'

Archiwum filmów

Archiwum filmów

HAPPY OLO. POGODNA BALLADA O OLKU DOBIE
Dokumentalny film drogi, przedstawiający sylwetkę Aleksandra Doby, który w wieku 67 lat przepłynął samotnie Atlantyk kajakiem napędzanym tylko siłą mięśni. Ten niezwykły wyczyn uhonorowano wieloma nagrodami, z tytułem Podróżnika Roku magazynu „National Geographic” na czele. Nieznany szerzej emeryt z Polic stał się bohaterem i inspiracją dla rzeszy osób na całym świecie, co sam Aleksander Doba komentuje z właściwym sobie dystansem. Film jest pełen refleksji i anegdot, a przede wszystkim jest swego rodzaju apoteozą optymizmu i dążenia do realizacji marzeń.

HARDKOR DISKO
Młody chłopak Marcin przyjeżdża do pełnej kontrastów metropolii, gdzie poznaje nastoletnią Olę. Dziewczyna jednak nie ma pojęcia, że jego przyjazd wiąże się z głęboko skrywaną tajemnicą i dokładnym planem zemsty...

HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY
"Harry Potter i kamień filozoficzny"
reż. Chris Columbus
USA / Wielka Brytania 2001

Harry jest jedyną osobą, której udaje się przeżyć spotkanie ze złym czarnoksiężnikiem - Lordem Voldemortem. W zdarzeniu jednak giną jego rodzice. Osierocony trafia pod opiekę ciotki Petunii i wuja Vernona. Podczas swoich 11 urodzin dowiaduje się, że odziedziczył po rodzicach magiczne zdolności. Wkrótce trafia do szkoły dla czarodziejów - Hogwart. Na miejscu zapozna się z tajnikami quidditcha - dość nietypowego sportu, nauczy się latać na miotle, spotka jednorożce i centaury. Przede wszystkim zaś zmierzy się z siłami zła.

HIGH RISE
W poszukiwaniu spokoju i anonimowości doktor Robert Laing wprowadza się do luksusowego apartamentowca, który został zbudowany, aby zaspokajać wszelkie kaprysy londyńskiej elity. Szybko okazuje się jednak, że pozostali lokatorzy nie mają najmniejszego zamiaru zostawić go w spokoju. Mężczyzna staje się świadkiem i uczestnikiem niezdrowej rywalizacji, która opanowuje wszystkich mieszkańców. Stopniowo pełen przepychu, zakrapianych imprez i szalonych orgii raj zmienia się w prawdziwe piekło, a do uporządkowanego świata wkracza chaos, bezprawie i przemoc. Minie dużo czasu zanim Robert Laing poczuje się tam jak u siebie.

HIMALAJE CZYLI ROWEREM PRZEZ NAJWYŻSZE PRZEŁĘCZE ŚWIATA - MARCIN KORZONEK
Marcin Korzonek to maniak rowerowych wypraw. Jego dzienny rekord jazdy na rowerze to 300 km. Będzie to opowieść o samotnej rowerowej wyprawie jedną z najsłynniejszych dróg na świecie – ze Srinagaru do Leh oraz z Leh do Manali. Prelegent przejechał 1300 km przez indyjską część Himalajów zwanych Małym Tybetem. Pokonał 10 przełęczy o wysokości ponad 3000m, z czego cztery mierzyły ponad 5000 m n.p.m. Wjechał na słynną przełęcz Khardong La (5360 m), która do niedawna była uznawana za najwyższą przejezdną przełęcz na świecie. W czasie spotkania dowiemy się też dlaczego ta niebezpieczna droga została utworzona przez indyjską armię i jest otwarta tylko kilka miesięcy w roku.
Marcin jakub Korzonek – instruktor turystyki rowerowej, dziennikarz, fotograf, twórca portalu wRower.pl. Świat penetruje głównie na dwóch rowerowych kołach unikając utartych szlaków z aparatem fotograficznym w sakwie. W czasie 25 lat zorganizował 19 wypraw rowerowych przez ponad 30 krajów i 9 pustyń na czterech kontynentach.
Na rowerze w 1998 roku dojechał w trzy miesiące z Wrocławia pod piramidy w Egipcie, przejechał słynną drogę Karakoram Highway z Chin do Pakistanu, w Himalajach przemierzył jedną z najniebezpieczniejszych dróg na świecie Srinagar-Leh-Manali. W 2002 roku z Jackiem Hugo-Baderem jako pierwsi rowerzyści przejechali pustynię Gobi w Mongolii. Rowerem zjechał do najniżej położonego miejsca na ziemi w Izraelu i wjechał na rekordowe 5900 m n.p.m. w Chile. W Etiopii przejechał przez najgorętsze miejsce na ziemi: pustynię Danakilską. Polskę przejechał rowerem fatbike w linii prostej z południa na północ.
organizatorzy:
Kino Rialto
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

HISTORIA MARII

HISTORIA MAŁŻEŃSKA
Wnikliwy i pełen empatii obraz rozpadającego się małżeństwa i wspierającej się rodziny. Reżyseria: nominowany do Oscara Noah Baumbach. W rolach głównych: Scarlett Johansson, Adam Driver, Laura Dern, Alan Alda i Ray Liotta.

HISTORIA MOJEJ ŻONY
"Historia mojej żony"
Reżyseria: Ildikó Enyedi
Węgry/Niemcy/Francja/Włochy 2021
Holender Jakob Störr jest kapitanem żeglugi morskiej. Jeden z jego przyjaciół sugeruje, że dobrym rozwiązaniem dla bohatera byłoby małżeństwo, które pozwoli mu się ustatkować. Spędzając czas w wytwornej paryskiej kawiarni, Störr postanawia, że ożeni się z pierwszą kobietą, która przekroczy jej próg.
Tą osobą jest piękna, dystyngowana Lizzie. Kiedy mężczyzna podchodzi do jej stolika i opowiada o swoich zamiarach, początkowo jest nieco zakłopotana. Ku zaskoczeniu wszystkich decyduje się jednak przyjąć tę zaskakującą propozycję. Szczęście świeżo upieczonej pary nie trwa jednak długo. Jakob musi wrócić na statek, gdzie czuje się znacznie pewniej niż na paryskich salonach. Częsta nieobecność mężczyzny i długa rozłąka nie wpływają najlepiej na wzajemne relacje małżonków, zwłaszcza gdy w otoczeniu samotnej kobiety pojawia się majętny pisarz Dedin.
Nowy film węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi ("Mój wiek XX", "Dusza i ciało") to adaptacja głośnej powieści Milána Füsta. Ten stylowy melodramat z dużą pieczołowitością odtwarza realia XX-wiecznego Paryża oraz Hamburga, które stają się areną miłosnej, pełnej niespodziewanych zwrotów akcji i gry w kotka i myszkę. W głównej roli wystąpiła gwiazda europejskiego kina Léa Seydoux.

HISTORIA ROJA
Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim „Rój”, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować „wroga władzy ludowej”.

HISZPANKA
Jeden z z najsłynniejszych polskich pianistów i polityków Ignacy Jan Paderewski (Jan Frycz) w dramatycznych okolicznościach próbuje dotrzeć do Polski. Zamierza mu w tym przeszkodzić pracujący dla pruskiej armii mroczny Doktor Abuse (Crispin Glover). W grupie spirytystów ratujących Mistrza przed atakiem medium znajdują się kochankowie (Jakub Gierszał i Patrycja Ziółkowska) gotowi poświęcić wszystko - dla wolności Ojczyzny i dla siebie nawzajem. 

HISZPANSKI TEMPERAMENT
Amaia pochodzi z Kraju Basków, nie lubi się stroić a swoim temperamentem mogłaby obdzielić połowę Hiszpanii. Właśnie rzucił ją narzeczony, a do miasta przyjeżdża ojciec by poznać ukochanego córki. Rodzina dla Baska to rzecz święta, dlatego dziewczyna decyduje się na mały przekręt. Poznany na wycieczcie do Sewilli Rafa, rodowity Andaluzyjczyk, czyli największy wróg, wydaje się być najgorszym pomysłem na ratunek. Ale być może najlepszym sposobem na wybrnięcie z tarapatów są kolejne tarapaty? Dzikie historie w hiszpańskim stylu z hiszpańskim charakterem i temperamentem.

HIT MAN
"Hit Man"
Reż. Richard Linklater
USA, 2023, 115 minut

„Hit Man” to komediowy film sensacyjny w reżyserii wielokrotnie nominowanego do Oscara – Richarda Linklatera („Boyhood”, cykl „Przed wschodem słońca”). W roli głównej – współpracownika policji, który by złapać osoby zlecające morderstwa – sam wciela się w zabójcę, wystąpił znany z megahitu „Top Gun: Maverick” oraz filmów „Tylko nie ty” i „Twisters” – Glen Powell. Partneruje mu zjawiskowa Adria Arjona („Morbius”, „Detektyw”) oraz gwiazda serialu „The Walking Dead” Austin Amelio. Scenariusz filmu zainspirowały prawdziwe, choć nieprawdopodobne wydarzenia, opisane w 2001 roku na łamach magazynu Texas Monthly. „Hit Man” to jedyne w swoim rodzaju połączenie akcji, humoru, suspensu, sensacji i burzliwego romansu. Na co dzień skryty i nieśmiały profesor filozofii Gary Johnson (Glen Powell), pokazuje drugie oblicze, dorabiając jako „fałszywy zabójca” na usługach Departamentu Policji z Nowego Orleanu. Obdarzony niespotykanym talentem do zdumiewających metamorfoz i przebieranek, mężczyzna nie ma sobie równych w wyłapywaniu ludzi planujących morderstwa swoich wrogów. Co jednak, gdy – podszywając się pod seksownego killera – sam znajdzie się pod wpływem i urokiem kobiety, którą zamierzał posłać za kratki? Czy uwikłany w gorący romans zdoła oprzeć się pięknej Madison (Adria Arjona), czy też sam stanie się ofiarą w tej przebiegłej grze pozorów?

HITLER KONTRA PICASSO I RESZTA
Tajne skarbce, tajemnice i mylone tropy. „Hitler kontra Picasso i reszta” to opowieść o nazistach i sztuce modernistycznej, którą w 1937 roku uznali za zdegenerowaną, ale pracowicie konfiskowali i zbierali w prywatnych kolekcjach. Narracja krąży wokół trzech kluczowych wątków. Pierwszym z nich jest słynna wystawa „Sztuka zdegenerowana”, którą 9 lipca 1937 roku reżim nazistowski zorganizował w Monachium. Znalazło się na niej 650 dzieł sztuki skonfiskowanych z 32 niemieckich muzeów i domów prywatnych kolekcjonerów. Prace artystyczne zostały wybrane spośród nowoczesnych trendów w sztuce, które nie były zgodne z propagowaną przez hitlerowców ideą piękna. Następnie Anne Sinclair, reporterka „Huffington Post”, opowiada historię swojego dziadka, Paula Rosenberga, jednego z najciekawszych właścicieli galerii i handlarza dziełami sztuki początku XX wieku. Był francuskim Żydem, przyjacielem Picassa, Braque’a i Matisse’a oraz niezwykłym kolekcjonerem sztuki, który w 1910 tworzył galerię przy 21 rue La Boétie, gdzie gromadził dzieła sztuki „zdegenerowanej”. W 1942 został pozbawiony francuskiego obywatelstwa, a część jego kolekcji została skradziona przez nazistów.Finałowa opowieść ma miejsce 22 września 2010, kiedy to odbyło się spotkanie ze starszym niemieckim dżentelmenem, Corneliusem Gurlittem. Jego ojciec, Hildebrand, był słynnym „marszandem Hitlera”. Choć w 1930 jako „mieszaniec drugiego stopnia” i miłośnik modernizmu stracił stanowisko szefa muzeum Zwickau, Gurlitt zdobył zaufanie nazistów i otrzymał zadanie zbierania w okupowanej zachodniej Europie obrazów dla wielkiego muzeum sztuki w Linzu, które tworzono z polecenia Hitlera. Mając kilkumilionowy budżet, do końca wojny wykupił od kolekcjonerów i handlarzy ponad 100 obrazów i rzeźb. Zakupione obrazy przechowywał w Dreźnie, dokąd przeniósł się w 1942 roku. W lutym 2012 roku kolekcja 1406 obrazów Gurlitta o szacunkowej wartości miliarda euro została odnaleziona w domu jego syna. Cornelius ukrywał jedne z najcenniejszych dzieł XX stulecia, a wśród nich „Portret Damy” Matisse’a, obraz pochodzący ze zbiorów Paula Rosenberga.

HOCKNEY. PEJZAŻE, PORTRETY I MARTWE NATURY
David Hockney kontynuuje wprowadzanie innowacji do sztuk wizualnych w skali globalnej. Zainspirowany pop-artem i ostrym światłem Los Angeles, gdzie spędził trzy lata, poszedł dalej, włączając do swojej twórczości elementy fotografii i kolażu, realizując nie tylko cykle malarskie, ale także projekty scenograficzne i in. Jest jednym z największych żyjących artystów brytyjskich, jego prace posiadają w swych w kolekcjach najważniejsze muzea i galerie sztuki współczesnej na całym świecie, w tym: MET, MoMA, Pompidou, Tate i Muzeum Sztuki Współczesnej w Tokio. Dwie olbrzymie wystawy przygotowane przez Royal Academy of Arts London: „Krajobrazy” i „Portrety i martwe natury” stały się podstawą dla powstania tego filmu ukazującego pełnię bezkompromisowego talentu Hockneya. Były jednocześnie dla Hockneya zwieńczeniem bardzo ważnego okresu w jego karierze trwającej już ponad pięć dekad. Według jego własnych słów, film lepiej niż on sam wyjaśnia, co kryje się za jego twórczością. Film wchodzi na ekrany kin z okazji 80. urodzin malarza, który prezentuje w największych muzeach świata – w Paryżu i Nowym Jorku – kolejną monumentalną wystawę swojej twórczości.

HOKUS -POKUS, ALBERCIE ALBERTSONIE
Albert marzy o posiadaniu psa, ale jego tata uważa, że na to zdecydowanie za wcześnie. Chłopiec jest przekonany, że do spełnienia marzenia można użyć magicznych sztuczek, w których świat wprowadza go zaprzyjaźniony iluzjonista. Okazuje się jednak, że to nie takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Wspaniała przygodowa animacja dla najmłodszych oparta na bestsellerowej serii książek o Albercie Albertsonie autorstwa Gunilli Bergström.

HOLY SPIDER
"Holy Spider"
Reż. Ali Abbasi

Oparty na faktach thriller w duchu filmów Davida Finchera, a jednocześnie bezkompromisowy obraz współczesnego Iranu. „Holy Spider” w reżyserii Aliego Abbasiego, twórcy nominowanej do Oscara „Granicy”, obnaża przemoc, jaką posługuje się opresyjny, patriarchalny system. Doskonale przy tym tłumaczy, jak zrodził się gniew protestujących dziś Iranek i Irańczyków.
Choć akcja filmu rozgrywa się w Iranie, ten mroczny thriller świadomie nawiązuje do wybitnych amerykańskich klasyków gatunku, takich jak „Taksówkarz” Scorsesego i „Zodiak” Finchera. Posępny i gęsty jak parna, miejska noc film Abbasiego miał swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, skąd z nagrodą dla najlepszej aktorki wyjechała Zar Amir Ebrahimi.
„Holy Spider” to mistrzowski true crime o kobiecie, która z narażeniem życia docieka prawdy, rzucając wyzwanie patriarchalnej zmowie. Ebrahimi zagrała dziennikarkę tropiącą seryjnego zabójcę pracownic seksualnych w świętym irańskim mieście Meszhed (zbrodnie w Meszhedzie wydarzyły się naprawdę – zginęło szesnaście kobiet). Religijni przywódcy, policja i media nie kryją cichego podziwu dla fanatyka, który „czyści” ulice z zepsucia i grzechu. Bohaterka ma więc przeciwko sobie nie tylko mordercę, ale także drapieżników w mundurach i na stanowiskach, dla których życie kobiet – w tym jej własne – nie ma żadnej wartości. Świat „Holy Spider” jest jak zastawiona na nie lepka pajęczyna.

HOMO SAPIENS
Co pozostanie z naszej cywilizacji, gdy w końcu wyginiemy? Puste przestrzenie, opuszczone budynki, sklepy, kina, szpitale, biura, szkoły, biblioteki, parki rozrywki i więzienia. Ruiny miast, które coraz bardziej porastać będzie roślinność. Zarośnięte wysypiska śmieci i zbiorniki wody czy rozpadający się na drodze asfalt… Przestrzeń, w której mieszkamy, po naszej zagładzie ponownie przejmie natura, z której kiedyś brutalnie ją wyrwaliśmy. Film, kręcony przez 4 lata w Europie, USA, Japonii i Argentynie, jest krytycznym portretem naszej cywilizacji. Zbudowany wyłącznie z precyzyjnie skomponowanych, statycznych ujęć, pozbawionych jakiegokolwiek komentarza. Przyglądamy się życiu ludzi na Ziemi, ich stosunkowi do zwierząt, drugiego człowieka, wojen. Brak tu obrazów przestrzeni prywatnych. Oglądamy wyłącznie miejsca publiczne: biura, hale sportowe, magazyny, szkoły, szpitale, sklepy. Poznajemy sposób organizacji życia na naszej planecie, a także wpływ, jaki rozwój technologii ma na degradację naszej cywilizacji. Widzimy miejsca opuszczone, zapomniane, odzyskane przez naturę i zwierzęta. Film jest głębokim spojrzeniem na wpływ, jaki ludzkość wywarła na Ziemię, próbą przewidzenia przyszłości, jaka nas czeka i oceną roli człowieka w dobie kryzysu ekologicznego. Czy mamy szansę na zmianę? Co powinniśmy w tym kierunku zrobić? Czy nie jest już za późno? Ten medytacyjny, poetycki esej o skończoności naszego gatunku zachęca do medytacji nad kruchością człowieka, do refleksji nad upływającym czasem i chwilą.

HORYZONT. ROZDZIAŁ 1
"Horyzont. Rozdział 1" (Horizon: An American Saga - Chapter 1) Reż. Kevin Costner
USA, 2024, 181 minut

Zrealizowana z epickim rozmachem wielowątkowa opowieść o ludziach, którzy ryzykują wszystko, by spełnić swoje marzenia na dalekim amerykańskim zachodzie. Film Kevina Costnera, zdobywcy dwóch OSCARÓW, twórcy nagrodzonego siedmioma NAGRODAMI AKADEMII „Tańczącego z wilkami”. Gwiazdorska obsada, fantastyczne zdjęcia i porywająca muzyka Johna Debney’a, twórcy ścieżki dźwiękowej do legendarnej „PASJI” i „KRÓLA ROZRYWKI”. Kinowe wydarzenie roku! Tysiące osadników przemierzają bezkresne terytoria Stanów Zjednoczonych. Na nowej ziemi obiecanej krzyżują się losy szlachetnych i podłych, silnych i słabych, odważnych i tchórzy.

HOURIA
"Houria"
Reż. Mounia Meddour
Francja, Algieria, 2022

Houria (genialna Lyna Khoudri) jest utalentowaną tancerką, która pragnie zrobić światową karierę w balecie. Całe swoje życie podporządkowuje temu marzeniu. Aby związać koniec z końcem, w dzień pracuje jako sprzątaczka, a w nocy obstawia nielegalne walki. Po jednej z nich, w której wygrywa duże pieniądze, zostaje brutalnie napadnięta przez rywala. Kiedy odzyskuje przytomność w szpitalu, jej dotychczasowy świat rozsypuje się na kawałki. Przestaje mówić i na pewno już nigdy nie będzie tańczyć. Jednak Houria nie zamierza się poddać i rozpoczyna rehabilitację. Tu poznaje kobiety podobnie jak ona poranione przez życie. Wkrótce dzięki nim odzyska pasję i sens życia. Najnowszy film nagradzanej reżyserki Mounii Meddour to pochwała kobiecości, siostrzeństwa, przyjaźni, wolności i uzdrawiającej mocy tańca.

HRABIA MONTE CHRISTO
"Hrabia Monte Christo" (Le Comte de Monte-Cristo)
Reż. Alexandre de La Patellière, Matthieu Delaporte
Francja, 2024, 178 minut

Epicka ekranizacja ponadczasowego dzieła Aleksandra Dumasa od twórców świetnie przyjętego filmu „Trzej Muszkieterowie: D'Artagnan”. Opowieść o spisku, zemście, miłości i narodzinach pierwszego na świecie zamaskowanego mściciela Historia legendarnego hrabiego, którego czyny do dziś poruszają serca i wyobraźnię kolejnych pokoleń, to nowocześnie zrealizowane, spektakularnie kino przygodowe, pełne niesamowitych zwrotów akcji, efektów i trzymających w napięciu momentów. „Hrabia Monte Christo” zdobył uznanie krytyków na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, otrzymując 11-minutowe owacje i pozytywne recenzje zarówno z zagranicznych, jak i polskich mediów. Marsylia, rok 1815. Awansowany do rangi kapitana statku Edmond Dantès może w końcu poślubić miłość swojego życia, piękną Mercedes. Niestety sukces młodego marynarza budzi zazdrość wielu osób. Zdradzony przez rywali i potępiony jako członek spisku popierającego Napoleona, Dantès zostaje uwięziony i bez procesu osadzony w ponurym zamczysku If. Po czternastu latach, dzięki pomocy i tajnym instrukcjom współwięźnia – księdza Farii, udaje mu się zbiec i zdobyć legendarny skarb ukryty na wyspie Monte Christo. Wchodząc w posiadanie ogromnej fortuny, Dantès wciela w życie przebiegły plan eliminacji swych wrogów – dziś wysoko postawionych dygnitarzy. Jednak cena wyrafinowanej zemsty stanie się piętnem dla jego duszy…

HUMANITARNA WAMPIRZYCA POSZUKUJE OSÓB CHCĄCYCH POPEŁNIĆ SAMOBÓJSTWO
"Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo" (Vampire humaniste cherche suicidaire consentant)
Reż. Ariane Louis-Seize
Kanada, 2023, 90 minut

Ta niesamowita czarna komedia to pozycja obowiązkowa dla fanów serialu „Wednesday” Tima Burtona, która została doceniona na wielu międzynarodowych festiwalach. Film zdobył już 19 nagród i ponad 20 nominacji, w tym aż 4 statuetki na ubiegłorocznym MFF w Wenecji.
Mogłoby się wydawać, że pochodząca z Quebecu Sasha (w tej roli nagradzana Sara Montpetit) to nastolatka, która zmaga się z typowymi dla tego wieku problemami. Nic bardziej mylnego, a to dlatego, że bohaterka jest… młodą wampirzycą. W dodatku nad wyraz empatyczną i wrażliwą, a tym samym niegotową na to, by dla zaspokojenia głodu wgryzać się w ludzkie tętnice.
Dziewczyna stanowi spory zawód dla swoich najbliższych, którzy poza wampirycznym sekretem prowadzą bardzo spokojne, ułożone i nierzucające się w oczy życie. Brak instynktu oraz zdolności do polowania sprawia, że jedyną krew, jaką Sasha jest w stanie wypić, to ta z plastikowych torebek w lodówce. Kiedy zirytowani rodzice odcinają jej to źródło, życie Sashy jest zagrożone. Wkrótce dziewczyna poznaje jednak Paula, samotnego nastolatka ze skłonnościami samobójczymi, który w imię rodzącej się pomiędzy nimi przyjaźni jest w stanie oddać życie, byle tylko uratować bohaterkę.

Habemus papam - Mamy papieża
Nowy namiestnik stolicy apostolskiej, zaraz po zaskakującym dla niego wyniku konklawe, ma przywitać wiernych zebranych na placu świętego Piotra. Jednak ten głęboko wierzący człowiek nie tylko uważa, że jest niegodny papieskiego urzędu, ale już wkrótce ukradkiem ucieknie z Watykanu. Sytuacja wymyka się spod kontroli i grozi wielkim skandalem. Jedynymi osobami, które mogą stawić czoła tym wydarzeniom, są Rajski, Polak będący od lat rzecznikiem stolicy apostolskiej i wybitny profesor psychiatrii.

Hamlet - National Theatre Live
William Shakespeare (1564–1616)
Hamlet
Tragedia w pięciu aktach (1600–1601)
 
Retransmisja przedstawienia transmistowanego z Barbican Theatre w Londynie 15 października 2015 roku
 
 
Nominowany do Oscara Benedict Cumberbatch (serial BBC „Sherlock”, „Gra tajemnic”, „Frankenstein” transmitowany do kin w cyklu NT Live) wciela się w tytułową rolę w wielkiej tragedii Szekspira. Wyreżyserowany przez Lyndsey Turner i wyprodukowany przez Friedman Productions Sonia spektakl był transmitowany z Barbican Theatre do kin w całej Europie i poza nią 15 października 2015 roku i bił wszelkie rekordy popularności wśród tego typu transmisji. Szekspirowska tragedia już stała się najszybciej sprzedającym się wydarzeniem w historii teatru w Londynie. Wszystkie bilety na przewidywane przedstawienia rozeszły się zanim przystąpiono do prób czytanych w teatrze. Spektakl wyreżyserowała Lyndsey Turner współpracująca m.in. z West Endem, the Royal National Theatre, the Royal Shakespeare Company teatrami Broadwayu, a scenografię przygotowała Es Devlin, scenografka współpracująca także z The Metropolitan Opera.
 
Spektakl już wtedy okrzyknięto wydarzeniem, ze względu na grę aktorską i oprawę plastyczną inscenizacji, pełną rozmachu. Od czasu premiery aktorzy, którzy wystąpili w „Hamlecie” stali się rozpoznawalni na całym świecie dzięki udziałowi w serialu „Gra o tron”. Ciarán Hinds wcielający się w postać Klaudiusza, stryja Hamleta, znany jest z roli Mance’a, króla za murem. Z kolei w roli Ducha Ojca Hamleta i Grabarza zobaczymy Petera Vaughana, który w „Grze o tron” zagrał mastera Aemona Targaryena.
 
Inscenizacja przenosi historię Hamleta w czasy nam współczesne, aby podkreślić ciągłą aktualność arcydzieła Shakespeare’a. Stawia również duży nacisk na wątki polityczny i szpiegowski zawarte w sztuce. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie stary Hamlet, potężny król Danii, ojciec Hamleta. Koronę przejmuje jego brat Klaudiusz. Wdowa po królu, Gertruda, matka Hamleta, szybko oddaje swoją rękę uzurpatorowi. Hamlet podejrzewa stryja o spisek. Gdy kraj przygotowuje się do wojny, rozpada się książęca rodzina. Zmuszony, by pomścić śmierć ojca, a jednocześnie sparaliżowany stojącym przed nim zadaniem, Hamlet sprzeciwia się swojemu położeniu, działając wbrew rozsądkowi i bezpieczeństwu kraju.
 
 
Przedstawienie z polskimi napisami. Czas trwania 3 godziny 30 minut.
 

Helmut Newton: Piękno i bestia
Geniusz fotografii? Wizjoner z piekła rodem? Zwykły skandalista? Kim był Helmut Newton, autor kultowych, przesiąkniętych erotyzmem kobiecych aktów? Sposób, w jaki portretował kobiety, nadal prowokuje do pytania: czy były one podmiotami, czy przedmiotami?
 
Zaskakujący obraz Helmuta Newtona ujawniają fotografowane przez niego top modelki, gwiazdy i aktorki. Catherine Deneuve, Grace Jones, Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Claudia Schiffer – portretowane portretują i odkrywają przed nami prawdę.

Herozg. Wizjoner kina: Miesiąc kina Europejskiego: FITZCARRALDO
"Fitzcarraldo"
Reż. Werner Herzog
RFN, Peru, 1982, 156 minut

Ameryka Południowa, koniec XIX wieku. W peruwiańskim miasteczku Iquitos pojawia się Brian Sweeney Fitzgerald, którego miejscowi zaczynają nazywać Fitzcarraldo. Jest irlandzkim inżynierem, dość ekscentrycznym, właśnie marzy mu się wybudowanie położonej w samym sercu amazońskiej dżungli opery, by miejscowi mogli podziwiać dzieła europejskich mistrzów. Wcześniej próbował zrealizować swoje inne, nie mniej ekscentryczne pomysły – przeprowadzenie kolei transandyjskiej czy wybudowanie fabryki lodu. Bezskutecznie. Pieniądze na zbudowanie opery planuje pozyskać z plantacji kauczuku, w którą właśnie zainwestował. Jednak wskutek braku dróg wodnych nie może wywieźć produktu z miejsca uprawy. Postanawia więc przetoczyć statek parowy drogą lądową – przez zalesione, częściowo wykarczowane wzgórze – z jednego koryta rzeki do drugiego. Pomimo ekstremalnie trudnych warunków – doskwierającego upału oraz ogromnych niebezpieczeństw czyhających w dżungli – „Molly Adria” dociera do miejsca przeznaczenia.

Herozg. Wizjoner kina: Miesiąc kina Europejskiego: ZAGADKA KASPARA HAUSERA
ZAGADKA KASPARA HAUSERA,
reż Werner Herozg
1974, 109’

W 1828 r. na rynku w Norymberdze pojawił się młody człowiek o wyglądzie włóczęgi, który nie był w stanie nawiązać kontaktu z otoczeniem - nie potrafił chodzić, mówić, ani posługiwać się najprostszymi narzędziami. W tajemniczym znajdzie dopatrywano się syna arcyksięcia Karola. Byli i tacy, którzy uważali go za syna Napoleona. Otoczony opieką przez dwóch naukowców, stał się światową sensacją.
Postaci Hausera poświęcono ponad tysiąc publikacji. Jego zagadka pozostała jednak nierozwiązana. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Dla Herzoga tajemnica egzystencji człowieka znikąd stała się wymarzoną okazją do penetracji ludzkiej psychiki w pierwotnym stadium jej kształtowania. Tragedia Hausera jest tragedią człowieka-odmieńca, który im więcej przyswaja sobie zasad współżycia społecznego, tym większa przepaść odgradza go od otoczenia. Kaspar pojawia się jako tajemnica i pozostaje nią do końca. Nie tylko ze względu na zagadkowe koleje losu, ale przede wszystkim ze względu na tajemnicę swej, niemożliwej do przeniknięcia, osobowości.

Herozg. Wizjoner kina: Miesiąc kina europejskiego: AGUIRRE, GNIEW BOŻY
"Aguirre, gniew boży" (Aguirre, der Zorn Gottes)
Reż. Werner Herzog
RFN, Peru, Meksyk, 1972, 95 minut

Dramat historyczny, efekt współpracy reżysera Wernera Herzoga i charyzmatycznego aktora Klausa Kinskiego. Peru, rok 1560. Na rozkaz hiszpańskiego konkwistadora Gonzala Pizarro z biegiem Amazonki rusza ekspedycja pod wodzą Pedra de Ursui, Fernanda de Guzmana i Lope de Aguirre. Ich celem jest El Dorado, mityczne złote miasto wśród tropikalnej dżungli. Opętany żądzą bogactwa i władzy Aguirre usuwa wszystkich, którzy staną mu na drodze, pogrążając się w odmętach samozagłady i szaleństwa.

Herozg. Wizjoner kina: Miesiąc kina europejskiego: NOSFERATU WAMPIR
"Nosferatu wampir" (Nosferatu: Phantom der Nacht)
Reż. Werner Herzog
Francja, RFN, 1979, 106 minut

W 1850 roku młody urzędnik wyjeżdża do Transylwanii by sprzedać dom niejakiemu hrabiemu Draculi. Miejscowi mieszkańcy odradzają mu wizytę w zamku, ale urzędnik wyrusza w dalszą podróż... 'Nosferatu wampir' to remake niemego filmu Fredricha Wilhelma Murnaua z 1922 r., o którym Herzog w jednym z wywiadów powiedział, iż jest to dla niego najważniejszy film w historii niemieckiego kina. W ujęciu Herzoga Dracula jest jednak zupełnie nowym odczytaniem tej postaci. Jest wprawdzie monstrualny, krwiożerczy i nienasycony, jest sprawcą zła rozprzestrzeniającego się z siłą pandemii, ale przy tym wszystkim jest istotą głęboko ludzką, boleśnie odczuwającą swe krwawe napiętnowanie. Zło, które w sobie nosi, zdaje się przeciwne jego naturze łaknącej miłości i akceptacji. Zabijając i zarażając innych, czyni to z tragiczą świadomością dwoistości swego jestestwa, żywiąc głęboką odrazę do własnych, wampirzych poczynań. Herzog, mimo że obficie czerpał z Murnaua, stworzył jednak film o zupełnie odmiennych znaczeniach.

Herozg. Wizjoner kina: Miesiąc kina europejskiego: WOYZECK
"Woyzeck"
Reż. Werner Herzog
RFN, 1979, 81 minut

"Woyzeck" jest zapisem prawdziwej historii morderstwa popełnionego w Lipsku przez ubogiego żołnierza. Wokół zbrodni rozgorzał spór na temat poczytalności mordercy i jego faktycznej odpowiedzialności za czyn. Dramat Buchnera miał być obroną Woyzecka i protestem przeciwko karze śmierci. Proces pisania poprzedziły wnikliwe studia autora nad medyczną interpretacją postępku zabójcy. W rezultacie Buchner ukazał swego bohatera jako prostego człowieka, nieustannie poniżanego i krzywdzonego, kierującego się wyłącznie instynktem. Miłość do Marii była jedynym sensem jego życia. Jedyną autentyczną wartością w niegodziwym i niezrozumiałym świecie. Zdrada dziewczyny sprawiła, że psychika Woyzecka doznała szoku. Zbrodnia stała się dlań jedynym sposobem przywrócenia pozorów wewnętrznego ładu, formą "oczyszczenia" ukochanej kobiety ze zmazy zła. Sztuka Buchnera łączy w sobie elementy romantyzmu, naturalizmu, a nawet ekspresjonizmu. Umiejętnie czytana lub wystawiana ujawnia swój niezwykły potencjał filozoficzny (odwieczna antynomia między naturą a kulturą, pytania o kształt ludzkiej tożsamości, granice moralności, konsekwencje niesprawiedliwości wpisanej w porządek społeczny). Inscenizacja Laco Adamika jest próbą objęcia całej problematyki "Woyzecka". Na plan pierwszy wszakże wysuwa się tragedia prostego człowieka, zagubionego w nieprzyjaznym świecie i głęboko skrzywdzonego przez najbliższą mu osobę

Himalaje i muzyka – wspomnienie wyprawy na Annapurnę I i mini koncert
Spotkanie z Mariuszem Spruttą - himalaistą, taternikem, podróżnikiem oraz muzykiem zafascynowanym dźwiękami inspirowanymi tradycją celtycką. Podczas spotkania, Mariusz Sprutta opowie o swojej wyprawie na południową ścianę Annapurny (8091 m n.p.m.), którą zdobył samotnie, bez wspomagania tlenem. Również bez tlenu i w pojedynkę, w stylu alpejskim, wszedł na Gaszerbrum II.
W swoim dorobku ma wiele wypraw w góry wysokie. Po studiach wyjechał do Azji, w której spędził blisko 10 lat, mieszkając, zwiedzając i poznając takie kraje jak Nepal, Indie, Pakistan, Bangladesz, Tajlandia, Malezja, Singapur i Indonezja. Poza górami Polski, Alpami i Spitsbergenem wspinał się w Turcji, Nepalu, Indiach, Tybecie i Pakistanie (w Himalajach i Karakorum na siedmiu ośmiotysięcznikach). Poza wysokogórskimi podróżami zafascynowany jest muzyką, językami, medycyną, kulinariami i destylatami, psychologią oraz wieloma innymi elementami kultury i sztuki krajów, które zwiedza.

Himalajskie Walentynki, czyli Sztuka Wysokiej Ścieżki
HIMALAJSKIE WALENTYNKI
— ❤ —
czyli
— ❤ —
S Z T U K A
W Y S O K I E J
Ś C I E Ż K I
— ❤ —
opowieść o sportowym wejściu na ośmiotysięcznik, pokaz autorskich zdjęć z Gór Wysokich i koncert w jednym
— ❤ —
Zapraszamy gorąco na wyjątkowe Walentynki, spotkanie ekspedycyjno-muzyczne pt. „Sztuka Wysokiej Ścieżki” czyli „O Annapurnie, ludziach i szczytach Gór Wysokich słowem i muzyką”
– patronat: Wydawnictwo Miejskie Posnania: https://www.facebook.com/wydawnictwowmp
— ❤ —
Trzyczęściowy program:
— ❤ —
CZĘŚĆ 1
SZTUKA WYSOKIEJ ŚCIEŻKI
opowieść o wyprawie na południową ścianę Annapurny I (8091 m n.p.m.) w 1991 roku
prelegent: MariuszSprutta
— ❤ —
CZĘŚĆ 2
HIMALAJE I KARAKORUM
W OBIEKTYWIE ANALOGOWEGO APARATU
A. ludzie gór, krajobrazy, wspinanie
B. portrety himalajskich górali
fotografie: Mariusz Sprutta / oprawa muzyczna: Jig Reel Maniacs
— ❤ —
CZĘŚĆ 3
JIG REEL MANIACS – Celtic fusion / World music
www.jrm-jig-reel-maniacs.pl
muzyka inspirowana tradycją celtycką i nie tylko
— ❤ —
słowo wstępne i prowadzenie: Biotr Bittner
— ❤ —
WYKONAWCY
— ❤ —
Mariusz Sprutta – urodzony w Wągrowcu, żyje w Poznaniu a pracuje w Wielkopolsce, zawodowo służy ludziom, którzy tracą kończyny (w wypadkach, na skutek amputacji koniecznych ze względu na miażdżycę, cukrzycę, martwicę, i inne przyczyny np. nowotworowe), wspiera psychologicznie, mentalnie, organizacyjnie i administracyjnie oraz finalnie – dzięki kapitalnemu zespołowi fachowców ortopedii technicznej: https://www.facebook.com/ortopunktPL – pomaga w zaopatrzeniu w protezy.
Studiował Geologię Glacjalną oraz Geomorfologię i Paleogeografię Czwartorzędu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po studiach wyjechał do Azji, w której spędził blisko 10 lat, mieszkając, zwiedzając i poznając takie kraje jak Nepal, Indie, Pakistan, Bangladesz, Tajlandia, Malezja, Singapur i Indonezja.
Geolog, speleolog, polarnik, taternik i himalaista, który – poza górami Polski, Alpami i Spitsbergenem – wspinał się w Turcji, Nepalu, Indiach, Tybecie i Pakistanie, w Himalajach i Karakorum, na siedmiu ośmiotysięcznikach, a zdobył dwa: Annapurna I (8091 m n.p.m.) i Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.), oba samotnie, bez tlenu, a ten drugi w stylu alpejskim. Jest także czynnym muzykiem, grającym muzykę inspirowaną tradycją celtycką okraszoną jazzem, funkiem i chill-outem; liderem i managerem zespołu Jig Reel Maniacs.
— ❤ —
JRM – Jig Reel Maniacs: https://www.facebook.com/jigreelmaniacs
Jig Reel Maniacs (JRM) to trzydziestotrzyletnia formacja, inspirująca się muzyką irlandzką i szkocką, łącząca tradycyjne celtyckie nuty ze zróżnicowanymi aranżacjami, nawiązującymi do wielu trendów muzycznych; grupa instrumentalistów, która świadomie i z doświadczeniem, prezentuje różnorodne i ciekawe brzmienia, oparte na bogatym instrumentarium. W dwóch słowach: Celtic fusion.
— ❤ —
Skład zespołu:
Michał Tadeusz Jankowski – gitara akustyczna;
Aleksander Brych – irlandzki flet drewniany poprzeczny;
Michał Mazur – low/high whistles, dudy, dudaire dubh i inne instrumenty dęte;
Dobrochna Surma – skrzypce;
Filip Wyrwa – perkusja;
Hubert Łapa – realizacja dźwięku, technika
Mariusz Sprutta – gitary basowe, śpiew.
— ❤ —
Więcej o Jig Reel Maniacs na oficjalnej stronie zespołu:
https://jrm-jig-reel-maniacs.pl
— ❤ —
Recenzja po premierze (23.11.2023, Kino Rialto w Poznaniu):
„Cudowny wieczór. Gratuluję życiorysu i gawędy. Muzyka niesamowicie sprawna. Fantastyczne zgranie. Doskonali, biegli i punktualni instrumentaliści z głęboką znajomością stylu czy wręcz języka muzycznego. W improwizacjach duża swoboda i otrzaskanie z ozdobnikami wyciąganymi jeden za drugim, jak asy z rękawa. Zespół sklejony w jeden organ, grający nie dość, że równo, zawsze w tempie i na czas, to jeszcze wyraziście i z siarczystym akcentowaniem. Czasem nawet wydawało się, że Dobrochna wnet przepiłuje instrument na pół.”
Cezary Bera

Historie rodzinne
Sarah Polley pokazuje historię swojej rodziny (którą sama poznała już jako dorosła osoba) z wielu perspektyw oraz swoje życiowe wybory jakich dokonywała do tej pory.

Hitchcock

Adaptacja książki Stephena Rebello. Film opowiada o pracy Alfreda Hitchcocka nad słynną "Psychozą", skupia się na próbach zdobycia przez reżysera funduszy oraz jego związku z żoną, Almą Reville.


Hobbit. Niezwykła podróż
Hobbit Bilbo Baggins wyrusza w niebezpieczną podroż, by wraz z czarodziejem Gandalfem i trzynastoma krasnoludami pokonać smoka Smauga.

Hotel Marigold
Hotel Marigold to ponoć najlepszy dom spokojnej starości w całych Indiach. Konkurencja dla brytyjskich ośrodków i miejsce, w którym warto spędzić jesień życia. Taką nadzieję ma siedmioro emerytów, którzy postanawiają odmienić swój los i jadą do Indii. Okazuje się, że tytułowy hotel jeszcze nie jest do końca gotowy na przyjęcie gości… Tak zaczyna się zabawna, romantyczna przygoda obfitująca w wiele niespodzianek.

Huiczole, ostatni strażnicy pejotla + spotkanie z Marakate
Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Huiczole, ostatni strażnicy Pejotla” w tłumaczeniu Iwony Klemczak. Głównym bohaterem opowieści o świętej ziemi Wirikuta jest Marakame José Luis “Katira” oraz jego rodzina Ramírez, którzy na zaproszenie Soul Travel zawitali do Polski
 
 
O filmie: opowieść o Wixáritari - jednej z ostatnich zachowanych kultur przedchrześcijańskich w Ameryce Łacińskiej. Dokument o ich zmaganiach, by ochronić Wirikutę, ich święte miejsce, gdzie rośnie ważny w ich kulturze pejotl. Powiązana z nią tradycyjna medycyna, postrzegana jest jako źródło wiedzy i kontinuum ich bogatej tradycji. W filmie podążamy za rodziną Ramirez, typową familią Wixáritari z wioski Laguna Seca w Sierra Madre Occidental, podczas pielgrzymki na ziemie Wirikuta, będącej coroczną tradycją duchową dla Indian Wixáritari. José Luis “Urramuire” Ramírez, główny bohater filmu to marakame, a prywatnie ojciec Enrique i jego ośmiorga rodzeństwa, uzdrowiciel i przywódca duchowy społeczności. Film opowiada o zmaganiach ze zmieniającym się światem, o próbie ochrony ich ziemi i pokojowej walce, do jakiej stają rdzenni mieszkańcy Meksyku. Walce o ziemię, która dotyczy nas wszystkich.
 
Realizatorzy:
Reżyseria: Hernán Vilchez
Produkcja: Hernán Vilchez i Paola Stefani
Tłumaczenie: Iwona Klemczak
Gatunek: dokument
Kraj produkcji: Meksyk, Argentyna
Rok premiery światowej: 17 maj 2014
Czas trwania: 124 minuty + 45 minut spotkania przed filmem
 
link do zwiastunu: https://huicholesfilm.com/es
 
PRZED FILMEM
Przed filmem odbędzie się rozmowa ze specjalnymi gośćmi z Meksyku - Marakate José Luisem “Katira” Ramírezem oraz Maríą Teresą ”Turama”. To przedstawiciele starszyzny Indian Wixáritari z Sierra Madre Occidental w La Laguna. Rozmowę poprowadzi Renata Sabela, inicjatorka przyjazdu Marakate do Polski.
 
Marakame José Luis “Katira” - lider ceremonialny, uzdrowiciel. Zawsze podróżuje ze swoimi skrzypkami. Aktywny działacz na rzecz ochrony świętej ziemi Wirikuta, a także praw ludności rdzennej m.in. w Meksyku, USA, Kolumbii i Boliwii. Człowiek pełen radości i wiary. 
 
Marakame María Teresa “Turama” - przewodniczka swojej 
społeczności, osoba o niezwykłej sile i charyzmie. Mówi niewiele, po prostu działa. Na co dzień zajmuje się sztuką i rękodziełem. Prywatnie żona Marakame José Luisa i matka dziewiątki dzieci.
 
Renata Sabela - podróżniczka, filolożka, zwolenniczka odpowiedzialnej turystyki, organizatorka wypraw do kultur rdzennych, założycielka Soul Travel. Od 2012 roku działa na rzecz Wirikuty, przyjaciółka rodziny Ramírez z La Laguna Seca, wielokrotnie podróżowała na pustynię z Wixáritari.
 
PO FILMIE
Po filmie będzie możliwość zakupienia ręcznie tworzonej unikatowej sztuki Wixaritari. Płatność tylko gotówką.
 

I Festiwal Kultury Konopnej

I TAK CIĘ KOCHAM
"I tak cię kocham" to oparta na faktach historia związku urodzonego w Pakistanie komika i aktora komediowego Kumaila Nanjiani oraz Amerykanki Emily Gordon. Połączyła ich miłość od pierwszego wejrzenia, mimo dzielących oboje różnic kulturowych. Przekroczenia granic strzec będą zdeterminowani rodzice ukochanej, na drodze szczęściu staną również oczekiwania rodziny Kumaila. A to dopiero początek wyzwań, jakim zakochani będą musieli stawić czoła.

I TAK CIĘ KOCHAM - 8 PRZEDPREMIER NA 80-LECIE KINA RIALTO
Ta historia wydarzyła się naprawdę: mężczyzna z kapitalnym poczuciem humoru i konserwatywną rodziną na głowie spotkał przypadkiem nowoczesna dziewczynę, która miała dosyć związków. I choć dzieliło ich prawie wszystko, to właśnie w sytuacjach pozornie bez wyjścia życie potrafi pokazać swoje najzabawniejsze oblicze i udowodnić, że nigdy nie należy tracić nadziei.

I ZNOWU ZGRZESZYLIŚMY, DOBRY BOŻE
Tym razem nie ma mowy o małżeństwach i rozwodach. Gorzej – pary młode z poprzedniej części będą chciały opuścić Francję. Jak daleko posuną się teściowie, by zatrzymać ich w kraju? Religia, tożsamość i narodowe stereotypy znów trafią na ołtarz krytyki, a państwo Verneuil i inni zostaną wyspowiadani na ekranie z małych i dużych grzechów. Więcej kłopotów, więcej kontrowersji, więcej… zabawy!

ICH NOCE
"Ich noce" (It Happened One Night)
Reż. Frank Capra
USA, 1934, 105 minut

Spotykają się przypadkiem w autobusie do Nowego Jorku, kiedy oboje mają chrapkę na to samo, ostatnie miejsce siedzące. Peter jest dziennikarzem z mocno nadszarpniętą reputacją desperacko poszukującym atrakcyjnego tematu. Wywodząca się z bogatej rodziny Ellie uciekła właśnie z domu, mając po dziurki w nosie nadopiekuńczego ojca, i bardziej w ramach młodzieńczego buntu niż trafiona strzałą Amora wiąże się z pilotem Kingiem Westleyem, do którego właśnie chce w Nowym Jorku dołączyć. Znacznie utrudnić mogą jej to prasowe ogłoszenia ze zdjęciem dziewczyny i obietnicą sowitej nagrody za wskazanie miejsca, gdzie aktualnie przebywa. Niespodziewanie pomocną dłoń wyciąga do niej Peter, który wietrząc w tym okazję na ciekawy materiał, a w krytycznych sytuacjach przedstawiając Ellie jako swoją żonę, ukrywa prawdziwą tożsamość bohaterki. W miarę tego, jak podróż – z różnych przyczyn – się wydłuża, Peter i Ellie nieświadomie stają się sobie coraz bardziej bliscy. Wskutek nieporozumienia bohaterowie jednak się rozstają, a ślub Ellie z Westleyem zbliża się wielkimi krokami.

IDOL
Film oparty na faktach. Danny Collins był kiedyś piękny i młody. Teraz jest już tylko piękny. I odcina kupony od swej piosenkarskiej kariery. Wciąż żyje szybko, nadużywa ile się da i zadaje się z nieprzyzwoicie młodymi kobietami. Gdy odkryje list napisany do niego 40 lat temu przez samego Johna Lennona, postanowi dać sobie jeszcze jedną szansę. Rzuci scenę, zbyt młodą kochankę i większość innych używek, by zaszyć się w małym hotelu i zacząć pisać nowe piosenki. Choć okaże się to trudniejsze niż myślał, uświadomi mu, że jeszcze nie jest za późno, by zejść na ziemię i spróbować zrealizować młodzieńcze marzenia, poznać kobietę swego życia.
 

IDOL Z ULICY
Prawdziwa i niezwykła historia Mohammada Assafa, młodego Palestyńczyka mieszkającego w Strefie Gazy. Chłopiec udowadnia sobie i światu, że marzenia pomagają przekraczać nawet te najtrudniejsze granice. Występując w popularnym programie telewizyjnym Arab Idol, poruszył serca wszystkich. Do głosowania na niego zachęcał sam palestyński prezydent, słów uznania nie szczędził mu palestyński premier. Mohammad stał się dla pogrążonych w konflikcie Palestyńczyków iskrą nadziei, że mogą się na nowo zjednoczyć.

IGNACY LOYOLA
Brutalny żołnierz, kobieciarz, którego całe życie kręciło się wokół bogactw, sławy i władzy podejmuje walkę na śmierć i życie ze swoimi wewnętrznymi demonami. Loyola musi zmierzyć się z depresją, myślami samobójczymi, wstrętem do samego siebie i miłosierdzia dla innych, wreszcie przejść proces o herezję przed Inkwizycją, by ostatecznie wygrywając bitwę, stać się jedną z najważniejszych postaci w historii Kościoła.

IGRZYSKA ZWIERZAKÓW
"Igrzyska zwierzaków"
REŻYSERIA: Ricard Cussó
Australia 2021
Witajcie w magicznym świecie Sanktuarium – gdzie zwierzęta mają głos, a marzenia się spełniają, jeśli wystarczająco się tego pragnie. To tutaj co roku rozgrywane się wielkie sportowe igrzyska, w których duzi i mali przedstawiciele fauny toczą zaciętą rywalizację o tytuły i cenne puchary. Kto tym razem stanie na podium i zdobędzie szacunek widowni? Czy będzie to któryś z dotychczasowych czempionów, a może zupełnie nowy śmiałek i pretendent do medali. Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w kinach, na seansie tej przezabawnej, animowanej komedii dla całej rodziny.
Urodzona optymistka Daisy marzy o tym, żeby wygrać wielkie zawody dla „Najstraszniejszych zwierząt świata”. Problem w tym, że będąc uroczym ssakiem z gatunku kuoka, przypominającym skrzyżowanie chomika z… kangurem, ma nikłe szanse na rywalizację z największymi i najgroźniejszymi drapieżnikami planety. Ale od czego są upór i wierni przyjaciele. Aby dokonać niemożliwego, Daisy rozpocznie trudny trening pod okiem starego mistrza – Frankiego. Ćwicząc siłę, zręczność i intelekt, zrobi wszystko, żeby udowodnić światu zwierząt, że wola walki i szansa na medale wcale nie musi iść w parze z muskułami, groźnym wyglądem i długością paszczy, szpona czy ogona.

III Filmowy Maraton Chodzony - Friday Night Fever
W piątkowy wieczór mamy zaszczyt zaprosić Was na Filmowy Maraton Chodzony - Gorączka Piątkowej Nocy otwierający tegoroczne Nic Się Tu Nie Dzieje ! Nazwa ta jest w pełni nieprzypadkowa albowiem tegoroczny Maraton przeprowadzamy w rytmach muzycznych i tanecznych wiodąc Was jednym wybranych przez Was szlaków od Kina Muza do CK Zamek albo od Kina Rialto do CK Zamek.
 
Rozpoczynając od Kina Rialto warto przybyć Przed seansem, już o 18.00 na dziedziniec Kina, gdzie uczyć się będziemy układu tanecznego inspirowanego filmem „Gorączka sobotniej nocy” oraz muzyką kultowego zespołu Bee Gees.
 
Następnie rozpoczniemy projekcję filmową „I’m Not There”, doskonale portretującą Boba Dylana – amerykańskiego piosenkarza i poetę, zeszłorocznego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W postać muzyka wciela się sześć osób (m. in. Christian Bale, Heath Ledger i nominowana za tę rolę do Oscara i nagrody BAFTA Cate Blanchett), które prezentują różne aspekty jego osobowości obrazując jego legendę i tajemniczość.
 
Po filmie, pochodem, przejdziemy przez centrum Poznania, prosto pod bramy CK Zamek, gdzie w Sali Wielkiej rozpoczniemy projekcję legendarnej „Gorączki sobotniej nocy”. Nikt tak jak 19-letni Tony Manero cały tydzień nie wyczekuje sobotniego wieczoru, by spędzić go w dyskotece. Zafascynowany tancerką Stephanie Mangano, porzuca swoją dotychczasową partnerkę by razem z nią wziąć udział w konkursie tanecznym. Oboje liczą, że zwycięstwo otworzy im drogę do lepszego świata.
Zwieńczeniem muzyczno – tanecznych wydarzeń wieczoru będzie impreza Silent Disco przeprowadzona w CK Zamek przez trzech różnych DJ.
 
Serdecznie Zapraszamy!

IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA
"Ikar. Legenda Mietka Kosza" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek  jako dziecko traci wzrok. Jego matka, oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać  się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza. To spotkanie zmieni jego życie.  

IL BOEMO
"Il Boemo"
reż. Petr Vaclav
Czechy 2022
Filmowa opowieść o zapomnianym muzycznym geniuszu Il Boemo, to niezwykła i nieznana historia Josefa Myslivečka, jednego z najbardziej cenionych kompozytorów operowych XVIII-wiecznych Włoch. Ukazane są losy artysty, jego relacje z fascynującymi kobietami, brawurowa droga na szczyt i bolesny upadek. W główną rolę wciela się aktor i muzyk Vojtěch Dyk. Muzykę do filmu opracował i nagrał Vaclav Luks (dyrygent finału tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina) wraz ze swoim zespołem Collegium 1704, przy udziale wybitnych solistów operowych, takich jak: Philippe Jaroussky, Raffaella Milanesi, Emöke Baráth, Simona Šaturová, Juan Sancho oraz – tutaj cieszy polski akcent – Krystian Adam. Reżyser filmu, Petr Vaclav, zadbał o oddanie autentyzmu tej historii: podziwiamy bogactwo starannie przygotowanych kostiumów i urodę scenerii – Wenecji, Genui, Palermo, Neapolu, Rzymu i innych. Film jest tegorocznym czeskim kandydatem do Oscara, zdobył też 6 statuetek prestiżowej nagrody Czeskiego Lwa, w tym dla najlepszego filmu. Niezwykła historia Josefa Myslivečka została również nagrodzona za reżyserię, scenografię, kostiumy, charakteryzację i dźwięk. Film był prezentowany na międzynarodowych festiwalach m.in. w San Sebastián, gdzie odbyła się jego światowa premiera, czy Rotterdamie.

Kim był Josef Mysliveček, znany jako Il Boemo?
Przez piętnaście lat kompozytor Josef Mysliveček (1737–1781), znany jako Il Boemo (wł. „Czech”), tworzył dla dworów i teatrów miejskich, od Neapolu po Florencję, Turyn i Wenecję. We Włoszech poznał też młodego Mozarta, z którym się zaprzyjaźnił i na którego twórczość miał niewątpliwy wpływ. Życie Il Boemo to historia niezwykle utalentowanego artysty, który wspiął się na sam szczyt sławy, by boleśnie spaść na dno zapomnienia.

ILUZJA 2
Reżyseria: Jon M. Chu
Obsada: Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Woody Harrelson, Dave Franco, Daniel Radcliffe, Lizzy Caplan, Michael Caine
Czas trwania: 1 godz. 55 min
Wersja językowa: angielska z polskimi napisami
Jeszcze bardziej pomysłowa i zaskakująca kontynuacja wielkiego kinowego przeboju, który w 2014 roku zgromadził ponad półmilionową widownię w polskich kinach.
Film producentów takich hitów jak „Transformers”, „Niesamowity Spider-man 2”, „Star Trek: w ciemność”.
Do sprawdzonej ekipy magików dołącza tym razem sam Harry Potter czyli Daniel Radcliffe.
CZTEREJ JEŹDŹCY powracają!
Grupa magików, która na wyżyny wzniosła sztukę scenicznej iluzji – ukazując ludzkim oczom rzeczy o jakich dotąd nikomu się nie śniło i obdarowując publiczność milionami dolarów z kont niczego nie podejrzewających bogaczy – tym razem wpadnie w nie lada tarapaty. Ich żądny zemsty dawny rywal doprowadzi do katastrofy podczas finału Super Bowl, o którą oskarżeni zostaną CZTEREJ JEŹDŹCY. Uciekając przed FBI i policją, znienawidzeni przez publiczność będą musieli udowodnić swą niewinność i usidlić swego wroga. A wszystko to oczywiście przy użyciu swych niezwykłych umiejętności.

IMIGRANCI
Film opowiada historię byłego żołnierza, który walczył do niedawna jako bojownik organizacji Liberation Tigers of Tamil Eelam i stracił w czasie wojny domowej żonę i dziecko. Z obcą kobietą i jej dzieckiem udając rodzinę uciekają z pogrążonej w wojnie domowej Sri Lanki do będącej szansą na lepszą przyszłość Europy. Docierają na przedmieścia Paryża i zatrzymują się w jednym z mieszkań socjalnych.

IMIGRANTKA
Dwie młode Polki, siostry – Ewa i Magda wyruszają do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. Chora na gruźlicę Magda zostaje zatrzymana i poddana kwarantannie, a zdana tylko na siebie Ewa rozpoczyna zdobywanie Ameryki na własną rękę.

IMPERIUM SŁOŃCA
"Empire of the Sun | Imperium słońca"
reż. Steven Spielberg
USA 1987
Film wzbudził wielkie zainteresowanie na całym świecie zarówno u publiczności, jak i u krytyków; był też nominowany do Oscara w dziesięciu kategoriach.
Szanghaj, początek lat 40. Dwunastoletni Jim, syn brytyjskiego dyplomaty, jest na przekór okrucieństwom drugiej wojny światowej, która rozgorzała już na całym świecie, miłośnikiem japońskich samolotów wojskowych. Kiedy Japonia napada na Chiny i jej wojska wkraczają do Szanghaju, chłopiec zostaje fatalnym zbiegiem okoliczności oddzielony od rodziców i umieszczony w obozie jenieckim. Czyni starania by z godnością znosić niewolę i podnosić na duchu współwięźniów. (NH)

IMPERIUM ŚWIATŁA
"Imperium światła"
reż. Sam Mendes
Wielka Brytania, USA 2022
"Imperium światła" w reżyserii nagrodzonego Oscarem® Sama Mendesa to mocna i przejmująca opowieść o więziach międzyludzkich oraz magii kina osadzona w realiach nadmorskiego miasteczka w Anglii z początku lat 80-tych XX wieku. Mocną stroną filmu jest gwiazdorska obsada, na czele z laureatką Oscara® Olivią Colman (Faworyta, Córka), laureatem BAFT-y Michealem Wardem (Blue Story, Top Boy) oraz zdobywcą Oscara® Colinem Firthem (Jak zostać królem, Samotny mężczyzna).

IMPRESJONIŚCI

INACZEJ NIŻ W RAJU
Kultowy film Jarmuscha, jeden z najwspanialszych filmowych portretów outsiderów. Rzecz o nudzie, alienacji i dryfowaniu przez życie, a nawet pochwał bierności – wszak bohaterowie tej opowieści ponoszą porażkę wówczas, gdy ulegną złudzeniu, że życie i kino wymagają zwrotów akcji. „Inaczej niż w raju” to film drogi, którego bohaterami są szesnastoletnia emigrantka z Węgier, Eva (skrzypaczka i autorka piosenek, Eszter Balint), jej kuzyn Willie (John Lurie) i jego przyjaciel Eddie (Richard Edson). Po krótkim pobycie w Nowym Jorku Eva jedzie do ciotki w Clevland, a rok później – z braku lepszych zajęć - Willie i Eddie podążają jej śladem. Mają trochę wygranej na wyścigach forsy, ale że zimowe Cleveland nie ma do zaoferowania żadnych rozrywek, cała trójka wyrusza na Florydę. Tam sprawy przybierają kiepski obrót.

Jarmusch pokazuje ludzi żyjących „na poboczu”, a przy tym nie dramatyzuje na siłę ich losów, którymi rządzi przypadek. Dlatego też wszystko, co (według klasycznych reguł dramaturgii) ważne – dzieje się w tym filmie niejako bez powodu. „Inaczej niż w raju” to film tkany z drobiazgów, „z niczego”, jak powiedział operator Tom DiCillo. Minimalistycznej akcji towarzyszy chropowata muzyka Johna Luriego. Rozbrzmiewa też „I Put a Spell on You” Screamin’ Jay Hawkinsa – jedna z ulubionych piosenek Jarmuscha

INDONEZJA. MENTAWAJOWIE – NIEZNANE PLEMIĘ - Marcin Gabruk
Podróżnicza opowieść o plemieniu Mentawajów z wyspy Siberut (Indonezja).
Historie pisane na gorąco w rozpadającym się z wilgoci zeszycie zabiorą Państwa przez błotniste ścieżki pełne pijawek wprost do szamańskiej Umy, gdzie przy kubku gorącej herbaty i grillowanych robakach poznacie szamanów, pójdziecie zapolować na małpy, a wieczorem zasiądziecie wspólnie przy lampie naftowej pośrodku dżungli i zatopicie się w jej odgłosach wsłuchując się w szamańskie legendy czy śpiew.
Opowieści o tym jak żyje się w dżungli w XXI wieku, o wierzeniach, tradycjach, pradawnych rytuałach, o tym kto chce ich zniszczyć i dlaczego wciąż wielu opiera się cywilizacji i woli pozostać strażnikiem lasu tak jak przodkowie. Zapraszam do wspólnej podróży z Mentawajami do ich świata, świata ludzi, których zdobycze cywilizacyjne myśmy odkryli 2 tyś. lat temu, świata ludzi, którzy hołdują wartościom, o których my czasami zapominamy, świata wspaniałych wytatuowanych ludzi w przepaskach z kory drzewa i nie działającym zegarkiem, a to wszystko humorystycznie z dymkiem mentawajskiego papierosa.
Marcin Gabruk:
"Wyjeżdżam z aparatem by poznawać. Poznawać świat, ludzi, kulturę i tradycję. Najczęściej pośród ludów rdzennych staram się zrozumieć świat i nauczyć jak go możemy chronić".
organizatorzy:
Kino Rialto
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

INFINITE STORM
"Infinite Storm"
reż. Małgorzata Szumowska
Polska, Wielka Brytania, USA 2021
„Infinite Storm”, pierwszy amerykański film Małgorzaty Szumowskiej, to zapierająca dech w piersiach i mrożąca krew w żyłach wyprawa w jedno z najbardziej niebezpiecznych górskich pasm świata, gdzie porywy wiatru sięgają 300 km na godzinę, a pogoda zmienia się nieustannie. To również opowieść o innych żywiołach: stracie, ryzyku i odwadze, która pozwala wyjść cało z najgorszej życiowej nawałnicy. Główną rolę w inspirowanym prawdziwą historią thrillerze zagrała hollywoodzka gwiazda Naomi Watts („Niemożliwe”, „Birdman”, „Mulholland Drive”), w idealnych proporcjach łącząc kruchość z niezłomnością.
Jej bohaterka, Pam Bales, wyrusza na samotną wędrówkę na Górę Waszyngtona, najwyższe wzniesienie nieprzewidywalnych, targanych lodowatymi wichurami Gór Białych w amerykańskim stanie New Hampshire. Ta wyprawa to jej rytuał i sposób na poradzenie sobie z dramatycznymi wspomnieniami. I właśnie w dniu, w którym czuje się najsłabsza, będzie musiała wykazać się największą siłą: ktoś umrze, jeśli nie udzieli mu pomocy. Ale jeśli zdecyduje się pomóc, sama też może zginąć. „Infinite Storm” wciąga nas w sam środek monumentalnego pejzażu, szalejących żywiołów i ekstremalnych emocji. Przypomina, że piękno i groza bywają nierozłączne, a życiowe kryzysy są nieuniknione, tak jak gwałtowne załamania pogody. Poruszająca historia Pam Bales uczy, że warto stawiać im czoła i nigdy się nie poddawać.

INNEGO KOŃCA NIE BĘDZIE
"Innego końca nie będzie"
Reż. Monika Majorek
Polska, 2024, 85 minut

Zwycięzca plebiscytu publiczności w kategorii „film fabularny” 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Zobacz zwiastun filmu „Innego końca nie będzie”, pełnej szczerych emocji opowieści o nadziei na przyszłość, odbudowie rodzinnych relacji i sile wspomnień. Na ekranie zobaczymy gwiazdę serialu „Morderczynie” – Maję Pankiewicz, czterokrotną laureatkę Orłów – Agatę Kuleszę, docenionego przez widzów serialu „1670” Bartłomieja Topę, a także Sebastiana Delę („#BringBackAlice”), Cezarego Łukaszewicza („Chłopi”) i Klementynę Karnkowską („Wyrwa”). Po dłuższej nieobecności, Ola, najstarsza z trójki rodzeństwa, postanawia wrócić w rodzinne strony. Chociaż na pierwszy rzut oka wszystko wygląda znajomo, to w rzeczywistości życie jej bliskich ruszyło dalej. Mama ma nowego partnera, w garażu brakuje ulubionego samochodu taty, a rodzinny dom wkrótce ma zostać sprzedany. Relacje z bratem, siostrą i matką są dalekie od ideału. Ola wie, że to ostatni moment, aby pogodzić się z przeszłością i zacząć żyć na nowo. Pomogą w tym pełne ciepłych wspomnień rodzinne kasety video i zdjęcia znalezione na strychu.

INNI LUDZIE
"Inni ludzie"
Polska 2021
Reżyseria: Aleksandra Terpińska

"INNI LUDZIE" to hipnotyzująca opowieść o desperackim poszukiwaniu miłości. Historia ludzi uwikłanych w miłosny trójkąt w czasach rozpadu więzi, dożywotnich kredytów, diet pudełkowych, taniego wina i nieustającego szumu mediów społecznościowych. Ludzi miotających się w labiryncie bulwarów i zaułków pulsującego w rytmie rapu miasta Warszawy. Bohaterom w codzienności towarzyszy uważnie ich obserwujący narrator (Fabijański).
Na pierwszy rzut oka Kamil (Beler) i Iwona (Bohosiewicz) nie mają ze sobą nic wspólnego. Iwona jest znudzoną i nieszczęśliwą żoną Maćka (Kalita), żyjącą w luksusie na kredyt. Kamil ma 32 lata, seksowną dziewczynę Anecię (Koleśnik), ale wciąż mieszka z matką (Kawka) na blokowisku, snując wizje kariery rapera i łapiąc przypadkowe fuchy. Relacja z Iwoną pozornie jest bez znaczenia, ale dzięki niej oboje zobaczą w innym świetle swoje życiowe wybory i ludzi.
„Innych ludzi” zagrali: Jacek Beler jako Kamil (Ślepnąc od świateł, Wataha), Magdalena Koleśnik jako Aneta, dziewczyna Kamila (Rojst, Miasto 44), Sonia Bohosiewicz jako Iwona, kochanka Kamila (Wojna polsko-ruska, Obława), Sebastian Fabijański jako narrator (Kamerdyner, Pitbull. Niebezpieczne kobiety), Marek Kalita jako Maciek, mąż Iwony (Drogówka, Czerwony pająk) i Beata Kawka jako matka Kamila (Pitbull. Nowe porządki, Służby specjalne).

INTERSTELLAR - 10 rocznica premiery
Historia grupy badaczy, którzy dzięki nowo odkrytemu tunelowi czasoprzestrzennemu pokonują granice do tej pory przekraczające ludzkie możliwości podróżowania w innym wymiarze.

IO
"IO"
reż. Jerzy Skolimowski
Polska, Włochy 2022

„IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.
Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.
Zanurzony w tradycji, śmiało eksplorujący jednak nowe ścieżki kina, film Skolimowskiego jest kolejnym, przy którym polski reżyser współpracował z legendarnym producentem, Jeremym Thomasem (jego filmografia obejmuje choćby „Wrzask”, „Ostatniego cesarza”, „Pod osłoną nieba”, „Nagi lunch”, „Tylko kochankowie przeżyją”). Za ekspresyjną, kreacyjną stronę „IO” odpowiadają operator Michał Dymek i wybitna montażystka, Agnieszka Glińska. Monumentalną, uwznioślającą każdy oddech osiołka muzykę skomponował Paweł Mykietyn, a w podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.

IRLANDCZYK
Robert De Niro, Al Pacino i Joe Pesci w nowym filmie Martina Scorsese „IRLANDCZYK”. Ta epicka saga przedstawia świat przestępczości zorganizowanej w powojennej Ameryce z perspektywy Franka Sheerana — weterana II wojny światowej, kanciarza i zabójcy na zlecenie, który miał okazję współpracować z najsłynniejszymi kryminalistami stulecia. Akcja filmu toczy się na przestrzeni kilku dekad i ukazuje kulisy jednej z największych nierozwiązanych zagadek w historii USA, jaką było zniknięcie owianego legendą przewodniczącego związków zawodowych Jimmy'ego Hoffy. Obraz zabiera widza w intrygującą podróż po tajnych szlakach przestępczości zorganizowanej, pokazując jej mechanizmy działania, konflikty i powiązania ze światem polityki.

ISLANDIA - PRZEZ WYSPĘ LODU I WIATRU - ŁUKASZ SUPERGAN
W 2016 roku Łukasz Supergan przeszedł całą szerokość Islandii ze wschodu na zachód, przez ogromne, wulkaniczne pustkowia i podnóża lodowców. Miejsce to, mimo surowej przyrody, trudnych warunków i wielu dni w samotności było tak fascynujące, że już wówczas podjął decyzję o powrocie w to miejsce i próbie jej przejścia w środku zimy, samotnie i na nartach. Po Ponad 3 latach stało się to faktem.
Między styczniem i marcem, przez 36 dni, ciągnąc 50-kilogramowe sanie, przeszedł samotnie 800 kilometrów przez dzikie wnętrze Islandii. W temperaturach sięgających -20 stopni, przy wietrze i burzach śnieżnych, wyszukując drogę wśród śniegu, lodu i skał. Po 5 tygodniach przeszedł wyżyny Islandii, kończąc marsz na odległym zachodnim krańcu półwyspu Snaeffelsnes. Było to prawdopodobnie jedyny takie przejście ukończone w kalendarzowej zimie.
Łukasz Supergan – organizator wypraw długodystansowych, autor, fotograf, przewodnik.
Przeszedł 20 000 km na szlakach Europy, Azji i Ameryki Pn., w tym szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie). Wędrował w Himalajach, Karakorum, Tien-Szan i Pamirze.
Przemierzył grań Pirenejów, irańskie góry Zagros, trawers Islandii, całość łańcucha Alp oraz Izraelski Szlak Narodowy.

organizatorzy:
Kino Rialto
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

Imagine
Historia Iana, instruktora osób niewidomych, który prowadzi zajęcia z pacjentami prestiżowej kliniki okulistycznej. Opiekun uczy swoich podopiecznych orientowania się w przestrzeni. Jedna z metod, której używa, polega na echolokacji. Obiektem szczególnego zainteresowania nauczyciela staje się młoda Ewa, wrażliwa i zamknięta w sobie pacjentka. Ian, sam niewidzący, postanawia wyprowadzić ją poza klinikę.

Imagine
Unikalny materiał filmowy o Johnie Lennonie i Yoko Ono, który wydaje się być hołdem złożonym ich miłości przez nich samych. Film pokazuje sceny z życia słynnej pary, które są ilustracją dla wszystkich piosenek z albumu „Imagine”. Znalazły się tu również dwa utwory w wykonaniu Yoko z jej autorskiej płyty „Fly”. Film nakręcono w USA i Japonii oraz w domu Johna i Yoko w Wielkiej Brytanii, tuż przed ich wyjazdem do Nowego Jorku. Obserwujemy, jak przechadzają się po swej rozległej posiadłości, pływają łódką, w ekscentryczny sposób rozgrywają partię szachów, uczestniczą w demonstracji pokojowej w Nowym Jorku oraz biorą udział w przyjęciu i kilku sesjach zdjęciowych. Tylko raz pada między nimi krótka wymiana zdań. W filmie pojawiają się też na krótko m.in. George Harrison, Andy Warhol i Fred Astaire.

JA CLAUDE MONET

JA JESTEM NIEPOKALANE POCZĘCIE
"Ja jestem Niepokalane Poczęcie"
Reż. Michał Kondrat
Polska, 2024, 80 minut

Ja jestem Niepokalane Poczęcie. Tak Matka Boża przedstawia się św. Bernadecie w 1858 roku w Lourdes. Dlaczego akurat tak chce być określana? Aby to zrozumieć, w filmie „Ja jestem Niepokalane Poczęcie” grupa ekspertów z Polski, USA i Francji analizuje greckie teksty Pisma Świętego, apokryfy, objawienia, tradycję Kościoła, a także dogmat o Niepokalanym Poczęciu. Wyniki przeprowadzonych analiz zobrazowane są w postaci scen fabularnych przedstawiających fragmenty Ewangelii z udziałem Maryi, matki Chrystusa. Film ukazuje Jej niezwykłą rolę w Boskim planie zbawienia świata, pomaga zrozumieć istotę Maryi, Jej relacji z Bogiem, a także Jezusem – ich wspólnym Synem. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązać technologicznych, a także połączeniu ekranów ledowych ze scenografią zbudowaną w sposób tradycyjny, w filmie Ja Jestem Niepokalane Poczęcie możemy cofnąć się o 2000 lat i niemalże uczestniczyć w najważniejszych momentach życia Maryi i Jezusa, takich jak: cud w Kanie Galilejskiej, Ostatnia Wieczerza czy Golgota. W roli Panny Młodej gościnnie wystąpiła piosenkarka z Rumunii – Maria Coman w jej wykonaniu usłyszymy w filmie Magnificat w muzycznym opracowaniu Bartosza Chajdeckiego.

JA TERAZ KŁAMIĘ
Aktorka Celia, jej partner – reżyser Mat oraz nastoletnia piosenkarka Yvonne to trójka celebrytów, biorących udział w kontrowersyjnym telewizyjnym show „Konfesjonał Gwiazd”. Każde z nich wierzy, że zwycięstwo w programie, w którym muszą wyjawić publiczności swoje największe sekrety, przyniesie wielkie pieniądze oraz pomoże w realizacji marzeń. Dla Yvonne ma to być powrót na szczyty list przebojów, dla Celii i Mata szansa na nakręcenie wspólnego filmu. Kiedy cała trójka ponosi porażkę, sprawy zaczynają się komplikować. Związek aktorki i reżysera wchodzi w niebezpieczny zakręt, kariera piosenkarki wisi na włosku. Wtedy właśnie do Mata zgłasza się prowadząca show, Kai i oferuje mu pomoc w sfinansowaniu filmu. Ale stawia warunek – rolę, którą miała zagrać Celia, dostanie… Yvonne. Decyzja podjęta przez Mata, wywoła prawdziwy rollercoaster zdarzeń, w czasie których na jaw zaczną wychodzić wszystkie, najbardziej skrywane tajemnice bohaterów. Kto z nich kłamie? Kto mówi prawdę? Jakie są ich prawdziwe motywacje? Wielki finał telewizyjnego widowiska przyniesie odpowiedzi. 

JA, DANIEL BLAKE
Niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o rentę, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń.

JA, KAPITAN
Ja, kapitan (Io capitano)
Reż. Matteo Garrone
Włochy, Belgia, Francja, 2024, 124 minuty

Seydou (w tej roli nagrodzony na festiwalu w Wenecji Seydou Sarr) i Moussa to dwaj nastolatkowie, którzy nie boją się marzyć. Widzą, że rodzinny Dakar nie jest w stanie zaoferować im wiele, a perspektywa lepszego życia i upragnionej muzycznej kariery czeka na nich z dala od afrykańskiego kontynentu. Celem bohaterów nowego filmu Matteo Garrone staje się zatem Europa. W tajemnicy przed rodzinami chłopcy przygotowują się do dalekiej podróży. Grają na imprezach, by zebrać niezbędne środki, i coraz bardziej dojrzewają do tego, by – być może na zawsze – opuścić swoich bliskich. Nie zdają sobie jednak sprawy, że droga ku lepszej przyszłości okazać się może wyjątkowo kręta. A niebezpieczeństwo będzie czyhało na nich nie tylko za sprawą wyczerpującej przeprawy przez kolejne afrykańskie kraje, ale i ludzi, którzy z pośredniczenia w nielegalnym przerzucie imigrantów uczynili swój sposób na życie. W chwilami baśniowej konwencji kina drogi włoski twórca mierzy się z kluczowym problemem dzisiejszego świata, pokazując perspektywę wykluczonych i oddając głos tym, których zwykle się go pozbawia.

JA, OLGA HEPNAROVA
Wtorek, 10 lipca 1973 roku, Praga, przystanek na alei Obrońców Pokoju. Kobieta, lat 22, będąca zawodowym kierowcą, wjechała ciężarówką model Praga RN w grupę ludzi oczekujących na tramwaj. 8 osób zginęło, 12 zostało rannych. To nie był nieszczęśliwy wypadek. Działała z premedytacją. Chciała zabić jak najwięcej osób. Nie uciekała przed milicją. Nie broniła się na procesie. Była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. Dwa dni przed swoim czynem napisała list. "Dlaczego to robię? Żeby zrozumieli, że istnieje kres bezsilności jednostki. Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór - zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę.

JACHTOSTOPEM NA KARAIBY I DALEJ, PRZEZ PACYFIK - Marek Kramarczyk
Marek Kramarczyk, podróżnik i żeglarz. Nie lubi zimy i gdy tylko może, spędza ją w tropikach. Jego jachtostopowa przygoda nieoczekiwanie zmieniła się w 3-letnią włóczęgę po morzach i oceanach.
Gdy w mojej głowie zrodził się nieco szalony pomysł wyprawy jachtostopem na Karaiby, nie miałem pojęcia, że spędzę na morzu tak dużo czasu. Zachwycony przygodami w tropikach postanowiłem nie wracać do normalnego życia i znaleźć pracę na jachcie. Udało się, a moja podróż trwała dalej. Jej wielkim finałem był rejs na Pacyfik, który odbyłem jako członek załogi polskiego jachtu Ocean View.
Na prezentacji usłyszycie między innymi o tym jak bez żadnego doświadczenia żeglarskiego złapałem pierwszy jacht na stopa w 5 minut. Opowiem o żeglowaniu na Karaibach łódką, którą opiekował się inny polski jachtostopowicz. Zobaczycie jak wygląda praca na jachcie i nurkowanie z setką polujących rekinów. Dowiecie się dlaczego niemal cała populacja Żółwi z Galapagos została… zjedzona przez odwiedzających archipelag żeglarzy. Pokażę wam wyspy gdzie ludzie wyglądają jak z bajki „Moana” i kilka innych rzeczy. Wszystko to doprawione zdjęciami z miejsc, do których mało kto ma okazję zajrzeć.
organizatorzy:
Kino Rialto
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

JACK STRONG
Film opowiada o kulisach współpracy pułkownika Kuklińskiego z CIA, a także brawurowej ucieczce z Polski. Amerykańskim agentom udało się wywieźć go wraz z rodziną ukrytych w samochodzie.

JACKIE
Relacja wydarzeń z życia Jackie bezpośrednio po zamachu i zabójstwie jej męża, prezydenta Johna F. Kennedy'ego w 1963 roku. 

JAK BYĆ KOCHANĄ
Felicja, główna bohaterka filmu, jest młodą, początkującą aktorką, zakochaną bez wzajemności w koledze po fachu - Rawiczu. Gdy pada nań podejrzenie o zabicie volksdeutscha, dziewczyna podejmuje się ukryć go w swoim mieszkaniu. Marzy, że Rawicz mieszkając z nią, odwzajemni jej uczucie. Żeby mieć ukochanego przy sobie, gotowa jest na każde poświęcenie. I rzeczywiście, los wystawi ją kilkakrotnie na bardzo ciężką próbę. Felicja przetrzyma jednak wszystko w nadziei, że Rawicz zostanie z nią także, gdy wojna się skończy. Nie dostrzega, że jej ofiara stała się dla niego ciężarem nie do zniesienia. Nie przypuszcza, że kiedy tylko nadarzy się sposobność aktor porzuci świadka swych upokorzeń, załamań i upadków. Wiktor jest człowiekiem słabym, bez charakteru, stacza się coraz niżej. Tuż po zakończeniu wojny wraca do Felicji, ale tylko po to, by popełnić samobójstwo... Felicja pozbawiona złudzeń i większych ambicji zdobywa jednak ogromną popularność dzięki udziałowi w radiowej sadze rodzinnej. A może także wiarę w sens życia.

JAK NAJDALEJ STĄD
Ola to zbuntowana nastolatka, która marzy o własnym samochodzie i większej życiowej samodzielności. Niespodziewane i tragiczne wiadomości z Irlandii, gdzie od lat pracuje jej ojciec sprawiają, że wyrusza sama w daleką podróż. Los przeznacza jej nie lada wyzwanie – w imieniu rodziny ma sprowadzić ciało zmarłego do Polski.„Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego, podobnie jak debiut reżysera, „Cicha noc”, to słodko-gorzka analiza poplątanych relacji rodzinnych.

JAK OCALIĆ SMOKA?
Gwiazdka, spokojne miasteczko i… smok? Mortimer próbuje zdobyć popularność w Internecie, a żyjąca w drodze Sara ukrywa się w obcym miejscu. Czy przypadkowe spotkanie niefortunnej pary pomoże zagubionemu smokowi powrócić do domu?
W sennym miasteczku trwają przygotowania do Świąt. Wszyscy pochłonięci są przystrajaniem choinek i pieczeniem ciast. Wyjątkiem jest tajemnicza Sara, która nie ma gdzie mieszkać, wkrada się do pustych domów, szukając jedzenia i ciepła. Kiedy nakrywa ją niezdarny Mortimer, a przez okno piwnicy wpada pokryty zielonymi łuskami smok, wszystko wywraca się do góry nogami. Przejęci losem zagubionego stworzenia Sara i Mortimer postanawiają pomóc mu w powrocie do baśniowego świata. Ukrywanie się z ziejącym ogniem smokiem wcale nie jest proste. Stwór coraz bardziej rozrabia i wyrywa się na wolność. Czy przyjaciołom uda się odnaleźć magiczną krainę i ocalić smoka?

Laureat Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci niesie silny przekaz o potrzebie wspólnoty. Bohaterowie razem odkryją, że przyjaźń, poświęcenie i odwaga zacierają dzielące różnice oraz łączą tylko pozornie odległe światy.
„Jak ocalić smoka”
Tytuł oryginału: „Dragevokterens jul”
Kategoria wiekowa: 6+
Reżyseria: Katarina Launing
Kraj i rok produkcji: Norwegia/Holandia/Czechy 2020
Czas trwania: 82 min
Wersja językowa: dubbing

JAK OJCIEC I SYN
Ryota ma bardzo udane życie, w pracy odnosi sukcesy oraz ma kochającą rodzinę. Pewnego dnia wszystko się zmienia gdy dostają telefon, że w szpitalu wydano im złe dziecko.

JAK PIES Z KOTEM
Najnowszy film Janusza Kondratiuka, autora niezapomnianych „Dziewczyn do wzięcia”, to słodko-gorzki obraz relacji rodzinnych, dla którego inspiracją jest prawdziwa historia. Pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości. Gdy starszy z braci Andrzej, nagle zachoruje, młodszy pomimo różnic i muru nieporozumień jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem.

JAK ROZMAWIAĆ Z PSEM
"Jak rozmawiać z psem"
reżyseria: Gil Junger
USA 2020

Olivier ma 12 lat i jest technologicznym geniuszem. Jego najlepszym przyjacielem jest pies o imieniu Henry. Niestety chłopiec nigdy nie wie co kołacze się po głowie zwierzaka, gdy ten do niego szczeka. To się jednak zmieni! Pewnego dnia Olivier przeprowadza tajemniczy eksperyment, w wyniku którego między czworonogiem a jego właścicielem nawiązuje się telepatyczna więź. Od tej pory chłopiec słyszy myśli własnego psa, dzięki czemu mogą ze sobą normalnie rozmawiać. Szybko się okazuje, że ta dwójka ma ze sobą mnóstwo wspólnego, a na pierwszym miejscu jest miłość do naleśników! Za rogiem czyha jednak niebezpieczeństwo – na trop chłopca i jego psa wpadają podejrzani ludzie, którym bardzo zależy na poznaniu tajników telepatycznego eksperymentu. Olivier i Henry ruszają do akcji! Zaczyna się przygoda pełna humoru, zwrotów akcji i wielkiej przyjaźni.