091 m n.p.m.) – wspinaczka południową ścianą, Droga Boningtona
2008 – Denali Mc Kinley (6134 m n.p.m.)
2009 – Nanda Devi East (7434 m n.p.m.)
2010 – K2 (8611 m) – wspinaczka drogą Basków
2013 – Dhaulagiri (8167 m)
Nagrody
2004 – Nagroda Orzeł Klubu Wysokogórskiego Warszawa „za szybkie wejście na Pik Pobiedy (7439 m) w stylu alpejskim”.
2005 – Nagroda Kolosa w kategorii Alpinizm „za pierwsze polskie wejście bez tlenu na Mount Everest, dokonane samotnie, w dobrym, profesjonalnym stylu”.
2005 – Specjalne wyróżnienie w Międzynarodowym Plebiscycie ExplorersWEB za „coolest Everest climb of 2005”.
2005 – Finalista Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka”, za Mount Everest 8850m, wejście samotne, pierwsze polskie bez tlenu.
Kontakt

https://www.facebook.com/MarcinMiotkEverestMotywacji
https://www.facebook.com/marcin.miotk.338
https://www.instagram.com/marcin.miotk.everest

Ryszard Jan Pawłowski

Urodzony w Bogatyni w 1950 roku, zodiakalny Rak, ale Tygrys według horoskopu chińskiego, inżynier elektryk, instruktor alpinizmu, przewodnik górski, wziął udział w ponad 300 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Organizował i prowadził także wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei.

Zdobył 11 szczytów ośmiotysięcznych, a w sumie 18 razy stanął na wierzchołku ośmiotysięcznika. Jest jedynym Polakiem, który pięciokrotnie wszedł na szczyt Mt. Everestu (8848 m n.p.m.). Gasherbrum II (8035 m n.p.m.) zdobył 3 razy, a Cho-Oyu (8201 m n.p.m.) 2 razy. Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistów.

Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, stowarzyszenia
zrzeszającego około 3000 odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów. W roku 2017 na Kolosach w Gdyni jako pierwszy historii został laureatem nagrody Wiecznie Młodzi, a w 2020 odebrał Super Kolosa za całokształt dokonań w górach. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Filmy Pawłowskiego były pokazywane na festiwalach górskich i w telewizji. Otrzymał trzykrotnie nagrody i wyróżnienia od Ministra Sportu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Jest także czynnym instruktorem wspinaczki. Szkoli młodych adeptów alpinizmu, organizuje wyprawy i występuje z prelekcjami o tematyce górskiej. Jest wciąż aktywny, pomimo ponad półwiecznego stażu w górach.

Osiemnaście wejść na ośmiotysięczniki:

14 lipca 1984 – Broad Peak (8051 m n.p.m.) – drogą klasyczną
22 października 1991 – Annapurna I (8051 m n.p.m.) – drogą Boningtona
24 sierpnia 1993 – Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) – drogą Kinshofera
13 maja 1994 – Mount Everest (8848 m n.p.m.) – drogą klasyczną (1 raz)
11 października 1994 – Lhotse (8516 m n.p.m.) – drogą klasyczną
12 maja 1995 – Mount Everest (8848 m n.p.m.) – ścianą północną (2 raz)
14 sierpnia 1996 – K2 (8611 m n.p.m.) – północnym filarem
15 lipca 1997 – Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.) – drogą klasyczną
20 lipca 1997 – Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) – drogą klasyczną (1 raz)
18 maja 1999 – Mount Everest (8848 m n.p.m.) – ścianą północną (3 raz)
4 października 2000 – Czo Oju (8203 m n.p.m.) – drogą klasyczną (1 raz)
1 października 2001 – Sziszapangma Centralna (8008 m n.p.m.) – drogą klasyczną
26 lipca 2003 – Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) – drogą klasyczną (2 raz)
3 maja 2005 – Czo Oju (8203 m n.p.m.) – drogą klasyczną (2 raz)
23 lipca 2006 – Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) – drogą klasyczną (3 raz)
20 maja 2012 – Mount Everest (8848 m n.p.m.) – ścianą północną (4 raz)
25 maja 2014 – Mount Everest (8848 m n.p.m.) – ścianą północną (5 raz)
27 września 2017 – Manaslu (8611 m n.p.m.) – drogą klasyczną

Organizując wyjazdy na wszystkie kontynenty, jako wspinacz i przewodnik, wchodził na inne wybitne szczyty, wysokie i niższe, nie zawsze trudne, ale w większości przypadków bardzo wymagające sportowo i technicznie, m.in. takie jak:

Island Peak (6169 m n.p.m.) w Himalajach Nepalu – 40 razy
Elbrus (5642 m n.p.m.) w Kaukazie – 38 razy
Aconcagua (6962 m n.p.m.), najwyższy szczyt Ameryki Południowej – 34 razy
Ama Dablam (6856 m n.p.m.) w Himalajach Nepalu – 28 razy (1992, pierwsze polskie wejście)
Mt McKinley, Denali (6194 m n.p.m.), najwyższy szczyt Ameryki Północnej – 10 razy
Pumori (7145 m n.p.m.) w Himalajach Nepalu – 2 razy
Cotopaxi (5970 m n.p.m.) w Ekwadorze – 2 razy
Kazbek (5636 m n.p.m.) w Gruzji – 2 razy
Mustagh Ata (7546 m n.p.m.) w Chinach
Pik Ismaila Samaniego (7495 m n.p.m.) w Tadżykistanie
Langtang Lirung (7234 m n.p.m.) w Himalajach Nepalu (1982, pierwsze polskie wejście)
Kohe Tez, Kohe Shan (7015 m n.p.m.) w Hindukuszu Afgańskim
Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) w Tanzanii
Orizaba (5636 m n.p.m.) w Meksyku
Uszba (4710 m n.p.m.) w Gruzji
Fitz Roy (3375 m n.p.m.) w Patagonii, na granicy Argentyny i Chile
Torres del Paine (2500 m n.p.m.) w Patagonii, Chile (1997, pierwsze polskie wejście)

kontakt
www.patagonia.com.pl
wyprawy@patagonia,com.pl
Facebook: Ryszard Jan Pawłowski

Ludzie Gór | Marek REGAN Raganowicz – solista| Samotność na Ziemi Baffina
Marek Raganowicz to postać, której życie spina w całość dwa światy – wspinaczki i literatury. Jego nazwisko na trwałe zapisało się w historii alpinizmu dzięki solowym wspinaczkom na najtrudniejszych skalnych ścianach świata oraz zdolności opisywania tych doświadczeń językiem pełnym głębi i magii. Łączy ścisłą technikę wspinania z umiejętnością przelewania emocji na papier.
֍
Jednym z jego największych osiągnięć wspinaczkowych jest wytyczenie w 2022 roku drogi „MikroKozmik” na Polar Sun Arm w Ziemi Baffina. Przez 35 dni nieprzerwanego wspinania Marek zmagał się z surowością natury, dowodząc nie tylko swojej wytrzymałości, ale i spektakularnej determinacji. To minimalistyczne w stylu i ekstremalnie trudne technicznie przejście stało się jednym z jego najbardziej znaczących dzieł – zarówno pod względem fizycznym, jak i symbolicznym.
֍
Swoją przygodę ze wspinaniem wielkościanowym rozpoczął na El Capitanie w Yosemitach w 2006 roku. Do dzisiaj przeszedł 15 osobnych dróg solo i dwie w zespole. Na swojej liście ma przejście wysoko cenionych – „Surgeon General” (A5) oraz „Plastic Surgery Disaster” (5.8/A5). Na podkreślenie zasługuje też wspinaczka z 2011 roku, kiedy zrobił dwie drogi solo bez przerwy (42 wyciągi wspinania A3-A4) nie korzystając z niczyjej pomocy przy wnoszeniu i znoszeniu sprzętu.
֍
Choć Marek jest znanym solistą, równie ceni wspinaczkę zespołową. Wspólnie z Marcinem ‘Yeti’ Tomaszewskim wytyczyli spektakularne drogi na najtrudniejszych skalnych ścianach globu. Ich Wielką Trylogię zapoczątkowało przejście „Superbalance” na północnej ścianie Polar Sun Spire na Ziemi Baffina. Następnie, zespół zrealizował projekt drogi „Bushido” na Great Trango Tower oraz „Katharsis” na norweskiej Ścianie Trolli, wytyczoną w zimie i bez poręczowania.
֍
Szczególnym rokiem w karierze Marka był 2017, kiedy wpisał się na karty historii pierwszym samotnym, zimowym przejściem drogi „Suser gjennom Harryland” na Ścianie Trolli. Ten rok przyniósł także 12-tygodniową samotną wyprawę na Ziemię Baffina, podczas której poprowadził dwie nowe drogi – „MantraMandala” oraz „Secret of Silence”, wyróżniające się zarówno stylem, jak i technicznymi trudnościami. Powyższe dokonania oraz wspomniana wcześniej „MikroKozmik” na Polar Sun Arm pokazują, że potrafi odnaleźć piękno i wyzwanie zarówno podczas wspinania w ekstremalnie trudnych warunkach, odludnych miejscach i dzikiej przyrodzie, jak i w minimalistycznym stylu przejść.
֍
Marek był wielokrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Złotego Czekana (Piolet d’Or), a ostatecznie w 2018 roku ją zdobył w edycji polskiej doceniony za solowe przejście Ściany Trolli oraz samotną działalność na Ziemi Baffina. Poza tym wyróżniany był przez kapituły Kolosów, Nagrody Taternika oraz Karl Unterkircher Award. Szczególne miejsce w jego sercu zajmuje jednak kameralna, ale znacząca nagroda nadana przez lokalnych wspinaczy z Yosemitów – Golden (King) Cobra Award, którą otrzymał w 2015 roku, podkreślającą jego innowacyjnego i niekonwencjonalnego ducha we wspinaczce.
֍
Wspinaczka to jednak dla Marka więcej niż fizyczne wyzwania. To filtr, przez który postrzega życie i sposób, w jaki odnajduje sens w pozornie chaotycznym świecie. Te głębokie emocje przenosi na swoją twórczość literacką, która stała się równie ważnym aspektem jego drogi życiowej. Debiutancka książka „Zapisany w kręgach” (Wydawnictwo Góry,2017) ukazała nie tylko jego umiejętność narracyjną, ale także zdolność do snucia opowieści, w której surowość wspinaczki spotyka się z refleksją nad samotnością, codziennością i relacją z naturą.
֍
W swojej drugiej książce, „Znikając. Opowieść drogi” (Znak, 2022), Marek w pełni zanurza się w świecie realizmu magicznego, tworząc literacki pejzaż, w którym rzeczywistość płynnie łączy się z symboliką i mistyką gór. W omówieniach i recenzjach podkreślano znaczenie Znikając jako utworu, który przekracza granice gatunkowe, stając się nie tylko zapisem doświadczeń samotnego wspinacza, ale także alegorycznym spojrzeniem na ulotność istnienia.
֍
Styl literacki Marka cechuje głęboka introspekcja. W jego narracjach codzienność przeplata się z transcendencją, a historie z gór są opowieściami o samotności, miłości i poszukiwaniu wolności.
֍
Jego twórczość literacka zdobyła szerokie uznanie za to, że są nie tylko kroniką wspinaczkowych przeżyć, ale również refleksją nad ludzkim miejscem w świecie natury – z jej nieprzewidywalnością i ogromem. Przez te opowieści Marek Raganowicz stał się jednym ze współczesnych głosów łączących świat sportu ekstremalnego z literacką wrażliwością.

Ludzie Gór | Piotr Krzyżowski | Lhotse i Everest na raz
Ludzie Gór | Piotr Krzyżowski | Lhotse i Everest na raz
TYTUŁ SPOTKANIA
„Lhotse i Mount Everest – solo, bez tlenu, na raz trawersem, bez wsparcia Sherpów”
Piotr Krzyżowski jest zwyczajnym człowiekiem, mężem i ojcem, siadającym codziennie za biurkiem, by wykonywać swoją pracę. Ma jednak wyjątkową pasję, która motywuje go do tego, by wstawać bardzo wcześnie rano i robić dwugodzinny trening. Ta pasja to wspinaczka w Górach Wysokich.
Jako młody człowiek dużo czytał o wyczynach polskich himalaistów i marzył, by kiedyś stanąć tam gdzie Oni. I udało się, bo – jak sam mówi – marzenia są po to by je spełniać, a nie tylko o nich marzyć.
Piotr z pomocą zdjęć i filmów opowie o siedmiu ośmiotysięcznikach zdobytych w niespełna trzy lata, a zwłaszcza o ostatniej, spektakularnej wyprawie na Lhotse i Mount Everest, które w pionierskim stylu zdobył na raz w maju 2024 roku.
BIOGRAM
21 i 23 maja 2024 roku Piotr Krzyżowski, jako pierwszy i jedyny dotychczas człowiek na świecie, zdobył Lhotse (8516 m n.p.m.) i Mt. Everest (8848 m n.p.m.), wspinając się samotnie i bez użycia dodatkowego tlenu z butli, stając na obu szczytach w odstępie niespełna 48 godzin, i trawersując te dwa ośmiotysięczniki bez schodzenia poniżej obozu 4. Do tej pory nikt w historii himalaizmu nie dokonał tego w takim stylu. Wraz z dojściem do najwyższego obozu Lhotse i zejściem z Everestu, spędził łącznie 4 noce w strefie śmierci i w jej pobliżu, co jest również niezwykłym osiągnięciem pod względem aklimatyzacyjnym i wytrzymałościowym.
Piotr Krzyżowski to himalaista, ratownik GOPR i prawnik urodzony w 1979 roku w beskidzkiej wsi Jeleśnia. Swoje umiejętności wspinaczkowe rozwijał zdobywając szczyty w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze i Tienszanie. W 2019 roku, wraz Mariuszem Hatalą dokonali historycznego wyczynu – jako pierwsi Polacy stanęli zimą na szczycie Chan Tengri (7010 m n.p.m.), najwyższym szczycie Kazachstanu i drugim co do wysokości w Tienszanie. Za to osiągnięcie otrzymali nagrodę Taternika im. Jerzego Kukuczki za najlepsze przejście wysokogórskie w 2019 roku, a za wejście na Broad Peak i K2 w odstępie zaledwie 9 dni otrzymali wyróżnienie od kapituły nagrody Kolosy.
Piotr Krzyżowski zdobył 7 ośmiotysięczników, dokonując tego w niecałe 3 lata, we własnym, szybkim stylu, bez wspomagania tlenem z butli i bez udziału tragarzy wysokościowych:
Gasherbrum II (8035 m n.p.m.) – 18 lipca 2021
Broad Peak (8051 m n.p.m.) – 19 lipca 2022
K2 (8611 m n.p.m.) – 28 lipca 2022
Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) – 2 lipca 2023
Gasherbrum I (8080 m n.p.m.) – 22 lipca 2023
Lhotse (8516 m n.p.m) – 21 maja 2024
Mt. Everest (8848 m n.p.m) – 23 maja 2024
Więcej o Naszym Gościu: https://piotrkrzyzowski.com

Ludzie Gór | Rafał Fronia | Góry rozdają Życie
Zapraszamy na drugie – po szesnastomiesięcznej przerwie – spotkanie z Rafałem Fronią, najlepszym pisarzem wśród himalaistów i najlepszym himalaistą wśród pisarzy.
TYTUŁ SPOTKANIA
„Góry rozdają Życie”
ZAPROSZENIE AUTORA
– Rafał Fronia zapowiada mityng z poznańską publicznością i Poznaniem, który tak bardzo lubi: „Góry rozdają Życie. Zdałem sobie z tego sprawę już jakiś czas temu. Że są niczym remedium, cudowna mikstura i natchnienie zarazem. Są lekiem na całe zło. Nieważne czy idziesz zdobywać, gapić się tylko, czy chcesz by cię ktoś na ten szczyt wprowadził. Góry, to Wolność Wyboru.
Opowiem o Himalajach, o drodze na Wielką Górę i o tym, kiedy przychodzi radość ze zdobycia szczytu i jak się z tym żyje. A sama Góra jest w tym – co najważniejsze – tylko pretekstem.”
BIOGRAM
Rafał Fronia – Jeleniogórzanin, sportowiec i miłośnik ultra-maratonów, kartograf, właściciel Wydawnictwa PLAN i marki Galileos.pl, mówi o sobie, iż jest Romantykiem Gór Wysokich, którego wrażliwość i postrzeganie świata ukształtowały właśnie Góry, które to słowo zawsze pisze dużą literą. W dorobku literatury górskiej oraz literatury w ogóle ukazało się jego pięć książek: 1. bestsellerowa „Anatomia Góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami”; 2. pełna poszukiwania sensu w górskich ścianach „Rozmowa z Górą”; 3. refleksyjna powieść „Pasażer Bezpamięci”; 4. relacjonująca trzecią i w końcu udaną próbę wejścia Broad Peak, a także wyprawę na Nanda Devi East – ekspedycję zorganizowaną w 80. rocznicę zdobycia tego szczytu przez Polaków, a zatytułowana „Skalny Pielgrzym”; i 5. najnowsza, opowiadająca o paradoksie odwrócenia czasu „Inversio Temporis”.
Uczestnik wielu wypraw w Góry Najwyższe, m.in. na oba Gaszerbrumy, Broad Peak, Nanga Parbat, Manaslu, Makalu, Lhotse, Dhaulagiri, Nanda Devi czy Baruntse, w tym kilku zimowych. Zasłynął także publikowanymi w Internecie dziennikami z Narodowej Wyprawy na K2 w 2018 roku.
Wspinał się w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Zdobył trzy ośmiotysięczniki: Gasherbrum II (8035 m n.p.m.), Lhotse (8516 m n.p.m.) i Broad Peak (8051 m n.p.m.). W 2023 roku zainicjował i zrealizował wyprawę bez precedensu, której celem był ostateczny pochówek Tomasza Kowalskiego, jednego z czterech pierwszych zdobywców Broad Peak zimą, który – podobnie jak nieodnaleziony Maciej Berbeka – na zawsze pozostał na tej Górze.
SŁOWO OD ORGANIZATORA
– Mariusz Sprutta poleca:
„Opowieść Rafała to kompilacja narracji kreowanej na żywo oraz zdjęć i filmów. Kto był na pierwszym spotkaniu z naszym gościem, które odbyło się 9 lutego 2023 roku, ten wie o czym mowa. Rafał to literat i erudyta, świetny fotograf i filmowiec z najwyższej pośród wysokogórskich półek. Rafał opowiada z pasją o Górach i Ludziach Gór, a czyni to świetnie, z wielką wyobraźnią, nie kryjąc emocji. Podczas prelekcji gęsto sieje refleksjami, niebanalnymi przemyśleniami, czasem stawia trafne diagnozy i wypowiada recepty. Jak mawiają znawcy tematu: Rafała nie można przestać słuchać. Przekonajcie się sami, zwłaszcza ci, którzy jeszcze go nie poznali.
Nasz gość z chęcią odpowie też na pytania z sali kinowej, zadedykuje książki, które będzie można kupić przed i po mityngu, zapozuje do wspólnej fotografii.

Ludzie Gór | Ryszard Pawłowski i Tomasz Bryl | Wulkaniczna Korona Ziemi | Górskie Walentynki
Ludzie Gór | Ryszard Pawłowski i Tomasz Bryl | Wulkaniczna Korona Ziemi | Górskie Walentynki
W przeddzień Walentynek 2025 zapraszamy na spotkanie z nową i premierową tematyką oraz niepokazywaną nigdzie wcześniej prezentacją dokonań dwójki niesamowitych Ludzi Gór!
— ֍ —
Ryszard i Tomasz 29 listopada 2024 zostali pierwszymi Polakami, którzy zdobyli wszystkie najwyższe wulkany siedmiu kontynentów. Dokonali tego jako 46 i 47 człowiek na świecie. Dodatkowo Ryszard Pawłowski został najstarszą osobą, która zrealizowała Wulkaniczną Koronę Ziemi, jak i najstarszym, który zdobył najwyższy szczyt Antarktydy, Mount Sidley (4285 m n.p.m.). Niespełna dwa miesiące byli jedynymi Polakami z Koroną Wulkaniczną Ziemi, bowiem, bowiem 14 stycznia 2025 roku na Mount Sidley stanęły dwie Polki, Ewa Wachowicz i Klaudia Ciernik-Kożuch, tym samym kompletując siedem najwyższych wulkanów Planety jako pierwszy zespół kobiecy, a w ogóle drugi zespół z Polski.
— ֍ —
Ryszard i Tomasz na dwa pierwsze szczyty Elbrus (5642 m n.p.m.) i Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) wchodzili niezależnie, nie znając się. Od ich pierwszego spotkania w marcu 2020 realizowali wyjazdy trekkingowe i wspinaczkowe w różne rejony świata i na różne szczyty, traktując to jako fajną przygodę. O ich pierwszym spotkaniu można przeczytać w książce „Ama, Anka i inne szczyty, 14 relacji z wypraw z Ryszardem Pawłowskim” (od str. 283 „Irbis śnieżny na stokach wulkanu”, Tomasz Bryl). Odwiedzili wspólnie Ekwador, Maroko, Kolumbię, Turcję, Swanecję, Pireneje, Tatry i skałkowe rejony w Polsce.
— ֍ —
Podczas tych wyjazdów zrodził się pomysł na wulkany kontynentów. Pozostałe pięć szczytów wulkanicznych skompletowali za pierwszym strzałem, zwiedzając i poznając przy okazji lokalne kultury, przyrodę i klimat. O tym wszystkim dowiemy się podczas spotkania, które prowadzone będzie za pomocą prezentacji złożonej z filmów i zdjęć, a które scalą barwne opowieści Ryśka i Tomka.
— ֍ —
Ryszard i Tomasz odpowiedzą też na pytania związane z górami, a zwłaszcza wulkanami. Dodatkowo Ryszard przywiezie do sprzedaży książki: 1. „Ama, Anka i inne szczyty, 14 relacji z wypraw z Ryszardem Pawłowskim”, „Smak gór, po 10 latach” oraz „Dwa Razy Everest”, które chętnie zadedykuje i podpisze wszystkim zainteresowanym.
— ֍ —
Zdobyte szczyty Wulkanicznej Korony Ziemi
— ֍ —
1. Elbrus (5642 m n.p.m.) w Kaukazie, najwyższy wulkan i szczyt Europy; 2. Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) w Tanzanii, najwyższy wulkan i szczyt Afryki; 3. Pico de Orizaba (5636 m n.p.m.) w Meksyku, najwyższy wulkan Ameryki Północnej, 10.01.2022; 4. Demawend (5610 m n.p.m.) w Iranie, najwyższy wulkan Azji, 11.06.2022; 5. Giluwe (4368 m n.p.m.) w Papui Nowej Gwinei, najwyższy wulkan Australii i Oceanii 19.05.2023; 6. Mount Sidley (4285 m n.p.m.), najwyższy wulkan na Antarktydzie, 17.01.2024; 7. Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) w Chile, najwyższy wulkan Ameryki Południowej, 29.11.2024.
— ֍ —
O NASZYCH GOŚCIACH
— ֍ —
RYSZARD
— ֍ —
Ryszard Jan Pawłowski, rocznik 1950, inżynier elektryk, instruktor alpinizmu, przewodnik górski. Sam o sobie powiada, że od ponad 50 lat ma z górami bardzo dobry i aktywny kontakt. Odbył ponad 300 wypraw w różne masywy świata, prowadził nowe drogi, odkrywał również inne (niż wspinaczkowe) aktywności i niezmąconą oraz autentyczną fascynację górami.
— ֍ —
Organizując wyjazdy na wszystkie kontynenty, jako wspinacz i przewodnik, wchodził na inne wybitne szczyty, wysokie i niższe, nie zawsze trudne, ale w większości przypadków bardzo wymagające sportowo i technicznie. Organizował i prowadził także wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei.
— ֍ —
Zdobył 11 szczytów ośmiotysięcznych, a 18 razy stanął na wierzchołku ośmiotysięcznika. Jest jedynym Polakiem, który pięciokrotnie wszedł na szczyt Mt. Everestu (8848 m n.p.m.). Gasherbrum II (8035 m n.p.m.) zdobył 3 razy, a Cho-Oyu (8201 m n.p.m.) 2 razy. Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistów.
— ֍ —
Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, stowarzyszenia zrzeszającego około 3000 odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów. W roku 2017 na Kolosach w Gdyni jako pierwszy historii został laureatem nagrody Wiecznie Młodzi, a w 2020 odebrał Super Kolosa za całokształt dokonań w górach. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego.
Filmy Pawłowskiego były pokazywane na festiwalach górskich i w telewizji.
— ֍ —
Otrzymał trzykrotnie nagrody i wyróżnienia od Ministra Sportu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Jest także czynnym instruktorem wspinaczki. Szkoli młodych adeptów alpinizmu, organizuje wyprawy i występuje z prelekcjami o tematyce górskiej. Jest wciąż aktywny, pomimo ponad półwiecznego stażu w górach.
— ֍ —
TOMASZ
— ֍ —
Tomasz Bryl, rocznik 1983, urodzony we Wrocławiu, gdzie ukończył Nauki Polityczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest także absolwentem studiów podyplomowych Collegium Civitas na kierunku Historia i Kultura Islamu.
— ֍ —
Zawodowo jest dyrektorem oraz czynnym instruktorem European Security Academy, a prywatnie podróżnikiem, który odwiedził 85 krajów. Jest także członkiem Królewskiego Towarzystwa Geograficznego. Co oczywiste, jest Człowiekiem Gór, również tych najwyższych.
— ֍ —
W górach odnajduje spokój, pielęgnując jednocześnie cierpliwość, pokorę, a zwalczając własne słabości poprzez wgląd wewnątrz siebie.
— ֍ —
O sobie pisze mało, bo – jak powiedział podczas rozmowy telefonicznej – przy Ryszardzie Pawłowskim zawsze wypada się świetnie.; -) Ryszard z kolei o Tomaszu mówi: „Kapitalnie opowiada o ludziach, zwyczajach, przyrodzie i górskich akcjach”.

Ludzie Gór | Ryszard Pawłowski w Poznaniu
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Ludzie Gór. Tym razem gościem będzie Ryszard Pawłowski.
Ryszard Jan Pawłowski
CZŁOWIEK GÓR W POZNANIU
Góry w jego życiu były i są najważniejsze. Sam o sobie powiada, że od ponad 50 lat ma z górami bardzo dobry i aktywny kontakt. Odbył ponad 300 wypraw w różne masywy świata, prowadził nowe drogi, odkrywał również inne (niż wspinaczkowe) aktywności i niezmąconą oraz autentyczną fascynację górami.W 45 minutowym filmie, zatytułowanym „Człowiek Gór”, a będącym multimedialną fuzją video, zdjęć i żywego słowa, Ryszard zaprezentuje w swoją górską karierę, od początków w taternictwie jaskiniowym w 1967 roku, poprzez wspomnienia wielu partnerów wypraw, oraz historie górskich wspinaczek na ściany i szczyty świata, aż do zdobycia ostatniego ośmiotysięcznika Manaslu (8163 m n.p.m.) w 2017 roku.Chętnie odpowie też na pytania związane z górami, pokaże najnowsze zdjęcia, sprzeda i podpisze swoją niedawno wydaną książkę „Ama, Anka i inne szczyty, 14 relacji z wypraw z Ryszardem Pawłowskim” oraz inną, zatytułowaną „Smak gór, po 10 latach”.
BIOGRAM
Urodzony w Bogatyni w 1950 roku, zodiakalny Rak, ale Tygrys według horoskopu chińskiego, inżynier elektryk, instruktor alpinizmu, przewodnik górski, wziął udział w ponad 300 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Organizował i prowadził także wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei.Zdobył 11 szczytów ośmiotysięcznych, a w sumie 18 razy stanął na wierzchołku ośmiotysięcznika. Jest jedynym Polakiem, który pięciokrotnie wszedł na szczyt Mt. Everestu (8848 m n.p.m.). Gasherbrum II (8035 m n.p.m.) zdobył 3 razy, a Cho-Oyu (8201 m n.p.m.) 2 razy. Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistów.Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, stowarzyszeniazrzeszającego około 3000 odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów. W roku 2017 na Kolosach w Gdyni jako pierwszy historii został laureatem nagrody Wiecznie Młodzi, a w 2020 odebrał Super Kolosa za całokształt dokonań w górach. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Filmy Pawłowskiego były pokazywane na festiwalach górskich i w telewizji. Otrzymał trzykrotnie nagrody i wyróżnienia od Ministra Sportu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Jest także czynnym instruktorem wspinaczki. Szkoli młodych adeptów alpinizmu, organizuje wyprawy i występuje z prelekcjami o tematyce górskiej. Jest wciąż aktywny, pomimo ponad półwiecznego stażu w górach.
Osiemnaście wejść na ośmiotysięczniki:
14 lipca 1984 – Broad Peak (8051 m n.p.m.) – drogą klasyczną
22 października 1991 – Annapurna I (8051 m n.p.m.) – drogą Boningtona
24 sierpnia 1993 – Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) – drogą Kinshofera
13 maja 1994 – Mount Everest (8848 m n.p.m.) – drogą klasyczną (1 raz)
11 października 1994 – Lhotse (8516 m n.p.m.) – drogą klasyczną
12 maja 1995 – Mount Everest (8848 m n.p.m.) – ścianą północną (2 raz)
14 sierpnia 1996 – K2 (8611 m n.p.m.) – północnym filarem
15 lipca 1997 – Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.) – drogą klasyczną
20 lipca 1997 – Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) – drogą klasyczną (1 raz)
18 maja 1999 – Mount Everest (8848 m n.p.m.) – ścianą północną (3 raz)
4 października 2000 – Czo Oju (8203 m n.p.m.) – drogą klasyczną (1 raz)
1 października 2001 – Sziszapangma Centralna (8008 m n.p.m.) – drogą klasyczną
26 lipca 2003 – Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) – drogą klasyczną (2 raz)
3 maja 2005 – Czo Oju (8203 m n.p.m.) – drogą klasyczną (2 raz)
23 lipca 2006 – Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) – drogą klasyczną (3 raz)
20 maja 2012 – Mount Everest (8848 m n.p.m.) – ścianą północną (4 raz)
25 maja 2014 – Mount Everest (8848 m n.p.m.) – ścianą północną (5 raz)
27 września 2017 – Manaslu (8611 m n.p.m.) – drogą klasyczną
Organizując wyjazdy na wszystkie kontynenty, jako wspinacz i przewodnik, wchodził na inne wybitne szczyty, wysokie i niższe, nie zawsze trudne, ale w większości przypadków bardzo wymagające sportowo i technicznie, m.in. takie jak:
Island Peak (6169 m n.p.m.) w Himalajach Nepalu – 40 razy
Elbrus (5642 m n.p.m.) w Kaukazie – 38 razy
Aconcagua (6962 m n.p.m.), najwyższy szczyt Ameryki Południowej – 34 razy
Ama Dablam (6856 m n.p.m.) w Himalajach Nepalu – 28 razy (1992, pierwsze polskie wejście)
Mt McKinley, Denali (6194 m n.p.m.), najwyższy szczyt Ameryki Północnej – 10 razy
Pumori (7145 m n.p.m.) w Himalajach Nepalu – 2 razy
Cotopaxi (5970 m n.p.m.) w Ekwadorze – 2 razy
Kazbek (5636 m n.p.m.) w Gruzji – 2 razy
Mustagh Ata (7546 m n.p.m.) w Chinach
Pik Ismaila Samaniego (7495 m n.p.m.) w Tadżykistanie
Langtang Lirung (7234 m n.p.m.) w Himalajach Nepalu (1982, pierwsze polskie wejście)
Kohe Tez, Kohe Shan (7015 m n.p.m.) w Hindukuszu Afgańskim
Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) w Tanzanii
Orizaba (5636 m n.p.m.) w Meksyku
Uszba (4710 m n.p.m.) w Gruzji
Fitz Roy (3375 m n.p.m.) w Patagonii, na granicy Argentyny i Chile
Torres del Paine (2500 m n.p.m.) w Patagonii, Chile (1997, pierwsze polskie wejście)
kontakt
strona internetowa: www.patagonia.com.pl
e-mail: wyprawy@patagonia,com.pl
telefon: +48 602 812 840
Facebook: Ryszard Jan Pawłowski

Ludzie Gór | Sebastian Kawa | Szybowcem nad K2
Ludzie Gór | Sebastian Kawa | Szybowcem nad K2

20 lipca o godzinie 15:50 czasu pakistańskiego tj. o 18:50 czasu letniego w Polsce, Sebastian Kawa i Sebastian Lampart – przy wsparciu z dołu Sławomira Makaruka, Marcina Polara, Krzysztofa Stramy, Przemysława Janusza oraz agencji Mountain Challenger – dokonali pierwszego, historycznego lotu szybowcem nad K2 (8611 m n.p.m.), najwyższą górą Karakorum, a drugim co do wysokości szczytem Planety.
O tym wyczynie, ale także o szybownictwie w Górach Wysokich Świata opowie Człowiek Gór – Sebastian Kawa.
BIOGRAM
Sebastian Piotr Kawa urodzony 15 listopada 1972 w Zabrzu, jest lekarzem położnikiem i ginekologiem, ale przede wszystkim sportowcem: żeglarzem i pilotem szybowcowym, 18-krotnym mistrzem świata w szybownictwie.
Zdobył łącznie 37 medali na europejskich i światowych zawodach szybowcowych. Przez wiele lat i obecnie jest liderem rankingu IGC (International Gliding Commission – Międzynarodowego Komitetu Szybowcowego) w kategorii pilotów szybowcowych. Jest wybitnym eksploratorem i liderem wypraw szybowcowych w Góry Wysokie: Tatry, Alpy, Kaukaz, Andy, Himalaje i Karakorum.
Bycia sportowcem uczył się od dzieciństwa, najpierw żeglując, a później szybując. Jako żeglarz odkrył smak wygranej i porażki, i żeby wygrywać wdrożył w życie swoje 4 sportowe zasady: sprawność, koncentrację, walkę i zabawę. Żeglowanie w młodym wieku nie było łatwe, jak sam opisuje: Bardzo często było po prostu zimno, ponieważ klubowi brakowało w wyposażeniu odpowiedniego sprzętu osobistego. To doświadczenie dało mu lekcję, by się nie poddawać i walczyć. Jego kariera szybowcowa rozwijała się powoli, ponieważ początkowo dzielił czas między dwa sporty: żeglarstwo i szybownictwo.
Na Mistrzostwach Polski Juniorów w szybownictwie w 1992 roku, które wygrał, wyróżnił się precyzją i odważnymi decyzjami. Dało to impuls do poważnego traktowania szybownictwa. Dzięki ogromnemu wysiłkowi rodziny, zwłaszcza ojca, był jednym z polskich pilotów, którzy od początku jako juniorzy startowali za granicą. Mieszkając z dala od Centrum Szybowcowego w Lesznie, był zmuszony rywalizować w niższych klasach, ale w ten sposób doświadczał oblatywania głównie polskich szybowców, w tym dominującej przez lata Dianie 2. Co najciekawsze, latał przede wszystkim w górach.
Nie unikał trudnych wyzwań i latał w rejonach, w których nie było ochotników wśród członków polskiej kadry narodowej, którzy mogliby lub chcieliby wziąć udział w zawodach. Rywalizacje górskie rozgrywano wtenczas na mniejszych szybowcach, do których zaliczały się także polskie konstrukcje. Największym sukcesem Sebastiana jest 6-krotne z rzędu zwycięstwo w klasie 15 m (szybowiec Diana 2) i 3-krotne z rzędu zdobycie Grand Prix Szybowcowego w Alpach, Alpach Południowych i Andach.
W 2018 roku Sebastian wygrał 3-krotnie mistrzostwa świata w szybownictwie w 3 różnych klasach w ciągu jednego roku, wykorzystując zbieg okoliczności, że SGP (Sailplane Grand Prix i regularne Szybowcowe Mistrzostwa Świata tj. WGC (World Gliding Championships), odbywały się w tym samym roku. Większość sukcesów odniósł na szybowcach polskiej konstrukcji (PW-5, Brawo i Diana 2).
Po wyprawie w Himalaje w 2013/2014 roku i spektakularnym przelocie nad masywem Annapurna I (8091 m n.p.m.) Sebastian wiedział już, że obszary odizolowane od oceanu nadają się do szybowania i wskazał Karakorum jako następny górski cel. Przygotowania do wyprawy w Karakorum zajęły 10 lat.
To właśnie w tym roku Sebastian ruszył z Europy przez Iran do Pakistanu, ciągnąc za samochodem przyczepę z szybowcem. Wraz ze kolegami z aeroklubu dołożył skutecznie starań, by wystartować z lotniska w Skardu. Mimo późnej pory sezonu, spowodowanej przeszkodami proceduralnymi i politycznymi, dobrze wykorzystał ostatnie dni z silnymi wiatrami strumieniowymi (jet stream) i znalazł sposób, aby po raz pierwszy w historii poszybować nad drugą górą świata K2 (8611 m n.p.m.).
Życie Sebastiana Kawy jest przykładem ciągłej, wytrwałej i długiej kariery, która rozwija się bez przypadków. Na pytanie, które zawody są najważniejsze, Sebastian zawsze odpowiada, że te w przyszłości. Jako kolejną wyprawę i wyzwanie wskazuje Antarktydę – ostateczny cel do efektywnego latania szybowcowego.
Sebastian znany jest również z wielu publikacji internetowych i filmów popularyzujących szybownictwo. Jest współautorem książki „Polskie Szybowce 1945-2011. Problemy rozwoju”. W 2012 roku opublikował autobiografię i zaawansowany podręcznik szybownictwa sportowego „Niebo pełne Żaru” (równolegle wydanej wersji angielskiej: „Sky Full of Heat”).
Najważniejsze sukcesy:
1992 – pierwsze w historii Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów i pierwsze zwycięstwo;
1993 – Tatry, Słowacja, Dubnica nad Wagiem, pierwsze zawody za granicą i loty w Tatrach;
1994 – Francja, La Roche Sur Yon, pierwsze zawody międzynarodowe za zachodnią granicą;
1995 – Mistrzostwa Europy Juniorów, skradziona kamera, dokumentująca lot, odebrała mu szansę na podium;
1996 – Alpy, Francja, pierwsza wyprawa treningowa przed Mistrzostwami Świata w Szybownictwie, przelot nad Mt Blanc (4809 m n.p.m.);
1997 – Alpy, Francja, występ juniora na Mistrzostwach Świata w Szybownictwie w grupie seniorów, piloci drużyny narodowej zrezygnowali ze startu z powodu braku doświadczenia w górach, Sebastian rywalizuje w dwumiejscowym szybowcu zamiast pełnowymiarowego jednomiejscowego szybowca, a mimo to wygrywa pierwsze 3 dni zawodów i otrzymuje Nagrodę Kronfelda za najdłuższe latanie, niestety traci podium przez pechowy incydent;
1999 – Szybowcowe Mistrzostwa Świata, pierwsze zwycięstwo w Lesznie na szybowcu klasy światowej PW5, który został zaprojektowany w Polsce;
2002 – Puchar Ameryki, Teksas, na szybowcu PW5, mimo nieszczęśliwego wypadku zajmuje drugie miejsce;
2005 – Tatry, zwycięstwo w WGC na polskim szybowcu;
2005 – Alpy, pierwsze zwycięstwo podczas Szybowcowego Grand Prix w nowej formule zawodów, na nowym polskim szybowcu Diana 2;
2006 – Alpy Południowe, Puchar Nowej Zelandii, 3 miejsce, choć były to szczególnie trudne zawody, dlatego że na antypody udał się samotnie.
2013 – przelot nad Annapurną I (8091 m n.p.m.)
2024 – przelot nad K2 I (8611 m n.p.m.)

WIĘCEJ O SEBASTANIE KAWIE
https://en.wikipedia.org/wiki/Sebastian_Kawa
https://www.sebastiankawa.pl/
#sebastiankawa.official
KILKA SŁÓW O SZYBOWCACH I SZYBOWANIU
Marzenie o oderwaniu się od ziemi towarzyszyło ludziom wieków, czego dowodem są sporty lotnicze, rozwijające się w różnych odmianach. Spojrzeć na Ziemię z lotu ptaka można na wiele sposobów, czy to z powoli poruszającego się balonu, trochę szybszej – ale dającej bezpośredni kontakt z przyrodą – paralotni lub szybowca, a jeszcze inaczej podczas ekstremalnych lotów zawodniczych i przelotów rekordowych.
Skoki na spadochronach i szybowanie bez spadochronu to sporty lotnicze, dające ogromny zastrzyk adrenaliny, a akrobacje samolotowe i szybowcowe oraz wyścigi samolotów to przykłady dyscyplin, w których liczy się precyzja pilotażu, mocy i odporność psychiczna pilotów.
Szybowcem wzniesiono się już wyżej niż samolotem szpiegowskim U2 i pokonano w jeden dzień 3008 km – dystans niebagatelny nawet dla małych odrzutowców. A to wszystko dzięki wykorzystywaniu energii dostępnej w powietrzu, energii wiatru i pionowych ruchów powietrza.
Szybownictwo wyczynowe to również eksploracje najbardziej dzikich i niedostępnych terenów, zwłaszcza w przestrzeni “między szczytem a niebem” w różnych górskich terenach, a bardzo często między szczytami, których w inny sposób nikt nigdy nie widział.
Dzięki temu, że szybowiec nie hałasuje, nie potrzebuje paliwa i nie emituje spalin, możliwe są loty w parkach narodowych. Tam piloci szybowcowi korzystają z tych samych zjawisk, które wykorzystują ptaki. Zaobserwowano i opisano zadziwiającą synergię: ptaki podpowiadają pilotom a piloci ptakom, co się dzieje w powietrzu.
Szybownictwo to ciągła nauka, odkrywanie nowych możliwości i zjawisk, które pozwalają zarówno na tzw. loty mikroskopijne, tuż nad wodą bądź nad klifami, jak również potężne i wysokie przeloty na górami, jak te w Himalajach i Karakorum, jak w tym roku nad K2.

Ludzie gór | Krystyna Palmowska | Polki na szczytach świata
Zapraszamy na spotkanie z Krystyną Palmowską, himalaistką i autorką książki „Zaklętym w górski kamień – Tragedie złotej ery polskiego himalaizmu”!
Krystyna opowie o dokonaniach Polek w Himalajach i Karakorum w okresie złotej ery polskiego himalaizmu, a jest to historia piękna, fascynująca, chociaż czasami tragiczna.
Podczas spotkania będzie można też kupić książki i otrzymać dedykację z podpisem autorki.

BIOGRAM:
Krystyna Palmowska to urodzona 12 listopada 1948 roku w Warszawie taterniczka, alpinistka i himalaistka, dr inż. elektronik, członek Klubu Wysokogórskiego Warszawa.
Taternictwo uprawiała od 1969 roku, przechodząc w latach siedemdziesiątych w zespole z Anną Czerwińską ambitne drogi w Tatrach, np. diretissimę północno-wschodniej ściany Kazalnicy Mięguszowieckiej (2159 m n.p.m.) i diretissimę Małego Młynarza (1973 m n.p.m.), a także trudne drogi zimą, np. północno-wschodni filar Ganku (2462 m n.p.m.).
W Alpach przeszła m.in. dwukrotnie północną ścianę Matterhornu (4478 m n.p.m.): najpierw latem 1977 roku z Anną Czerwińską (drugie przejście czysto kobiece), a następnie zimą 1978 roku w zespole z Anną Czerwińską, Ireną Kęsą i Wandą Rutkiewicz (pierwsze czysto kobiece przejście zimowe).
Od 1975 uczestniczyła w wielu wyprawach polskich i międzynarodowych w Himalaje i Karakorum. W sierpniu 1975 brała udział w ataku szczytowym na Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.), który przerwała na wysokości 7600 m n.p.m., aby sprowadzić do bazy chorego oficera łącznikowego, kapitana Saeeda Ahmeda Malika. Współtowarzyszki Halina Krüger-Syrokomska i Anna Okopińska zdobyły ten ośmiotysięczny szczyt, jako pierwszy czysto kobiecy zespół. W 1986 z Anną Czerwińską i Januszem Majerem wspięła się do wys. 8200 m n.p.m. na południowym filarze K2 (polska droga: Magic Line).
Ogromnymi sukcesami były pierwsze czysto kobiece wejścia: w 1979 na Rakaposhi (7788 m n.p.m.) z Anną Czerwińską (drugi w ogóle, pierwsze w zespole kobiecym); następnie w 1983 podczas dwuosobowej wyprawy (również z Anną Czerwińską) i jako pierwsze na świecie zdobywały w zespole kobiecym Broad Peak (8051 m n.p.m.) i Krystyna stanęła na tym szczycie jako pierwsza kobieta w historii himalaizmu (Ania dotarła na przedwierzchołek Rocky Summit, 8028 m n.p.m.); a w 1985 z Anną Czerwińską i Wandą Rutkiewicz na Nanga Parbat (8125 m n.p.m.).
Krystyna Palmowska jest autorką lub/i współautorką książek, artykułów prasowych:
„Zdobycie Gasherbrumów” – współautorka pod redakcją Wandy Rutkiewicz, Sport i Turystyka,1979;
„Dwa razy Matterhorn” – współautorka z Anną Czerwińską, Sport i Turystyka, 1980 i 1984;
„K2'86 – Reportaż z wyprawy” – autorka obszernego rozdziału w książce „Expres Reporterów”, Krajowa Agencja Wydawnicza, 1987;
„Zaklętym w górski kamień – Tragedie złotej ery polskiego himalaizmu”, Stapis, 2020, nagroda Grand Prix na Festiwalu Książki Górskiej w Lądku-Zdroju w 2021 roku.
Zajmowała się też tłumaczeniami angielskojęzycznej literatury górskiej, m.in. „Strefa zmierzchu” Alison Osius oraz „Wszystko za Everest” Jona Krakauera.

Ludzie gór | Krzysztof Wielicki w Poznaniu
Zapraszamy serdecznie na spotkanie z Krzysztofem Wielickim!
Urodzony 5 stycznia 1950 w Szklarce Przygodzickiej w Wielkopolsce – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista – jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, a trzy szczyty ośmiotysięczne zdobył jako pierwszy człowiek zimą.
— ֍ —
Górskie wędrówki rozpoczął w harcerstwie, a pasję kontynuował podczas studiów. Ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej, uzyskując tytuł inżyniera elektronika. Podczas studiów pełnił funkcję szefa Komisji Turystyki Zrzeszenia Studentów Polskich na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Pierwsze wspinaczki uskutecznił w Sokolikach w maju 1970 roku, a w lutym 1972 roku był już uczestnikiem letniego kursu wspinaczkowego i obozu zimowego, których kierownikiem była Wanda Rutkiewicz.
— ֍ —
Latem 1973 roku podczas obozu w Dolomitach odnotował pierwsze zagraniczne sukcesy. Wspólnie z Bogdanem Nowaczykiem jako pierwsi dokonali jednodniowego przejścia drogi Via Italiano-Francese na Punta Civetta. W późniejszych latach był uczestnikiem wypraw w góry Kaukazu, Hindukuszu i Pamiru.
— ֍ —
17 lutego 1980 roku jako członek narodowej wyprawy na Mount Everest pod kierownictwem Andrzeja Zawady, wspólnie z Leszkiem Cichym dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik.
— ֍ —
Krzysztof Wielicki oprócz Mount Everestu jest jeszcze pierwszym zimowym zdobywcą Kanczendzongi i Lhotse, a zatem trzech spośród czterech najwyższych szczytów świata, których wysokość przekracza 8500 m n.p.m. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Jest to jedyne w historii pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik dokonane samotnie.
— ֍ —
Na Broad Peak wspiął się solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Sziszapangmę wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Nikt też nie towarzyszył mu podczas wejścia na szczyt Gaszerbrum II. Świadkami samotnego wejścia na Nanga Parbat, jedną z największych ścian Ziemi, byli jedynie pakistańscy pasterze, obserwujący jego wyczyn z oddalonych łąk. Brał udział w kilku wyprawach na K2. Dopiero podczas czwartej, latem 1996, wytrwałość została nagrodzona – wszedł na szczyt Filarem Północnym z dwoma włoskimi alpinistami. Po biwaku niedaleko szczytu zejście zamieniło się w dramatyczną i szczęśliwie zakończoną akcję sprowadzania skrajnie wycieńczonego Włocha. W akcji ratunkowej pomagali dwaj inni polscy himalaiści: Ryszard Pawłowski i Piotr Pustelnik, którzy także w tym czasie atakowali K2.
— ֍ —
W następnych latach zaczął kierować zimowymi wyprawami. Zorganizował wyprawę zimową (Polska Wyprawa Zimowa Netia K2 2002/2003) na K2, która jednak nie zdobyła szczytu. Na przełomie lat 2006/2007 podjął kolejną zimową próbę zdobycia ośmiotysięcznika, tym razem Nanga Parbat, lecz z powodu skrajnie trudnych warunków pogodowych musiał wycofać się wraz ze swoim zespołem. W 2013 roku był kierownikiem ekspedycji, której celem było pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. 5 marca 2013 szczyt zdobyli Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski (dwaj ostatni zginęli podczas zejścia ze szczytu). W 2018 r. kierował kolejną próbą pierwszego zimowego wejścia na K2. W czasie tej wyprawy dwaj jej członkowie, Denis Urubko i Adam Bielecki, przeprowadzili spektakularną akcję ratunkową na Nanga Parbat, ratując Francuzkę Elisabeth Revol po jej wyprawie na szczyt, w czasie której zaginął Tomasz Mackiewicz; Wielicki koordynował akcję ratunkową.
— ֍ —
W 2001 roku został członkiem The Explorers Club. W latach 2005-2007 był członkiem Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka”.
— ֍ —
WYRÓŻNIENIA
— ֍ —
Tytuł „Giganta” przyznawany przez poznański oddział Gazety Wyborczej (1996)
Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Ostrzeszów (28 listopada 1996)
Nagroda Explorer (motto: „Explorare Ausis” – „Tym, którzy mają odwagę odkrywać”) podczas Explorers Festival w Łodzi (2000)
Lowell Thomas Award, przyznany przez The Explorers Club, wyróżniony również członkostwem jako jedyny Polak (2001)
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, postanowieniem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego za wybitne zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu, za popularyzowanie sportu wspinaczkowego (9 grudnia 2003)
Super Kolos, za całokształt osiągnięć wspinaczkowych i eksploracyjnych w górach wysokich (2006)
Medal okolicznościowy Politechniki Wrocławskiej (2015)
Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła nazwę dla jednej z planetoid pasa głównego odkrytej przez V.S. Cassulliego (173094): Wielicki (9 czerwca 2017)
Nagroda Księżnej Asturii w dziedzinie sportu (2018)
Złoty Czekan za całokształt osiągnięć górskich (2019)
Medal Miasta Grenoble: Médaille de la Ville de Grenoble (2019)
— ֍ —
KORONA HIMALAJÓW I KARAKORUM
— ֍ —
Mount Everest (8848 m n.p.m.) 1980 – pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik
Broad Peak (8048 m n.p.m.) 1984 – pierwsze wejście na ośmiotysięcznik i powrót do bazy w jedną dobę (21,5 h), wejście solo
Manaslu (8163 m n.p.m.) 1984 – nową drogą oraz 1992 – drogą klasyczną
Kanczendzonga (8586 m n.p.m.) 1986 – pierwsze zimowe wejście
Makalu (8463 m n.p.m.) 1986 – nowym wariantem, w stylu alpejskim
Lhotse (8511 m n.p.m.) 1988 – pierwsze zimowe wejście, solo, w gorsecie ortopedycznym
Dhaulagiri (8156 m n.p.m.) 1990 – nowym wariantem, wejście solo
Annapurna (8091 m n.p.m.) 1991 – drogą Boningtona
Czo Oju (8201 m n.p.m.) 1993 – polską drogą
Sziszapangma (8021 m n.p.m.) 1993 – nową drogą, wejście solo
Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) 1995 – drogą klasyczną, wejście solo – oraz 2006 – drogą klasyczną
Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.) 1995 – drogą japońską, w stylu alpejskim
K2 (8611 m n.p.m.) 1996 – drogą japońską
Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) 1996 – drogą Kinshofera, wejście solo
— ֍ —
KSIĄŻKI
— ֍ —
Krzysztof Wielicki jest autorem i współautorem kilku książek:
— ֍ —
„Rozmowy o Evereście”, wraz z Leszkiem Cichym i Jackiem Żakowskim, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza (1982)
„Korona Himalajów 14 × 8000”, Ati (1997)
„Krzysztof Wielicki – mój wybór. Wywiad rzeka. Tom 1”, wraz z Piotrem Drożdżem, Góry Books (2014)
„Krzysztof Wielicki – mój wybór. Wywiad rzeka. Tom 2”, wraz z Piotrem Drożdżem, Góry Books (2015)
„Jeden dzień z życia”, Góry Books (2018)
„Rozmowy o Evereście”, wraz z Leszkiem Cichym i Jackiem Żakowskim, Agora – wydanie nowe i rozszerzone (2020)
„Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”, Dariusz Korotko, Marcin Pietraszewski, Agora (2019)
„Solo. Moje samotne wspinaczki”, Agora (2022)

Ludzie gór | Rafał Fronia w Poznaniu

LŚNIENIE
Lśnienie / The Shining
Reżyseria: Stanley Kubrick
USA / Wielka Brytania 1980

Zmagający się z alkoholizmem i kończący pisać sztukę pisarz Jack Torrance (Jack Nicholson) przyjmuje posadę posezonowego stróża w hotelu w górach Kolorado. Jedynymi mieszkańcami labiryntu korytarzy i pokoi są Torrance z żoną Wendy i synkiem Dannym. Pięcioletni chłopczyk, obdarzony darem dostrzegania zjawisk nadnaturalnych, odnajduje po „tamtej stronie” swego rówieśnika Tony’ego. Nie tylko on odczuwa działanie tajemniczej, złej siły.
Legendarna ekranizacja bestsellerowej powieści Stephena Kinga autorstwa Stanleya Kubricka. Jeden z najbardziej przerażających filmów w historii gatunku z niezapomnianą kreacją Jacka Nicholsona w roli pisarza stopniowo pogrążającego się w mrokach szaleństwa. Sam Stephen King nie docenił ekranizacji Kubricka, uważając że reżyser dokonał zbyt dalekich modyfikacji literackiego

M JAK MORDERCA - 8 PRZEDPREMIER NA 80-LECIE KINA RIALTO
Emerytowany detektyw z wydziału zabójstw, Ray Archer  wraz z kryminalnym profilerem Willemem Ruineymem i dziennikarką śledczą Christi Davies  próbują  schwytać seryjnego mordercę. Sprawa staje się jedną z najtrudniejszych w karierze doświadczonych policjantów, wciągając całą trójkę w wisielczą grę.

MA MA
 Magda, nauczycielka i matka 10-letniego chłopca, musi stawić czoło dramatycznej diagnozie. Wykryto u niej raka piersi. Jednak kobieta nie zamierza się poddawać, a choroba paradoksalnie wyzwala w niej zupełnie nowe pokłady energii, humoru i odwagi, które gruntownie zmieniają życie jej samej i jej najbliższych.

MAD MAX NA DRODZE GNIEWU
Akcja filmu toczy się w post-apokaliptycznym świecie, gdzie ocalała garstka osób musi codziennie walczyć o życie. W tym świecie jest miejsce dla dwójki rebeliantów Maxa, który szuka ukojenia po stracie najbliższych, oraz Furiosy - kobiety, która che przedostać się przez pustkowie do miejsca gdzie dorastała.Prześladowany przez demony przeszłości Mad Max uważa, że najlepszym sposobem na przeżycie jest samotna wędrówka po świecie. Zostaje jednak wciągnięty do grupy uciekinierów przemierzających tereny spustoszone przez wojnę nuklearną  w pojeździe zwanym War Rig, prowadzonym przez Imperatorkę Furiosę. Uciekają z Cytadeli sterroryzowanej przez Immortana Joe'ego, któremu odebrano coś wyjątkowego. Rozwścieczony watażka zwołuje wszystkie swoje bandy i wytrwale ściga buntowników, podczas gdy na drogach toczy się wysokooktanowa wojna.

MADAGASKAR PANA O. - spotkanie podróżnicze dla dzieci
UWAGA! ZMIANA! SPOTKANIE ZOSTAŁO PRZENIESIONE NA 18.09.2021
Drogie Dzieci, Drodzy Dorośli
Podróżnik Pan O. zaprasza na pełną przygód wyprawę do odległego zakątka Świata, na którym mieszkają na wolności mieniące się wszystkimi kolorami tęczy kameleony.
Zapraszamy na przepiękną wyspę Madagaskar.
Już 18 września 2021 o godzinie 11.00 w kinie „Rialto” w Poznaniu, będziecie mieli okazję poznać zwyczaje i zabawy swoich rówieśników z krainy Baobabów, obejrzeć zdjęcia i filmy z wyprawy Pana O. oraz zatańczyć etniczny taniec z najsłynniejszym Lemurem Katta, Królem Julianem do skomponowanego utworu „Madagaskar Pana O.”.
Nasze spotkanie łączy się z poznańską premierą książki Pana O. „Wyspa moich przyjaciół”. Opisuje pełne przygód historie Chłopca, który podobnie jak my wyrusza na Madagaskar.
Zapraszamy wszystkich globtroterów, na nietypowe spotkanie podróżnicze dla DZIECI poza horyzont.
do zobaczenia /Mahita anao/

MADAME
By wnieść pikanterii do skostniałego związku – Anne (Toni Collette) i Bob (Harvey Keitel), bogata i świetnie sytuowana para z Ameryki, przenosi się do urokliwej posiadłości w Paryżu. Po przeprowadzce do miasta miłości, małżeństwo postanawia wyprawić luksusowe przyjęcie dla swoich dystyngowanych znajomych. W trakcie przygotowań okazuje się, że na imprezę przybędzie dokładnie trzynastu gości. Zaniepokojona pechową liczbą osób, wierząca w przesądy Anne wpada na niezwykły pomysł. Postanawia namówić swoją pokojówkę Marię (Rossy de Palma), by ta na przyjęciu udawała… hiszpańską arystokratkę. Sytuacja wydaje się opanowana. Przynajmniej do czasu! Wystarczy kilka lampek wina i rozluźniająca atmosfera, by rezolutna służąca wpadła w oko brytyjskiemu marszandowi. Lecz burzliwy romans Marii jest zupełnie nie w smak Anne, która zrobi wszystko, by rozdzielić parę nieoczekiwanych zakochanych.

MADISON
Madison to 13-letnia ambitna kolarka. Daje z siebie wszystko, aby dorównać swojemu ojcu, mistrzowi sportu.  Życie dziewczyny kręci się wokół osi jej rowerowych kół - wyczerpujące treningi, brak przyjaciół i wolnego czasu. Ale na wakacje Madison jedzie do swojej matki mieszkającej we górach. Po raz pierwszy w życiu może cieszyć się jazdą na rowerze bez żadnej presji. Coraz chętniej zamiast wyścigu wybiera spokojną jazdę ze znajomymi po okolicznych górach. Czy Madison odnajdzie w sobie siłę aby poszukać własnej drogi, innej niż ta, która została dla niej z góry wyznaczona?

MAGIA SŁOWA - koncert charytatywny

MAGIA W BLASKU KSIĘŻYCA
Najnowszy film Woody'ego Allena, jest romantyczną komedią, której akcja obejmuje dwie dekady – lata 20. i 30. XX wieku.

MAGICAL GIRL
„Magical Girl” to skonstruowana jak łamigłówka opowieść, wciągająca widza do gry i do samego końca trzymająca w napięciu. Kiedy trzynastoletnia Alice zapada na ciężką chorobę, jej ojciec Luis – bezrobotny nauczyciel literatury – postanawia zrobić wszystko, by ją uszczęśliwić. Przypadkowo odkrywa jej wpis w pamiętniku, gdzie dziewczyna wyjawia swoje największe marzenie. Spełnienie go okazuje się jednak kosztowne i przekracza możliwości finansowe Luisa. Wtedy przypadek stawia na jego drodze Barbarę, piękną młodą kobietę o burzliwej przeszłości, oraz Damiana, emerytowanego nauczyciela skrywającego mroczną tajemnicę. Luis, Barbara i Damian wplątują się w grę, w której każdy ruch pociągnie za sobą nieodwracalne konsekwencje, a skrajne emocje do końca walczyć będą z rozumem…

MAGICZNE ŚWIĘTA EWY
Ewa  to 10-letnia dziewczynka, która bożonarodzeniowe ferie spędza na farmie Phantom Owl w południowej Estonii. Przyjeżdżając na miejsce, Ewa jeszcze nie wie, że to właśnie ona uratuje tamtejszy las przed zarządcą Raivo, chcącym wyciąć w nim wszystkie drzewa. Przybycie dziewczynki pomaga również dwójce młodych ludzi znaleźć miłość oraz sprawia, że Ewa odkrywa największy sekret jej rodziny.

MAGNEZJA
Pogranicze polsko-sowieckie, przełom lat 20. i 30. XX wieku. Po śmierci szefa gangu i głowy rodziny, władza nad przestępczym klanem Lewenfiszów przechodzi w ręce jego córki – Róży (Maja Ostaszewska). Razem ze swoimi siostrami kobieta kontynuuje szemrane interesy ojca i robi wszystko, by oprzeć się rosnącym w siłę sowieckim bandytom, którym przewodzi konserwatywny Lew (Andrzej Chyra). Tymczasem w cieniu rywalizacji dwóch potężnych rodzin, nierozłączni bracia – Albin (Mateusz Kościukiewicz) i Albert Hudini (Dawid Ogrodnik) – wcielają w życie swój przewrotny plan. Z pomocą uwodzicielskiej Heleny (Magdalena Boczarska) chcą okraść bank, w którym przechowywane są bogactwa Lewenfiszów. Wystarczy jednak kilka złych decyzji, zwykły pech i dwa trupy, by cała misterna intryga została zagrożona. A to zaledwie początek kłopotów, gdyż do miasteczka przybywa właśnie obdarzona genialnym zmysłem śledczym inspektor Stanisława Kochaj (Agata Kulesza). To co wydarzy się wkrótce będzie mieć krwawe i pełne czarnego humoru konsekwencje, które na zawsze wstrząsną pograniczem!

MAJĄC 17 LAT
Damien i Thomas uczęszczają na te same zajęcia, choć dzieli ich wszystko, od różnicy klasowej i rasowej począwszy. Pierwszy to szpaner ze świetnie sytuowanej rodziny lekarki i wojskowego. Drugi jest adoptowanym chłopakiem afrykańskiego pochodzenia. Po lekcjach musi pomagać rodzicom przy gospodarstwie. Młodzi bohaterowie ze szkolnej ławy nienawidzą się do tego stopnia, że w jednej chwili potrafią przejść od obelg do rękoczynów. Przewrotny los sprawia jednak, że przez jakiś czas muszą zamieszkać pod jednym dachem. Ich niechęć z czasem przemienia się w koleżeństwo i wzajemną fascynację. Do głosu dochodzą buzujące hormony

MAKBET
Wiedźmy przepowiadają wracającemu z wojennej wyprawy lordowi Makbetowi świetlaną przyszłość. Budzące się w nim ambicje i żądzę władzy podsyca Lady Makbet. Prorocze słowa czarownic spełnią się, ale jego droga na tron spłynie krwią, a korona na jego skroniach okupiona zostanie szaleństwem.
Mroczna, świetna aktorsko i inscenizacyjnie adaptacja jednego z najsłynniejszych dzieł Szekspira.
Film nakręcił australijski reżyser Justin Kurzel, główną rolę gra Michael Fassbender, znany szerszej publiczności z takich produkcji jak „Wstyd”, „Prometeusz” czy „Steve Jobs”,  partneruje mu Marion Cotillard, laureatka Oscara za rolę w filmie „Niczego nie żałuję – Edith Piaf”.

MAMA
Opowieść o kobiecie, która przejmuje opiekę nad dzieckiem z mroczną przeszłością.

MAMA MU WRACA DO DOMU
„Mama Mu wraca do domu”
Reżyseria: Christian Ryltenius
Szwecja 2021

„Mama Mu wraca do domu” czyli pełna uroku historia o przyjaźni i odnajdywaniu swojego miejsca na Ziemi.  
Czy zastanawialiście się kiedyś, ile przygód może pomieścić cały świat? A jedna farma? Gdzie tak naprawdę jest nasz dom? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w filmie „Mama Mu wraca do domu”, bo uwielbianą przez wszystkich krowę znajdziemy na wielkim ekranie! Film to ekranizacja niezwykle popularnej wśród czytelników i dobrze znanej naszym widzom szwedzkiej serii książek dla dzieci. „Mama Mu wraca do domu” to pełna optymizmu i uroku historia o przyjaźni oraz odnajdywaniu swojego miejsca na Ziemi.
Mama Mu to odlotowa krowa, która nigdy się nie nudzi. Zamiast siedzieć na łące, woli próbować nowych rzeczy! Kiedy pewnego dnia na farmę przybywa bocian-obieżyświat, uporządkowane życie zwierzaków wywraca się do góry nogami. Nasza tytułowa bohaterka, zainspirowana historiami o odległych zakątkach świata, postanawia opuścić zagrodę i wyruszyć w daleką podróż. Wokół jest przecież tyle do zobaczenia! Jej optymizmu nie podziela jednak Pan Wrona, który najchętniej nigdzie by się nie ruszał. Przyjaźń bohaterów zostaje wystawiona na próbę, a Mamę Mu czeka niezwykła przygoda, dzięki której znajdzie odpowiedź na ważne pytanie: Czym tak naprawdę jest dom i skąd mamy wiedzieć, gdzie jest?

MAMMA MIA: HERE WE GO AGAIN!

MAMY 2 MAMY
Dla Mado jej 47 lat, to nowa 20-tka! Imprezuje, szaleje, bawi się. Marzy o motorze i różowym kasku, by podbić ulice Paryża i serca pięknych mężczyzn. Jest absolutnym przeciwieństwem swojej córki - odpowiedzialnej, dojrzałej, a nawet trochę sztywnej - 30-sto letniej Avril. I może to wszystko nie byłoby aż takie dziwne, gdyby nie fakt, że obie mieszkają razem, córka wychowuje i pilnuje matkę, nie zawsze skutecznie. Gdyby tego było mało – obie zachodzą w ciąże, jedna bardziej, druga mniej planowaną. Burza hormonów, armagedon rodzinnych animozji. Jak przeżyć, urodzić i nie zwariować?

MAMY TALENT
Dwaj najlepsi przyjaciele, Grim i Axel, od zawsze marzą o udziale w największym skandynawskim festiwalu rockowym. Wspólnie grają w zespole - Los Bando, ale brakuje im basisty, a Axel, wokalista i gitarzysta, nie może zaśpiewać, bo jego głos jest fatalny, o czym Grim nie nie ma serca mu powiedzieć. Kiedy zostają zaproszeni do udziału w Festiwalu, muszą szybko znaleźć rozwiązanie. Przeprowadzają przesłuchanie, ale nie mają szczęścia ze znalezieniem odpowiedniego członka zespołu. Ich basistą zostaje więc dziewięcioletnia Thildie, która gra na wiolonczeli. Kierowcą, który ma dowieźć ich na festiwal ma być Martin - znany z talentu rajdowca, ale chłopcy nie wiedzą, że nie ma on prawa jazdy. Zespół wyrusza w szaloną podróż przez Norwegię. Ścigani przez rodziców i policję mają coraz mniej czasu aby zdążyć na festiwal i spełnić swe muzyczne marzenia.

MANCHESTER BY THE SEA
Samotność i monotonię mieszkającego w Bostonie dozorcy przerywa nieoczekiwany powrót w rodzinne strony. Mężczyzna musi zająć się osieroconym nastoletnim bratankiem. Historia Chandlerów, przeciętnej rodziny z klasy robotniczej, od pokoleń mieszkającej w wiosce rybackiej w Massachusetts. „Manchester by the Sea” to głęboko przejmująca, chwilami nieoczekiwanie zabawna eksploracja mocy rodzinnej miłości, wspólnoty, poświęcenia i nadziei. Po śmierci Joe’go (Kyle Chandler), starszego brata, Lee Chandler (Casey Affleck), zaszokowany wiadomością, że brat powierzył mu opiekę nad swoim synem Patrickiem (Lucas Hedges), wraca w rodzinne okolice. Lee rzuca wszystko i przenosi się do Manchester-by-the-Sea, zmuszony zmierzyć się z wydarzeniami przeszłości, które sprawiły, że rozstał się z żoną – Randi (Michelle Williams) i opuścił miasteczko, w którym wyrastał.
 

MANDARYNKI
Jesień w Abchazji jest piękna - zalesione wzgórza, morze, w sadach dojrzewają mandarynki. Ale jesień w 1992 roku jest inna. Abchazja walczy o odłączenie się od Gruzji. Trwa wojna. Ludzie uciekają. W jednej z wiosek zostają tylko dwaj mieszkańcy.

MANGLEHORN
Angelo Manglehorn nigdy nie pogodził się z utratą kobiety, która była miłością jego życia. Żyje samotnie, pogrążony we wspomnieniach, większą bliskość czując do swojego kota niż do ludzi, których spotyka na co dzień. Przed laty sprowadził się do małego miasteczka, gdzie niewielu mieszkańców zna tajemnice z jego przeszłości. Jedyne osoby, z którymi utrzymuje sporadyczne kontakty, to zajęty karierą syn  oraz zamieszany w podejrzane interesy dawny uczeń.Raz w tygodniu Manglehorn celebruje swój mały rytuał: odwiedza lokalny bank, w którym pracuje intrygująca go kobieta. Para samotników nawiązuje nić porozumienia, ale gdy dzielący ich dystans zacznie maleć, Manglehorn niespodziewanie znajdzie się na emocjonalnym rozdrożu. Będzie zmuszony dokonać wyboru między bezpiecznym życiem w cieniu przeszłości, a nieznanym, które może przynieść każdy nowy dzień.

MANHATTAN SHORT 2020

MANHATTAN SHORT 2021
MANHATTAN SHORT 2021
Największy festiwal filmowy na świecie powraca do Poznania!
Od 27 września do 7 października 100000 miłośników krótkiego metrażu w ponad 250 miastach na 6 kontynentach spotka się w kinach, muzeach i w barach w jednym celu... by obejrzeć i zagłosować na finałowe filmy 24. odsłony Manhattan Short Film Festival! To wyjątkowa platforma promocji filmu, która jednoczy widzów w Poznaniu, Sydney, Moskwie, Wiedniu, Cape Town, by wspólnie zagłosowali na ulubiony film, którzy poza nagrodą w festiwalu uzyskają nominację do shortlisty Oscarowej.
Jedyny pokaz w Poznaniu już 29.09.2021 o 20:00 w Kinie Rialto!
Uwaga: filmy pokażemy w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami.
Bilety: 18/20 zł
PROGRAM
DEATH BY HANDSHAKE, dir. Hudson Flynn, USA, 10’
A talented teenager copes with restrictions during the Covid-19 pandemic by filming a witty love letter to his New York City hometown.

GANEF, dir. Mark Rosenblatt, UK, 14’
A little girl, spooked by a dark tale from her mother’s wartime past, starts to believe her adored house cleaner is a sinister thief.

BAD OMEN, dir. Salar Pashtoonyar, Afghanistan, 16’
Kabul, Afghanistan. Pari, a widow and mother, struggles to purchase her prescription glasses in order to continue working as a tailor.

ROUGH, dir. Adam Patterson & Declan Lawn, Northern Ireland, 13’
Ex-paramilitaries enforce their own brand of street justice but when they condemn a dog to death, they bite off more than they chew.

ARCHIBALD’S SYNDROME, dir. Daniel Perez, France, 19’
Imitation may be the sincerest form of flattery but for Archibald it’s literally an affliction until he meets a free-spirited woman during a bank robbery.

THE KICKSLED CHOIR, dir. Torfinn Iversen, Norway, 18’
A boy wants to sing in the local choir but when his father gets into a fight with a refugee, his aspirations are in jeopardy.

CLOSED TO THE LIGHT, dir. Nicola Piovesan, Italy, 10’
In a moment captured in time, die-hard Italian fascists conduct reprisal executions of civilians in Lombardy during World War II.

OUT OF TIME, dir. Delphine Montaigne, France, 9’
Felix’s mother has been called in and an exasperated director is threatening to ban him from the premises. But Felix still has a few moves.

AURORA, dir. Jo Meuris, USA, 5’
The animated tale of a little girl who falls in love with a beautiful horse named Aurora and learns about love, friendship and growing up.

MONSIEUR CACHEMIRE, dir. Iouri Philippe Paillé, Canada, 16’
A bank loan officer extracts dark secrets from the past from an eccentric and mysterious customer in need of funds.
Łączny czas pokazu: 130’

MANHATTAN SHORT 2022
MANHATTAN SHORT 2022
Największy festiwal filmowy na świecie powraca do Poznania! Od 22 września do 2 października miłośnicy krótkiego metrażu w ponad 400 miastach na 6 kontynentach spotkają się w kinach, muzeach i w barach w jednym celu... by obejrzeć i zagłosować na finałowe filmy 25. odsłony Manhattan Short Film Festival! To wyjątkowa platforma promocji filmu, która jednoczy widzów na całym świecie, m.in. w Poznaniu, Sydney, Moskwie, Wiedniu czy Cape Town, by wspólnie zagłosowali na najlepszy film, którzy poza główną nagrodą na tym wyjątkowym, ogólnoświatowym festiwalu uzyska nominację do shortlisty Oscarowej.
Jedyny pokaz w Poznaniu już w środę 28.09 o 21:00, jak co roku w Kinie Rialto!
Uwaga: filmy pokażemy w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami.
Bilety: 25 zł

PROGRAM
DON VS LIGHTNING / Big Red Button / Szkocja 2021 / fabuła / 12’
Don desires a quiet, rural life in the rural Scottish Highlands. Unfortunately, the Universe has more electrifying plans in store for him.
LOVE, DAD / Diana Cam Van Nguyen / Czechy, Słowacja 2021 / dokument / 13’
A woman rediscovers letters her father wrote to her from prison. She then decides to write to him, putting on paper what couldn't be said.
SAVE THE BEES / Charlie Schwan / USA 2021 / fabuła / 11’
A woman rediscovers letters her father wrote to her from prison. She then decides to write to him, putting on paper what couldn't be said.
THE TREATMENT / Alvaro Carmona / Hiszpania 2019 / fabuła / 9’
A clinic offers bald men a full-proof way to restore hair...as long as you're okay with one controversial but related side effect.
FREEFALL / Emmanuel Tenenbaum / Francja 2021 / fabuła / 19’
A London stockbroker with a bad track record makes the bet of his life when New York's World Trade Center is attacked on 9/11. Inspired by a true story.
FETISH / Rhian Williams / USA 2022 / fabuła / 13’
An Asian American woman's one night stand takes an unsexy turn when breakfast the morning after comes with a side of fetishism.
FREEDOM SWIMMER / Olivia Martin McGuire / Australia, Francja 2021 / dokument / 15’
A man's perilous swim from China to Hong Kong parallels his granddaughter's desire for freedom beyond a city once viewed as a refuge.
THE BLANKET / Teppo Airaksinen / Finlandia 2021 / fabuła / 15’
Winter, 1939 Finland. A 10-year-old girl is sent to fetch milk for her baby brother. There are hazards more dangerous than thin ice.
WARSHA / Dania Bdair / Francja, Liban 2022 / fabuła / 15’
A Beirut construction worker volunteers for the most dangerous job on the site. Away from everyone's eyes, a secret passion takes flight.
THE BIG GREEN / Laurenzo Massoni / Francja 2020 / fabuła / 18’
The owner of a logging camp suddenly finds herself stuck up a tree without a ladder and no signal on her mobile phone. The only way out is up.
Łączny czas pokazu: 140’

MANHATTAN SHORT FESTIVAL 2024
MANHATTAN SHORT nie jest festiwalem objazdowym, lecz globalną celebracją krótkiego metrażu, która odbywa się jednocześnie na całym świecie. To wyjątkowa okazja, aby obejrzeć znakomite filmy wyróżnione na międzynarodowych festiwalach i samodzielnie zdecydować, który z nich zasługuje na miano najlepszego.
W tegorocznej, 27. edycji festiwalu zobaczymy finałową dziesiątkę filmów z ośmiu krajów: Wielkiej Brytanii, Holandii, Ukrainy, Włoch, Francji, Australii, Chorwacji i Irlandii, a także dwóch kandydatów z USA. Widzowie z ponad 500 kin przez jeden tydzień będą mieli szansę oddać swoje głosy, które zadecydują o przyznaniu nagród dla Najlepszego Filmu i Najlepszego Aktora.
Kwalifikujący do Oscara, MANHATTAN SHORT od 1998 roku nieustannie rozszerza swoją obecność, obejmując coraz więcej miast na sześciu kontynentach. Filmy prezentowane są w kinach na całym świecie – od Sydney, przez Buenos Aires, Wiedeń i Poznań, aż po Nowy Jork i wiele innych miejsc.
Filmy w oryginalej wersji językowej z napisami angielskimi.
The Talent
Directed by: Thomas May Bailey
Principal Cast: Emma D'Arcy, Leo Suter, Rhianne Barreto, David Mills
Country: United Kingdom
Running Time: 15:00
Synopsis: On the set of a luxury car commercial, an overlooked assistant seizes his chance to get noticed by the star. A tense exploration of masculinity, becoming and desire.
Opis: Na planie reklamy luksusowego samochodu, niedoceniany asystent postanawia wykorzystać swoją szansę, by zwrócić na siebie uwagę gwiazdy. To napięte studium męskości, dojrzewania i pożądania.

I’m Not a Robot
Directed by: Victoria Warmerdam
Principal Cast: Ellen Parren, Henry van Loon, Thekla Reuten
Country: The Netherlands
Running Time: 22:00
Synopsis: A woman repeatedly fails a computer security test. Suddenly, her humanity is called into question.
Opis: Kobieta wielokrotnie oblewa test bezpieczeństwa komputerowego. Nagle jej człowieczeństwo jest poddane wątpliwości.

Mother
Directed by: Mariia Felenko
Principal Cast: Veronika Shostak, Inna Belikova
Country: Ukraine
Running Time: 8:00
Synopsis: At the beginning of the war in Ukraine, Katya decides to leave her hometown and take her mother. But mother is getting her nails done.
Opis: Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie Katya postanawia opuścić swoje rodzinne miasto i zabrać ze sobą matkę. Jednak matka jest zajęta robieniem manicure.

Dovecote
Directed by: Marco Perego
Principal Cast: Zoe Saldana, Marcello Fonte, Gaia Scodellaro, and twenty real inmates as her co-stars from the Giudecca Prison in Venice
Country: Italy
Running Time: 17:30
Synopsis: A small boat navigates the canals of Venice, Italy only to stop at a women's prison where an inmate is poised to rediscover freedom.
Opis: Mała łódź płynie kanałami Wenecji, aż do więzienia dla kobiet, gdzie jedna z osadzonych ma szansę na nowo odkryć wolność.

Pathological
Directed by: Alison Rich
Principal Cast: Alison Rich, Meaghan Rath, Luke Cook, Heather Pasternack
Country: USA
Running Time: 17:00
Synopsis: A pathological liar wakes up one day to discover her lies have become true.

Opis: Pewnego dnia patologiczna kłamczyni budzi się i odkrywa, że jej kłamstwa stały się prawdą.

Alarms
Directed by: Nicolas Panay
Principal Cast: Thomas Coumans, Laurence Côte, Eminé Meyrem
Country: France
Running Time: 17:00
Synopsis: Pierre is diligently overseeing the completion of the tumultuous construction site under his responsibility, ensuring that progress doesn't come at the cost of safety.
Opis: Odpowiedzialny za plac budowy Pierre, skrupulatnie nadzoruje jej zakończenie, upewniając się, że postęp nie odbywa się kosztem bezpieczeństwa.

Favourites
Directed by: Nick Russell
Principal Cast: Stephen Curry, Sibylla Budd, Tony Briggs, Maria Angelico, Chris Labbett, Imogen Labbett, Amanda Russell
Country: Australia
Running Time: 5:17
Synopsis: Two parents face an impossible choice when their family camping trip goes terribly wrong.
Opis: Dwójka rodziców staje przed niemożliwym wyborem, gdy ich rodzinny wyjazd kempingowy przybiera tragiczny obrót.

The Man Who Could Not Remain Silent
Directed by: Nebojša Slijepčević
Principal Cast: Goran Bogdan, Alexis Manenti, Dragan Mićanović, Silvio Mumelaš
Country: Croatia, Bulgaria, France, Slovenia
Running Time: 13:00
Synopsis: Bosnia, 1993. Paramilitary forces stop a train in an ethnic cleansing operation. Only one man out of 500 passengers dares to stand up to them. A true story and winner of the 2024 Palme D'Or at Cannes.
Opis: Bośnia, 1993 rok. Siły paramilitarne zatrzymują pociąg w ramach operacji czystek etnicznych. Spośród 500 pasażerów tylko jeden mężczyzna ośmiela się im przeciwstawić. Prawdziwa historia i zdobywca Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2024 roku.

Room Taken
Directed by: TJ O'Grady-Peyton
Principal Cast: Gabriel Adewusi, Brid Brennan
Country: Ireland
Running Time: 18:00
Synopsis: A homeless man moves in with a blind woman who doesn't know he's there. A strange bond develops.
Opis: Bezdomny mężczyzna wprowadza się do domu niewidomej kobiety, która nie zdaje sobie sprawy z jego obecności. Rozwija się między nimi dziwna więź.

Jane Austen’s Period Drama
Directed by: Julia Aks, Steve Pinder
Principal Cast: Julia Aks, Lachlan Ta'imua Hannemann, Samantha Smart, Nicole Alyse Nelson, Hugo Armstrong
Country: USA
Running Time: 13:00
Synopsis: England, 1813. In the middle of a long-awaited marriage proposal, Miss Estrogenia Talbot gets her period. Her suitor, Mr. Dickley, mistakes the blood for an injury, and it soon becomes clear that his expensive education has missed a spot.
Opis: Anglia, 1813 rok. W trakcie długo oczekiwanych oświadczyn panna Estrogenia Talbot dostaje miesiączki. Jej narzeczony, pan Dickley, myli krew z obrażeniem, a wkrótce staje się jasne, że jego kosztowne wykształcenie miało swoje braki.

MANHATTAN SHORT FILM FESTIVAL
2023, 140 minut
Odkryj swojego wewnętrznego krytyka filmowego, oddając głos na Najlepszy Film i Najlepszego Aktora na 26. Festiwalu Filmowym MANHATTAN SHORT, który odbędzie się od 28 września do 8 października 2023 roku. Dołączysz do miłośników kina z ponad 500 miejsc na całym świecie, którzy zbiorą się, by zobaczyć dziesięciu finalistów tegorocznej edycji. Każdy krótkometrażowy film włączony do programu MANHATTAN SHORT automatycznie kwalifikuje się do Oscara! Finałowa dziesiątka MANHATTAN SHORT pochodzi z siedmiu krajów: Australia, Afganistan, Finlandia, Iran, Szwajcaria, Wielka Brytania i Kanada, obok trzech filmów z USA, przez co program pokazuje przekrój najciekawszego kina krótkometrażowego w całej jego różnorodności.Filmy pokazane zostaną w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami.

MARATON TRZECH JOKERÓW: Batman, Batman: Początek, Legion samobójców
W pierwszy weekend września zapraszamy fanów komiksu, akcji, fantasy i specyficznej zabawy….Podczas jednej nocy spotkamy się z Jokerem w trzech odsłonach: – Batman – legendarny film Tima Burtona –  w rolę Jokera wciela się Jack Nicholson.– Mroczny Rycerz – film Christophera Nolana – z ponadczasowym Jokerem stworzonym przez Heatha Ledgera– Legion Samobójców – widowisko Davida Ayera, tuż po premierze z Jaredem Leto.

MARCELLO MIO
"Marcello Mio"
Reż. Christophe Honoré
Francja, Włochy, 2024, 120 minut

Chiara Mastroianni i Catherine Deneuve w komedii "Marcello Mio", w kinach od 27 września, w 100 rocznicę urodzin Marcello Mastroianniego. Chiara jest aktorką, córką Marcello Mastroianniego i Catherine Deneuve. Pewnego lata, gdy jej świat pogrąża się w chaosie, postanawia zacząć żyć jak jej ojciec. Ubiera się jak on, mówi jak on, oddycha jak on, tak przekonująco, że ludzie wokół zaczynają w to wierzyć i nazywają ją "Marcello". 28 września 2024 roku to wyjątkowa data związana z 100 rocznicą urodzin legendy kina - Marcello Mastroianniego, znanego z filmów Federico Felliniego, Michelangelo Antonioniego czy Luchino Viscontiego. Komedia "Marcello Mio" z lekkością, humorem i nostalgią wraca do życia i kariery Mastroianniego, miejsc związanych z aktorem i kultowych filmów z jego udziałem. Jest to także opowieść o poszukiwaniu tożsamości i kulisach życia aktorów poza planem filmowym. Widzimy wtedy ich problemy i prawdziwą twarz, skrywaną na co dzień przed widzami i mediami.

MARIA CALLAS
Nieznana historia Marii Callas – najsłynniejszej diwy operowej wszech czasów, fascynującej kobiety pełnej sprzeczności, spełnionej na scenie, ale szukającej wielkiego uczucia i uwięzionej w burzliwym trójkącie miłosnym. Wrażliwa i bezwzględna, ambitna i pełna kompleksów, wykorzystująca innych i wykorzystywana. Niewierna żona, porzucona kochanka. Uwięziona w burzliwym trójkącie miłosnym, kochająca jednego z najbogatszych mężczyzn na świecie, Aristotelisa Onasisa, z którym łączyło ją wielkie, namiętne uczucie, ale który wybierał między nią a piękną wdową po amerykańskim prezydencie, Jackie Kennedy. Tajemnice, skandale i plotki, który wpłynęły na życie wielkiej artystki. Jaka była tak naprawdę Maria Callas, o której do dziś krążą legendy? Fascynująca, pełna emocji historia, która powstała z niepublikowanych dotąd materiałów, prywatnych filmów, kręconych dyskretnie ujęć i z najszczerszych, intymnych wyznań.

MARIA CALLAS
"Maria Callas" (Maria)
Reż. Pablo Larraín
Niemcy, USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Włochy, Chile 2024, 123 minuty

Oprócz wybitnej roli Angeliny Jolie, na wielkim ekranie swój talent pokażą także: nominowany do Oscara i nagrodzony Złotym Globem Kodi Smit-McPhee („Psie pazury”) oraz wcielający się w rolę słynnego Arystotelesa Onasisa – Haluk Bilginer, laureat nagrody Emmy. Za scenariusz odpowiada Steven Knight, który tworzył dialogi do seriali „Peaky Blinders” i „Taboo”, a także do filmów „Spencer” i „Locke”. Producenci „Marii Callas” mają w swoim portfolio pracę przy takich produkcjach jak nominowany do Oscara „Toni Erdmann”, „Challengers” Luki Guadagnino i „To była ręka Boga” Paolo Sorrentino. Podczas swoich ostatnich dni, mieszkająca w Paryżu lat 70-tych XX wieku Maria Callas wyobraża sobie i przeżywa na nowo burzliwą, piękną i tragiczną historię swojego życia. To wspomnienia największej śpiewaczki operowej świata, które pełne są miłosnych uniesień, brawurowych występów, obecności na najbardziej ekskluzywnych salonach i poznawania najwybitniejszych osobistości tamtych czasów. Znajdzie się tu miejsce na historię miłosną z Arystotelesem Onassisem – jednym z najbogatszych ludzi tamtego okresu czy spotkanie z Johnem F. Kennedym. To historia kobiety niezwykle pewnej siebie, ale równocześnie niewyobrażalnie wrażliwej.

MARIA CALLAS W OPERZE PARYSKIEJ, ROK 1958
"Maria Callas w Operze Paryskiej, rok 1958"
Reż. Tom Volf
Francja, 2023, 90 minut

Odrestaurowany z oryginalnych taśm historyczny występ primadonny wszech czasów. Dzięki swemu zupełnie unikatowemu głosowi, mogącemu sprostać najtrudniejszym i najprzeróżniejszym rolom, ale i rewolucji, której dokonała w skostniałym dotąd operowym aktorstwie, Maria Callas zyskała miano primadonny wszech czasów. Jednak nie tylko na zawsze zmieniła świat opery. Stała się pierwszą operową celebrytką, ikoną stylu. Media opisywały jej artystyczne sukcesy (i porażki) na równi w z prowokowanymi przez nią skandalami. Z okazji setnej rocznicy urodzin tej niezwykłej artystki (ur. 2 grudnia 1923) pokażemy odrestaurowany z oryginalnych taśm i koloryzowany jej historyczny występ w Operze Paryskiej w 1958 roku. W pierwszej części usłyszymy arie z Normy Belliniego, Trubadura Verdiego i Cyrulika sewilskiego Rossiniego, w drugiej zaś zobaczymy pełen drugi akt Toski Pucciniego, w dekoracjach i kostiumach. Warto wspomnieć, że barona Scarpię zaśpiewał wtedy Tito Gobbi, baryton kojarzony przede wszystkim z tą rolą. Postać śpiewaczki Florii Toski jest na górze długiej listy ról, które z powodzeniem wykonywała Callas. Mimo kontrowersji, które wzbudzała, śpiewaczka ta zawsze na pierwszym miejscu stawiała uszanowanie kompozytorów i ciężką pracę nad rolą. Czeka nas niezapomniany seans, podczas którego przeniesiemy się w czasie, by zobaczyć „na żywo” legendarną Marię. Zasiądziemy na widowni eklektycznego Pałacu Garniera obok Jeana Cocteau, Charliego Chaplina, Brigitte Bardot i innych wielkich ówczesnego świata, którzy nie mogli przepuścić okazji podziwiania boskiej Callas.

MARIA MAGDALENA
„Maria Magdalena” to głęboko ludzkie spojrzenie na jedną z najbardziej tajemniczych i zarazem najbardziej niezrozumianych kobiet wszech czasów. Biblijna biografia opowiada historię Marii, młodej kobiety, szukającej nowej drogi życia. Skrępowana hierarchią i obyczajowością swych czasów, Maria przeciwstawia się swej tradycjonalnej rodzinie i dołącza do nowego społecznego ruchu kierowanego przez Jezusa z Nazaretu. Wkrótce odnajdzie tam dla siebie miejsce, znajdując się w sercu podróży wiodącej do Jeruzalem.

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE
"Maria Skłodowska-Curie" to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora. W 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Film w reżyserii Marie Noëlle to jednak przede wszystkim portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.

MARIA, KRÓLOWA SZKOTÓW
Barwna opowieść o burzliwym życiu charyzmatycznej Marii Stuart. W wieku 16 lat została królową Francji, dwa lata później owdowiała. Sprzeciwiając się tradycji, odmówiła ponownego zamążpójścia. Wróciła do Szkocji, gdzie odzyskała należny jej tron. Ale Szkocja i Anglia była wówczas pod władaniem królowej Elżbiety I. Obie królowe obserwowały swe poczynania z lękiem i fascynacją. Rywalki w miłości i władzy, silne kobiety w męskim świecie, toczyły podstępną grę, w której stawką była władza. I niezależność. Żadna z nich nie godziła się na rolę marionetki. Maria utrzymywała, że tron Anglii należy się jej, uznając suwerenność Elżbiety. Zdrada, rebelia i spiski na obu tronach zmieniły bieg historii.

MARIANNE I LEONARD: SŁOWA MIŁOŚCI
Piękna i dramatyczna historia miłosna Leonarda Cohena i jego norweskiej muzy Marianne Ihlen. Ich miłość zaczęła się na początku lat 60. na idyllicznej greckiej wyspie Hydra, która była wówczas mekką zagranicznych artystów, pisarzy i muzyków. Tutaj młody Cohen zmagał się z marzeniami o zostaniu pisarzem, a Marianne próbowała dojść do siebie po nieudanym małżeństwie. Film opowiada o tym, jak ewoluowała ich miłość, kiedy Leonard stał się już odnoszącym sukcesy muzykiem, o tym jaką niezwykłą siłą inspirowania innych emanowała Marianne. To dzięki niej powstały nieśmiertelne piosenki "So Long, Marianne" czy "Bird on a Wire". To dzięki niej Nick Broomfield, reżyser tego dokumentu zaczął kręcić filmy. Wykorzystując archiwalne nagrania i wywiady, Nick Broomfield opowiada o pięknej i romantycznej miłości. Aż do ostatniego, niezwykle przejmującego rozdziału. Marianne i Leonard zmarli w 2016 roku w odstępie trzech miesięcy.

MARINA ABRAMOVIC: ARTYSTKA OBECNA
Głównym wątkiem dokumentu jest przeprowadzany przez artystkę performance. Przez trzy miesiące Marina ma siedzieć bez ruchu na krześle i przyglądać się siadającym naprzeciw niej.

MARONA - PSIA OPOWIEŚĆ
Piękna, wielorasowa suczka Marona trafia w ręce coraz to nowych właścicieli. Świat ludzi bywa jednak skomplikowany, czasem aż za bardzo dla małego psa, który nie chce niczego oprócz kochającego ją człowieka. Każdy z napotkanych przez kundelkę ludzi nadaje jej nowe imię: akrobata Manole nazywa ją Aną, robotnik Istvan - Sarą, dziewczynka Solange - Maroną. Niestety żaden z domów nie jest na tyle odpowiedzialny, by suczka mogła zagościć w nim na stałe. A gdyby ludzie byli tak samo zależni od zwierząt, jak one od nich?

MARS EXPRESS. ŚWIAT, KTÓRY NADEJDZIE
„Mars Express. Świat, który nadejdzie” to niezwykle dynamiczny cyberpunkowy kryminał pełen zaskakujących pomysłów wizualnych, którego akcja pulsuje w rytm muzyki elektronicznej. Przedstawiona historia rozgrywa się w przyszłości na skolonizowanym Marsie. Ten fantastycznonaukowy animowany obraz w autorski sposób rozwija tradycje dystopijnych arcydzieł, takich jak „Blade Runner”, czy „Ghost in the Shell”.
W niedalekiej przyszłości prywatna detektywka Aline Ruby i pomagający jej android Carlos Rivera zostają wynajęci przez wpływowego biznesmena, aby wytropić niebezpiecznego hakera. Oboje trafiają na Marsa, gdzie wpadają na trop mrocznej zagadki, korupcji i zaginionej dziewczyny, która być może skrywa tajemnicę dotyczącą przyszłości AI.
Ten łączący animację 2D i 3D, futurystyczny, pełen spektakularnych scen akcji thriller neo-noir ukazuje nam w zaskakujący sposób technologiczne wyzwania, przed którymi stoi dzisiejszy świat. Stawia też pytania dotyczące niebezpieczeństw i dylematów związanych ze współistnieniem ludzi u boku maszyn. Co czuje sztuczna inteligencja? Czy na nowej planecie ludzkość ma szansę na świeży start? Czy ludzie zechcą wpuścić do swojego świata androidy? I czy one będą chciały w nim zostać?

MARY'S LAND
Agent M.J. otrzymuje nową misję: odnaleźć kobietę, która wywiera wpływ na kolejne osoby i przez to dokonuje wielkich zmian w świecie. Czy możliwe jest oszustwo na skalę globalną? Czy jesteśmy elementami układanki, którą M.J. rozwiązuje?

MARZEC 68

MASCARPONE
"Mascarpone"
Reżyseria: Alessandro Guida, Matteo Pilati
Włochy 2021
Antonio rozstaje się z mężem i nagle musi znaleźć nowy dom, pracę, a przede wszystkim – cel w życiu. Wynajmuje sobie pokój i zatrudnia się w piekarni. Zaczyna stawiać czoła rzeczywistości z pomocą przyjaciół, pasji do słodyczy i... aplikacji do randkowania.
„Mascarpone” to komedia romantyczna w ciepłym włoskim stylu, z niezwykłym powiewem świeżości. W centrum znajdują się trzydziestolatkowie żyjący w Rzymie, którzy wspierają się nawzajem i dzięki temu mogą spełnić marzenia o karierze i odnalezieniu prawdziwej miłości … do siebie.

MASZ CI LOS!
Rodzina przyjeżdża na pogrzeb ukochanego dziadka. Podczas stypy okazuje się, że w loterii padły właśnie numery, którymi grał przez całe życie, a zwycięski kupon… został pochowany wraz z nim.

MATKA JOANNA OD ANIOŁÓW
 Akcja utworu literackiego i filmu toczy się w XVIII wieku na Smoleńszczyźnie, w położonym na odludziu klasztorze. Miejscowe zakonnice, wraz z ich przeoryszą Joanną opętał diabeł. Z pomocą zgromadzeniu przybywa młody egzorcysta - ksiądz Suryn. Jego zabiegi, modlitwa i umartwienia okazują się jednak bezowocne. Co więcej, kapłanowi zaczyna się udzielać atmosfera dziwnego niepokoju, panująca w klasztorze. Ksiądz postanawia uleczyć ukochaną kobietę nawet za cenę grzechu śmiertelnego...

MATKA SIEDZI Z TYŁU
"Matka siedzi z tyłu" (Á ferð með mömmu)
Reż. Hilmar Oddsson
Islandia, Estonia, 2022, 112 minut

„Matka siedzi z tyłu” to czarna komedia o spóźnionym dojrzewaniu i towarzyszeniu bliskiej osobie w ostatniej podróży. To film drogi jakiego jeszcze nie było! Jón jest mężczyzną w średnim wieku, który mieszka z matką na islandzkiej prowincji. Przez lata kobieta zdominowała tę relację, całkowicie podporządkowując sobie syna. Kiedy matka niespodziewanie umiera, Jón jest zdeterminowany, by wypełnić jej ostatnią wolę, związaną z miejscem pochówku. Bohater starannie czesze i ubiera zwłoki kobiety, sadza je na tylnym siedzeniu samochodu, w którym znalazło się też miejsce dla ukochanego psa Breżniewa, i wyrusza w długą drogę na drugi koniec kraju. Podróż stanie się dla niego nie tylko formą pożegnania z matką, ale też okazją do przemyślenia ich wzajemnej relacji i wszelkich ograniczeń, jakim przez lata musiał stawiać czoła. To też szansa na nowy start, bo w trakcie drogi do Jóna dociera, że najwyższy czas, by zacząć żyć na własny rachunek. Pomysł na ten film doświadczony islandzki reżyser Hilmar Oddsson nosił w sobie przez trzydzieści lat. Opowieść o spóźnionym dojrzewaniu i towarzyszeniu zmarłemu w ostatniej podróży została tu przefiltrowana przez pełną czarnego humoru skandynawską wrażliwość. W efekcie powstał film będący idealnym połączeniem czarnej komedii i kina drogi.

MATKI RÓWNOLEGŁE
"Matki równoległe"
reż. Pedro Almodovar
Hiszpania 2021
Najnowszyfilm Pedra Almodóvara, z nagrodzoną za swoją rolę na festiwalu w Wenecji Penélope Cruz, to wyznanie wiary w siłę w kobiet, ich solidarność i odwagę. Czułe, a przy tym żywiołowe; ciepłe, ale niepozbawione dramatycznych zwrotów akcji; pełne nadziei, która przychodzi po bolesnych stratach – „Matki równoległe” portretują życie w jego wszystkich odcieniach. Film został z entuzjazmem przyjęty przez krytykę, która nie szczędzi mu komplementów. Najlepszy Almodóvar od „Wszystko o mojej matce” (Variety), Penélope Cruz w swojej najlepszej roli (Time), Pulsująca emocjami historia (The Wrap), Wielki pean na cześć kobiet (Little White Lies) – piszą zachwyceni recenzenci. Bohaterki filmu, Janis (Cruz) i Ana (Milena Smit), spotykają się na oddziale położniczym. Ta pierwsza jest dojrzałą kobietą, ta druga ledwie przestała być nastolatką. Obie są singielkami, obie czeka samodzielne macierzyństwo. Janis wie, że sobie poradzi, Ana jest pełna obaw. Wydaje się, że ich ścieżki ledwie się przetną, tymczasem więź, która je połączy, okaże się mocna jak pępowina. Jak to u Almodóvara bywa: zbieg okoliczności może stać się przeznaczeniem, a rodzina z wyboru tą, która zaoferuje bezwarunkową akceptację i miłość.

MATRIX ZMARTWYCHWSTANIA
"Matrix Zmartwychwstania"
reżyseria Lana Wachowski
USA, 2021
"Matrix Zmartwychwstania" to kolejna, czwarta już odsłona przełomowej serii filmów, które zrewolucjonizowały gatunek SF. W rolach głównych zobaczymy ponownie aktorów z poprzednich części - Keanu Reevesa i Carrie-Anne Moss - w rolach słynnych postaci Neo i Trinity.

MATTEO
Matteo da Agnone - zakonnik i wielki egzorcysta. Zabójca, który ma zostać świętym. Człowiek o niezwykłej sile i pokorze, dzięki którym wypędzał demony. Za jego życia odnotowano kilkaset takich przypadków. Zmarł 31.10.1616 r. lecz wciąż egzorcyzmuje, a przy jego grobie nawet teraz - 400 lat później - dochodzi do cudownych uzdrowień i uwolnień od dręczeń demonicznych.

MATTHIAS I MAXIME
Maxime  właśnie wybiera się na dwa lata do Australii. Chce pozostawić za sobą nie tyle Kanadę, co pracę w barze, uczuciowe niespełnienie i nieustanne kłótnie z matką, którą musi się zajmować. Kilka ostatnich tygodni przed wyjazdem spędza z paczką starych przyjaciół: piją piwo, palą papierosy, grają w kalambury, obrażają się i godzą. Dla nieśmiałego Maxime'a, po którego twarzy, niczym łza, spływa czerwone znamię, kumple stanowią namiastkę kochającej i akceptującej rodziny. Jednym z najbliższych przyjaciół chłopaka jest Matthias, początkujący prawnik zmierzający wprost do kariery i ślubu. Sprecyzowane plany obu chłopaków pokrzyżuje jednak pewna impreza, podczas której zagrają w studenckim filmie, w scenie pocałunku. Spotkają się w niej, ubrane w almodovarowskie błękit i czerwień, tłumione latami uczucia i nieoczekiwanie odkryte pożądanie. Czy bohaterowie odważą się z nimi skonfrontować?

MAUDIE
"Maudie" to wzruszająca opowieść oparta na życiu malarki Maud Lewis, dziś uważanej za jedną z najważniejszych kanadyjskich artystek. Niesamowita historia o romansie pomiędzy samotnikiem, a kruchą, ale pełną energii kobietą, która pragnie niezależności, by móc z wielką pasją malować swoje wyjątkowe obrazy.

MAVKA I STRAŻNICY LASU (wersja z polskim dubbingiem)
"Mavka i Strażnicy lasu"
Reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban
Ukraina, 2022

Mavka i strażnicy lasu to ukraińska animacja familijna. Film oparty jest na sztuce poetyckiej Leśna piosenka, czerpie inspirację z ukraińskiej i słowiańskiej mitologii ludowej. To zrealizowana na najwyższym światowym poziomie, olśniewająca oprawą plastyczną animacja oparta na motywach starosłowiańskich mitów i podań. Magiczna opowieść o tym, że prawdziwe szczęście osiągnąć można tylko żyjąc w zgodzie z siłami natury. Gdzieś w dalekich ostępach magicznego lasu kryje się źródło życia, którego strzeże urocza wróżka Mavka. Nigdy dotąd żaden człowiek nie zakłócił panującego tu odwiecznego porządku, a zamieszkujące okolicę zwierzęta i mityczne stworzenia nie wiedzą, co to strach. Pojawienie się tu utalentowanego muzykanta Łukasza będzie więc nie lada wydarzeniem. Tym bardziej, że wkrótce Mavka i Łukasz staną się nierozłączni, a rodzące się między nimi uczucie rozkwitnie jak czarodziejski kwiat. Niestety sielankę wkrótce zburzy próżna i chciwa księżniczka, która dowiedziawszy się o magicznej mocy źródła życia, postanowi wykraść je, by na zawsze zachować młodość. Jej słudzy wkroczą do lasu, gotowi niszczyć wszystko co stanie im na drodze do wypełnienia rozkazu. Czy Mavka i Łukasz znajdą w sobie siłę, by obronić las i jego mieszkańców? Czy miłość łącząca wróżkę i człowieka ma szansę przetrwać?

MAVKA I STRAŻNICY LASU (Мавка. Лісова пісня) - seans w wersji ukraińskiej, bez polskiego dubbingu: сеанс з українським дубляжем
"Mavka i Strażnicy lasu" (Мавка. Лісова пісня)
Reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban
Ukraina, 2022
МАВКА ЛIСОВА ПIСНЯ (2023) - сеанс з українським дубляжем в кінотеатрі Rialto!
Десь у далеких нетрях чарівного лісу ховається джерело життя, яке охороняє чарівна Мавка. Жодна людина не турбувала тутешній вічний порядок, а тварини та міфічні істоти, що мешкають у цій місцевості, не мали нагоди зазнати страху. Тому поява талановитого музиканта Луки в лісі стає справжньою подією. Мавка і Лука незабаром стають нерозлучними, а почуття між ними розквітають, як чарівна квітка. На жаль, ідилію раптово руйнує пихата і жадібна царівна, яка, дізнавшись про магічну силу джерела життя, вирішує викрасти його, щоб назавжди зберегти свою молодість.
Квитки можна придбати у касі кінотеатру або онлайн.

Mavka i strażnicy lasu (ukraiński: Мавка. Лісова пісня) to ukraińska animacja familijna. Film oparty jest na sztuce poetyckiej Leśna piosenka, czerpie inspirację z ukraińskiej i słowiańskiej mitologii ludowej. To zrealizowana na najwyższym światowym poziomie, olśniewająca oprawą plastyczną animacja oparta na motywach starosłowiańskich mitów i podań. Magiczna opowieść o tym, że prawdziwe szczęście osiągnąć można tylko żyjąc w zgodzie z siłami natury. Gdzieś w dalekich ostępach magicznego lasu kryje się źródło życia, którego strzeże urocza wróżka Mavka. Nigdy dotąd żaden człowiek nie zakłócił panującego tu odwiecznego porządku, a zamieszkujące okolicę zwierzęta i mityczne stworzenia nie wiedzą, co to strach. Pojawienie się tu utalentowanego muzykanta Łukasza będzie więc nie lada wydarzeniem. Tym bardziej, że wkrótce Mavka i Łukasz staną się nierozłączni, a rodzące się między nimi uczucie rozkwitnie jak czarodziejski kwiat. Niestety sielankę wkrótce zburzy próżna i chciwa księżniczka, która dowiedziawszy się o magicznej mocy źródła życia, postanowi wykraść je, by na zawsze zachować młodość. Jej słudzy wkroczą do lasu, gotowi niszczyć wszystko co stanie im na drodze do wypełnienia rozkazu. Czy Mavka i Łukasz znajdą w sobie siłę, by obronić las i jego mieszkańców? Czy miłość łącząca wróżkę i człowieka ma szansę przetrwać?

MAYDAY
Dwie żony to nie zdrada? Janek  prowadzi podwójne życie – jest mężem Basi, z którą mieszka w Warszawie oraz… Marysi, z którą dzieli piękny dom na obrzeżach stolicy. Żadna z kobiet nie wie nic o istnieniu tej drugiej. Dzięki umiejętnemu lawirowaniu między dwiema żonami wszystko jakoś się układa… do czasu, kiedy pewnego dnia na głowę Janka spadną dodatkowe, pozamałżeńskie kłopoty. Ryzyko, że któraś z jego ukochanych dowie się o podwójnym związku wzrasta dramatycznie, a bohaterowi nie starcza już wymówek, aby ukryć prawdę. Na szczęście z pomocą przychodzi mu znajomy Staszek. Lawina zdarzeń, pomyłek i zwrotów akcji przerosną ich wielokrotnie… a to dopiero początek. Każde wymyślone na poczekaniu męskie kłamstewko będzie miało kolosalne skutki!

MAŁA AKADEMIA BBC EARTH - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZWIERZĄT - MALI GIGANCI

MAŁA MAMA
"Mała mama"
Reżyseria: Céline Sciamma
Francja 2021
Czy potrafilibyśmy zaprzyjaźnić się ze swoim rodzicem, gdyby nasze wspólne drogi przecięły się w czasie, kiedy oboje byliśmy dziećmi?
Taka sytuacja przytrafia się ośmioletniej Nelly, która spotyka rówieśniczkę łudząco podobną do swojej matki. To niecodzienne wydarzenie staje się punktem wyjścia do opowieści o przyjaźni, potrafiącej przekroczyć pokoleniowe bariery i zarazem błyskotliwego studium potęgi dziecięcej wyobraźni. Céline Sciamma, autorka nagrodzonego w Cannes Portretu kobiety w ogniu, w swoim najnowszym filmie porusza motyw przepracowywania żałoby (bohaterów poznajemy w momencie odejścia nestorki rodziny), jednak na pierwszy plan wydobywa niezwykłą czułość rodzinnych relacji i celebruje ciekawość świata, którą zaraża nas młodziutka Nelly.
Mała mama to historia z ducha baśniowa, pełna dyskretnego ciepła, i zarazem list miłosny do tego momentu w naszym życiu, kiedy rzeczywistość poznawaliśmy przede wszystkim sercem. Choć wydarzenia rozgrywają się we Francji, wiele i wielu z nas odnajdzie tu odbicie swoich wspomnień z czasów dzieciństwa: ulubione zabawy, gry, zapachy i smaki.

MAŁA SYRENKA
"Mała Syrenka"
Reż. Rob Marshall
USA 2023

„Mała syrenka” w reżyserii Roba Marshalla to nowa, aktorska wersja nagrodzonej Oscarem animacji Disneya. Ariel jest piękną i żywiołową syrenką, która pragnie przygód. Ta najmłodsza i najbardziej buntownicza spośród córek króla Trytona chce dowiedzieć się więcej o świecie poza morskimi głębinami. W czasie wizyty na lądzie zakochuje się w przystojnym księciu Eryku. Ariel, podążając za głosem serca, wbrew zakazom chce doświadczyć życia wśród ludzi. Zawiera pakt ze złą morską wiedźmą Ursulą, która ma jej w tym pomóc. Nie zdaje sobie sprawy, że naraża na niebezpieczeństwo nie tylko swoje życie, ale i losy całego królestwa. W filmie występują: piosenkarka i aktorka Halle Bailey („Grown-ish”) jako Ariel; Jonah Hauer-King („O psie, który wrócił do domu”) jako Prince Eric; zdobywca nagrody Tony Award, Daveed Diggs („Hamilton”, „Snowpiercer”) jako głos Sebastiana; Awkwafina („Raya i ostatni smok”) jako głos Scuttle; Jacob Tremblay („Luca”, „Pokój”) jako głos Flądry; Noma Dumezweni („Mary Poppins powraca”) jako królowa Selina; Art Malik („Homeland”) jako sir Grimsby; a także nagrodzony Oscarem Javier Bardem („To nie jest kraj dla starych ludzi”, „Being the Ricardos”) w roli Króla Trytona; oraz dwukrotnie nominowana do Oscara Melissa McCarthy („Czy mi kiedyś wybaczysz?”, „Druhny”) jako Ursula.

MAŁA WIELKA STOPA
Adam jest zwyczajnym, trochę nieśmiałym nastolatkiem. Pewnego dnia wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu dawno zaginionego taty. Nie spodziewa się, że już wkrótce odkryje pewien włochaty rodzinny sekret. Otóż jego tata jest potomkiem legendarnego Yeti i od lat mieszka w puszczy. Oczywiście Adam też ma w sobie geny tej niezwykłej istoty, a to niesie ze sobą pewne niezwykłe konsekwencje. Chłopak podobnie jak jego tata posiada szczególne super moce. Wkrótce będzie musiał ich użyć, by obronić siebie i ojca przed tropicielami, którzy na zlecenie pewnej firmy futrzarskiej od lat szukają Yeti. Szykuje się wieeeelka przygoda!

MAŁE KOBIETKI
Spojrzenie Gerwig na ukochaną przez publiczność historię czterech sióstr March, zdeterminowanych, by żyć po swojemu, jest zarówno ponadczasowe, jak i silnie osadzone w rzeczywistości.

MAŁE SZCZĘŚCIA
Kochająca życie 40-kilkuletnia Lea (Bérénice Bejo) pracuje w centrum handlowym i jest szczęśliwą żoną Marca (Vincent Cassel), konserwatysty i w pewnym stopniu niewierzącego w siebie sprzedawcy. Lea od dawna uważana jest za marzycielkę przez swoją najlepszą przyjaciółkę Karine (w tej roli niezrównana Florence Foresti), która jest zadowolona ze swojej kierowniczej posady w reklamie i życia z Francisem (François Damiens) oraz dwójką ich dzieci.
 
Coś jednak zburzy spokój tej czwórki. Pewnego wieczoru, podczas kolacji, Lea niespodziewanie ogłasza, że spróbuje swoich sił jako pisarka. Jednak jej mąż nie jest do końca przekonany do tego pomysłu. Nagły przypływ kreatywności u Lei powoduje, że także jej przyjaciółka Karine zdecyduje się także spróbować swoich sił w pisarstwie, a jej mąż odkryje na nowo swoje kreatywne oblicze. Kiedy jedno z wiodących wydawnictw zainteresuje się książką Lei, wydaje się, że czekają ją same sukcesy. Tylko czy jej przyjaciele i mąż będą w stanie to udźwignąć?

MAŁY KSIĄŻĘ
Mała Dziewczynka zaprzyjaźnia się z ekscentrycznym staruszkiem z sąsiedztwa, który przedstawia się jako Lotnik. Nowy znajomy opowiada jej o niezwykłym świecie, gdzie wszystko jest możliwe. Świecie, do którego dawno temu zaprosił go przyjaciel – Mały Książę. Tak zaczyna się magiczna i pełna przygód podróż Dziewczynki do krainy jej własnej wyobraźni i do bajkowego uniwersum Małego Księcia.